Connect with us

Borular

Su soğutma çevrimlerinde kaçak tespiti

Yayın Tarihi:

on

Entegre bir demir-çelik üretim tesisinde, çok sayıda su soğutma çevrimleri bulunmaktadır. Bu çevrimlerin kullanım amacı, prosesin sıcaklığını düşürerek proseste kullanılan ekipmanların yüksek sıcaklığa maruz kalıp zarar görmesini engellemektir.

Soğutma çevrimlerinde kullanılan suyun, çevrimdeki bir kaçak nedeniyle sıvı çelik ile temas etmesi ürünün kalitesini olumsuz olarak etkiler ve hatta patlamalara neden olabilir.Kaçak izleme sistemi, oluşabilecek kaçağı hızlıca fark edip gerekli önlemleri almalıdır. Örneğin gerekli vanaları devreye sokarak, kaçaktan etkilenecek ekipmanları zarar görmeden devreden çıkarmalıdır. Örneğin demir-çelik üretim tesislerinde, eritme fırınına sıcak hava üfleyen boruların prosesin zor şartları nedeni ile zarar görmesi sonucu, soğutma suyu eritme fırınına girebilir. Fırın içindeki büyük miktardaki sıcak demirin bundan nasıl etkileneceğini düşünmek her ne kadar zor olsa da, yaşanan olaylar fırına sızan az miktardaki suyun bile, fırın içerisinde gerçekleşen ve demirin içinde bulunan O2 gazının yanma esnasında, kok kömüründe bulunan karbon atomu ile birleşerek CO gazı oluşturma reaksiyonunu negatif anlamda etkilediğini göstermiştir.

Yine demir-çelik üretim tesislerinde bulunan ark fırınlarının da etrafında soğutma sistemleri bulunmaktadır. Bu soğutma sistemlerindeki herhangi bir aksaklık, hem prosesi hem de fırının ömrünü olumsuz yönde etkiler; hatta en istenmeyen durum olan ölümcül iş kazalarına neden olabilir. Bu yüzden soğutma çevriminin kontrolü hem prosesin kontrolü hem de işletmenin güvenliği için büyük önem taşımaktadır. Demir-çelik üretim aşamalarını ve soğutma çevrimlerinin daha çok kullanıldığı eritme fırını ve ark fırınının prosesteki yerlerini aşağıdaki şemada görebiliriz.

Soğutma çevrimlerinde kaçak tespitini yapabilmek için her bir çevrimde ikişer adet elektromanyetik debimetre ve sıcaklık transmiteri kullanılmalıdır. Bu enstrümanların birer adedi çevrimin girişine, diğerleri ise çevrim dönüş hattına takılır. Prosesteki yüksek sıcaklık nedeniyle debimetrelerin sensör ve elektronik ünitelerinin ayrık olacak şekilde seçilmesi daha uygun olur.

Ayrıca kullanılan ölçüm enstrümanlarının elektronik çıkışlarının da dijital fieldbus (Profibus PA) olacak şekilde seçilmesinin 

– Daha az kablo kullanımı

– Kontrol sistemine ölçüm değeri ile beraber hata mesajlarını ve uyarıları gönderebilme özelliği

– Loop üzerindeki enstrüman adetlerini kolaylıkla arttırma

– Bakım ve konfigürasyon işlemlerinin merkezi ve kolay bir şekilde yapılabilmesi

gibi avantajları vardır.

Uygulama örneklerinden edindiğimiz tecrübelere dayanarak, yanlış alarm almamak için, kaçak algılandığında bu durumun set edilen bir zaman değerinden daha fazla sürmesi beklenmelidir. Örneğin soğutma çevrimlerinin giriş ve çıkış akış değerlerindeki fark 50 litre/saat olarak (Bu değer soğutma çevriminde kullanılan hattın büyüklüğüne göre değişkendir) algılandığında bu değerin gerçek bir alarm olduğunu anlamak için bu farkın 90 saniye sürmesi beklenerek, kontrol sisteminin alarma geçmesi sağlanmalıdır.

Kaçak tespit sisteminin hassasiyet değerini yine uygulama örneklerinden edindiğimiz tecrübelere göre, yaklaşık olarak akış değerinin %0,8’i olarak düşünebiliriz. Örneğin, çevrimde kullanılan akış değeri 200-300 m3/saat değerinde ise, bu çevrimde oluşabilecek minimum 1,6 – 2,4 m3/saat  değerindeki kayıplar tespit edilebilmektedir.Endress+Hauser firması, soğutma çevrimlerinde kaçak izleme sistemini, kullanıcının taleplerine göre anahtar teslim olarak sunabildiği gibi, varolan kontrol sistemine entegre edilebilecek şekilde de sunabilmektedir. Endress+Hauser firmasının soğutma çevrimlerindeki kaçak izleme konusunda dünya çapındaki referansları ile ilgili olarak daha detaylı bilgi almak için Endress Türkiye web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Endress Hauser A.Ş. –  Cem Özen – Endüstri Yöneticisi

cem.ozen@tr.endress.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Borular

GF Hakan Plastik, HotelTech Antalya Fuarı’nda hijyenik su tesisatı sistemleri ile öne çıktı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Bu yıl 7-10 Aralık 2022 tarihleri arasında ikincisi düzenlenen HotelTech Antalya – Otel Teknik Ekipman ve Malzemeleri Fuarı’na katılan GF Hakan Plastik, özellikle konaklama tesislerinin en çok ihtiyaç duyduğu hijyenik su tesisatı ve uygulamalarına yönelik ürünleri ile yer aldı.

Alt yapı, üst yapı ve endüstriyel ürün grupları ile inşaat sektörünün çözüm ortağı olan GF Hakan Plastik, hijyenik su tesisatlarına yönelik Hycleen Otomasyon Sistemi ile büyük ilgi gördü. GF Hakan Plastik yetkililerinin yanı sıra GF JRG İhracat Satış Müdürü Ciro Nigro’nun yer aldığı stantta otel zincirinin teknik müdürleri, mekanik tesisat firmaları, Akdeniz-Ege Bölgesi Otel Teknik Müdürleri Derneği ve Otel Satınalma Müdürleri Derneği gibi yetkili kişi, firma ve derneklere ürün ve çalışma sistemi hakkında detaylı bilgiler aktarıldı. Özellikle Ciro Nigro’nun simülasyon üzerinden sistem anlatımları beğeni topladı.

İçme suyu tesisatlarının otomasyonu için geliştirilen Hycleen Otomasyon Sistemi, oteller, hastaneler gibi büyük bina komplekslerinde kullanma ve içme suyu tesisatlarının planlanması, kurulumu, işletilmesi ve bakımını güvenilir ve basit bir şekilde destekleyerek tesisata giren suyun hijyenik ve sağlıklı kullanımına imkan sağlıyor.

Anfaş Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda GF Hakan Plastik ayrıca, üst yapı ve endüstriyel ürün gruplarına da yer verdi. Aquasytem ürünleri ile kurulan manifold sistem ile ürünler ve uygulama şekillerini sergiledi. Ayrıca endüstriyel uygulamalar için EcoFit, Sygef, Progef, Elgef boru sistemleri ile PVC-U boru sistemleri de stantta yer alan ürünler arasındaydı.

GF Hakan Plastik ilk kez katıldığı fuarda dört gün boyunca sektöre yönelik ürünlerini yakından tanıtarak başarılı bir fuar katılımı gerçekleştirdi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Borular

GF Hakan Plastik, yangına karşı dayanıklı ürünleriyle gerekli değerleri garanti altına alıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Her yıl 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan Yangından Korunma Haftası, aslında önceliğimiz olan güvenliğin ne kadar önemli olduğunu hatırlamamıza, anlatmamıza ve alınabilecek önlemler konusunda adımlar atmamıza dikkat çeken bir hafta. Yangınla mücadelede amaç, yangına karşı güvenliğin artırılması ve yangın zararlarının azaltılması olarak ifade edilebilir. Bu nedenle yangına müdahale etkinliğinin artırılması kadar yangın oluşmadan önce alınacak önlemler üzerinde de durulması gerekiyor. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ile de yapılarda kullanılması gereken ürünler ve koşulların çerçevesi çiziliyor. Yapılarda kullanılan ve her mekanda farklılık gösteren yapı ürünlerinin yanması sonucu açığa çıkan gazların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri biliniyor. Yapı ürünleri, çoğunlukla tasarım aşamasında belirleniyor. Ürünlerin doğru seçimi için proje tasarımcılarının bilinçli davranması bu nedenle önem arz ediyor. Yapılan araştırmalar yangın ölümlerinin büyük bir çoğunluğunun dumanla oluşan gaz zehirlenmeleri olduğunu gösteriyor. Avrupa’da her yıl, yangın nedeniyle oluşan gaz ve dumandan dolayı 30.000 kişi hayatını kaybediyor. Zehirli gazlardan ölenlerin, yanarak ölenlerin oranından iki kat fazla olduğu belirlenmiş bulunuyor.

Uzun yıllar bu konuda çalışmalar gerçekleştiren ve bu çalışmaları geliştirerek sürdüren GF Hakan Plastik, güvenli yapıların oluşturulmasına katkı sağlıyor. Firmanın yangına karşı dayanıklı olarak geliştirdiği ilk ürünü olan Silenta FR ve son ürünü olan Silenta Extreme; EN 13501 standardına göre, B-s1; d0 değerleri ile yönetmelikte belirtilen şartlar doğrultusunda geliştirdiği ürünleri oluşturuyor.

Burada;

B, çok zor tutuşan,

s1, çok az miktarda duman oluşturan, 

d0 ise, damlacık oluşturmayan bir yapıya sahip olduğunu gösteren değerlerdir. 

GF Hakan Plastik, Silenta FR ve Silenta Extreme Boru Sistemleri ile yapılar için gerekli bu değerleri garanti ediyor. Ayrıca halojen içermeyen bir yapıya sahip olan Silenta Extreme ile bir yangın anında zehirli ve öldürücü gaz salınımının önüne geçilmesini de sağlayabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Borular

Antalya Serbest Bölgesi’nin altyapı yenilemesine GF Hakan Plastik imzası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Uluslararası normlarda üretilen GF Hakan Plastik altyapı boru sistemleri, altyapı projelerinin güvenli ve verimli şekilde oluşturulmasında önemli katkılar sağlıyor. Antalya Serbest Bölgesi’nin altyapı yenileme projesinin tercihi de bu özellikleri ile GF Hakan Plastik ürünleri oldu.

Türkiye’nin en önemli serbest bölgelerinden biri olan Antalya Serbest Bölgesi

, ülkemizde kurulan ilk iki serbest bölgeden biri olma özelliğini taşıyor. 782.482 metrekarelik alana kurulu olan bölge ayrıca, Antalya-Kemer karayolu güzergahında, Antalya Limanı’nın hemen bitişinde, şehir merkezi ve havalimanına ulaşım kolaylığı ile de ön plana çıkıyor. 

1987 yılında hizmete giren ve işletmesi Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ASBAŞ) tarafından yürütülen ve tekstilden tarıma, kimyadan yat işletmeciliğine kadar 84 firmanın faaliyet gösterdiği bölgenin kanalizasyon, içme suyu ve yangın hatları, gelişen şartları karşılamak ve hizmet kalitesini artırmak amacıyla yenileniyor. Altyapı yenileme projesinde ise GF Hakan Plastik PE100 sistem çözümleri kullanılıyor.

PE100 sistem çözümü, basınçlı içme suyu şebekesi, doğal gaz şebekesi, atık su deşarj ve atık su pompalama hatları, sulama sistemleri, denizaltı geçiş hatları ve derin deniz deşarjları, toprakaltı yangın söndürme sistemleri (hidrant hatları), soğutma suyu sistemleri, telekomünikasyon sistemleri ve madencilik gibi alanlarda kullanılabiliyor. 

Korozyona uğramayan, esnek, yüksek mukavemetli, kimyasallara dayanıklı yapısıyla PE100 sistemi, kırılma veya bozulma riskini en aza indirerek güvenilir çözümler sunuyor. GF Hakan Plastik markalı olarak d20 mm – d630 mm, GF marka olarak d20 mm -d2000 mm çap aralığında ürün gamına sahip olan sistem, birleştirme konusunda da uygulama kolaylığı sunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com