Connect with us

Etkinlikler

Su, Atık Su ve Çevre Teknolojileri İstanbul’da buluşuyor

Yayın Tarihi:

on

Merhaba değerli okurlarımız bu ay sizler için IFAT Fuarı Türkiye Genel Müdürü Sayın Adem YILMAZ ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendilerine Messe München’ nin kuruluş sürecinden Türkiye’deki çevre sektörü hakkındaki görüşlerini aynı zamanda düzenledikleri fuarlara yönelik bilgileri bulacağınız geniş kapsamlı sorularımızı sorduk. Bizleri aydınlattıkları için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

1.Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? (Mr. Osman Bayazit Genç)

 

Uluslararası İlişkiler eğitimi aldıktan sonra Turizm ve Yönetim Danışmanlığı sektörlerinde çalıştım. 2009 yılında Messe München’in Türkiye resmi temsilciliğini alarak fuarcılık sektörünün organizasyon tarafına adım attık. Daha sonra 2013 senesinde Messe München ile birlikte bir şirket kurarak, ülkemizde de fuar düzenlemeye başladık. Uluslararası bağlantılı ve hizmet sektörü kökenli olduğumuz için de fuarcılıkta rahat yol alabildik. Özellikle Messe München organizasyonundaki fuarlar son senelerde ülkemizde çok daha tanınır hale gelerek şirketlerimizin ihracat potansiyellerini artırmada katkı sahibi olmuştur.

 

2.Messe München International’ ın IFAT markası ile 50 yıllık tecrübesi özel bir fuar yarattığını biliyoruz. Bize Messe München hakkında daha fazla bilgi verir misiniz?

 

Messe München, hemen hemen tüm Almanya kökenli fuar şirketleri gibi, bir kamu kuruluşu statüsündedir. Dünya’nın birçok bölgesinde fuarlar düzenlemektedir (Çin, Hindistan, Rusya, Güney Afrika, Güney Amerika gibi). Ayrıca bu fuarları Dünya’nın yaklaşık 100 ülkesinde temsil eden acenteleri ile çok geniş kitlelere hitap eden bir ağı vardır. Daha ziyade profesyonellere hitap eden çok sayıda sektörel fuar düzenlenmektedir. Ana fuarlar Münih kentinde olmak üzere, lider fuar diye nitelendirdiğimiz birçok fuarın bahsi geçen ülkelere uyarlanmış versiyonları da mevcuttur. Örneğin sadece 2017 senesinde Messe München çatısı altında Dünyada toplam 77 fuar ve etkinlik gerçekleştirilecektir.

 

3.Messe München International hangi sektörlere yönelik fuarlar düzenliyor? Özellikle IFAT fuarından bahsedebilir misiniz?

 

Messe Muenchen’in Almanya’da ellinin üzerinde fuar düzenlemekte. Bunlar genelinde ihtisas fuarları ve B2B ağırlıklı fuarlar. Bu fuarların içinde sektörünün en büyük aktivitesi olan 14 fuar var. Özellikle yatırım malları fuarları olarak adlandırdığımız BAU (yapı malzemeleri), BAUMA (iş makinaları) ve IFAT (çevre teknolojileri) grubu sektörlerinde hakimiyetleri kabul edilmiş fuarlar.

IFAT 50 seneyi geçen geçmişi ile sektöre hizmet etmekte. Münih’e ek olarak Çin, Hindistan, Türkiye ve G.Afrika Cumhuriyetinde açılmakta.

 

4.IFAT Fuarı için neden Türkiye’yi seçtiniz?

 

IFAT China ve IFAT India, her yıl açılmakta. Her iki bölge de hem nüfus hem de alan olarak çok büyük yapılar. Bu bölgelerde bulunan tüm ilgililerin Münih’e gelebilmesi mümkün değil. Bu nedenle çevre teknolojileri teknolojilerinin söz konusu pazarlara ulaşabilmesi ancak yerinde mümkün.

 

Messe Muenchen sektörün bu ihtiyacına cevap verebilmek adına bu iki fuar ile IFAT’ın Almanya dışındaki faaliyetlerini başlattı. Bölgemizde ise sektör profesyonellerinin önemli bir kısmının Avrupa’da yapılan fuarlara katılım şansı bulmaları oldukça zor. Coğrafi, tarihsel, ekonomik, sosyo-kültürel açılardan ülkemizde açılacak bir fuara ulaşmak sadece Türk profesyonelle tarafından değil tüm bölge için kolaylık. Bu nedenler IFAT Eurasia’yı doğurdu. IFAT Eurasia, IFAT ile dönüşümlü olarak iki yılda bir düzenlenmekte

 

5.IFAT 2017’ de Sergilenecek ürün ve hizmetler nelerdir?

 

Su eldesi ve arıtımı, atık su arıtımı, su dağıtımı ve kanalizasyon, taşkın önleme ve su havzaları kontrolü, atık yönetimi ve geri dönüşüm, atıktan enerji eldesi, kentsel çevre temizlik araç ve ekipmanları, toprak – hava – gürültü kirliliği kontrolü, ölçme – kontrol ve laboratuvar teknolojileri, kaza önleme, iş güvenliği, risk yönetimi

 

6.IFAT 2017’ye özel olarak bir etkinlik planınız var mıdır? Ziyaretçiler ne tür etkinliklere katılabilecek ve bu etkinliklerden nasıl fayda sağlayabilirler?

 

IFAT 2017 de IFAT Eurasia ve IFAT’ın destekleyicisi olan tüm kurum ve kuruluşların katkıları ile önemli yan etkinlikler gerçekleşecek. Değişik alt branşlarda düzenlenecek seminer ve paneller bu konuda çalışmakta olan sektör profesyonellerine yaşanan yenilikler ve yeni teknolojiler hakkında bilgi aktarımı sağlayacak.

 

7.IFAT 2017’ ye beklenen ziyaretçi profili hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Çevre teknolojileri uygulamaları ile ilgili olarak kamu ve özel sektör dahilinde faaliyet gösteren tüm birimler ve çevre kanununda belirtilen kaideleri uygulamak için teknoloji ve çözüm ortağı arayan sanayi kuruluşları, yerel yönetimler, OSB yöneticileri temel ziyaretçi profilini oluşturuyor. Gelişmekte olan sektörler grubumuzda yatırım yapmak isteyen yerli ve uluslararası yatırımcı adayları da IFAT Eurasia dahilinde iletişime geçme fırsatı yakalayacaklar.

 

 

8.Geçmiş dönemlerde düzenlenen IFAT fuarlarında elde ettiğiniz başarı ile yakın zamanda yakaladığınız başarıyı kıyaslar mısınız? IFAT 2017 için hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

 

IFAT Münih açılmaya başladığı tarihten günümüze büyüyerek devam etmekte. 2015 yılında ilk defa açtığımız IFAT Eurasia ise açılışı ile birlikte bir başarı hikayesine dönüşmüş durumda. Bağımsız bir kuruluş tarafından yürütülen anket çalışması dahilinde, katılımcılar ve ziyaretçilerin %80’i IFAT Eurasia’nın bölgenin lider aktivitesi olduğu, katılımcıların %76’sı, ziyaretçilerin ise %80’i IFAT 2017 yılında da mevcudiyetlerini sürdürecekleri doğrultusunda fikir bildirmiş durumda.

 

IFAT Eurasia’nın bu başarısı 2017 yılı planlamalarımız için bize güç verirken, bir taraftan da büyük bir sorumluluk yüklüyor. 2017 yılında kapalı alan kapasitemizi 2015 yılına göre %80 artırmış durumdayız. Ve Kasım sonu itibarı ile satışa açık alanların %90’ı dolmuş durumda. Web sitemiz üzerinden yapılan ziyaretçi kayıtları nicelik ve nitelik açısından gayet doyurucu. Uluslararası ziyaretçilerimiz de başvurularını yapmaya devam ediyorlar. Eldeki veriler IFAT Eurasia’nın başarılarına devam edeceğini gösteriyor.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Dernekler ve İlgili Kurumlar

Pompa ve Vana Sektörünün Zirvesi: 11. Pompa-Vana Kongresi “Su ve İnsan 5.0” İle Geliyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa ve Vana sektörünün önde gelen organizasyonlarından POMSAD, İTÜ Makine Fakültesi ve ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü işbirliği ile düzenlenen 11. Pompa-Vana Kongresi, “Su ve İnsan 5.0” temasıyla büyük bir heyecanla bekleniyor.

Pompa ve Vana endüstrisindeki son teknolojik gelişmeleri, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği konularını ele alacak olan kongre, sektörün önde gelen temsilcilerini bir araya getirecek. Dijital dönüşümün hızla ilerlediği bir dönemde, “İnsan (toplum) 5.0” kavramı etrafında toplanacak olan katılımcılar, su yönetimi ve döngüsel ekonominin geleceğini tartışacaklar.

Kongrenin alt başlıkları arasında ürün ve sistem tasarımı, verimlilik, enerji tasarrufu, HAD ve yazılımlar, enerji verimliliği, ölçme ve kontrol, malzeme, mini ve mikro santraller, sızdırmazlık problemleri, işletme ve bakım, iç ve dış pazarlama, AB kuralları ve standardlar gibi sektörün önemli konuları bulunuyor.

11.Pompa-Vana Kongresi ayrıca “Pompa ve Vanalarda UL/FM Standardları”, “Nükleer Santraller ve Pompa/Vanalar” ve “Su Yönetimi” gibi konuları da ele alacak. Sektörün önde gelen uzmanları tarafından yapılan davetli konuşmalar ve teknik eğitimler de kongrenin önemli bileşenlerinden olacak.

Kongreye katılmak isteyenler, online kayıt işlemlerini resmi kongre web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirler.

Pompa ve Vana sektörünün zirvesini kaçırmayın! 11. Pompa-Vana Kongresi, sektörün geleceğini şekillendirmek isteyen herkes için bir buluşma noktası olacak.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Etkinlikler

REWA Anatolia 2024: Adana’da sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm fuarı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

15-17 Şubat 2024 tarihleri arasında Adana’daki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde, Solis Renewable Hub tarafından organize edilen ve Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Valiliği, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi ve Adana Ticaret Odası tarafından desteklenen REWA Anatolia – Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Fuar ve Konferansı düzenlenecek. Fuar, yeşil ve döngüsel ekonomi sektörlerindeki en yeni teknoloji, hizmet ve endüstriyel çözümleri sunmayı amaçlamaktadır. 80’den fazla katılımcı firmanın ve dünya genelinden 5 bin 500’den fazla sektör profesyonelinin katılması bekleniyor.

Solis Fuarcılık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Feraye Gürel, atık sorununun küresel bir mesele olduğunu vurgulayarak, yerel ve küresel çözümlerin bir arada ele alınmasının önemine değinmiştir. REWA Anatolia’nın Adana’da düzenlenmesinin sebebi olarak, Adana’nın gelişmiş üretim altyapısı ve dinamik nüfusunu göstermiştir.

Fuar, atık yönetimi, geri dönüşüm, bertaraf etme çözümleri, kentsel atık yönetimi, ulaşım ve temizlik araçları, ekipmanları, tesis, makine ve ekipmanlar, danışmanlık ve profesyonel hizmetler, sürdürülebilirlik çözümleri ve teknolojileri gibi alanlarda yenilikçi içerikler sunacak. Ayrıca, 25’ten fazla oturumda 100’ü aşkın uzman konuşmacı yer alacak ve sektörel tedarik zincirlerinde döngüsel ekonomi ilkelerinin benimsenmesi gibi konular ele alınacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, Türkiye’de 2020 yılında 104,8 milyon ton atık oluştu ve bu atıkların büyük kısmı düzenli depolama tesislerine, geri kazanım tesislerine veya belediye çöplüklerine gönderildi. Atık işleme tesislerinde işlenen toplam atık miktarı ise 127,4 milyon ton olarak kaydedildi. Bu etkinlik, Adana’nın ilk sürdürülebilirlik fuarı olma özelliğini taşımaktadır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Etkinlikler

Makine sektörünün Bursa buluşması BUMATECH 29 Kasım’da kapılarını açıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Makine imalat sektörünün Bursa’daki kıtalararası buluşması BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları 29 Kasım – 2 Aralık tarihlerinde bir kez daha makine sektörünü ağırlamaya hazırlanıyor.  Fuara 70 ülkeden 45 bine yakın profesyonel ziyaretçi, 25 ülkeden 400’ün üzerinde firma ve firma temsilciliğinin katılımı bekleniyor.

Makine imalat sektörünün kıtalararası buluşma adresi BUMATECH, Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile 29 Kasım – 2 Aralık 2023 tarihleri arasında düzenlenecek.

Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan BUMATECH, uluslararası nitelikteki 21. Bursa Metal İşleme Teknolojileri 14. Saç İşleme Teknolojileri  ve 20. Otomasyon  Fuarlarını tek çatı altında buluşturacak.

Özellikle sac işleme teknolojilerinin yoğun olduğu bu fuarda; robotik sistemlerden 3 boyutlu yazıcı ve tarayıcılara, otomasyon teknolojilerinden hidrolik pnömatik ve robotik sistemlere, fiber lazer optik kesim makinelerinden CNC tezgâhlara kadar son teknoloji inovasyon ürünlerin de sergileneceği BUMATECH’te atölye ekipmanları, CAD/CAM, madeni yağlar, kompresörler vinçler, takım ve torna tezgahlarının yanında İş ve İşçi Güvenliği Malzemeleri ve Kalite kontrol, ölçme cihazları da öne çıkıyor.

Sektörün önemli temsilcileri BUMATECH fuarında buluşuyor

BUMATECH, 7 salondan oluşan 40 bin metrekarelik alanda 70 ülkeden 45 bine yakın nitelikli ziyaretçiyi ağırlayacak.  Almanya, Avusturya, Belçika, Çin, Finlandiya, Tayvan, USA, Hollanda gibi ülkelerden makine imalat sektörünün önemli temsilcilerini ağırlayacak olan fuar, yeni iş bağlantılarıyla Türkiye’nin ihracat bilançosuna da önemli katkılar sağlamaya devam edecek.

BUMATECH’e yoğun ilgi

Fuara ev sahipliği yapan Bursa, makine sektöründeki güçlü üretim altyapısı ve kalitesiyle, küresel ligdeki güçlü konumuyla bu ev sahipliğini sonuna dek hak eden Bursa’da, metal işleme ve takım tezgâhları ile kaldırma ve taşıma ekipmanları, soğutma ve havalandırma ekipmanları ile tarım – ormancılık ve gıda makineleri ağırlıklı makine üretimi yapılıyor.

Makine sanayi için önemli bir lokasyon olan Bursa, ithalat ve ihracat süreçlerinde ulaşım ve konum konusunda hem katılımcılara hem de ziyaretçilere kolaylık sağlıyor. Bu sebeple BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri fuarlarına olan yoğun ilgi aylar öncesinden yerlerin tükenmesi ile kendisini gösterdi.  Sektör liderlerinin bir araya geldiği fuarda katılımcı olarak yer almak isteyen öncü firmalar büyük bir heyecanla yer açılmasını bekliyor.

Sektörün uluslararası arenada rekabet gücünü artırıyor

 Robotik sistemlerden 3 boyutlu yazıcı ve tarayıcılara, fiber lazer optik kesim makinelerinden CNC tezgâhlara kadar son teknoloji inovasyon ürünleri ile her türlü makine yan sanayi ekipman ve malzemelerine kadar zengin bir portföye sahip fuar, imalat sektörünün büyümesinde önemli rol üstleniyor. Her geçen gün iddiasını güçlendiren sektör, Endüstri 4.0 ile gerçekleşen dijital atılımlar sayesinde uluslararası arenada rekabet gücünü artırıyor. Fuarın, yeni iş birliği köprüleri kurarak, bu yükselişe ivme katması bekleniyor.

BUMATECH, 29 Kasım– 1 Aralık tarihleri arasında 10.00 – 19.00, son gün olan 2 Aralık Cumartesi günü ise 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Detaylı bilgiye ve fuar davetiyesine https://bursamakinefuari.com adreslerinden erişilebiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com