Connect with us

Etkinlikler

Su, Atık Su ve Çevre Teknolojileri İstanbul’da buluşuyor

Yayın Tarihi:

on

Merhaba değerli okurlarımız bu ay sizler için IFAT Fuarı Türkiye Genel Müdürü Sayın Adem YILMAZ ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendilerine Messe München’ nin kuruluş sürecinden Türkiye’deki çevre sektörü hakkındaki görüşlerini aynı zamanda düzenledikleri fuarlara yönelik bilgileri bulacağınız geniş kapsamlı sorularımızı sorduk. Bizleri aydınlattıkları için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

1.Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? (Mr. Osman Bayazit Genç)

 

Uluslararası İlişkiler eğitimi aldıktan sonra Turizm ve Yönetim Danışmanlığı sektörlerinde çalıştım. 2009 yılında Messe München’in Türkiye resmi temsilciliğini alarak fuarcılık sektörünün organizasyon tarafına adım attık. Daha sonra 2013 senesinde Messe München ile birlikte bir şirket kurarak, ülkemizde de fuar düzenlemeye başladık. Uluslararası bağlantılı ve hizmet sektörü kökenli olduğumuz için de fuarcılıkta rahat yol alabildik. Özellikle Messe München organizasyonundaki fuarlar son senelerde ülkemizde çok daha tanınır hale gelerek şirketlerimizin ihracat potansiyellerini artırmada katkı sahibi olmuştur.

 

2.Messe München International’ ın IFAT markası ile 50 yıllık tecrübesi özel bir fuar yarattığını biliyoruz. Bize Messe München hakkında daha fazla bilgi verir misiniz?

 

Messe München, hemen hemen tüm Almanya kökenli fuar şirketleri gibi, bir kamu kuruluşu statüsündedir. Dünya’nın birçok bölgesinde fuarlar düzenlemektedir (Çin, Hindistan, Rusya, Güney Afrika, Güney Amerika gibi). Ayrıca bu fuarları Dünya’nın yaklaşık 100 ülkesinde temsil eden acenteleri ile çok geniş kitlelere hitap eden bir ağı vardır. Daha ziyade profesyonellere hitap eden çok sayıda sektörel fuar düzenlenmektedir. Ana fuarlar Münih kentinde olmak üzere, lider fuar diye nitelendirdiğimiz birçok fuarın bahsi geçen ülkelere uyarlanmış versiyonları da mevcuttur. Örneğin sadece 2017 senesinde Messe München çatısı altında Dünyada toplam 77 fuar ve etkinlik gerçekleştirilecektir.

 

3.Messe München International hangi sektörlere yönelik fuarlar düzenliyor? Özellikle IFAT fuarından bahsedebilir misiniz?

 

Messe Muenchen’in Almanya’da ellinin üzerinde fuar düzenlemekte. Bunlar genelinde ihtisas fuarları ve B2B ağırlıklı fuarlar. Bu fuarların içinde sektörünün en büyük aktivitesi olan 14 fuar var. Özellikle yatırım malları fuarları olarak adlandırdığımız BAU (yapı malzemeleri), BAUMA (iş makinaları) ve IFAT (çevre teknolojileri) grubu sektörlerinde hakimiyetleri kabul edilmiş fuarlar.

IFAT 50 seneyi geçen geçmişi ile sektöre hizmet etmekte. Münih’e ek olarak Çin, Hindistan, Türkiye ve G.Afrika Cumhuriyetinde açılmakta.

 

4.IFAT Fuarı için neden Türkiye’yi seçtiniz?

 

IFAT China ve IFAT India, her yıl açılmakta. Her iki bölge de hem nüfus hem de alan olarak çok büyük yapılar. Bu bölgelerde bulunan tüm ilgililerin Münih’e gelebilmesi mümkün değil. Bu nedenle çevre teknolojileri teknolojilerinin söz konusu pazarlara ulaşabilmesi ancak yerinde mümkün.

 

Messe Muenchen sektörün bu ihtiyacına cevap verebilmek adına bu iki fuar ile IFAT’ın Almanya dışındaki faaliyetlerini başlattı. Bölgemizde ise sektör profesyonellerinin önemli bir kısmının Avrupa’da yapılan fuarlara katılım şansı bulmaları oldukça zor. Coğrafi, tarihsel, ekonomik, sosyo-kültürel açılardan ülkemizde açılacak bir fuara ulaşmak sadece Türk profesyonelle tarafından değil tüm bölge için kolaylık. Bu nedenler IFAT Eurasia’yı doğurdu. IFAT Eurasia, IFAT ile dönüşümlü olarak iki yılda bir düzenlenmekte

 

5.IFAT 2017’ de Sergilenecek ürün ve hizmetler nelerdir?

 

Su eldesi ve arıtımı, atık su arıtımı, su dağıtımı ve kanalizasyon, taşkın önleme ve su havzaları kontrolü, atık yönetimi ve geri dönüşüm, atıktan enerji eldesi, kentsel çevre temizlik araç ve ekipmanları, toprak – hava – gürültü kirliliği kontrolü, ölçme – kontrol ve laboratuvar teknolojileri, kaza önleme, iş güvenliği, risk yönetimi

 

6.IFAT 2017’ye özel olarak bir etkinlik planınız var mıdır? Ziyaretçiler ne tür etkinliklere katılabilecek ve bu etkinliklerden nasıl fayda sağlayabilirler?

 

IFAT 2017 de IFAT Eurasia ve IFAT’ın destekleyicisi olan tüm kurum ve kuruluşların katkıları ile önemli yan etkinlikler gerçekleşecek. Değişik alt branşlarda düzenlenecek seminer ve paneller bu konuda çalışmakta olan sektör profesyonellerine yaşanan yenilikler ve yeni teknolojiler hakkında bilgi aktarımı sağlayacak.

 

7.IFAT 2017’ ye beklenen ziyaretçi profili hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Çevre teknolojileri uygulamaları ile ilgili olarak kamu ve özel sektör dahilinde faaliyet gösteren tüm birimler ve çevre kanununda belirtilen kaideleri uygulamak için teknoloji ve çözüm ortağı arayan sanayi kuruluşları, yerel yönetimler, OSB yöneticileri temel ziyaretçi profilini oluşturuyor. Gelişmekte olan sektörler grubumuzda yatırım yapmak isteyen yerli ve uluslararası yatırımcı adayları da IFAT Eurasia dahilinde iletişime geçme fırsatı yakalayacaklar.

 

 

8.Geçmiş dönemlerde düzenlenen IFAT fuarlarında elde ettiğiniz başarı ile yakın zamanda yakaladığınız başarıyı kıyaslar mısınız? IFAT 2017 için hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

 

IFAT Münih açılmaya başladığı tarihten günümüze büyüyerek devam etmekte. 2015 yılında ilk defa açtığımız IFAT Eurasia ise açılışı ile birlikte bir başarı hikayesine dönüşmüş durumda. Bağımsız bir kuruluş tarafından yürütülen anket çalışması dahilinde, katılımcılar ve ziyaretçilerin %80’i IFAT Eurasia’nın bölgenin lider aktivitesi olduğu, katılımcıların %76’sı, ziyaretçilerin ise %80’i IFAT 2017 yılında da mevcudiyetlerini sürdürecekleri doğrultusunda fikir bildirmiş durumda.

 

IFAT Eurasia’nın bu başarısı 2017 yılı planlamalarımız için bize güç verirken, bir taraftan da büyük bir sorumluluk yüklüyor. 2017 yılında kapalı alan kapasitemizi 2015 yılına göre %80 artırmış durumdayız. Ve Kasım sonu itibarı ile satışa açık alanların %90’ı dolmuş durumda. Web sitemiz üzerinden yapılan ziyaretçi kayıtları nicelik ve nitelik açısından gayet doyurucu. Uluslararası ziyaretçilerimiz de başvurularını yapmaya devam ediyorlar. Eldeki veriler IFAT Eurasia’nın başarılarına devam edeceğini gösteriyor.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

İklimlendirme sektörünün buluşma noktası ISK – SODEX için yeni dönem hazırlıkları başladı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İki yılda bir iklimlendirme sektörünü tek çatı altında buluşturan ISK – SODEX’de, yeni dönem için hazırlıklar başladı. 2021 yılında 95 ülkeden 86 bin ziyaretçi ve 27 ülkeden 812 katılımcı firmayı ağırlayan fuar, 2023 yılında da ivmesini yükselterek dünyanın ilgisini çekmeye devam edecek. Yerli ve yabancı 90 bin ziyaretçi ve 1.000’in üzerinde firmanın katılması beklenen 2023 ISK – SODEX’de, ikili iş görüşmelerinin de katkısıyla 500 milyon dolarlık ticaret hacminin yakalanması hedefleniyor.

26 yıldır düzenlenen ve iklimlendirme sektörünün en güçlü fuarlarından biri olan ISK-SODEX – Uluslararası HVAC&R, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su arıtma, Yangın, Havuz ve Güneş Enerjisi Sistemleri Fuarı, her fuar sonrası gerçekleştirilen 500 milyon dolarlık ticaret hacmi ile dünyanın ilgi odağı haline geldi. 2021 yılında 95 ülkeden 12 bini yabancı olmak üzere toplam 86 bin ziyaretçiyi ağırlayan fuar, 27 ülkeden 812 katılımcı firmaya ev sahipliği yaptı. 53 ülkeden 300 profesyonel satın almacının katıldığı ikili iş görüşmelerine imkan sağlayan ISK-SODEX Fuarı, 2023 yılında da yükselişini sürdürecek. 25 – 28 Ekim 2023 tarihleri arasında yerli ve yabancı 90 bin ziyaretçi ve 1.000’in üzerinde firmanın katılması beklenen fuarın, 500 milyon dolarlık ticaret hacmi yaratması hedefleniyor.

İlk olarak 1997 yılında düzenlenmeye başlayan, yıllar içerisinde geldiği nokta ile Türkiye ihracatına büyük katkılar sağlayan ve 2021 yılında gerçekleşen versiyonuyla 2023 yılına kadar gerçekleştirilmek üzere 500 milyon dolarlık ticaret hacmi yakalayan ISK-SODEX Fuarı, geçmişten bugüne iklimlendirme sektörüne sağladığı katkıyı sürdürdü. Bugüne kadar binlerce katılımcı ve yüz binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan ISK-SODEX, 2021 yılında 36.000 metrekarelik alanında 95 ülkeden 12 bini yabancı ziyaretçi olmak üzere, 2019 yılına kıyasla yüzde 27’lik artışla 86 bin ziyaretçiyi ağırlarken, 27 ülkeden 812 katılımcıya ev sahipliği yaptı. 53 ülkeden 300 profesyonel satın almacının katılımıyla ikili iş görüşmelerinin gerçekleştiği ISK-SODEX, milyonlarca dolarlık ihracat potansiyeli elde etti.

2023 yılı pazarın büyümesi için bir fırsat

Son yıllarda iklim değişikliğine paralel olarak sıcaklıkların da mevsimsel bazda çok sık değişiklik göstermesi ve mevcutta hissettiğimiz iklim krizinin etkilerinin gelecekte daha çok yükselecek olması sağlıklı iklimlendirme çözümlerinin önemini daha da artırdı. Pandeminin de bu konuya ilgiyi artırmasıyla birlikte yaşam alanları ve altyapılarda uygulanacak çözüm yöntemleri ve bunların sergilendiği fuarları öne çıkardı. Geçtiğimiz yıl 36.000 metrekarelik alanda düzenlenen fuar, 2023 yılında 42.000 metrekarelik alanı olan yenilenmiş İstanbul Fuar Merkezi’nde 25-28 Ekim 2023 tarihleri arasında ziyaretçilere açılacak. ‘Sağlıklı İklimlendirme Çözümleri’ mottosuyla gerçekleşmesi planlanan Uluslararası ISK-SODEX 2023 Fuarı’nda alternatif enerjiyle çalışabilecek ürünler, temiz ve konforlu iç hava kalitesinin oluşturulması, akıllı HVAC-R otomasyon sistemleri, daha az enerji tüketen, daha yüksek performanslı ve çok fonksiyonlu ürünlerin ön plana çıkması bekleniyor. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’dan binden fazla katılımcı, dünya genelinden 90 bin ziyaretçinin gelmesi beklenen fuarda ayrıca T.C. Ticaret Bakanlığı destekleri ile İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından organize edilecek olan Sektörel Nitelikli Alım Heyeti kapsamında gerçekleştirilecek olan B2B ikili iş görüşmeleri aracılığıyla da sektörün ticaret hacmine büyük katkı sağlanması amaçlanıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Etkinlikler

GF Hakan Plastik, Özbekistan ve Nijerya’daki konumunu güçlendirdi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İhracat pazarında hedef ülkelere yönelik çalışmalarına devam eden GF Hakan Plastik, Özbekistan ve Nijerya’da bir kez daha güçlü duruşunu sergiledi. The Big 5 Construct Nigeria ve Aquatherm Tashkent 2022 fuarlarına katılan GF Hakan Plastik, iş birliklerini güçlendirirken Özbekistan’dan bir de ödülle döndü.

Nijerya/Lagos’ta düzenlenen Batı Afrika bölgesindeki fırsatlara odaklanan en büyük ve en etkili bina teknolojileri fuarı​ The Big 5 Construct Nigeria, 8.000’den fazla ziyaretçisi ve 25 ülkeden fazla katılımcısı ile 27-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Üstyapı atık su/ temiz su ağırlıklı güncel ürün grupları ile Nijerya’daki güçlü varoluşunu pekiştirerek gerek ülke içi gerekse çevre ülkelerdeki proje ve pazar potansiyellerini değerlendiren GF Hakan Plastik, ziyaretçilerin sorularını cevaplayarak ürün ve firma hakkında sunumlar gerçekleştirdi.

Katılımcı portföyü genel olarak, Nijerya’da özel konut işi yapan yerli ve yabancı müteahhitler; okul, otel ve hastane projelerinin yüklenici firmaları; toptan ve perakende satış ile ilgilenen tüccarlardan oluştu. Bu potansiyellerin değerlendirilmesi için yeni bağlantılar kurarak portföyünü genişletmeyi amaçlayan GF Hakan Plastik, fuar organizasyonunun önemli bir parçası oldu.

En Yenilikçi HVAC Teknolojisi Ödülü

Bölgenin en büyük sektör fuarı olarak anılan Aquatherm Tashkent Fuarı ise, farklı ülkelerden çok sayıda firmanın katılımı ile 28-30 Eylül tarihleri arasında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleşti. Çözüm kolaylığı sunan üst kalite ürünleri ile Özbekistan’ın en prestijli projelerinde kullanılan GF Hakan Plastik ürünleri, fuar süresince ilgi odağı oldu. HVAC endüstrisi profesyonellerini buluşturan fuarda GF Hakan Plastik, teknoloji odaklı ve yenilikçi bakış açısı ile oldukça dikkat çekti.

Aquatherm Tashkent Fuarı‘nın 29 Eylül gecesinde 10. yılına özel düzenlenen gala gecesinde farklı ülkelerden, rakip katılımcıların ve firmaların da bulunduğu bir ödül töreni düzenlendi. Sahipleriyle buluşan ödüller arasında Silenta Extreme,’Best Innovative HVAC Technologies Ödülü’ne layık görüldü.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Etkinlikler

Xylem, 6. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu’nun altın sponsorluğunu üstlendi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Küresel su teknolojisi şirketi Xylem, 2- 3 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleşecek olan 6. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu & Sergisi’nin altın sponsorluğunu üstleniyor. Kendisini dünya genelindeki en zorlu su sorunlarını çözmeye adayan lider su teknolojisi şirketi Xylem, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek olan 6. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu & Sergisi’nde su yönetimi ve yenilikçi çözümlerini anlatacak.

Su ile ilgili en zorlu sorunlara karşı yenilikçi çözümler geliştiren küresel su teknolojisi şirketi Xylem, 2- 3 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek olan 6. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu & Sergisi’nde su yönetimi ve yenilikçi çözümlerini anlatacak. Bu yıl etkinliğin altın sponsoru olan şirket, sergi alanında B5/B numaralı standında su ile ilgili son teknoloji ürün ve sistemlerini de tanıtacak.

Xylem Türkiye Genel Müdürü Altuğ Bilgiç, etkinliğin ilk gününde “Su Yönetimi ve Yenilikçi Çözümler” panelinde Xylem’in bu yöndeki çalışmaları üzerine konuşma yapacak. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu & Sergisi; su kaynaklarının en etkin biçimde kullanılması, içme suyu temininde gelir getirmeyen su kayıplarının azaltılması, verimlilik iyileştirmeleri, entegre su yönetimi, başarılı örnek uygulamaların tanıtılması ve yaygınlaştırılmasının tartışıldığı ve sunulduğu önemli bir platform olarak sektörde öne çıkıyor. Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen Forum & Sergi, 2014 yılından bugüne kadar 6000 ziyaretçisi ile su yönetimi profesyonelleri, yerel yönetimleri, üniversiteleri, sulama birliklerini, finans sektörünü bir araya getirip sektör dinamiklerine yön veriyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com