Connect with us

Vanalar

SAUNDERS’tan yepyeni bir teknoloji !

Yayın Tarihi:

on

 

Sizleri, Diyafram Vana Sektörünün Global Lideri SAUNDERS’ın Hijyenik, Aseptik ve Kimyasal uygulamalar için geliştirmiş olduğu yepyeni bir aktüatör teknolojisi ile tanıştırmak istiyoruz…

Neden Saunders® S360 Tip Aktüatörler ?

S360 Tip Aktüatörler, mevcut polimer gövdeli EC Tip Aktüatörlerin ve paslanmaz gövdeli SSC Tip Aktüatörlerin yerine geliştirilmiş olan  ve önceki modellere göre müşterilerimizin ihtiyaçları dikkate alınarak  ilave özellikler eklenmiş olan yeni nesil aktüatördür.  Bu özelliklerin başında komple Paslanmaz Çelik 316 Gövde,  modüler ve kompakt tasarım, kolay değiştirilebilen kompresör (diyafram baskı parçaları)  ve 360 derece çevrilebilen hava bağlantıları sıralanabilir.  S360 Tip Aktüatörler prosesinizde kullanılmakta olan DN8 ve DN50 çap aralığındaki tüm vanalara takılabilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Çalışma Prensibi nedir ? 

S360 Modelleri Piston Tipi  Pnömatik Aktüatördür  ve muadillerine göre daha uzun ömürlü,  daha az hava tüketimi olan  ve daha küçük boyutlarda üretilen aktüatörlerdir.

Saunders® S360 Aktüatörler Neden Paslanmaz Çelikten imal edilmektedir ?

Gıda ve özellikle ilaç sektörü gibi hijyenik uygulamalarda gereksinimlerin karşılanabilmesi; kimya sektöründe ise  korozyona karşı dirençli bir gövde malzemesi olması sebebi ile  aktüatörler 316 Kalite Paslanmaz Çelikten imal edilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörleri Modüler Yapan Özellikler Nelerdir ?

S360 Tip Aktüatörlerin bağlantı kısmı vana üzerine  doğrudan bağlanabilecek şekilde flanşlı ya da gömlekli olarak üretilmektedir.  Lite ve Power olarak iki temel modelden oluşmaktadır.  Saunders® S360 Lite Modeli standart uygulamalar  ve hat basıncı için kullanılmaktadır;  Saunders® S360 Power Modeli ise hat basıncının fazla olduğu uygulamalarda kullanılan yüksek torklu aktüatörlerdir.  S360 Tip aktüatörler pratik kompresör değişimi ile hem Kauçuk  hem de Teflon Diyaframlar ile birlikte kullanılabilmektedir.

Düşük ve Yüksek Torklu Aktüatörlerin Avantajı Nedir ?

Gıda ve İlaç uygulamalarının %90’ı için S360 Lite Model Aktüatör kullanılabilmektedir  ve Power Modelinden %20, EC Tip Aktüatörlerden de %27 daha küçük boyutlardadır.  Bu sayede çok fazla sayıda vananın ve aktüatörün kullanılması gereken proseslerde alandan tasarruf sağlayıp ölü bölgeleri azaltarak hem sistemi rahatlatmakta  hem de kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. Hat basıncı düşük olduğu halde yüksek tork sağlayan aktüatörler kullanıldığı takdirde  vana diyaframı üzerinde gereğinden daha yüksek bir gerilme oluşacak  ve bu durum diyafram ömrünü olumsuz olarak etkileyecektir.  Yüksek torkun gerektiği uygulamalarda ise Power Modeli muadilleri arasındaki en güçlü kompakt modeldir.  Ayrıca, kullanıcı ihtiyaçlarında göre Lite ve Power Modelleri arasında farklı kombinasyonlar sağlayabilen esnek üretim sistemimiz sayesinde prosese özel çözümler sunulabilmektedir.

Kompresörler (Diyafram Baskı Parçaları) Nasıl Değiştirilir ?

Aktüatör boyun kısmı üzerinde kompresörü milden ayıran bir alyan yuvası bulunmaktadır.  Bu alyan gevşetilerek

mevcut kompresör çıkarılıp yeni kompresör çok pratik bir şekilde kolayca takılabilmektedir.

Hava Bağlantısı Nasıl Çevrilir ?

Aktüatör gövdesi üzerinde yer alan alyan yuvası gevşetilip aktüatörün üst yarısı komple çevrilerek istenilen pozisyon sağlandığında alyan yuvası sıkıştıtılarak hava bağlantısının yönü kolayca değiştirilebilmektedir. (Bu özellik, boyutlara bağlı olarak yalnızca DN8 çaplı aktüatörlede  sağlanamamaktadır) Gerekli sıkıştırma işlemi unutulsa bile  aktüatörlerin özel tasarımı sayesinde aktüatör üst yarısı  çalışma anında ayrılmayacaktır.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Çalışma Şekli Nasıldır ?

S360 Lite ve S360 Power aktüatörlerin çalışma şekli Tek Etkili – Normalde kapalıdır.  Ayrıca, Tek Etkili – Normalde Açık veya Çift Etkili aktüatörler de S360 Power Modeli ile sağlanabilmektedir.

Neden S360 Aktüatörlerde Flanşlı ya da Gömlekli Bağlantı kullanılmaktadır ?

Flanşlı Bağlantı iki yollu ve blok vanalarda standart olarak sağlanırken;  gömlekli  asarım ise somun ve civataları koruyarak hijyenik olması gereken ortamlarda vana üzerinde ölü bölgesiz ve düz bir yüzey sağlamaktadır.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Yüzey Özellikleri Nelerdir?

Saunders® S360 Aktüatörler standart olarak 25 Ra (0.6 μm) polisajlıdır  ve opsiyonel olarak 15 Ra (0.4μm) elektropolisajlı olarak da sağlanabilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Pozisyon Göstergesi var mıdır ?

Tüm S360 Aktüatörlerde sarı renkli görsel posizyon indikatörü  bulunmaktadır.

Saunders® S360 Aktüatörlere Limit-Switchler Nasıl Takılmaktadır ? 

Tüm S360 Aktüatörlerin üzerinde 2 adet 4mm’lik  dişli bağlantılı switch yuvası bulunmaktadır. StoneL, Westlock veya ASCO Marka switchler  Saunders OPTI-SET veya I-VUE Switch Kutusu ile birlikte  aktüatör üzerine doğrudan monte edilebilmektedir.

S360 Aktüatörlerde Limit Stop Var mıdır ?

Açık ve kapalı pozisyonlar için limit stoplar opsiyonel olrak sağlanabilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörler Otoklavlanabilmekte midir?

Tüm Saunders® S360 Modelleri otoklavlanabilmektedir.

S360 Lite ve Power Modellerini Birbirinden Nasıl Ayırabiliriz ?

Her Saunders Aktüatörün üzerinde aktüatör modelini, boyutunu, basınç sınıfını ve hava bağlantısı normunu belirten etiketler yer almaktadır.

Kaynak: Leon Teknik

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

GEMÜ Kelebek Vanaları’na oksijen onayı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ingelfingen merkezli vana uzmanı GEMÜ’nün R480 Victoria Kelebek Vana Serisi’nin özel bir versiyonu, oksijen ortamı için anında etkili olacak şekilde onaylandı.

Oksijen ortamına yönelik tasarımda, GEMÜ’nü Victoria Kelebek Vana Serisi’nden ortamla ıslanan tüm sızdırmazlık malzemeleri ve yardımcı malzemeler (yağlayıcılar ve vida kilitleme maddeleri), Federal Malzeme Araştırma ve Test Enstitüsü (BAM) tarafından test edildi ve onaylandı. Uygun olmayan yağlar ve gresler yangınlara yol açabiliyor, bu nedenle ortamla ıslanan tüm bileşenlerin uygun şekilde temizlenmesi gerekiyor.

BAM onayı için yapılan incelemede DIN EN 1797 ve ISO 21010 standardı esas alındı. Onay, maksimum 60 °C çalışma sıcaklığında ve 15 Bar basınçta gaz halindeki oksijenin kullanımıyla sınırlı kaldı. Oksijen uygulamaları için onaylanan GEMÜ R480 Victoria Serisi Kelebek Vanalar, ‘O’ özel fonksiyonu ile tanınıyor. Onay, EPDM conta malzemesi kodu E ve paslanmaz çelik disk malzemesi kodu A’yı kapsıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

GEMÜ’ye 7. kez ‘Global Pazar Lideri’ ödülü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Almanya’da yayımlanan haftalık ekonomi dergisi WirtschaftsWoche, GEMÜ’yü üst üste 7. kez Vanalar ve Otomasyon Bileşenleri: Steril Uygulamalarda Vanalar, Proses ve Kontrol Sistemleri alanında “Global Pazar Lideri” olarak ödüllendirdi.

GEMÜ, Almanya’da yayımlanan ekonomi dergisi WirtschaftsWoche tarafından “Global Pazar Lideri” olarak onurlandırıldı. Merkezi Ingelfingen’de yer alan teknoloji şirketi GEMÜ, Gallen Üniversitesi ve Alman Küresel Pazar Liderleri Akademisi’nin lider endeksi baz alınarak WirtschaftsWoche tarafından hazırlanan ödül töreninde, “2023 Şampiyonu” unvanını kazandı ve “Global Pazar Lideri” olarak ödüllendirildi.

Valf uzmanı GEMÜ, art arda yedinci kez WirtschaftsWoche “Global Pazar Lideri” kalite ödülünü alıyor. Ödülün esasını, GEMÜ’nün “Vanalar ve Otomasyon Bileşenleri: Steril Uygulamalarda Vanalar, Proses ve Kontrol Sistemleri” segmentinde küresel pazar lideri endeksi kapsamına alınması oluşturuyor.

Bu pazar segmentinde birinci veya ikinci olmak, kendi üretim ve satış şirketleriyle en az 3 kıtada varlık gösteren, yıllık cirosu en az 50 milyon euro olan ve cirolarının en az %50’si oranında ihracat payı gösterebilme koşullarına bağlı bulunuyor. Ayrıca firma sahiplerinin en azından kısmen Almanya’da yerleşik olması gerekiyor.

Üst üste 7. kez kazandıkları WirtschaftsWoche’nin ödülüyle ilgili konuşan GEMÜ Grubu Yönetici Ortağı Gert Müller, “Global pazar liderliği, aile şirketimizin başarısının yıllık temelde önemli bir göstergesidir. İnovatif ürünler, geleceğe yönelik stratejimiz ve kararlı küresel ekibimizle, belirsizlik zamanlarında bile en yüksek performansı gösterdiğimiz için gurur duyuyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: www.gemu-group.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

2022’de yeni fabrikasını devreye alan ÖZKAN Makina; istihdamda %25, satışta %55 artış sağladı

Yayın Tarihi:

on

Vana sistemlerinin lider üreticilerden biri olan ÖZKAN Makina, 20 milyon euroluk yatırımla hayata geçirdiği ve 2022 yılında devreye aldığı yeni modern fabrikası Project Pearl ile büyümeye devam ediyor. Birçok alanda üstün özelliklere sahip yeni tesis ile ciddi bir kapasite artışı sağlayan ÖZKAN Makina, istihdamını %25 oranında artırırken, satışlarını bir önceki yıla kıyasla %55 oranında artırdı. 

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında lider üreticilerden biri olan ÖZKAN Makina, 1983 yılında başladığı faaliyetlerine, 2011 yılından bu yana tüm dünyada tanınan Hawle Avusturya Grubu çatısı altında devam ediyor. İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan iki fabrikasıyla alanında lider üreticilerden biri olan firma, 20 milyon euroluk yatırımla temellerini 2019 yılında attığı Project Pearl Fabrikası’nı 2022 yılında devreye alarak, pazardaki lider konumunu daha da güçlendirdi. Birçok alanda tek olma özelliği taşıyan 7.000 metrekarelik tesis ile üretim kapasitesini ciddi şekilde artıran ÖZKAN Makina; istihdamını %25 oranında artırırken, pandeminin etkilerinin de azalmasıyla satışlarında bir önceki yıla göre yaklaşık %55 oranında bir artış sağladı. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumdan dolayı yurt içi satışlarında beklentilerin altında kalan firma, bu artışı büyük oranda yurt dışı satışlarıyla gerçekleştirdi.

İlave yatırımlarla yeni rekor hedefi

Hem Türkiye’deki seçim süreci hem de pandemi sonrası global pazarlardaki değişiklikler gibi 2023 yılının zorlu koşullarında daha da büyümeyi hedefleyen ÖZKAN Makina, gidilmeyen yerlere gitmek, problemli işleri çözmek adına iletişimde kalmak ve en iyi yaptığı işi anlatarak bu zorlukların üstesinden gelmeyi planlıyor. Yeni yılda üretim kapasitesini daha fazla artırmak adına yeni adımlar atmaya hazırlanan firma, 2022 yılının sonlarına doğru açtığı Project Pearl Fabrikası’na ilave ekipman yatırımları yaparak, yeni rekorlar kırmayı hedefliyor.

Project Pearl Fabrikası

Son teknolojiyle donatılan Project Pearl Fabrikası, DN100’den DN2600 çapa kadar vana gövdelerinin işlenmesine olanak sağlarken, uzun yıllar korozyona karşı koruma anlamına gelen GSK kalite standartlarına göre boya yapılan Türkiye’deki tek tesis olma özelliğini taşıyor. Birçok ilki barındıran tesisteki üretim tüm dünyaya ulaştırılırken; üretimden sonra tüm ürünler, EN standardı veya farklı ülkelerden talep edilen farklı standartlara göre basınç testlerine giriyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com