Connect with us

Vanalar

SAUNDERS’tan yepyeni bir teknoloji !

Yayın Tarihi:

on

 

Sizleri, Diyafram Vana Sektörünün Global Lideri SAUNDERS’ın Hijyenik, Aseptik ve Kimyasal uygulamalar için geliştirmiş olduğu yepyeni bir aktüatör teknolojisi ile tanıştırmak istiyoruz…

Neden Saunders® S360 Tip Aktüatörler ?

S360 Tip Aktüatörler, mevcut polimer gövdeli EC Tip Aktüatörlerin ve paslanmaz gövdeli SSC Tip Aktüatörlerin yerine geliştirilmiş olan  ve önceki modellere göre müşterilerimizin ihtiyaçları dikkate alınarak  ilave özellikler eklenmiş olan yeni nesil aktüatördür.  Bu özelliklerin başında komple Paslanmaz Çelik 316 Gövde,  modüler ve kompakt tasarım, kolay değiştirilebilen kompresör (diyafram baskı parçaları)  ve 360 derece çevrilebilen hava bağlantıları sıralanabilir.  S360 Tip Aktüatörler prosesinizde kullanılmakta olan DN8 ve DN50 çap aralığındaki tüm vanalara takılabilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Çalışma Prensibi nedir ? 

S360 Modelleri Piston Tipi  Pnömatik Aktüatördür  ve muadillerine göre daha uzun ömürlü,  daha az hava tüketimi olan  ve daha küçük boyutlarda üretilen aktüatörlerdir.

Saunders® S360 Aktüatörler Neden Paslanmaz Çelikten imal edilmektedir ?

Gıda ve özellikle ilaç sektörü gibi hijyenik uygulamalarda gereksinimlerin karşılanabilmesi; kimya sektöründe ise  korozyona karşı dirençli bir gövde malzemesi olması sebebi ile  aktüatörler 316 Kalite Paslanmaz Çelikten imal edilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörleri Modüler Yapan Özellikler Nelerdir ?

S360 Tip Aktüatörlerin bağlantı kısmı vana üzerine  doğrudan bağlanabilecek şekilde flanşlı ya da gömlekli olarak üretilmektedir.  Lite ve Power olarak iki temel modelden oluşmaktadır.  Saunders® S360 Lite Modeli standart uygulamalar  ve hat basıncı için kullanılmaktadır;  Saunders® S360 Power Modeli ise hat basıncının fazla olduğu uygulamalarda kullanılan yüksek torklu aktüatörlerdir.  S360 Tip aktüatörler pratik kompresör değişimi ile hem Kauçuk  hem de Teflon Diyaframlar ile birlikte kullanılabilmektedir.

Düşük ve Yüksek Torklu Aktüatörlerin Avantajı Nedir ?

Gıda ve İlaç uygulamalarının %90’ı için S360 Lite Model Aktüatör kullanılabilmektedir  ve Power Modelinden %20, EC Tip Aktüatörlerden de %27 daha küçük boyutlardadır.  Bu sayede çok fazla sayıda vananın ve aktüatörün kullanılması gereken proseslerde alandan tasarruf sağlayıp ölü bölgeleri azaltarak hem sistemi rahatlatmakta  hem de kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. Hat basıncı düşük olduğu halde yüksek tork sağlayan aktüatörler kullanıldığı takdirde  vana diyaframı üzerinde gereğinden daha yüksek bir gerilme oluşacak  ve bu durum diyafram ömrünü olumsuz olarak etkileyecektir.  Yüksek torkun gerektiği uygulamalarda ise Power Modeli muadilleri arasındaki en güçlü kompakt modeldir.  Ayrıca, kullanıcı ihtiyaçlarında göre Lite ve Power Modelleri arasında farklı kombinasyonlar sağlayabilen esnek üretim sistemimiz sayesinde prosese özel çözümler sunulabilmektedir.

Kompresörler (Diyafram Baskı Parçaları) Nasıl Değiştirilir ?

Aktüatör boyun kısmı üzerinde kompresörü milden ayıran bir alyan yuvası bulunmaktadır.  Bu alyan gevşetilerek

mevcut kompresör çıkarılıp yeni kompresör çok pratik bir şekilde kolayca takılabilmektedir.

Hava Bağlantısı Nasıl Çevrilir ?

Aktüatör gövdesi üzerinde yer alan alyan yuvası gevşetilip aktüatörün üst yarısı komple çevrilerek istenilen pozisyon sağlandığında alyan yuvası sıkıştıtılarak hava bağlantısının yönü kolayca değiştirilebilmektedir. (Bu özellik, boyutlara bağlı olarak yalnızca DN8 çaplı aktüatörlede  sağlanamamaktadır) Gerekli sıkıştırma işlemi unutulsa bile  aktüatörlerin özel tasarımı sayesinde aktüatör üst yarısı  çalışma anında ayrılmayacaktır.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Çalışma Şekli Nasıldır ?

S360 Lite ve S360 Power aktüatörlerin çalışma şekli Tek Etkili – Normalde kapalıdır.  Ayrıca, Tek Etkili – Normalde Açık veya Çift Etkili aktüatörler de S360 Power Modeli ile sağlanabilmektedir.

Neden S360 Aktüatörlerde Flanşlı ya da Gömlekli Bağlantı kullanılmaktadır ?

Flanşlı Bağlantı iki yollu ve blok vanalarda standart olarak sağlanırken;  gömlekli  asarım ise somun ve civataları koruyarak hijyenik olması gereken ortamlarda vana üzerinde ölü bölgesiz ve düz bir yüzey sağlamaktadır.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Yüzey Özellikleri Nelerdir?

Saunders® S360 Aktüatörler standart olarak 25 Ra (0.6 μm) polisajlıdır  ve opsiyonel olarak 15 Ra (0.4μm) elektropolisajlı olarak da sağlanabilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Pozisyon Göstergesi var mıdır ?

Tüm S360 Aktüatörlerde sarı renkli görsel posizyon indikatörü  bulunmaktadır.

Saunders® S360 Aktüatörlere Limit-Switchler Nasıl Takılmaktadır ? 

Tüm S360 Aktüatörlerin üzerinde 2 adet 4mm’lik  dişli bağlantılı switch yuvası bulunmaktadır. StoneL, Westlock veya ASCO Marka switchler  Saunders OPTI-SET veya I-VUE Switch Kutusu ile birlikte  aktüatör üzerine doğrudan monte edilebilmektedir.

S360 Aktüatörlerde Limit Stop Var mıdır ?

Açık ve kapalı pozisyonlar için limit stoplar opsiyonel olrak sağlanabilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörler Otoklavlanabilmekte midir?

Tüm Saunders® S360 Modelleri otoklavlanabilmektedir.

S360 Lite ve Power Modellerini Birbirinden Nasıl Ayırabiliriz ?

Her Saunders Aktüatörün üzerinde aktüatör modelini, boyutunu, basınç sınıfını ve hava bağlantısı normunu belirten etiketler yer almaktadır.

Kaynak: Leon Teknik

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

Neway, 96” Aktüatörlü Üçlü Ofset Kelebek Vana’yı piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sektörün talep ve gereksinimlerini karşılamak için eksiksiz bir valf çözümü sunan ve gelişmiş valf tesisi ile önde gelen üreticilerinden biri olan Neway, 88” sürgülü vana ve 56” tam kaynaklı küresel vananın ardından, şimdiye kadar ürettiği en büyük üçlü ofset kelebek vana olan 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek ile bir diğer devi piyasaya sürüyor.

Sıkı kalite kontrol süreciyle çift Yönlü GOST9544 kaçak oranı A testini geçen (test süresi boyunca görsel olarak tespit edilebilir sızıntı meydana gelmedi) 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek vana, Neway müşterileri tarafından da onaylandı. Sadece bu vana değil, siparişin tamamı tahrikli vanalardan meydana geliyor ve vana boyut aralığı 20 inç ila 96 inç arasında değişiyor. 

Neway Valve, büyük boy sürgülü vanalara yenilik getirdi

Güvenilir kalitede büyük boyutlu aktüatörlü vanalarda eksiksiz ürün portföyü sunan Neway, endüstriyel vanalar için komple çözümler sağlıyor. Denizaşırı petrol projelerinde 88 inç ve 72 inç gibi büyük boy sürgülü vana siparişleri alan Neway, bu siparişleri müşterilerine başarıyla teslim etti. Gelişmiş üretim yöntemi ve kalite kontrolü ile API598 testini geçen vanalarda, su ve gaz sızıntısı meydana gelmedi. Bu projeler Neway’ın, kullanıcıların olumlu olarak tanınmasını sağlayan ürün yeniliği ve kalite kontrolü üzerindeki gücünü gösteriyor.

Kaynak: www.newayvalve.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Enerji santralindeki püskürtme kontrolü sorunlarına 100DLC DRAG® Valf çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI CCİ’nin enerji sektöründe kömüre dayalı bir termik santral işleten Hindistanlı müşterisi, süper ısıtıcı püskürtme kontrolü vanalarıyla ilgili sorunlar yaşıyor ve bu sorunlarda tesisin performansını ciddi şekilde etkiliyordu. Devreye alındığı 2015 yılından bu yana sorunlar yaşanan tesiste; vanalar, türbine giren buharın akış kontrolünü zayıflatan ve sıcaklık kontrolünün de azalmasına yol açan sızıntı ile birlikte, vana yuvasında erozyon sorunları yaşıyordu.

Tesisin operatörleri, türbin baypas sistemleri için önceden kurulmuş olan DRE, NBSE ve DRAG® vanalarının performansına dayalı bir çözüm için IMI CCİ’ye başvurdu. Süper ısıtıcı vanalardaki çeşitli sorunların temel nedenini belirlemek için müşteriyle yakın bir şekilde çalışan Valve Doctors® destekli IMI CCİ ekibi, sorunun bir kısmının, orijinal belirtilen parametrelerinin ötesinde çalıştırılması gereken mevcut vanalar olduğunu belirledi.

IMI CCI müşterisi için düşük akışlarda yüksek menzilin ve hassas kontrolün sağlanması için yeni belirlenen gereksinimlere dayanarak, pistonlu aktüatörlü 100DLC DRAG® vanalarını sundu. 100DLC vanalar; gerçek çalışma koşullarını karşılamak üzere 200kg/s’ye kadar inebilen kontrol edilebilir minimum debi, bakım sürecini basitleştirmek için kaynaklı koltuk yerine kelepçeli tip koltuk, kapatma işleminin sıkı olması için pnömatik pistonlu aktüatör gibi temel özellik sağlıyor. 100DLC tarafından sağlanan yüksek menzil, oturma alanına girerken akışkanın hızını sınırlayan ve aksi takdirde vananın kabiliyetini tehlikeye atacak aşındırıcı kuvvetleri en aza indiren DRAG® teknolojisi sayesinde mümkün hale geliyor. DRAG® teknolojisi, özel olarak karakterize edilmiş diskleri kullanarak, tüm proses koşulları için hassas kontrolü en üst düzeye çıkarırken menzili de artırabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Karmaşık jikle valfi ihtiyaçlarına IMI Critical Engineering çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI Critical Engineering, yeni bir müşterisinin yeni geliştirilen su enjeksiyonlu şok valfleri kullanımında ortaya çıkan bir dizi karmaşık ihtiyacın hızlı bir şekilde çözüm bulmasına yardımcı oldu. Petrol ve gaz endüstrisindeki IMI Critical Engineering müşterisi, sahip oldukları kurulu vanalarla güvenilirlik, gürültü ve kapasite ile ilgili önemli sorunlar yaşıyordu. Yükseklik ve alan sınırlamalarının var olduğu özel çalışma koşullarını karşılayacak olağanüstü performansta vanalara ihtiyacı olan müşteri, mevcut tedarikçilerinden aldığı vanaları değiştirmek için uygun bir çözüm bulamadı. Bu çözümsüzlük de vanaların operasyonel verimliliğini azaltıp arıza sürelerini artırdı. Müşterisinin tesislerini ziyaret ederek, ihtiyaçlarını değerlendiren IMI Critical Engineering ekibi, hızlı bir çözüm sundu. Vana uzmanları, müşterinin sekiz jikle vanasını, 100DWI su enjeksiyonlu jikle valflerle değiştirerek yükseltme yapmasını tavsiye etti.

Yeni vananın müşteriye sağladığı faydalar:

  • Vanaların dönüşü için plan dışında kapama işlemine duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran iyileştirilmiş operasyonel güvenilirlik,
  • Toplam yaşam döngüsü maliyetlerinin %40’a kadar azaltılmasıyla gelen kar ve kapasite artışı,
  • Gürültü yönergelerine bağlı daha az gürültü seviyeleri,
  • Gelişmiş kavitasyon ve erozyon kontrol tasarımı sayesinde vananın kullanım ömründe %50’ye varan artış.

Konuyla ilgili açıklama yapan IMI CCİ Proje Müdürü Manuel Bader, şu ifadeleri kullandı: “Bu müşterinin yalnızca operasyonel sorunlarını çözmekle kalmayıp aynı zamanda yükseklik ve alan gereksinimlerini de karşılayan hızlı bir çözüm bulmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyduk. Yüksek mühendislik yeteneklerimizi kullanarak verimliliklerini daha da artırmak ve arıza sürelerini azaltmak için gelecekte onlarla tekrar çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com