Connect with us

Vanalar

SAUNDERS’tan yepyeni bir teknoloji !

Yayın Tarihi:

on

 

Sizleri, Diyafram Vana Sektörünün Global Lideri SAUNDERS’ın Hijyenik, Aseptik ve Kimyasal uygulamalar için geliştirmiş olduğu yepyeni bir aktüatör teknolojisi ile tanıştırmak istiyoruz…

Neden Saunders® S360 Tip Aktüatörler ?

S360 Tip Aktüatörler, mevcut polimer gövdeli EC Tip Aktüatörlerin ve paslanmaz gövdeli SSC Tip Aktüatörlerin yerine geliştirilmiş olan  ve önceki modellere göre müşterilerimizin ihtiyaçları dikkate alınarak  ilave özellikler eklenmiş olan yeni nesil aktüatördür.  Bu özelliklerin başında komple Paslanmaz Çelik 316 Gövde,  modüler ve kompakt tasarım, kolay değiştirilebilen kompresör (diyafram baskı parçaları)  ve 360 derece çevrilebilen hava bağlantıları sıralanabilir.  S360 Tip Aktüatörler prosesinizde kullanılmakta olan DN8 ve DN50 çap aralığındaki tüm vanalara takılabilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Çalışma Prensibi nedir ? 

S360 Modelleri Piston Tipi  Pnömatik Aktüatördür  ve muadillerine göre daha uzun ömürlü,  daha az hava tüketimi olan  ve daha küçük boyutlarda üretilen aktüatörlerdir.

Saunders® S360 Aktüatörler Neden Paslanmaz Çelikten imal edilmektedir ?

Gıda ve özellikle ilaç sektörü gibi hijyenik uygulamalarda gereksinimlerin karşılanabilmesi; kimya sektöründe ise  korozyona karşı dirençli bir gövde malzemesi olması sebebi ile  aktüatörler 316 Kalite Paslanmaz Çelikten imal edilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörleri Modüler Yapan Özellikler Nelerdir ?

S360 Tip Aktüatörlerin bağlantı kısmı vana üzerine  doğrudan bağlanabilecek şekilde flanşlı ya da gömlekli olarak üretilmektedir.  Lite ve Power olarak iki temel modelden oluşmaktadır.  Saunders® S360 Lite Modeli standart uygulamalar  ve hat basıncı için kullanılmaktadır;  Saunders® S360 Power Modeli ise hat basıncının fazla olduğu uygulamalarda kullanılan yüksek torklu aktüatörlerdir.  S360 Tip aktüatörler pratik kompresör değişimi ile hem Kauçuk  hem de Teflon Diyaframlar ile birlikte kullanılabilmektedir.

Düşük ve Yüksek Torklu Aktüatörlerin Avantajı Nedir ?

Gıda ve İlaç uygulamalarının %90’ı için S360 Lite Model Aktüatör kullanılabilmektedir  ve Power Modelinden %20, EC Tip Aktüatörlerden de %27 daha küçük boyutlardadır.  Bu sayede çok fazla sayıda vananın ve aktüatörün kullanılması gereken proseslerde alandan tasarruf sağlayıp ölü bölgeleri azaltarak hem sistemi rahatlatmakta  hem de kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. Hat basıncı düşük olduğu halde yüksek tork sağlayan aktüatörler kullanıldığı takdirde  vana diyaframı üzerinde gereğinden daha yüksek bir gerilme oluşacak  ve bu durum diyafram ömrünü olumsuz olarak etkileyecektir.  Yüksek torkun gerektiği uygulamalarda ise Power Modeli muadilleri arasındaki en güçlü kompakt modeldir.  Ayrıca, kullanıcı ihtiyaçlarında göre Lite ve Power Modelleri arasında farklı kombinasyonlar sağlayabilen esnek üretim sistemimiz sayesinde prosese özel çözümler sunulabilmektedir.

Kompresörler (Diyafram Baskı Parçaları) Nasıl Değiştirilir ?

Aktüatör boyun kısmı üzerinde kompresörü milden ayıran bir alyan yuvası bulunmaktadır.  Bu alyan gevşetilerek

mevcut kompresör çıkarılıp yeni kompresör çok pratik bir şekilde kolayca takılabilmektedir.

Hava Bağlantısı Nasıl Çevrilir ?

Aktüatör gövdesi üzerinde yer alan alyan yuvası gevşetilip aktüatörün üst yarısı komple çevrilerek istenilen pozisyon sağlandığında alyan yuvası sıkıştıtılarak hava bağlantısının yönü kolayca değiştirilebilmektedir. (Bu özellik, boyutlara bağlı olarak yalnızca DN8 çaplı aktüatörlede  sağlanamamaktadır) Gerekli sıkıştırma işlemi unutulsa bile  aktüatörlerin özel tasarımı sayesinde aktüatör üst yarısı  çalışma anında ayrılmayacaktır.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Çalışma Şekli Nasıldır ?

S360 Lite ve S360 Power aktüatörlerin çalışma şekli Tek Etkili – Normalde kapalıdır.  Ayrıca, Tek Etkili – Normalde Açık veya Çift Etkili aktüatörler de S360 Power Modeli ile sağlanabilmektedir.

Neden S360 Aktüatörlerde Flanşlı ya da Gömlekli Bağlantı kullanılmaktadır ?

Flanşlı Bağlantı iki yollu ve blok vanalarda standart olarak sağlanırken;  gömlekli  asarım ise somun ve civataları koruyarak hijyenik olması gereken ortamlarda vana üzerinde ölü bölgesiz ve düz bir yüzey sağlamaktadır.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Yüzey Özellikleri Nelerdir?

Saunders® S360 Aktüatörler standart olarak 25 Ra (0.6 μm) polisajlıdır  ve opsiyonel olarak 15 Ra (0.4μm) elektropolisajlı olarak da sağlanabilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Pozisyon Göstergesi var mıdır ?

Tüm S360 Aktüatörlerde sarı renkli görsel posizyon indikatörü  bulunmaktadır.

Saunders® S360 Aktüatörlere Limit-Switchler Nasıl Takılmaktadır ? 

Tüm S360 Aktüatörlerin üzerinde 2 adet 4mm’lik  dişli bağlantılı switch yuvası bulunmaktadır. StoneL, Westlock veya ASCO Marka switchler  Saunders OPTI-SET veya I-VUE Switch Kutusu ile birlikte  aktüatör üzerine doğrudan monte edilebilmektedir.

S360 Aktüatörlerde Limit Stop Var mıdır ?

Açık ve kapalı pozisyonlar için limit stoplar opsiyonel olrak sağlanabilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörler Otoklavlanabilmekte midir?

Tüm Saunders® S360 Modelleri otoklavlanabilmektedir.

S360 Lite ve Power Modellerini Birbirinden Nasıl Ayırabiliriz ?

Her Saunders Aktüatörün üzerinde aktüatör modelini, boyutunu, basınç sınıfını ve hava bağlantısı normunu belirten etiketler yer almaktadır.

Kaynak: Leon Teknik

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

LESER LNG POSV valfleriyle, sıvılaştırmada işletme verimliliğini artırıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Rusya’nın Baltık Denizi kıyısındaki doğal gazı Batı Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akımı boru hattının başlangıç ​​noktasında yer alan kompresör istasyonunda, sıvılaştırılmış doğal gazın üretimi, depolanması ve taşınmasında tesis kompleksinin lisanslayıcısı olan Linde, komplekste karşılaştığı güçlükleri LESER ile aştı.

Linde, yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 1,5 milyon ton LNG olan, Rusya’nın Baltık Denizi kıyısındaki kompresör istasyonunda; sıvılaştırılmış doğal gazın üretimi, depolanması ve taşınmasında tesis kompleksinin lisanslayıcısı olarak görev alıyor. Tesiste gerekli olan kriyojenik ortam sıcaklıkları, münferit bileşenlerin teknik tasarımında güçlük çıkarıyor. Tedarikçilerinden teknik gereksinimleri çözmelerinin yanı sıra, teslimatlarını zamanında ve güvenilir bir biçimde yerine getirmelerini bekleyen Linde, çözüme LESER ile ulaşıyor.

LNG’nin ekonomik olarak sunulabilmesi için sıvılaştırma sürecinin verimli bir şekilde tasarlanması gerekiyor. -161 ila -164 °C’lik gerekli kriyojenik ortam sıcaklıkları, tesisteki münferit bileşenlerin teknik tasarımında güçlük çıkarıyor. Özellikle aşırı basınç durumlarında kriyojenik işlemde ve Rusya ortam sıcaklıklarında bile son koruma olarak güvenilir bir şekilde çalışması gereken emniyet valfleri için de aynı durum ortaya çıkıyor.

Doğal gaz sıvılaştırma tesislerinde kullanım için tüm gereksinimleri karşılayan ve kusursuz bir ürün yelpazesi sunan LESER, müşterisine LNG POSV valfleriyle sıvılaştırmada işletme verimliliğini artıracak bir çözüm sundu. Teknik gazlar alanında LESER ile uzun yıllardır çalışan Linde, sıvı helyum uygulamaları için sıcaklıkları -269 °C’ye kadar düşen projelerde, kriyojenik pazardaki LESER’in bilgi birikimine güvendi. Hava ayırma tesislerinin proje yönetimindeki ortak deneyim ve LESER’in tüm LNG ürün yelpazesi, özellikle PopAction versiyonundaki modüler Cryo-POSV, Linde için önem arz ediyor.

LESER çözümü

Emniyet valflerinin sızdırmazlığını gerçek koşullar altında -146 °C’nin altındaki ortam sıcaklıklarında kendi kriyojenik test tezgahında kanıtlayan LESER, hassas helyum sızıntı testi, DIN EN 13648-1 standardını esas alıyor. Tesis verimliliği, ilgili alanlarda Pilot Kumandalı Emniyet Valfleri’nin (POSV) kullanılmasıyla da destekleniyor. Bu çözüm, yaylı emniyet valflerinin aksine, tepki verene kadar sıkı olan ve böylece tesisin tepki basıncına göre daha yüksek çalışma basıncı gereksinimini karşılıyor. Altı POSV valfi, sıvılaştırma tesisinde LIMUM® teknolojisinin verimliliğini destekliyor. LESER LNG POSV, uzun yıllardır standart bir çözüm olarak kullanılarak LPG uygulamalarındaki kendini kanıtlayan tasarımı temel alıyor.

LESER, LNG’de düşük sıcaklık aralığı için ve ilgili proje gereksinimlerine uyarlama yapılabilmesi amacıyla tasarımı modüler olarak daha da geliştirdi: Rusya’daki tesiste, buharlaştırıcı kullanılmış ve pilotta gaz halinde bir ortam durumu sağlamak için pilot ana vanadan termal olarak ayrıldı. Ana valfteki pistonun sızdırmazlığı için sıcaklığa dayanıklı PTFE bileşiği, yaylı ağızlıklı keçenin -162 °C’ye kadar düşük çalışma sıcaklıklarında kullanılmasını sağlıyor. Ana valf, pistonun sızdırmazlığı için bir PTFE bileşiği ile donatıldı. Özel koltuk burcu tasarımı, ıslanan giriş alanında yumuşak bir conta gerektirmez. Kontrol pilot valfi, çeşitli gereksinimler için Pop Action ve ModuulateAction versiyonlarında düşük sıcaklığa dayanıklı yumuşak conta kullanılıyor.

Projelerin gereksinimleri için özel olarak tasarladığı ‘Proje Montajı’ üretim segmentiyle müşterilerine en uygun koşulları sağlayan LESER, proje departmanıyla ilk aşamadan projenin devreye alınmasına kadar Linde’ye destek verdi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Süt tesislerinde bakım

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Süt tesislerinde bakım, her zaman, kesintisiz makine performansı, kesintisiz çalışma ve prosesler konularına kapsamlı bir yaklaşım sağlayan ihtiyaçların sürekli değerlendirilmesi ile karakterize edilmiştir. Uzun vadede giderlerin azalmasını ve gelirlerinin artmasını doğrudan etkilediği için  iyi yönetilen bir şirkette en önemli birimlerden biridir.

Günümüzde, hijyenik proses hatlarında meydana gelen problemler için sadece elektrik, mekanik veya teknik dokümantasyon okumada değil, aynı zamanda otomasyon, bilgisayar işletimi veya temel enerji analizinde de kapsamlı yetkinlik gerekmektedir.

Acil durumların karmaşıklığı, olası tüm senaryoları öngörmeyi ve üretim sürecini eski haline getirmek için gerekli tüm gerekli parça ve bileşenlerle önceden stoklamayı imkansız hale getirir. Tapflo Group Global Pazarlama Müdürü Mikolaj Laguna-Horodniczy, “Ek olarak, üretim tesislerinde çoğu zaman yeterince büyük bir yedek parça deposu yoktur ve yedek parçalara bütçe ayırmak ile ilgilenmezler. Bu nedenle, akış çözümleri tedarikçilerinin, hijyenik valfler gibi müşteriye anında teslim edebilecek, böylece arıza süresini en aza indirebilecek büyük bir yedek parça  stoğuna sahip olması önemlidir.” diyor. 

Bakım departmanında yüksek bir teknik seviye oluşturmak uzun vadeli bir süreçtir ve bazı şirketlerin belirli görevleri outsource etmesini gerektirir. Tapflo, acil durumlarda güvenilir ortağınız olmak için servis departmanının yetenek ve niteliklerinin geliştirilmesine yıllardır özel önem vermektedir. Tapflo Group Hijyenik Ürünler Uzmanı Paweł Równicki, “Talebinize hızlı yanıt vermeyi, çok çeşitli bakım hizmetlerini, özel endüstriyel otomasyonu ve kapsamlı tanılamayı garanti ediyoruz.” diyor.

Tapflo, ürün portföyünü başka bir birinci sınıf hijyenik vana markasıyla genişletiyor: Cipriani Harrison vanalar!

Valfler, hijyen endüstrisinde hayati bir sistem bileşeni olmuştur. Tapflo şirketi, 2020’den beri  Cipriani Harrison Valves hijyenik vanalarını müşterilerine sunmaktadır. Şu anda, 3000’den fazla çeşitli tipte vana (aseptik, flap, mantar, mixproof, vb.) doğrudan Tapflo deposundan temin edilebiliyor ve böylelikle teslimat zamanlarını maksimum kısaltma garantisi veriyor. 

Cipriani Harrison Valves, 30 yıldır dünyanın her yerinden müşterilere başarılı bir şekilde tedarik eden, ürünlerini Amerika, Asya veya Avrupa pazarında, kompleks teknolojik proseslerin işleyişini sağlayan hijyenik paslanmaz çelik vananın dünya standartlarında bir üreticisidir. Tapflo Group Türkiye Ülke Direktörü Cüneyt Başar, “Rekabetçi fiyat avantajı, sağlam tasarımı ve üstün kalitesi nedeniyle müşterilerimize Cipriani Harrison vanalarını tam bir güvenle sunuyoruz.” diyor.

Ürün özellikleri:

-Tüm bileşenler standart olarak FDA, 3A, EHEDG’ye göre tam hijyen sertifikasına ve ayrıca EN10204’e göre 3.1 malzeme sertifikasına sahiptir.

– Tüm vana tipleri 304L ve 316L’lik hijyenik paslanmaz çeliktendir.

– Gerekli ortama uyum sağlamak için kapsamlı bir salmastra seçeneği yelpazesi mevcuttur. 

– Farklı standartlara uygun tüm boyutlar için tüm seçenekler mevcuttur.

 Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

ÖZKAN Makina birçok alanda ilkleri barındıran 20 milyon euroluk yeni fabrikasını açtı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında lider üreticilerden biri olan ÖZKAN Makina, 20 milyon euroluk yatırım değerine sahip Project Pearl Fabrikası’nı hayata geçirdi. Temelleri 2019 yılında atılan ve ÖZKAN Makina’nın iki fabrikasına ek olarak inşa edilen 7.000 metrekarelik tesis, birçok alanda tek olma özelliği taşıyor.

1983 yılında üretime başlayan ve 2011 yılından bu yana tüm dünyada tanınan Hawle Avusturya Grubu çatısı altında faaliyetlerine devam eden ÖZKAN Makina, İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan iki fabrikasına ek olarak inşa edilen dünyanın en modern kelebek vana tesisi Project Pearl’in açılışını gerçekleştirdi. Hawle Avusturya Grup’un 20 milyon Euro yatırım yaparak son teknoloji makinelerle donattığı 7.000 metrekarelik tesis; Özkan Makina Genel Müdürü Alexey Kuznetsov, Özkan Makina Genel Müdürü Ümit Şevik ve Hawle Avusturya Grup Yönetimi’nden üst düzey isimlerin katıldığı törenle açıldı.

Hawle Avusturya Grup Yönetimi ve Özkan Makina Genel Müdürleri – DN2500 çaplı iki kelebek vananın önünde

Son teknolojiyle donatılan tesis, DN100’den DN2600 çapa kadar vana gövdelerinin işlenmesine olanak sağlarken, uzun yıllar korozyona karşı koruma anlamına gelen GSK kalite standartlarına göre boya yapılan Türkiye’deki tek tesis olma özelliğini taşıyor. Birçok ilki barındıran tesisteki üretimin tüm dünyaya ulaştırılması planlanırken; üretimden sonra tüm ürünler, EN standardı veya farklı ülkelerden talep edilen farklı standartlara göre basınç testlerine giriyor.

Açılış töreninde bando ekibinin gösterisi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com