Connect with us

Nedir?

Peristaltik pompa nedir?

Yayın Tarihi:

on

Peristaltik pompa pek çok farklı sıvının transferinde kullanılabilen pompa çeşitlerine verilen isimdir. Aşınmaya dirençli esnek hortumlara sahip olan peristaltik pompa modelleri, hortum ve tubing pompalar olarak ikiye ayrılır.

Peristaltik pompa nasıl çalışır?

Kimyasal dozaj pompası olarak da bilinen peristaltik pompaların çalışma prensibi akışkanın sıkıştırmak suretiyle hareket ettirmeye dayanır. Bir rotor yardımıyla sıkıştırılan bir boru ya da hortumun içine pompalanan sıvıya uygulanan kuvvet, harekete kaynaklık eder. Bu pompa türleri özellikle aşındırıcı sıvıların transferinde kullanılmaktadır. Peristaltik pompalarda valf veya conta bulunmaz. Bu durum bakım masrafını da azaltan bir etken yaratmaktadır. Bu pompa çeşidinin sterilize edilmesi de oldukça kolaydır. Peristaltik pompaları meydana getiren ana bileşenler hortum ve rotordur. Rotor, pompanın ortasında bulunur ve dairesel bir dönüş hareketi yapar. Rotora bağlı olan silindirlerse bu hareketin sonucu olarak, sızdırmaz ve aşınmaya dayanıklı hortumları sıkıştırır ve akışkanın çıkışa doğru hareket etmesini sağlar.

Peristaltik pompalar hangi alanlarda kullanılır?

Peristaltik pompalar şu sektörlerde sıklıkla tercih edilmektedir:

 • Gıda işleme
 • Kimyasal ölçüm
 • Klorlama ve dozajlama
 • İlaç sanayii
 • Madencilik
 • Kâğıt ve ambalaj imalatı

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Nedir?

Küresel vana nedir?

Yayın Tarihi:

on

İsmini içinde bulunan delikli ve döner özellikli küreden alan küresel vanalar, etkili bir sızdırmazlık ve pratik bir kullanım sunması sebebiyle geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Vananın içindeki küre, üst tarafta bulunan kol yardımıyla 90 derecelik açıyla döndürülebilir. Vananın içinden gelişen akışkan, bu kol vasıtasıyla kontrol edilir. Vananın kolu akışla aynı düzleme geldiğinde, kürenin deliği de aynı düzleme gelmiş olur ve akış serbest olur. Vananın kolu, akış düzlemine dik açıya getirildiğinde ise vana kapanmış olur ve akış kesilir.

Küresel vananın avantajları nelerdir?

Küresel vanalar oldukça pratik bir şekilde açılıp kapanır. Bu sebeple vananın, sık ve hızlı bir şekilde açılıp kapanması gereken uygulamalarda özellikle tercih edilirler. Bu vana çeşidinin bir diğer özelliği ise üst düzey bir sızdırmazlık sunmasıdır. Ayrıca basınç kaybı değerleri açısından da son derece makul sonuçlar verir. Gövde yapısı iki ya da üç parçalı olarak ve metal malzeme kullanılarak üretilen küresel vanalar, hafif bir yapıya sahiptir ve az yer kaplamasıyla da tercih sebebi olur. Küresel vanalar özellikle akışı kesmek ya da tamamen serbest bırakmak için kullanılır. Ayar vanası olarak beklenen randımanı sunmaz ve deforme olabilir ürünlerdir.

Küresel vanaların kullanım alanları

Küresel vanalar başta bina tesisatlarına, özellikle içme suyu sistemlerinde kullanılırlar. Bunun yanı sıra şu alanlarda kullanımı yaygındır:

 • Doğalgaz hatları
 • Petrokimya tesisleri
 • Isıtma ve soğutma tesisleri
 • Gıda işleme tesisleri
 • Gemi inşa endüstrisi
 • Kâğıt ve selüloz fabrikaları
 • Kimya sektörü
Devamını Oku

Nedir?

Dozaj pompası nedir?

Yayın Tarihi:

on

Dozaj pompaları, pozitif deplasmanlı pompa türünden diyafram pompalarına verilen isimdir.

Dozaj pompaları temelde büyük bir hassasiyet değerine sahip dozlama cihazları olarak üretilirler. İçme suyu ve havuz klorlama işlemlerinin yanı sıra zirai sulamada da tercih edilen pompa türleridir. İki çekvalf ile emiş ve basma işlemi gerçekleştiren bu pompa çeşitleri, debiyi diyaframın hareketi ile sağlar. 

Dozaj pompalarının hızı üzerlerinde bulunan panel aracılığı ile ayarlanabilir. Çalışma aralığını arttırmak için, daha büyük diyafram pompalarına bir frekans dönüştürücü bağlanabilir.

Daha küçük diyaframlı pompalarda diyafram, bir elektromıknatısa bağlı olan biyel kolu ile etkinleştirilir. Böylece bobin tam olarak gereken strok sayısını alır. Daha büyük diyafram pompalarında, diyafram tipik olarak motor tahrikli bir eksantrik mili tarafından etkinleştirilen biyel koluna monte edilir. Üçüncü tip bir diyafram pompasında ise diyafram, eksantrik olarak tahrik edilen bir biyel kolu ve bir step motor veya asenkron motor tarafından etkinleştirilir. Bir step motor sürücüsü pompanın dinamik alanını artırır ve dozlama hassasiyeti önemli ölçüde artırılır. Bu konstrüksiyon ile artık strok uzunluğunu ayarlamak gerekmez, çünkü biyel kolu doğrudan diyaframa monte edilir. Sonuçta optimize edilmiş emme koşulları sağlanır ve mükemmel çalışma özellikleri ortaya çıkar.

Nerelerde kullanılır?

Dozaj pompalarının kullanım alanı son derece geniştir. Su arıtma sistemleri bu tarz pompaların en çok kullanıldığı alanlardan biridir. Bununla birlikte gıda işleme ve tarım uygulamaları, tıbbi üretim ve hayvancılık gibi alanlarda da kullanılan pompa çeşitleridir.

Devamını Oku

Nedir?

Oransal kontrol vanası nedir?

Yayın Tarihi:

on

Oransal kontrol vanası veya diğer bir adlandırmayla otomatik kontrol vanası, genel olarak bir sistemdeki akışkanı, istenen anda durdurmaya, debisini ayarlamaya ya da akışını serbest bırakmaya izin veren özel vana çeşitlerine verilen isimdir.

Vanaların temel olarak iki işlevi vardır: Birinci tür vanalarda, on/off kontrol şekli ile vana tam olarak açılır veya kapanır ve akışkanı tam olarak keser ya da serbest bırakır. İkinci tür vanalarda ise akışkanın debisi oransal olarak kontrol edilir ve ihtiyaç duyulan ya da istenen oranda akış sağlanması mümkün kılınır. İşte akışkanı kontrollü bir şekilde transfer etmeye imkân veren bu vana çeşitlerine oransal kontrol vanası adı verilmektedir.

Oransal kontrol vanası akışkanın bulunduğu tüm proseslerde basınç, sıcaklık ve debi kontrolü yapılmasını sağlar. Sistemden geçen akışkanın debisini ve basıncını ayarlamaya ve gerekli olduğu halde yön değiştirmeye imkân sunar. Bu vanalar yüksek sıcaklık ve basınç değerlerine karşı mukavemet sahibi olması sebebiyle kızgın su ve yağ, azot, asit vs. akışkanların transfer ve kontrolünde kullanılmaktadır. Kullanılacak alan, maruz kalınacak dış etki gibi değişkenlere bağlı olarak çok farklı tiplerde oransal kontrol vanaları imal edilir.

Oransal kontrol vanasının seçiminde akışkanın cinsi, maruz kalınacak debi miktarı, basınç ve sıcaklık değerleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Neden tercih edilir?

Oransal kontrol vanaları şu sebeplerle tercih sebebi olurlar:

 • Üst düzey bir sızdırmazlık performansına sahiptirler
 • Hassas bir akış kontrolü sağlarlar
 • Yüksek sıcaklık ve basınç değerlerine sahip ortamlarda kullanıma uygundurlar

Bununla birlikte oransal kontrol vanalarının kimi handikapları da mevcuttur. Bu vana çeşitlerinde basınç kayıpları yaşanması muhtemeldir. Ayrıca yapısı gereği vana içerisinde tortu veya kalıntı birikebilir. Sadece tek yönde akışa uygundur ve çift yönlü akış uygulamaları için kullanılamazlar.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com