Connect with us

Bakım Onarım

Nitrasyon nedir, neden gereklidir?

Yayın Tarihi:

on

Nitrasyon ya da nitrürleme, bir tür yüzey sertleştirme prosesidir. Azotun, çelik yüzeye difüzyonuna dayanan nitrasyon işlemi ile malzeme yüzeyinde aşınmaya karşı yüksek mukavemete sahip bir tabaka oluşur.

Tuz banyosu nitrasyonu, azot ve karbonun eşzamanlı olarak malzeme yüzeyine yayıldığı termokimyasal bir işlemdir. Yüksek azot konsantrasyonu, demir ve diğer nitrür oluşturan elementlerle kimyasal olarak birleşerek ince ve sert olan bir dış demir nitrür tabakası oluşturur. Nitrasyondan önce, bileşenlerin iyice temizlenmesi ve yağdan arındırılması gerekir. Öğütme partiküllerinden, yağdan veya metal yongalardan kaynaklanan herhangi bir yüzey kirliliği, nitrasyon tabakasında düzensizliklere neden olacaktır. Bu, pullanmaya ve korozyona yol açan çatlaklara neden olabilir. Temizlendikten sonra parçalar kurutulur, ön ısıtması yapılır ve ardından gerçek nitrasyon ortamına aktarılır. Gerekli kasa derinliği nitrürlenmiş bileşenin uygulanmasıyla belirlenir ve nitrürleme sıcaklığı ve süresi ile düzenlenebilir.

Nitrasyon neden gereklidir?

 • Deformasyona karşı direnç sağlar.
 • Sürtünme dayanımı yüksektir.
 • Tüm çeliklerin sertleşme kabiliyeti vardır, dolayısıyla nitrasyon uygulanabilir.
 • Çeliğin içine işlediği için krom kaplama gibi pul kalkma gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkmaz.

Nitrasyonun faydaları

Nitrasyon özellikle aşırı yüklemeye maruz kalan aksamlarda yüksek yüzey sertliği sayesinde aşınma, sürtünme, pullanma ve sarmalara karşı yüksek direnç sağlar. Özellikle yüzey basma gerilimleri geliştirilerek yorulma dayancı artırılır.

MTK Teknik Kaplama güvencesi

MTK Teknik Kaplama; dürüst, güvenilir, gizli kapaklı bir yönü olmayan tarzda, ‘açık kitap yaklaşımı’ ile ilişkiler kurarak, iş ortakları ile aynı derecede sorumluluk hissedip; tutarlı, doğru, istikrarlı ve sürekli geri bildirimlerle müşteri memnuniyetini maksimum seviyede tutan bir anlayışta iş yapmayı hedeflemektedir.

MTK, takım çalışmasına verdiği önemle, takım sinerjisi yaratmayı bilen, önsezilere ve sorumluluk dayalı, kararlı, yenilikçi, bütünlükçü, sürekli destekleyen, her türlü riske duyarlı, sorun ve engellere meydan okuyabilen, aynı zamanda başarıyı da paylaşan bir yaklaşımda çalışmak ve üretmek prensibine bağlıdır. Güvenilir, girişimci, hızlı geri bildirim yapabilen, sürekli destekleyici, çözüm odaklı yaklaşan ve sözünün
eri bir anlayışla iletişim kurmayı hedefleyen MTK, ilerlemeyi aktif tutan, anında aksiyon alabilen, inisiyatif kullanabilen, firma itibarını ve müşteri memnuniyetini şiar edinmiş tutarlı bir yaklaşımla işleri teslim etmektedir.

MTK Teknik Kaplama; liderlik gelişimini önemseyen, büyümeyi ve gelişmeyi teşvik eden, sürekli öğreten, eğiten ve bilinçlendiren, farklılık ve çeşitliliklere duyarlı, çalışma ve üretmede verimliliği esas alan, sürekli ve tutarlı gelişmeyi hedefleyen, performansı ödüllendiren bir anlayışla çalışanlarına yaklaşmak ilkesini benimsemektedir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Bakım Onarım

MTK Teknik Kaplama, nitrasyon işlemleriyle yüksek direnç sunuyor

Yayın Tarihi:

on

Nitrasyon bir yüzey işlem prosesidir. Azotun çelik yüzeyine difüzyonun sonucu malzemenin yüzeyinde aşınma direncinin yüksek olduğu sert bir tabaka oluşur. Her malzemenin bir nitrasyon
kabiliyeti vardır. Nitrasyon bazı çeliklerde korozyon direnci ve yorulma dayanımını artırır.

Neden nitrasyon?

 • İşlem sırasında deformasyon daha az olur
 •  Sürtünme dayanımı yüksektir
 • Tüm çeliklerin sertleşebilme kabiliyeti vardır
 • Çeliğin içine işlediği için krom kaplama gibi pul pul dökülmeler oluşmaz.

MTK Teknik Kaplama, 25 yıllık tecrübesi ve güçlü ekibiyle, Bursa Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi’nde, nitrasyon, siyah nitrasyon, oksidasyon (siyah karartma), pas alma ve yağ alma işlemleriyle hizmet vermektedir.

Faydaları

Nitrasyon özellikle aşırı yüklemeye maruz kalan aksamlarda yüksek yüzey sertliği sayesinde aşınma, sürtünme, pullanma ve sarmalara karşı yüksek direnç sağlar. Özellikle yüzey basma gerilimleri geliştirilerek yorulma dayancı artırılır.

Uygulama ve malzemeler

Genel uygulama alanları; dişliler, krank milleri, eksantrik miller, kam takipçileri, vana parçaları, yaylar, ekstrüzyon vidaları, kalıp döküm takımları, dövme kalıpları, alüminyum ekstrüzyon kalıpları, enjektörler ve plastik enjeksiyon kalıplarıdır.

Nitrasyon krom, molibden, vanadyum ve alüminyum gibi nitrür oluşturucu elementleri içeren çelik çeşitlerine uygulandığında daha etkilidir. İşlem, sıcak iş, soğuk iş çelikleri ve kalıp çelikleri gibi takım çeliklerine de uygulanabilir. Nitrasyon düşük sıcaklıklarda gerçekleştiği için yay çelikleri de bu
yöntemle sertleştirilebilir. Bu sayede otomotiv sektöründe kullanılan yayların yorulma ömrü uzatılır. En iyi sonuçları elde etmek için malzeme, nitrasyon öncesinde sertleştirilmiş ve menevişlenmiş olmalıdır.

Black oksi siyah karartma, oksidasyon, soğuk oksidasyon, soğuk karartma; bu işlemlerin tamamı oksitleme işlemidir.

MTK Teknik Kaplama, sıcak alkali banyolarında kaplama yapmaktadır. Amaç sıcak alkali ortamda parçaları kaplayarak metali pastan korumaktır. Metal koyu siyah bir renk kaplama ile kaplanır. Kaplama işlemi bittikten sonra metal koruyucu yağ banyosuna girer ve pasa karşı korunmuş olur. Demir, delik ve özellikle döküm parçalar için kullanılabilir. Bu banyoların çalışma sıcaklığı 135-145 derecedir. Kaplama, bu sıcaklıkta banyo kaynar haldeyken oluşur. metalin fiziksel boyutları değişmez, deformasyon sıfırdır. Yukarda bahsi geçen kaplamalar soğuk oksidasyon veya soğuk karartmada yapılabilir, tamamen maliyete bağlıdır. MTK Teknik Kaplama, paslanmaz malzemelerinde siyah oksitleme yapabiliyor.

Siyah oksidasyon kaplamanın avantajları

 • Korozyon koruma sağlar
 • Boyutlarda fiziksel değişiklik olmaz
 • Dekoratif olarak güzel görünüm kazanır, ortam şartlarında paslanma yapmaz
 • Siyah oksit ile kaplanmış hareketli makine parçaları, el aletleri ve cerrahi aletler daha az ışık yansıtır ve parlak ışıklar altında kullanıldığı zaman göz yorgunluğunu azaltır
 • Hidrojen gevrekliği (kırılganlığı) oluşturmaz; asit ile temizleme yapılmaz ise!

Siyah nitrasyon Siyah nitrasyonu kısaca tanımlayacak olursak, korozyon direnci gerektiren parçalarda nitrasyon işleminden sonra oksinit işlemi yaparak yüzeye siyah oksi yapılır bu da korozyon direncini
malzemeye bağlı olarak maksimum 400 saat tuz testine dayanabilir. Bu işlem 580 derecede nitrasyon yapıldıktan sonra akabinde 400 derecelik oksi banyosuna girer parçalar hem yavaş soğumadan dolayı deformasyona uğramaz hem yüzey oksitlenir korozyon dayanımı maksimuma çıkar.

OPO işlemi nedir?

OPO, Oksidasyon polisaj oksidasyon işlemidir. Genelde amortisör milleri ve polisaj yapılabilecek malzemelere OPO uygulanır. Nitrasyon da yüzey sertleştirme işlemi yapılır akabinde oksidasyon, polisaj, oksidasyon işlemi yapılır ve koruyucu yağ ile yağlanır bu işlem korozyon direnci yüksek istenen parçalara uygulanır. MTK Teknik Kaplama, tuz nitrasyon yapmaktadır.

MTK Teknik Kaplama güvencesi

Nitrasyon ve siyah nitrasyon proseslerini uygulayabilmek için, ekibin eğitimli ve saha tecrübesinin uzun yıllara dayalı olması ve ısıl işlem altyapısı olmalıdır.

MTK Teknik Kaplama; dürüst, güvenilir, gizli kapaklı bir yönü olmayan tarzda, ‘Açık Kitap Yaklaşımı’ ile ilişkiler kurarak, müşteri ile aynı derecede sorumluluk hissedip; tutarlı, doğru, istikrarlı ve sürekli geri bildirimlerle müşteri memnuniyetini maksimum seviyede tutan bir anlayışta iş yapmayı hedeflemektedir.

MTK, takım çalışmasına verdiği önemle, takım sinerjisi yaratmayı bilen, önsezilere ve sorumluluk dayalı, kararlı, yenilikçi, bütünlükçü, sürekli destekleyen, her türlü riske duyarlı, sorun ve engellere meydan okuyabilen, aynı zamanda başarıyı da paylaşan bir yaklaşımda çalışmak ve üretmek prensibine bağlıdır. Güvenilir, girişimci, hızlı geri bildirim yapabilen, sürekli destekleyici, çözüm odaklı yaklaşan ve sözünün eri bir anlayışla iletişim kurmayı hedefleyen MTK, ilerlemeyi aktif tutan, anında aksiyon alabilen, inisiyatif kullanabilen, firma itibarını ve müşteri memnuniyetini şiar edinmiş tutarlı bir yaklaşımla işleri teslim etmektedir.

MTK Teknik Kaplama; liderlik gelişimini önemseyen, büyümeyi ve gelişmeyi teşvik eden, sürekli öğreten, eğiten ve bilinçlendiren, farklılık ve çeşitliliklere duyarlı, çalışma ve üretmede verimliliği esas alan, sürekli ve tutarlı gelişmeyi hedefleyen, performansı ödüllendiren bir anlayışla çalışanlarına yaklaşmak ilkesini benimsemektedir.

Devamını Oku

Aktüatör

Valgen güvencesiyle aktüatör tamir ve bakımı

Yayın Tarihi:

on

VALGEN, vana onarımı alanında benzersiz hizmetleri ile fark yaratmaktadır. 20 yılı aşan sürede çok sayıda vana ve aktüatör tamir eden Valgen, ulaşılması zor bir tecrübeye sahiptir.

Pnömatik aktüatörlerde, belli bir çalışma süresinden sonra, piston sırtlarındaki o-ringler sertleşir, denge yataklama yastıkları aşınır. Bu sebeple, güç yönü tersine hava kaçırırlar. Bu, güç kaybına neden olur. %100 açmazlar ya da hiç çalışmazlar. Pistonları hareket ettiren dişli tahrik mili (shaft), her iki başlarındaki o-ringler ve yataklamalar da zamanla aşınır, dışa hava kaçırırlar, güç kaybına neden olurlar işlevlerini yerine getiremezler. Onarılmaları gerekir.

Bu onarımlarda önce açma kapama testleri, hava kaçak testlerini uygularız. Durum tespiti ile onarılacak ya da yenilenecek parça listesi Valgen tarafından raporlanır. Aktüatörler komple demonte edilip, tüm parçaları ve tamir takımları üzerinden sökülür. Komple iç ve dış temizlikten sonra piston sırtlarındaki o-ringler, yataklama yastıkları, shaft mili yataklama burçları ve tamir takımları komple yenilenir. 300°C’ye dayanıklı özel gres ile iç yağlama yapılır. Kapaklar kapatılıp, tekrar açma kapama ve hava kaçak testleri uygulanır.

Bu aktüatörler genel olarak 4/ 5,5 bar hava basıncı ile çalışırlar. Valgen, testlerini 8 bar hava basıncı ile gerçekleştirir. Testlerde %100 açma, kapama ve 5 bar hava basıncında da tork çevirme gücü ölçülür. Aktüatörün boyutuna uygun tork değeri ölçümleri ve diğer testleri de başarılı geçtikten sonra, onarım, parça tamir takımı yenileme ve tüm yapılan işlemleri detaylar halinde onarım test raporunda belirtilir. Bu raporda, aktüatör ilk durum tespit değerleri, yapılan işlemler, yenilenen parça listesi, son durum tespiti ile kaçak hava sızdırmazlık ve açma, kapama, tork test değerleri belirtilerek onarım test sertifikası düzenlenir ve teslim edilir. Pnömatik aktüatörlere tamir takımı üretmek, kusursuz montajlamak, test etmek, uzun süre gereken tork değerlerinde %100 açma kapama ile çalışmalarını sağlamak, Valgen’in bu alandaki tecrübeleri ile yıllardan beri yaptığımız bir iştir.

Devamını Oku

Bakım Onarım

Akıllı sensörler, kestirimci bakıma nasıl yardımcı olur?

Yayın Tarihi:

on

Franck Roussillon

Parker Hannifin Aktüatörler için Avrupa Ürün Müdürü

Endüstri 4.0, üretim sektöründe “moda” olan bir terimden çok daha fazlasıdır. Bu kavram, dijital gelecek hakkında yenilikçi düşünmeye hazırlıklı olan fabrikalara gerçek avantajlar ve rekabetçi kazanımlar sunabilecek olan birçok tamamlayıcı parçadan oluşan bir araçtır. Mesela, akıllı sensörleri ele alalım. Akışkan gücü teknolojileri için en yeni akıllı sensör teknolojileri, uygun şekilde seçildiğinde ve uygulandığında kestirimci bakım gibi stratejiler üzerinde olumlu etkiye sahip olabilir. Endüstri 4.0 teknolojisinin bir parçası olarak gerçek zamanlı veri toplama (akıllı sensörler aracılığıyla), bakım işlemlerini gerçekleştirmek için durdurma süresini planlamayla ilgili kararları etkileyebilir. Bu kararlar, verimliliği artırmak ve gittikçe kısalan müşteri teslimat programlarını yetiştirmek açısından avantaj sağlayabilir.

Kestirimci ve önleyici bakım karşılaştırması

Bakım işlemleri, fabrikaya göre değişiklik gösterir ancak geleneksel olarak tepkisel veya önleyici stratejileri temel alırlar. Tepkisel stratejilerde, kayıp üretim ve beklenmedik masraflar genellikle karşılaşılan sonuçlardır. Önleyici stratejilerde ise genellikle sistemler ve parçalar, gerektiği için değil genel bakım prosedürlerinde listelendiği için onarılır. Bu durum da gereksiz masraflara neden olur.

Bu sorunlar göz önüne alındığında kestirimci bakım, sektördeki kuralları değiştirebilecek yenilikçi bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Kestirimci bakım, büyük ölçüde Endüstri 4.0 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla gelişmiştir. Uzun bir süredir, makinelerdeki hareket kontrol ekipmanlarını izlemek mümkündür. Akışkan gücü sistemlerinde (pnömatik, elektropnömatik, hidrolik, elektrohidrolik) bu süreç genellikle aktüatörün konumu ve geçidin açık ya da kapalı olması gibi etkenler etrafında şekillenir. Ancak artık durum izleme konusunda yepyeni bir seviyeye ulaşılmıştır. Bu seviyede bakım personeli sıra dışı bir şey olup olmadığına karar verebilir.

Her işlemin bir “kalp atışı” vardır. Burada sorulması gereken soru bu kalp atışının zaman içinde değişip değişmediğidir. Örneğin, bu “kalp atışı” yavaşlayabilir veya hızlanabilir. Akıllı sensörler de işte bu noktada yarar sağlar.

Akıllı Bakım

Gömülü akıllı sensörler, günümüzde konnektörler, hortumlar, borular, pompalar, motorlar, aktüatörler ve filtreler gibi birçok düşük seviyeli akışkan gücü ürünlerine entegre edilebilir. Bu entegrasyon Endüstri 4.0 teknolojisi kurulumunun parçasıdır. Bu kavramın ortaya çıkardığı temel fırsatlardan biri kestirimci bakımla ilgilidir. Örneğin kontrol valflerinde üretilen diyagnostik veriler, güç sorunlarını giderme konusunda çok değerli olabilir. Akışkan gücü sistemlerindeki temel endişelerden biri, valflerin yanlış şekilde ateşlenmesine neden olabilen uzun kablo yollarında hattın ilerisinde meydana gelebilecek voltaj düşümleridir. Normalde, osiloskop olmadan bu sorunun ana nedenini tespit etmek imkansızdır. Buna karşın, her valf manifold nodunda gerilim algılama özelliği olsaydı döngünün belirli noktalarında tüm makinedeki gerilim düzeylerini kaydetmek için bir “sweeper” programı yazılabilirdi.

Akıllı sensör teknolojisi, aynı zamanda hidrolik hortum veya konnektör sızıntılarını tahmin etmeye de yardımcı olabilir. Bir hortum veya konnektör üzerinde doğru noktalara yerleştirilen titreşim sensörleri ve toplanan verileri izleme sistemine iletecek olan araçlar sayesinde hidrolik sızıntı olasılığını tahmin edebilen doğru bir eğilim analizi yapmak ve kaydetmek için basit bir program yazılabilir.

Benzer bir strateji, hidrolik aktüatörde sızıntıya neden olan piston sızdırmazlık elemanlarını tespit etmek için kullanılabilir. Bir silindir, doğru seçilmiş bir gömülü sıcaklık sensörü kullanıldığında bakım personelini beklenmedik sıcaklık değer farklarıyla ilgili uyarabilir. Bu değer farkları piston sızdırmazlığının delindiğini gösterebilir.

Birleşik iletişim standartları

Tabii ki Endüstri 4.0 destekli sensörler seçmenin yanı sıra bu sensörün diğer cihazlarla iletişim kurmasını sağlamak da önemlidir. Bu nedenle akıllı cihazlarının ve alt sistemlerinin açık iletişim standartlarını ve en iyi uygulamaları barındırması için merkezi bir strateji benimseyen sensör satıcıları seçilmelidir. IO‑Link, sensörler ve aktüatörlerle iletişim kurma amacını taşıyan ve uluslararası standart (IEC 61131-9) olarak benimsenen ilk I/O teknolojisidir. Bu açık protokol, Endüstri 4.0 dünyasını bileşen seviyesine getirir ve farklı teknolojiler ve üreticiler arasında birlikte çalışabilmeyi sağlamakta önem taşır.

Örneğin iş parçası ham maddelerini kavramak ve imalat makinesinde gerekli konumlara yerleştirmek için kullanılan pnömatik bir cihazı ele alalım. Burada yakında meydana gelebilecek bir arıza için solenoid valflerdeki bobin gerilimi izlenebilir. Bu tür bir durumda IO-Link, düşük seviyeli cihazlarla bütçenize uygun bir iletişim yöntemi sunabilir. IO-Link, bu cihazları hareket kontrol cihazlarına bağlar, bu cihazlar ise fabrika ağına ve gerektiğinde buluta bağlanır.

Güvenlik konusu

Güvenlik, Endüstri 4.0 hakkında konuşurken sürekli tekrar edilen bir konudur. Bu konu hakkında endişeleri olan ve nasıl ilerleyebileceği konusunda yardım arayan tüm şirketler için doğru tedarikçiyi seçmek hayati önem taşır. Çok çeşitli, ileri seviye uygulamalarda çalışarak elde ettikleri teknik bilgilerini ve pratik deneyimlerini paylaşabilecek tedarikçiler seçmek çok önemlidir. Özellikle akışkan gücü kurulumlarında, seçilen tedarikçi en doğru bilgileri elde etmek için sensörlerin hangi noktalara entegre edilmesi gerektiği, toplanması gereken verilerin türü ve elde edilen sonuçları en kullanışlı şekilde MRO (bakım, onarım ve işletme) personeline sunulması konusunda tavsiye verebilmelidir.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com