Connect with us

Pompalar

Metrans’ın farklı uygulamalara yönelik farklı pompa türleri

Yayın Tarihi:

on

Metrans’ın gıda ve hijyen sektöründeki uygulamalara yönelik inovatif ve son teknoloji ürünleri, farklı uygulamalar için farklı pompa türleri sunuyor.

Russell Finex

Kendini Temizleyen Fitreler ve Seperatörler

Kendini temizleyen filtreler, kapalı haznesi içinde bulunan döner hareketli sıyırıcı bir elemanla filtre gözeneklerinin tıkanmasını engelleyerek kesintisiz filtrasyon sağlar.

Filtre yüzeyi sürekli temizlendiği için filtreleme derecesi filtrasyonun her aşamasında aynıdır.

Duruş süreleri, temizlik için harcanan işgücü gibi görünmez maliyetler azalır.  Kapalı bir sistem olduğu için temiz bir çalışma ortamı sağlar. Çikolata, kızgın yağ, meyve suyu konsantresi, bal vb. filtrasyonunda kullanılmaktadır.

Seperatörlerde, katı ve sıvı gazlar santrifüj etki ile ayrıştırılır. Peynir altı suyunun peynirden ayrıştırılması, manürün (hayvan dışkısı) susuzlaştırılması gibi uygulamalarda kullanılmaktadır.

Waukesha-Alfa Laval

Lob pompalar ve döner pistonlu pompalar hijyen, verimlilik ve emniyetle ilgili talepleri karşılayan, ürünlerin en hassas şekilde transfer edilmesi için ideal çözümlerdir.

Yüksek üretim teknolojisiyle üretilen, hijyenik döner pistonlu pompalar, rotor yapısı ve rotorla gövde arasında kleransın çok düşük olması sayesinde gelişmiş emiş kabiliyetine sahiptir ve yüksek basınçlara çıkabilir. Viskoz olmayan akışkanlarda dahi ürünü geri kaçırma oranı düşüktür. Yüksek basınç ve zor uygulamalar için ideal çözümdür.

Hijyenik lob pompalar viskozitesi yüksek ürünlerde ve yüksek devirlerde yapısı zarar görebilecek ayran, şarap, zeytinyağı gibi akışkanları da yapılarını bozmadan transfer edebilmektedir. Ayrıca, kimyasal içerikli şampuan, sıvı sabun gibi ürünleri de zarar vermeden transfer edebilirler.

Bu tip pompalar, salça, sos, et emülsiyonları (MDM), hamur, bebek maması, çikolata, maya, meyve suyu ve püresi, süt kreması, glikoz vb, şurup, yoğurt, aroma transferi gibi uygulamalarda kullanılmaktadır.

Hijyenik santrifüj pompalar, viskoz olmayan ürünlerde tercih edilmektedir. Emiş gerektiren uygulamalar için kendinden emişli modelleri mevcuttur.

Vidalı Pompa (Waukesha)

Hijyenik vidalı pompalar geniş viskozite aralıklarında çalışmaya uygundur. Yüksek devirlerde çalışabildiği için ek bir CIP pompasına ve CIP vana kontrol sistemine gerek yoktur. Yüksek çıkış basıncı,  düşük viskozite ve/veya düşük giriş basınçlarında yüksek verimlilikte çalışır.

Bredel

Gıda uygulamalarında kullanılan bir diğer pompa tipi de persitaltik (hortum) pompalardır.  Gıda sektörüne yönelik FDA onaylı gıdaya uygun NBR hortum seçeneği ve CIP uygulamasına uygun tasarımı ile emiş gerektiren ve hassas ürün transferinde en ideal çözümdür. Akışkan sadece hortumla temas ettiği ve pompanın tasarımında salmastra bulunmadığı için sızdırma olasılığı yoktur. Bu tip pompaların emiş kabiliyeti çok yüksektir;  kuru çalışabilir; çift yönlü transfer edebilme gibi birçok özelliği mevcuttur. Bira mayası, ketçap, mayonez, şarap, süt ürünleri ve korozif akışkanlarda güvenle kullanılmaktadır.

Wilden-Almatec

Havalı diyaframlı pompalar da yüksek emiş kabiliyeti, kuru çalışabilmesi, dolum uygulamaları gibi kapalı sistemlerde basınç dengesi ile pompa kendiliğinden durabildiği için güvenli olması, geniş viskozite aralığında çalışabilmesi, katı geçirebilme özelliği ile tercih edilen pompa tiplerindendir.  Gıdayla temas eden yüzeyleri FDA uyumlu modellerin yanı sıra, hijyenik sertifikasyonlara sahip drenajı CIP ve SIP yapılabilir modelleri mevcuttur. CIP solüsyonu gibi agresif sıvılar için plastik modelleri yaygın kullanılmaktadır.

Lutz

Varil ve IBC’lerden ürün transferi için varil pompaları tercih edilmektedir. Ürünün viskozitesine bağlı olarak santrifüj tip ya da burgulu tip modeller kullanılmaktadır. FDA uygunluğunun yanı sıra hijyenik tasarıma sahip olan model seçenekleri mevcuttur.

Lewa

Hijyenik dozaj pompaları aroma, katkı vb. hassas dozajlama gerektiren uygulamalar için kullanılmaktadır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Viskoz akışkanların transfer çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yavaş, kalın, viskoz veya yoğun? Bu kelimelerden herhangi biri yüksek viskoziteli bir akışkanın karakteristik tanımı olabilir. İster kalın yağlar ister yapışkan bal veya topaklanmış ahududu reçeli pompalıyor olun, sorunsuz bir üretim sürecinin sürdürülmesi için önemli talepler vardır.

Pompanın doğru kullanılması koşuluyla, viskoz akışkanların nasıl pompalanacağını ve işleneceğini bilmek çeşitli avantajlar sunar:

Daha az plansız duruş süresi, maliyet tasarrufu, daha uzun pompa ömrü, minimize edilmiş dökülme ve sızıntılar, enerji tasarrufu, geliştirilmiş ürün kapasitesi.

Bu avantajlar, akıllı bir seçim yapmanın yüksek kaliteli üretimle sonuçlanacağı anlamına gelir.

İşte nasıl düşünmeniz gerektiği: Konfigürasyon

Viskoz akışkanların genellikle ortak bir özelliği vardır: Yoğun olmaları. Bununla birlikte, farklı akışkanlar birçok açıdan çeşitlilik gösterebilir ve bu nedenle pompanın özelliklerinin akışkanın özelliklerine uyması gerekir. Örneğin reçel, diyaframlı bir pompanın işleyemeyeceği ancak loblu bir pompanın kolayca işleyebileceği partiküller içerebilir.

Pompaladığınız sıvının türüne bağlı olarak, pompanın özellikleri ve malzeme seçimi söz konusu olduğunda çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Farklı akışkanlar arasında kontaminasyonu önlemek ve kullanımdan sonra temizliği kolaylaştırmak için pompanın kolay temizlenebilir olduğundan emin olmanız gerekir.

Pompanın kapasitesi belirli bir sıvıyı taşımak için yeterli olmalıdır. Bu, viskoz akışkanı etkili bir şekilde pompalamak için yeterince yüksek basınç, hız veya güce sahip bir pompa seçmeniz gerektiği anlamına gelir.

Pompa yapısında kullanılan malzeme de viskoz akışkanların uygun maliyetli bir şekilde pompalanmasında temel bir faktördür. Örneğin, viskoz akışkanlar aşınma ve erozyona dirençli malzemeler gerektirir.

Başarılı bir üretim için özelleştirilmiş akış çözümleri gerektiren sadece viskoz akışkanlar değildir: Alkol veya süt gibi diğer daha az viskoz sıvılar da ATEX ortamı veya sıhhi malzemeden yapılmış bir pompa gibi başka uyarlanmış ortamlar veya özellikler gerektirir.

Yoğun sıvılarla kolaylıkla başa çıkın

Viskoz bir sıvıyı pompalamak için hangi pompayı  seçeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. İşte viskozite ile kolaylıkla başa çıkabilen pompalar:

Hortum pompası: Yüksek talepleri karşılarken akışkanın nazikçe taşınmasını istediğinizde yardımcınız.

Lob pompa: Yüksek akış kapasitesine, partiküllerle başa çıkma becerisine ve pürüzsüz bir akışa ihtiyaç duyanlar için.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, aşınmaya dayanıklı, esnek malzemeden üretilmiş ve temizlenmesi kolay pompa.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, büyük partikülleri ve lifleri işlemek için geniş geçişli ve akışı değiştirebilen bir pompa isteyenler için mükemmel bir seçim.

Çift vidalı pompa: Pürüzsüz ve titreşimsiz pompalama sağlayan çok sektörlü bir pompa.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Öz-kan Makina, Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa&vana sektörünün global markaları arasında yer alan Öz-kan Makina, 2022’nin Eylül ayında devreye aldığı dünyanın en modern kelebek vana tesisi Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor.

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında küresel ölçekte tanınan markalardan biri olan Öz-kan Makina, iki fabrikasına ek olarak temellerini 2019 yılında attığı 7.000 metrekarelik Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor. 20 milyon euroluk yatırım değerine sahip İnci Projesi ile birlikte istihdamını 250’ye çıkaran Öz-kan Makina, bu dev yatırımla beraber kapasitesini de %100 oranında artırmayı hedefliyor.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en gelişmiş vana üretim tesislerinden biri olduğunu her geçen gün kanıtlamaya devam eden fabrikada, son teknoloji multi-proses makineler yer alıyor ve hassas işçilikler kolaylıkla yapılabiliyor. Birçok alanda tek olma özelliği taşıyan tesis, Türkiye’de olmayan ve dünyada sayılı bulunan bir makine yatırımını da içerisinde barındırıyor. Bunun yanı sıra, Türkiye’de tek olan Quality Assurance Association for Heavy-Duty Corrosion Protection of Valves and Fittings with Powder Coating (GSK) onaylı boyahane tesisini de içinde barındıran fabrika, Öz-kan Makina’nın kalitesini daha da artırıyor. Firma, boyahane test laboratuvarında yapılan testlerle birlikte içme suyu onaylı vanalarını müşterilerine güvenle sunuyor.

Son teknoloji makinelerle donatılan fabrikada kelebek vana, demontaj parçalar, hidrolik frenli çekvalfler, sürgülü vanalar, tilting çekvalfler, iğne vanalar ve vantuz gibi ürünler imal edilirken; Ar Ge merkeziyle sadece mevcut ürünler geliştirilmekle kalmıyor, yeni ürünler için de araştırmalar ve testler yapılıyor.

1983 yılında başladığı üretimine 2011 yılından bu yana Hawle Avusturya Grubu çatısı altında sürdüren ÖZKAN Makina, İnci Projesi isimli yeni fabrikasında üretime son hız devam ederken,
her geçen gün daha güçlü bir ekiple sektördeki yenliklere liderlik etmeyi sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

İstanbul Finans Merkezi projelerinde Lowara imzası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İstanbul’un küresel bir finans merkezi olması hedefiyle yapımı tamamlanan Türkiye’nin en önemli ve stratejik projelerinden İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan BDDK Binası, Halk Bank Ofis Kuleleri, İlbank Binası ve Sarphan Finanspark Projelerinin tercihi, Lowara pompa ve hidrofor sistemleri oldu. Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli katkılar sağlayacak projelerin ısıtma ve soğutma hatlarında, yüksek verimli Lowara sirkülasyon pompaları hizmet vermektedir. Toplam 3,4 milyon m2 alan üzerine kurulan İstanbul Finans Merkezi ofis alanları, alışveriş merkezi, konferans merkezi ve 5 yıldızlı oteli ile iş dünyasının tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan en önemli 4 projenin konforlu su temini Lowara hidrofor sistemleri ile sağlanmaktadır. Ayrıca projelerin atık su ve drenaj hatlarında da Lowara pompalar hizmet vermektedir. Su döngüsünün her aşamasında eksiksiz çözümler sunan Lowara, önemli projelerin tercihi olmaya devam ediyor.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com