Connect with us

Pompalar

Metrans’ın farklı uygulamalara yönelik farklı pompa türleri

Yayın Tarihi:

on

Metrans’ın gıda ve hijyen sektöründeki uygulamalara yönelik inovatif ve son teknoloji ürünleri, farklı uygulamalar için farklı pompa türleri sunuyor.

Russell Finex

Kendini Temizleyen Fitreler ve Seperatörler

Kendini temizleyen filtreler, kapalı haznesi içinde bulunan döner hareketli sıyırıcı bir elemanla filtre gözeneklerinin tıkanmasını engelleyerek kesintisiz filtrasyon sağlar.

Filtre yüzeyi sürekli temizlendiği için filtreleme derecesi filtrasyonun her aşamasında aynıdır.

Duruş süreleri, temizlik için harcanan işgücü gibi görünmez maliyetler azalır.  Kapalı bir sistem olduğu için temiz bir çalışma ortamı sağlar. Çikolata, kızgın yağ, meyve suyu konsantresi, bal vb. filtrasyonunda kullanılmaktadır.

Seperatörlerde, katı ve sıvı gazlar santrifüj etki ile ayrıştırılır. Peynir altı suyunun peynirden ayrıştırılması, manürün (hayvan dışkısı) susuzlaştırılması gibi uygulamalarda kullanılmaktadır.

Waukesha-Alfa Laval

Lob pompalar ve döner pistonlu pompalar hijyen, verimlilik ve emniyetle ilgili talepleri karşılayan, ürünlerin en hassas şekilde transfer edilmesi için ideal çözümlerdir.

Yüksek üretim teknolojisiyle üretilen, hijyenik döner pistonlu pompalar, rotor yapısı ve rotorla gövde arasında kleransın çok düşük olması sayesinde gelişmiş emiş kabiliyetine sahiptir ve yüksek basınçlara çıkabilir. Viskoz olmayan akışkanlarda dahi ürünü geri kaçırma oranı düşüktür. Yüksek basınç ve zor uygulamalar için ideal çözümdür.

Hijyenik lob pompalar viskozitesi yüksek ürünlerde ve yüksek devirlerde yapısı zarar görebilecek ayran, şarap, zeytinyağı gibi akışkanları da yapılarını bozmadan transfer edebilmektedir. Ayrıca, kimyasal içerikli şampuan, sıvı sabun gibi ürünleri de zarar vermeden transfer edebilirler.

Bu tip pompalar, salça, sos, et emülsiyonları (MDM), hamur, bebek maması, çikolata, maya, meyve suyu ve püresi, süt kreması, glikoz vb, şurup, yoğurt, aroma transferi gibi uygulamalarda kullanılmaktadır.

Hijyenik santrifüj pompalar, viskoz olmayan ürünlerde tercih edilmektedir. Emiş gerektiren uygulamalar için kendinden emişli modelleri mevcuttur.

Vidalı Pompa (Waukesha)

Hijyenik vidalı pompalar geniş viskozite aralıklarında çalışmaya uygundur. Yüksek devirlerde çalışabildiği için ek bir CIP pompasına ve CIP vana kontrol sistemine gerek yoktur. Yüksek çıkış basıncı,  düşük viskozite ve/veya düşük giriş basınçlarında yüksek verimlilikte çalışır.

Bredel

Gıda uygulamalarında kullanılan bir diğer pompa tipi de persitaltik (hortum) pompalardır.  Gıda sektörüne yönelik FDA onaylı gıdaya uygun NBR hortum seçeneği ve CIP uygulamasına uygun tasarımı ile emiş gerektiren ve hassas ürün transferinde en ideal çözümdür. Akışkan sadece hortumla temas ettiği ve pompanın tasarımında salmastra bulunmadığı için sızdırma olasılığı yoktur. Bu tip pompaların emiş kabiliyeti çok yüksektir;  kuru çalışabilir; çift yönlü transfer edebilme gibi birçok özelliği mevcuttur. Bira mayası, ketçap, mayonez, şarap, süt ürünleri ve korozif akışkanlarda güvenle kullanılmaktadır.

Wilden-Almatec

Havalı diyaframlı pompalar da yüksek emiş kabiliyeti, kuru çalışabilmesi, dolum uygulamaları gibi kapalı sistemlerde basınç dengesi ile pompa kendiliğinden durabildiği için güvenli olması, geniş viskozite aralığında çalışabilmesi, katı geçirebilme özelliği ile tercih edilen pompa tiplerindendir.  Gıdayla temas eden yüzeyleri FDA uyumlu modellerin yanı sıra, hijyenik sertifikasyonlara sahip drenajı CIP ve SIP yapılabilir modelleri mevcuttur. CIP solüsyonu gibi agresif sıvılar için plastik modelleri yaygın kullanılmaktadır.

Lutz

Varil ve IBC’lerden ürün transferi için varil pompaları tercih edilmektedir. Ürünün viskozitesine bağlı olarak santrifüj tip ya da burgulu tip modeller kullanılmaktadır. FDA uygunluğunun yanı sıra hijyenik tasarıma sahip olan model seçenekleri mevcuttur.

Lewa

Hijyenik dozaj pompaları aroma, katkı vb. hassas dozajlama gerektiren uygulamalar için kullanılmaktadır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Lowara e-SVI Serisi ile kusursuz sistem çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Uzun ömürlü, güvenilir bir sistem sunmak üzere tasarlanan Lowara e-SVI Serisi, daldırılabilir tip çok kademeli pompalardan oluşur. IEC yüksek verimli motoru ve optimize edilmiş hidrolik tasarımı sayesinde sistemlerdeki enerji tüketimi ve işletme maliyetleri azaltılır.

Uzun ömürlü endüstriyel tezgah pompası e-SVI, maksimum 120 m3/h debi, 250 mss basma yüksekliği ve geniş boyut özellikleriyle endüstriyel, OEM ve ticari bina sistemlerinde çok çeşitli uygulamaların taleplerini eksiksiz şekilde karşılar. 

Geniş mekanik salmastra opsiyonu ve önceden monte edilmiş kartuşlu salmastrası ile yüksek verim ve zaman tasarrufu sağlar. 

Lowara’nın mikro işlemcili frekans kontrol cihazı Hydrovar® ve IE5 enerji verimliliğine sahip e-SM sürücüsü ile kullanılarak, serinin performansı daha da artırılabilir. 

Uygulamaya göre değiştirilebilir daldırma derinlikleri ile geniş kullanım alanı sağlayan seri, ayrıca azaltılmış eksenel basınç sayesinde piyasada bulunabilen motorlarla çalışmaya uyumludur.

Yüksek enerji verimliliği, çevre dostu özellikleri, geniş uygulama alanı ile Lowara e-SVI Serisi Daldırılabilir Tip Çok Kademeli Pompalar, sistemlere güvenli ve eksiksiz çözümler sunar. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

ECO Seri Monopump Pompalar ile düşük işletme bakımı ve fiyat avantajı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

30 yıllık tecrübesi ile zorlu akışkan transferinde birçok sektörün çözüm ortağı olab HAS-ER Makina’nın uzun yıllardır üretimini yaptığı yerli üretim Monopump pompaların kullanımı her geçen gün çeşitli alanlar ve sektörlere ulaşıyor. HAS-ER Makina’nın yeni geliştirdiği ECO Seri Monopump Pompalar, düşük işletme bakımı ve fiyat avantajı sağlıyor.

30 yıllık tecrübesi ile zorlu akışkan transferinde birçok sektörün çözüm ortağı olab HAS-ER Makina’nın uzun yıllardır üretimini yaptığı yerli üretim Monopump pompaların kullanımı her geçen gün çeşitli alanlar ve sektörlere ulaşıyor. HAS-ER Makina’nın yeni geliştirdiği ECO Seri Monopump Pompalar, düşük işletme bakımı ve fiyat avantajı sağlıyor.

Üretim çeşitliliği 

  • ECO Seri; minimum 500 litre / saat 1 BAR ve maksimum 50.000 litre / saat 12 BAR kapasitelerine kadar üretiliyor.
  • ECO Seri Pompalar; flanş, açık hazne, rekor ve manşon bağlantılı olarak üretiliyor.

Verimlilik 

HAS-ER Makine, üretmiş olduğu pompa ve ekipmanların uzun yıllar kullanılması ve arızaların en kısa sürede giderilmesi için pompa parçaları geliştiriyor ve Ür-Ge çalışmaları yapıyor. Hijyen şartları ve gıda üretimine uygun materyaller kullanarak, üretim güvenliğini ön planda tutuyor. 

Enerji

Elektrik motoru fabrika ortamlarına uygun enerji beslemesi ile çalışıyor, pompaların motor enerji tüketimi optimum seviyelerde seçiliyor. Örneğin 220V / 380V / 460V gibi alternatif seçenekler ile de müşterilerin taleplerine cevap veriliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Kazein transferi için diyafram pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Oluklu ambalaj üreticileri için diyaframlı pompalar, kazein tutkalının pompalanması için ilk tercih edilen çözümdür. Tapflo Diyaframlı Pompalar, dünyanın her yerinden çok sayıda müşterileri arasında saygın ve güvenilir bir marka olmuştur. Malzeme kalitesi ve çalışma esnasında güvenilirliği Tapflo pompalarını, oluklu ambalaj üretimi prosesinde ve karmaşık üretim sorunlarını çözmede en iyisi yapar.

Kazein tutkalı genellikle karton kutular, tüpler ve karton kılıfların üretiminde kullanılır. Oluklu ambalaj üretiminde tutkal büyük rol oynar. Nihai ürünün üretiminin tamamlanması için kazein yapıştırıcı en güvenilir ve uygun maliyetli şekilde teslim edilmelidir. Tutkal fabrikaya varillerde veya IBC tanklarında tedarik edilebilir. Tank boyutu ne olursa olsun, yapıştırıcı dışarı pompalanmalı ve proses banyosuna transfer edilmelidir.

Tutkalın viskozitesinin yüksek olduğu göz önüne alındığında (20 °C’lik bir sıcaklıkta viskozitesi 30 – 350 mPa*dır), bu da pompalama işlemini basit bir iş haline getirmez. Buna ilave olarak, kazein yapıştırıcısı yapı olarak, %30-45 kuru saf olamayan maddelerden oluşmaktadır. Bu yapıştırıcıyı verimli ve sorunsuz bir şekilde pompalamak için Tapflo, alüminyum gövdeli ve PTFE diyaframlı (politetrafloroetilen), diyafram pompalar sunar. Oluklu ambalaj için yapıştırıcıyı yalnızca diyafram pompalar verimli bir şekilde pompalayabilir. Pompanın yapısı, saf olmayan maddeler içeren viskoz sıvıları pompalamanıza ve kullanımdan sonra hızlı ve kolay bir şekilde bol su ile yıkanmasına olanak tanır.

Tapflo pompasının tüm malzemeleri, kullanışlı olması ve ekonomik özellikleri dikkate alınarak seçilmiştir. Alüminyum gövde pahalı değildir; ancak ürünle doğrudan temas halinde olan vana topları ve diyaframlar, parçaları aşınmaya karşı daha dayanıklı hale getiren bir PTFE tabakası ile kaplanmıştır. Tapflo felsefesine göre: “Basitik sanattır”. Üstün tasarımı sayesinde, pompanın hızlı bir şekilde ve özel aletler olmadan servis ve onarımı yapılır, bu da diğer üreticilerin pompalarına göre ek bir avantaj sağlar.

Kazein tutkalı yüksek viskozitesine rağmen Tapflo pompaları tarafından, uzun süredir dünyadaki birçok oluklu ambalaj üretim fabrikasında pompalamaktadır. Müşterilerimiz, Tapflo diyaframlı pompaların diğer avantajları olarak, pompanın tüm elemanlarının yüksek performansını, basit yapısını ve güvenilir olduğunu belirtmişlerdir.  

Havayla çalışan diyaframlı pompalar için tipik uygulamalar, metal serisi:

Baskı ve boya: Tutkal, katkı maddeleri, vernik, mürekkep, boya, lateks, asit, reçineler, pigmentler

İmalathane: Yağ, katı yağ, çözücüler, su, soğutma akışkanları, yağlayıcılar

Madencilik ve inşaat: Yapıştırıcılar, çamur, susuzlaştırma, kömür şlamı, macunlar

Seramik endüstrisi: Aşındırıcılar, sır, su, emayeler, kil

Kimya: Asitler, alkaliler, alkol, solventler, lateks, emülsiyonlar

Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com