Connect with us

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Mastar Basınç Ölçerler

Yayın Tarihi:

on

45 yıldır ölçüm cihazları üretiminde sektörün öncü ismi olan PAKKENS, endüstriyel ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler geliştirip, yeni ürün tasarımları ile sektörde fark yaratıyor. 

Çeşitli endüstriyel uygulamaların başlangıç noktası olan deneyler ve testlerin en doğru şekilde tamamlanması, yeni ürünlerin veya proseslerin ortaya çıkmasında büyük rol oynuyor. Bu uygulamalarda en çok kullanılan parametrelerden olan basıncın en hassas şekilde ölçümü, tüm bu deneylerin ve testlerin yapıldığı laboratuvar uygulamaları için yüksek önem taşımakta. PAKKENS, 1990 yılından bugüne üretmeye devam ettiği Mastar Basınç Ölçerleriyle tüm bu uygulamaların en doğru şekilde tamamlanmasına katkı sunmaya devam ediyor. 

PAKKENS Mastar Basınç Ölçerler, KL. 0.25 veya KL 0.6 hassasiyet sınıfında olup, -1 bar ile 1000 bar arasında geniş bir ölçüm aralığında üretiliyor.  Ölçüm kolaylığı bakımından Ø160mm gösterge çapına sahip olan ürünler, genellikle laboratuvarlarda ve test makinelerinde kullanılmakta. Farklı basınç ölçerlerin hassasiyet sınıflarının kontrolünde veya kalibrasyonunda da kullanılabiliyor. Diğer basınç ölçerlerin kalibrasyonu için kullanıldığında, Mastar Basınç Ölçerin kalibrasyonu yapılacak olan üründen 4 kat daha hassas olmasına dikkat edilmelidir. Mastar Basınç Ölçerler bakır alaşımlı malzemeden imal edilmiş olup, bu malzeme üzerinde aşındırıcı etkisi bulunmayan bütün sıvı veya gazların basınç ölçümlerinde kullanılabilir. Ürünler, ölçüm kabiliyetinin en üst seviyede olması için özel bir pirinç mekanizma ile donatılmış olup, ölçüm yapacak olan kişinin daha net değer okuma yapabilmesini sağlayan P-Vision kadrana sahiptir. Bu kadranın özelliği ıraklık açısını muaflaştıran ayna yüzeyli şerit ile kaplanmış olmasıdır. Iraklık açısı farklı iki yerden uzaktaki bir noktaya yönelmiş iki doğrultu arasındaki açıya denir. Bu özelliklerinin dışında Mastar Basınç Ölçerler, okuma kolaylığı sağlamak ve okuma hassasiyetinin en yüksek seviyede olması için bıçak ağzına benzer bir ibreye sahiptir.

Kalibrasyon sertifikasına sahip PAKKENS Mastar Basınç Ölçerler, montaj aşamasına kadar geçen süreçte ürünün hassasiyetini koruyan özel bir teslimat kutusu ile gönderilmekte. 

PAKKENS, tecrübeli tasarım, AR-GE ekibi ve tam donanımlı üretim tesisi ile endüstriyel uygulamalarınız için hassas, güvenilir, emniyetli ve dayanıklı ürünler tasarlayıp üretmeye devam ediyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Emniyet plakalı basınç ölçerler

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

45 yıldır ölçüm cihazları üretiminde sektörün öncü isimleri arasında yer alan PAKKENS, endüstriyel ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler geliştirip, yeni ürün tasarımları ile sektörde fark yaratan markalar arasında yer alıyor.

Çeşitli endüstriyel uygulamaların önemli parametrelerinden olan basıncın ölçümü, birçok prosesin doğru bir şekilde tamamlanması için yüksek önem taşımaktadır. PAKKENS, petrokimya, gaz endüstrisi, madencilik endüstrisi gibi güvenlik önlemlerinin yüksek seviyede olduğu farklı endüstrilere tedarik ettiği emniyet plakalı basınç ölçer ürünleriyle basınç ölçümünün hassas ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesindeki hizmetine devam ediyor.

EN837-1 standardına ve S3 güvenlik sınıfına göre üretilen bu basınç göstergeleri ön emniyet plakası ve arka tahliye diski ile donatılmıştır. Ürünler patlamaya dayanıklı (Ex-proof) olup ATEX belgesine de sahip.

Emniyet plakalı basınç ölçerlerin bütün ekipmanları AISI 316L malzemeden imal ediliyor. Bu ürünlerde güvenlik ekipmanı olarak kullanılan emniyet plakası ve arka tahliye diski, tehlikeli ortamlarda ölçüm yapacak olan operatörlerin iş güvenliği için büyük önem taşımaktadır. Sistemde oluşabilecek bir aşırı basınç veya basınç algılama ekipmanında oluşabilecek herhangi bir hasar durumunda kadran ile basınç algılama elemanı arasındaki emniyet plakası, cihazın ön yüzeyinde oluşabilecek herhangi bir hasarı önler. Ayrıca, arıza nedeniyle manometre içindeki aşırı basınç, arka tahliye diski ile güvenli bir şekilde dışarı atılır. Ürünün sahip olduğu bu özellik EN837-1 standardının belirtmiş olduğu parametrelere göre test edilmektedir.

Güvenlik özellikleri dışında, emniyet plakalı basınç ölçerler geniş bir ölçüm aralığına sahiptir. Bu tip basınç ölçerler Cl. 1.0 hassasiyet sınıfına göre üretilmektedirler. Yüksek viskoziteli, kristalleşebilen ve AISI 316L malzemeyi aşındırabilen proses sıvıları ile uyumlu değillerdir. Proses sıvısının bu gibi olduğu durumlarda ürünler uygun diyafram ayırıcılar ile kullanılabilirler. Yüksek dinamik basınç kuvvetleri ve titreşim etkilerini azaltmak için ürünler gliserin veya silikon yağı ile dolgulu olarak ta üretilebilirler. Basınç ölçerlerin dolgusuz olduğu durumlarda yüksek dinamik basınç kuvvetleri ve titreşim etkilerini azaltmak için VibLock titreşim sönümleyici mekanizma da kullanılabilir. Dolgusuz ve silikon yağı dolgulu ürünler en yüksek 200°C proses sıcaklığında çalışabilirken, gliserin dolgulu ürünler en yüksek 100°C proses sıcaklığında etkin olarak çalışabilirler.

PAKKENS, tecrübeli tasarım ve AR-GE ekibi ile endüstriyel uygulamalarınız için hassas, güvenilir, emniyetli ve dayanıklı ürünler tasarlayıp üretmeye devam ediyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

İZSU – BURKERT “Temiz Su Temini Projesi’’ ile online ölçüm cihazlarının revizyonu gerçekleştirildi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yaklaşık 5 milyon nüfuslu İzmir şehrinin “Güvenilir Temiz Su Temini” için modern online ölçüm cihazları ve izleme sistemi kurulumu yapıldı.

Geleceği olan modüler bir çözüm

Modern bir su analiz sistemi, değişik kaynaklardan gelen suları güvenilir bir şekilde değerlendirmeli, kontrol etmeli, erken uyarı ve alarm altyapıları ile sistemin durumunu sürekli izlemelidir. 

“Tip 8905 Online Analiz Sistemi” tüm önemli içme suyu parametrelerini güvenilir bir şekilde görüntüler ve sürekli bilgi akışını sağlar. Bu sistem ile İZSU’da su kalitesi çok az miktarda numune su tüketilerek ekranlardan görüntülenebiliyor.

Önemli yenilikler nelerdir?

-Tüm duvarı kaplayan ölçüm ekipmanları özel olarak üretilmiş kompakt tasarımlı, paslanmaz çelik pano ile değiştirildi.

-3 sensör küpü ve bir otomatik temizleme ünitesi ile çok az yer kaplayan bir alanda su analizi yapılması sağlandı.

-Ölçüm için gereken debi miktarını sabit tutmak üzere PID kontrollü elektromotorlu bir vana ( Tip 3280) sisteme konumlandırıldı.

-Daha önce kullanılan ölçüm probları daha az kalibrasyon ve kontrol gereksinimi duyan, mikroçip tabanlı sensör küpleri ile değiştirildi.

-Tüm bunların sonucunda, daha az bakım maliyeti ve güvenilir bir operasyon ile ölçüm yapılmasına olanak sağlandı.

-Bu cihaz ile alınan su numunesi, sensör küpleri ile bulanıklık, pH ve serbest klor açısından analiz edilebilir hale getirildi. 

-Otomatik temizleme ünitesi sayesinde su ile temas eden tüm parçalar manuel müdahele olmadan temizlenebilir şekilde programlandı.

 ‘’Bu sistem daha az ölçüm noktası denetimi ve daha düşük bakım harcaması ile maliyet tasarrufu sağlıyor. Bunun sonucunda, personel, daha önemli görevler için daha fazla zamana sahip olabiliyor. 

Öncesi: Tüm duvarı kaplayan karmaşık ölçüm ekipmanları

Sonrası: Az yer kaplayan yeni teknoloji Online Analiz Sistemi

“Online Analiz Sistemi”nin en önemli yeniliği, sensör elemanlarının küçültülmesidir. Ultra kompakt sensör küpleri temel modüle kolayca takılabilir ve EDIP ( Efficient Device Integration Platform) sayesinde konfigürasyonu ve sensör özelliklerini sisteme otomatik olarak kaydeder. Bu modüler tasarım, yeni sensörleri kolaylıkla ve farklı kombinasyonlarda eklemeyi mümkün kılar. Ayrıca bu minyatür tasarım sayesinde, her bir sensör küpü, çok az miktarda su numunesiyle güvenilir sonuçlar elde eder. Unutmayın, güzel şeyler küçük paketlerde gelir.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Tek tip “görünüm ve konsept” ile basınç, sıcaklık, seviye sensörleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Basınç, sıcaklık ve akış 3 ana akışkan ölçüm parametresidir. WIKA, her üç parametreyi de kaydedebileceğiniz, kontrol edebileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz yenilikçi bir elektronik şalter ailesi sunmaktadır.

Kullanılan uygulamalar ve sensör teknolojileri çok farklı olmasına rağmen, ürün tasarımı ve kullanımı için tek tip bir cihaz konsepti kullanıcı için oldukça faydalıdır. Basit kullanım sağlayan üç güçlü endüstriyel cihaz, kullanıcının zor koşullar altında bile değerlerin kolayca okunabilmesini sağlayan sağlam bir ekrana sahiptir. 

Akışkan gazlar veya sıvılar için en bilinen uygulamalar basınçlı hava veya hidrolik yağ kullanan pnömatik ve hidrolik sistemlerdir. Bunlara ek olarak, özellikle tornalama, delme ve taşlama için, takım tezgahlarında soğutucu yağlar sıklıkla kullanılır. Yukarıda belirtilen akışkanları izlemek, kontrol etmek ve düzenlemek için basınç, sıcaklık ve seviye ölçümlerinin yapılması gerekmektedir.

Cihazların zorlu endüstriyel ortamlarda kullanım için çok güvenilir ve sağlam olması gerekmektedir. Bununla birlikte sistemin kapalı kalma sürelerinin kısa tutulması, bakım ve servis çalışmalarının hızlı ve kolay yapılması gerekmektedir. 

Bu uygulamalarda transistör çıkışlı ve entegre bir dijital indikatörün özellikle yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Çoğu zaman sadece bir sınır değeri izlenir. Makine kontrolüne bağlantı için, bir ikili, dijital giriş yeterlidir ve ayrıca bir analog girişten daha ucuzdur. Bununla birlikte, uygulama için gerekirse, sürekli ölçüm için ek bir analog çıkış da mevcuttur. Dijital ekran, devreye alma ve bakım sırasında faydalı bir özelliktir, böylece ölçülen değer doğrudan yerinde kontrol edilebilir. 

Ergonomik olarak düzenlenmiş ve kullanıcı için net bir dokunma desteği ile büyük düğmeler, switch ailesinin basit çalışmasını destekler. Dijital ekranı ek yardımcı olmaksızın özellikle basit, kendi kendini açıklayıcı bir menü navigasyonu sağlar.

Basınç – PSD-30

Dünya çapında kullanılan cihazların çeşitliliği ölçüm birimi, proses bağlantıları ve sinyaller açısından ülkelere özgü özelliklerin çokluğuna bağlı olarak oldukça fazladır.
Özellikle basınç şalterleri için, pnömatik ve hidrolik sistemlerdeki tipik uygulamalar, 1 bar ila 600 bar arasında çok sayıda ölçüm aralığını gerektirir.

Toplamda, sadece PSD-30 basınç şalteri için, olası proses bağlantıları, ölçüm aralıkları, çıkış sinyalleri göz önüne alındığında yaklaşık 2 milyon kombinasyon ortaya çıkar. Bu durumda belirlenen teslim sürelerinde ürünlerin hazır olmasını sağlamak üretimden lojistiğe kadar birçok bilgi birikimi ve tecrübe gerektirir.

Sıcaklık – TSD-30

Basınç ölçümünden farklı olarak, sıcaklığın daima “yerinde”, yani doğrudan proseste ölçülmesi gereklidir. Sıcaklık sensörleri için standart uzunluklar veya gerekirse ek bağlantı parçaları TSD-30’un optimum proses bağlantısına sahip olmasını sağlar. Çoğu uygulamada alan dar ve ölçüm noktasına ulaşılması zordur. Çeşitli kurulum durumlarına çok esnek adaptasyona sahip kompakt bir cihaz tasarımı, devreye alma sırasında son derece yararlıdır.

Tüm WIKA switch ailesi, ekranın her zaman operatöre ve M12 bağlantısı için her zaman makinede gerekli kablo yönüne göre yönlendirilebilme özelliğine sahiptir. Şalterin tavana monte edilmesi gerekiyorsa, 180 ° dönebilen elektronik bir ekran mevcuttur. Ekranın okunabilirliği, eğimiyle daha da kolaylaştırılır ve LED teknolojisi sayesinde geniş bir okuma açısı sunar. 

Seviye – LSD-30

Seviye ölçümü diğer ölçüm prensipleri ile karşılaştırıldığında seviye ölçümü için oldukça fazla ölçüm prensibi bulunmaktadır. Her teknolojinin avantaj ve dezavantajları vardır. Ölçülecek malzemenin cinsine ve uygulamaya bağlı olarak kullanılacak ölçüm prensibi belirlenir. Sıvı malzemeler için şamandıralı şalterler basit bir çözümdür. Manyetik sisteme sahip bir şamandıra, bir kılavuz tüpü üzerinde ölçülecek malzemenin seviyesi ile hareket eder. Çıkış sinyali seviye ile doğru orantılıdır.

Şamandıralı LSD-30 ile köpük, iletkenlik, dielektrik katsayısı, basınç, sıcaklık ve buhar gibi malzemenin fiziksel veya kimyasal durum değişikliklerinden bağımsız olarak seviye tespit edilebilir. Ayrıca montaj ve devreye alma hızlı ve kolaydır. İşletim menüsü üniteyi (cm, mm, inç,%) olarak ayarlamak ve gerekirse, sinyallerin ölçeklendirmesini ayarlamak için kullanılabilir.

İşleme alma sırasında veya sonraki çalışma sırasında kalibrasyon gerekli değildir. Konteynerin geometrisi ve malzemesi, diğer birçok yöntemden farklı olarak, şamandıralı mıknatıslı şalterlerde seviye ölçümünün doğruluğu veya güvenilirliği üzerinde de hiçbir etkiye sahip değildir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com