Connect with us

Nedir?

Kavitasyon nedir?

Yayın Tarihi:

on

Kavitasyon terimi temel olarak, pompa içerisindeki sıvının bulunduğu koşullardaki mutlak basıncın, ortamın buharlaşma basıncının altına düşmesi durumunu karşılamak üzere kullanılmaktadır.

Sıvılar her zaman aynı sıcaklık değerinde buharlaşmazlar. Basınç değeri sıvıların kaynama değerine ve dolayısıyla da buharlaşmaya etki etmektedir.

Bernoulli denklemine göre, bir akışkanın hızı arttığında, basınç düşecektir ve buna bağlı olarak da buharlaşma sıcaklığı azalacaktır.

Kavitasyon ile ortam sıcaklığı doğru orantılıdır. Buharlaşma sıcaklığının azalması ile sistem içerisinde su buharı ve hava kabarcıklarının bulunduğu soğuk bir kaynama meydana gelecektir. Bu olaya kavitasyon ismi verilir. Yoğunlaşan buhar tanecikleri pompa, türbin gibi sistemlerin üzerinde kaldığında, bu kabarcıklara hızla dolan su, sistemin bu kesitlerinde aşınmalar meydana getirir ve bu aşınmalara kavitasyon aşınması adı verilir.

Kavitasyon, içerisinde basınç ve hız değişiminin bulunduğu bütün sistemlerde gözlenebilir. Pompalarda en düşük basıncın çark girişinde oluşmasından ötürü, kavitasyon hasarı bu bölgede sıklıkla görülmektedir. 

Aşındırıcı etkileri bulunan kavitasyonu, basınç düşüşünü kontrol altına alarak önlemek mümkündür.

Kavitosyon oluşumuna zemin hazırlayan bazı yanlış uygulamalar mevcuttur:

– Pompa veya türbinin atmosfer basıncının düşük olduğu bir ortamda çalışması

– Hava ve benzeri gazların akışkan içerisinde erimiş halde bulunması

– Debinin çok yüksek olması,

– Emme hattının direncinin yüksek olması

Kavitasyon, sistemde performans kaybına neden olabileceği gibi fazladan bir gürültü ve titreşim de yaratabilecektir. Kavitasyonun yaratacağı en büyük olumsuzluk ise aşınmadır hiç kuşkusuz. Kavitasyona maruz kalan akışkanların da bir süre sonra akışkanlık özelliklerini yitirdikleri gözlenmiştir.

Kavitasyonu engellemek için düzenli basınç testleri yapmak etkili bir yoldur. Kavitasyon olup olmadığını anlamanın en kolay yolu basınç karşılaştırması yapmaktır. Sistemin ve çalışma koşullarının dikkatli bir analizini yapmak ve gerekli tedbirleri almak kavitasyon riskini azaltıp, sağlıklı çalışmayı mümkün kılacaktır.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Nedir?

Glob vana nedir?

Yayın Tarihi:

on

Glob vana, hassas akış transferi uygulamalarında tercih edilen bir vana çeşididir.
Bu vana çeşitleri oldukça etkili bir sızdırmazlık performansı sunarlar ve bu özellikleriyle de pek çok alanda kullanılırlar.
Glob vanaların çalışma prensibi genel olarak, akışkanın hareketine dik bir şekilde hareket eden bir diskin, vana gövdesi içerisindeki yatağa oturmasıyla akışın kesilmesi ya da tersine hareketle akışın serbest kalmasına dayanır. Bu sistem yüzde yüz sızdırmazlığı da mümkün kılar.
Glob vanalar, uygulama alanlarına göre, yüksek basınca ya da yüksek sıcaklıklara mukavemet edebilecek şekilde üretilebilmektedirler. Glob vanalar; sıcak veya soğuk su, buhar, basınçlı hava ve LPG, asidik olmayan akışkanlar, kimyasallar ve deniz suyu transferi ve kontrolünde kullanılmaya uygun ürünlerdir.
Bu vana çeşidinin en önemli avantajlarından biri de uzun ömürlü olmalarıdır. Uzun sürelerde ve çok sık açılıp kapanma durumlarında bile görevlerini yerine getirmeye devam edebilir glob vanalar.
Glob vanalar farklı tiplerde ve çeşitli malzemelerden üretilirler.
İmalinde kullanılan hammaddeye göre glob vanalara şu örnekler verilebilir:

  • Alaşımlı veya paslanmaz çelik döküm globe vanalar
  • Dökme demir globe vanalar.
Devamını Oku

Nedir?

Aktüatör nedir?

Yayın Tarihi:

on

Bir mekanizmayı ya da sistemi kontrol eden veya hareket ettiren, elektriksel, termal ya da hidrolik-pnömatik gibi mekanik büyüklükleri harekete dönüştüren elemanlara aktüatör denmektedir. Aktüatörler genel olarak şu şekilde sınıflandırılırlar:

  • Elektromekanik aktüatörler
  • Hidromekanik aktüatörler
  • Pnömatik aktüatörler

Aktüatörler, bir enerji kaynağına ihtiyaç duyarlar. Bu enerji kaynağı genellikle elektrik akımı, hidrolik akışkan basıncı veya pnömatik basınç olmaktadır. Aktüatörler, enerji kaynağından aldıkları sinyali, mekanik harekete dönüştürürler.

Aktüatörler son kontrol elemanlarıdırlar ve kontrol ünitesi ile hareket arasındaki ara yüzü oluştururlar. Pozisyon bilgisini taşıyan düşük güçlü sinyalleri, proses kontrolü için uygun enerji seviyesine dönüştürürler.

Aktüatör, ortama bağlı olarak kontrol sistemini hareket ettiren bir mekanizmadır. Bu kontrol sistemi, basit (mekanik veya elektronik bir sabit sistem; yazıcı sürücüsü ya da robot kontrol sistemi gibi) yazılım tabanlı bir sistem veya insan gücü olabilir.

Mühendislikte genellikle hareketi artırmak veya bir cismi sıkıştırmak suretiyle hareketini kısıtlamak için sık sık kullanılan mekanizmalardır aktüatörler.

Aktüatörlerin performansı; hız, ivme ve kuvvet ile ölçülebildiği gibi, enerji verimi ve kütle, hacim, çalışma şartları ve mukavemet gibi etmenler göz önünde tutularak da değerlendirilebilir.

Devamını Oku

Nedir?

Dalgıç pompa nedir?

Yayın Tarihi:

on

Dalgıç pompa, işlenecek sıvı veya ortamın tamamıyla içinde çalışan pompa çeşitlerine verilen addır. Dalgıç pompalarda motor, pompa gövdesine bitişik olarak monte edilir. Motor etrafındaki su geçirmez muhafaza, kısa devreye neden olabilecek herhangi bir sıvının içeri girmesini önleyerek hasara karşı korumak için genellikle yağ ile doldurulur. Bu bağlantı yerleri hava ve su geçirmeyecek şekilde izole edilerek sızdırmazlık sağlanmıştır. Herhangi bir dış etkene maruz kalmadan çalışmaları dalgıç pompaların avantajıdır.

Mekanik salmastra sistemleriyle akışkanın motor kısmına pompalanması engellenir. Pompa direkt boru, flexible boru veya tesisata bağlı olarak çalışabilir. Birçok tipi bulunan dalgıç pompaların tek kademeli olanları; drenaj, kanalizasyon ve endüstri uygulamalarında kullanılır. Derin sondajlarda ve kuyularda sıklıkla çok kademeli dalgıç pompalar kullanılır.

Dalgıç pompalar genellikle su temini, sulama ve sprinkler sistemleri, yer altı suyu seviye kontrolü ve ısı pompası uygulamalarındaki temiz veya az kirli suların basınçlandırılmasında kullanılmaktadır. Süs havuzları ve fıskiyeler de bu pompaların kullanılabildiği alanlardır.

Dalgıç pompalar, bakım gerektirmemesi ve sadece akışkanın içerisine daldırıldıktan sonra kullanılabilmesi sebebiyle ön hazırlık gerektirmeden kullanılabilmektedir.

Tamamen akışkan içerisinde çalıştıklarından, gürültü ve titreşime neden olmazlar. Ayrıca pompa ve motorun kullanıcı tarafından müdahale edilemeyecek şartlarda bulunması nedeniyle, hatalardan kaynaklanabilecek arıza olasılığı da oldukça azdır.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com