Connect with us

GIDA İŞLEME ENDÜSTRİSİ

Isı eşanjörleri ile gıda işlemede yüksek verimlilik

Yayın Tarihi:

on

Herhangi bir viskoz gıda ürünülenirken; belirli bir miktarın kapların/kazanların içine ve boru hatlarına yapışması veya işlemden sonra ekipmanda kalması kaçınılmazdır. Özellikle büyük miktarlarda viskoz, bal, şurup ve püreler gibi değerli ürünler işlenirken; kaybedilen ürün sarfiyatı artabilir. 

Küresel olarak, insan tüketimi için üretilen gıdaların tahmini yüzde 30’u tedarik zincirinde bir yerde kayboluyor veya israf ediliyor. Tüm gıda atık formlarının inceleme altında olduğu bir zamanda; gıda zincirinin tüm kısımlarının mümkün olduğunca verimli kalması önemlidir.

Kayıpları en aza indirmek için iki yol

Ekipmandaki bu kayıpları en aza indirmenin iki yolu vardır: Birincisi, ürünün yüzeye yapışmasını önleyen ve sistemin içinden akmasına yardımcı olacak boru şeklindeki ısı eşanjörleri gibi donanımların tasarlanmasını içerir. İkincisi, işlemden sonra ürünü ekipmandan temizlemek ve kurtarmak için özel sistemlerin kullanılmasıdır. 

Birçok modern ısı eşanjörü; tortu oluşumunu önleyecek şekilde viskoz akışkanların işlenmesi için tasarlanır. Bazıları oluklu boru tasarımları kullanırken; bazıları da gerekli durumlarda boru yüzeyindeki kalıntıları; birikmeden önce sürekli olarak çıkarmak için kazıyıcıları kullanır. Bu ısı eşanjörleri, ısıtma ve soğutma; pişirme, konsantre; pastörizasyon ve sterilizasyon dahil olmak üzere pek çok işlem için kullanılabilir. 

Bu kendinden temizleme iki avantaj sağlar. İlk olarak, işlenmekte olan gıda maddesi hareket etmeye devam ettirildiğinden ve tüp yüzeyine yapışmadığından; işlem sırasından kayıplar en aza indirilir. İkincisi, birikinti oluşturulmadığından; ısı eşanjörünün optimum ısıl performansı; işlem verimliliğini artırarak enerji kullanımını ve işlem zamanlarınışürür. 

Isı eşanjörü, örneğin, tersten çalıştırılabilen bir dizi yüzey sıyırmalı ısı değiştiricisini seçerek temizleme işlemi başlamadan önce ürünün kendisini boşaltabilir.

Ürün akışını artırmak, tıkanmayı/tortulaşmayı/kalıntıyı önlemek ve basınç düşüşünü en aza indirmek için her bir iç tüpün içinde bir sıyırıcı çubuk içeren döner yüzey-sıyırmalı ısı eşanjörü idealdir.

Nasıl tasarlandıklarına bağlı olarak; bazı yüzey sıyırmalı ısı eşanjörleri uygun bir şekilde uyarlanabilir; sıyırıcı çubuğun yüksek hızda dönen sarmal bir vidaya/dönüşe sahip olduğu gibi. Doğru yapılandırıldığında; bu vida ürünün ısı eşanjör borularını; hasar vermeden; özelliklerini değiştirmeden etkili bir şekilde boşaltarak tersten çalıştırılabilir. Bu sistem; herhangi bir ürün kaybının ekonomik açıdan önemli olabileceği; bal, pekmez; muhallebi ve krema gibi çok değerli viskoz ürünler için uygundur. 

Isı eşanjörü, herhangi bir ek pompaya veya basınç sistemine ihtiyaç duyulmadan ürünün çoğunluğunu boşaltılmasını sağlayabilir. Bu hem sermaye hem de işletme maliyetleri açısından avantajlar sağlar.

Maksimum esneklik için; kullanıcılar hem yatay hem de dikey işlem için yapılandırılabilecek bir ünite seçmelidir. Böylece; yer çekimi de ürünün tüplerden geri kazanılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu; daha büyük kapasiteli tesisler için birden fazla ünitenin birleştirilmesine olanak tanımaktadır. Tasarruf edilen ürün miktarından ötürü; ki ilave ürün kurtarma sistemlerinin kurulması genellikle gereksiz olduğundan; bu tür bir ısı eşanjörünün kullanımı kendi masrafını çıkarabilir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku

GIDA İŞLEME ENDÜSTRİSİ

PAKKENS, gıda ve sıhhi uygulamalara özel diyafram ayırıcılı sistemlerle fark yaratıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

46 yıldır ölçüm cihazları üretiminde sektörün öncü ismi olan PAKKENS, gıda endüstrisinin ihtiyaçları doğrultusunda da çözümler geliştirmekte ve yeni ürün tasarımlarına devam etmektedir. 

3A ve EHEDG Sertifikalarına sahip olan PAKKENS, yüksek hassasiyet ve hijyen gerektiren gıda üretim hatları, farmakolojik ve biyoteknolojik uygulamalarda aktif olarak kullanılan diyafram ayırıcılı sistemler üretmektedir. 

-1…24 bar ve 0…600 bar arasında geniş ölçüm aralıklarında üretim seçeneği sunan firma, çeşitli bağlantı tipleri ile de prosesinize kolaylıkla uyum sağlayan ürünler imal ediyor. 

Genel olarak incelendiğinde, Diyafram Ayırıcılı Sistemler, proses içinde bulunan akışkanın yüksek viskoziteli, kristalleşebilir ve katılaşabilir olduğu, aynı zamanda basınç ölçer ile temas etmesinin istenmediği durumlarda kullanılır. Diyafram ayırıcının iki temel görevi bulunmaktadır. Basınç ölçer ile prosesi ayırmak ve proses basıncını ölçüm ekipmanına iletmek. Basınç iletimi, sistemin içinde bulunan doldurma sıvısının hidrolik bir sistem gibi çalışmasıyla gerçekleşir. Esnek olan AISI 316L malzemeden imal edilmiş diyafram, basınç etkisi altında esner ve basıncı doldurma sıvısı aracılığı ile basınç ölçere iletir. 

Gıda üretim hatları, farmakolojik ve biyoteknolojik uygulamalarda hijyen

Sektörün belirlediği standart yüzey pürüzlülüğü değerleri, diyafram ayırıcı üzerinde herhangi bir mikrobiyolojik yapının oluşmasını engellediği için büyük önem taşımakta. PAKKENS, sıhhi uygulamalar için üretmiş olduğu DS Serisi Diyafram Ayırıcılı Basınç Ölçerleri, endüstrinin uygun gördüğü yüzey pürüzlülüğü değerlerinde ileri teknolojik imkanlar ile imal edebiliyor.

PAKKENS’in 3A ve EHEDG sertifikalı ürünleri, hijyenik üretim hatlarındaki oluşabilecek sorunlarda nasıl fayda sağlıyor? 

Üretim hatlarında diyaframın zarar görebileceği durumlarda, diyafram ayırıcılı sistem içinde bulunan doldurma sıvısı gıda, farmakoloji ve biyoteknoloji uygulamalarına uyumlu, NSF (National Sanitation Foundation) tarafından H3 sınıfı sıvı olarak tanımlanmış olan bir ürün olduğu için doldurma sıvısının prosese karışması, proses akışkanına ve prosesin işleyişine zarar vermeyerek üretimin sürekliliğini sağlamaktadır.

PAKKENS, tecrübeli tasarım ve AR-GE ekibi ile gıda, farmakoloji ve biyoteknolojik uygulamalar dışında çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılması amacıyla hassas, güvenilir, emniyetli ve dayanıklı ürünler tasarlayıp, üretmeye devam ediyor.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

GIDA İŞLEME ENDÜSTRİSİ

Tapflo yeni yüksek performanslı santrifüj pompa serisi CTX’i piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Tapflo, sağlam tasarımları ve üstün operasyonel güvenilirliği ve uygulama esnekliği ile karakterize edilmiş tamamen yeni, birinci sınıf yüksek performanslı Santrifüj Pompa serisi olan CTX’i sunuyor.

Tapflo’nun CTX yüksek performanslı santrifüj pompa tasarımı, serinin çok sayıda uygulamaya ve proses koşullarına uyarlanabilmesini sağlar. Aynı zamanda hızlı ve kolay yükseltme seçenekleriyle daha fazla esneklik sağlayarak, parçaların pompa tipleri ve boyutları arasında değiştirilebilirliğini sağlayarak bakım kolaylığını artırır.

Tapflo CTX tasarımının temel bir özelliği, viskoz ürünleri ve özellikle de katı içeriği yüksek olanları transfer etme kabiliyetini korurken, her ortama ve uygulamaya uyacak şekilde optimize edilebilen çok yönlü açık çarktır. Diğer bir önemli özelliği ise pompalanan sıvı ile teması olmayan ve bir bariyer akışkanı ile yağlanan çift mekanik salmastra seçeneğidir. Bariyer sayesinde, pompalanan ortamdan atmosfere kuru çalışma veya sızıntı riski yoktur.

“CTX pompa tasarımı üzerinde çalışmaya başladık çünkü son kullanıcılar, mükemmel kalite-fiyat oranına sahip yüksek verimlilik ve sağlam yapıya sahip birinci sınıf bir santrifüj pompasından yoksundu. Bu talebi karşılamak için yüksek performanslı CTX pompayı geliştirdik. Pompa, düşük gürültü ve titreşim, kolay bakım ve sağlam yapıya sahiptir. Bu CTX pompasını geliştirirken, bu son iki faktör ile beraber alanındaki en üstün performansa sahip olması, ana tasarım ilkelerimizdi. CTX, normal çalışması için beklenenden daha sağlam olacak şekilde “zamanın ötesinde tasarlanmıştır”. Bizim bakış açımıza göre, birinci sınıf ürünlerde dayanıklılık ve performans kritiktir. Aksam parça yerine güvenilirlikten kazanmak istiyoruz ”, diye açıklıyor Tapflo Global Pazarlama Müdürü Mikołaj Laguna-Horodniczy Grup

Tapflo’nun CTX pompaları Hijyenik (CTX H) ve Endüstriyel uygulamalarda (CTX I) mevcuttur. Pompalar, çeşitli endüstriler için çok çeşitli çalışma koşullarında yüksek verimli performans için optimize edilmiştir. Tapflo CTX, süt ve yoğurt aktarımı gibi tipik süt ürünleri uygulamaları için mükemmel bir çözümdür. CTX ayrıca, kimyasalların ve hazır ürünlerin depolama tanklarından, kaplarından ve banyolardan taşınması gibi zorlu kimyasal ve farmasötik uygulamaları için de önde gelen bir seçenektir. CTX pompanın, en uygun olduğu diğer bir uygulama ise yemeklik yağ, aroma ve meyve suyu gibi çeşitli bileşen ve ürünlerin transferi olduğu gibi temizleme akışkanların ve suyun transferi gibi, birçok yardımcı işlemlerdir.

“Tapflo CTX H, son derece hijyenik ve sterilize edilmiş bir santrifüj pompadır çünkü mil salmastrası herhangi bir sıvı ile doğrudan temas halinde değildir. Temizlemesi kolaydır ve aktarılan sıvı kontamine olmaz. CTX, piyasadaki diğer benzer pompalardan daha iyi performansa ve verimliliğe sahiptir ve düşük ve son derece rekabetçi bir fiyata sahiptir. Diğer tüm Tapflo pompaları gibi, CTX’i doğrudan kendi fabrikamızdan ve dünya çapındaki şubelerimizden teslim edebiliyoruz, kısa teslimat süreleri misyonumuzun bir parçası ”. – Tapflo Group CCO’su (Baş Ticaret Sorumlusu) Håkan Ekstrand

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

GIDA İŞLEME ENDÜSTRİSİ

Geri dönüşüm tesisi, NSK monteli rulmanlar ile yıllık 50.000 euroluk tasarruf sağladı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Optik ayrıştırma makinesinin konveyörüne monte edilen rulmanlarda sürekli arızalar yaşayan bir geri dönüşüm tesisi, NSKHPS oynak makaralı rulmanlarla donatılan NSK SNN serisi plummer bloklarına geçtikten sonra büyük kazançlar elde etmiştir. Rulman, arıza ve bakım maliyetlerindeki azalma sayesinde tesis yıllık 51.174 Euro tasarruf sağlamıştır. Geri dönüşüm tesisindeki sorun, kurulumun hemen ardından kendini gösterdi. Sadece üç ay içinde beş adet rulman arıza kaydı girildi. Tamir ve arıza giderme süreci giderek daha pahalıya mal olduğundan, tesis yönetimi bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturmak amacıyla NSK’yı kapsamlı bir araştırma yapmak üzere tesise davet etti.

AIP Değer Katma Programı kapsamında NSK’nın uzman mühendislerden oluşan ekibi, erken dönem arızasına yol açan nedenlerin titreşim ve yağlama sorunları olduğunu kısa sürede tespit etti. Özellikle de uygulama sırasındaki titreşim, saplama vidaların gevşemesine ve dolayısıyla rulmanın iç bileziğindeki milin dönmesine neden olmaktaydı. Aynı zamanda kullanılan monte ünite türünün de yağ boşaltma yoluna sahip olmadığı ve bunun yağ birikimine ve yüksek ısılara yol açtığı tespit edildi.

Bu gözlemlerin ardından NSK, SNN plummer blok yatağı içindeki adaptör manşonuna monte edilen NSKHPS (Yüksek Performans Standardı) oynak makaralı rulman kullanımını önermiştir. Adaptör manşon kilit metodu sayesinde titreşim olsa dahi mil üzerindeki rulman gevşemeyecektir. Ayrıca, NSK SNN plummer blokları yağ boşaltma deliğine sahip olduğu için fazla yağ birikimi de önlenmektedir. NSK bu çözümü uyguladığından beri herhangi bir rulman arızası yaşanmamıştır.

NSK, modüler SNN serisi ile geri dönüşüm, taş ocağı, çelik üretimi ve tarım endüstrilerindeki konveyör bantlar gibi zorlu koşullarda kullanılmak üzere geliştirilen plummer blokları sunmaktadır. Önemli bir nokta da, pinleri konumlandırmada optimal tutuşu sağlayan sağlam köşeleri ve basit hizalamaya yarayan orta nokta işareti gibi tasarım detayları ile bu parçaların montajının kolay olmasıdır. Kolay rulman değişimi sağlamak üzere tasarlanan bölünmüş yatağı, parçaların bakımını oldukça kolaylaştırır. Yeniden yağlama işlemi iki delikten gerçekleştirilebilir.

SNN serisi plummer blokların diğer avantajları arasında yüksek rijitlik (rulman yuvasının deformasyonunu azaltmak için), iyi ısı yayılımı ve tüm ihtiyaçları karşılayacak çeşitlilikte sızdırmazlık seçenekleri sayılabilir. Ek olarak aynı yatak, çift sıra oynak makaralı rulman ya da çift sıra oynak bilyalı rulmanlarla kullanılabilir. SNN serilerine monte birimler 20 ila 140 mm. arasındaki mil çaplarına uygun olarak sunulmaktadır. 

Geri dönüşüm tesisinde kullanılan NSKHPS oynak makaralı rulmanlar yüksek hız ve yük için uygundur. Çelik ya da pirinç kafesle sunulan ürün özellikleri arasında optimum yuvarlanma yolu tasarımı ve yüzey işlemi yanı sıra 200°C’a varan sıcaklık kararlılığı da bulunur. NSKHPS rulmanları, %25 daha fazla dinamik yük kapasitesine, %20’ye varan oranda daha fazla limit hıza ve neredeyse iki kat daha uzun çalışma ömrüne sahiptir.

SNN serisi plummer blokları ile eşleştirilen NSKHPS rulmanları sayesinde geri dönüşüm tesisinde herhangi bir arıza sorunu ile karşılaşılmamıştır.

NSK Europe Ltd., Japonya´da 1916´da kurulan ve bugün dünya çapındaki operasyonlarında yaklaşık 31.000 eleman istihdam eden Tokyo merkezli rulman üreticisi NSK´nın Avrupa organizasyonudur. Endüstri ve otomotiv tedarikçisi NSK´nın ürün ve çözümleri, nesnelerin hareket ettiği her yerde görülebilir. Şirketin portföyünde, neredeyse tüm rulman tiplerine ek olarak yataklı rulmanlar, lineer teknoloji, tekerlek rulman üniteleri, transmisyon ve motor rulmanları ve direksiyon sistemleri de vardır. Bütün iş faaliyetlerinde mükemmele odaklanan NSK´nın amacı, sektöründe kalite önderliğini elinde bulundurmaktır. Şirket bu bakımdan, sürekli bir geliştirme süreci sağlamaya, mükemmel ürün geliştirme stratejileri oluşturmaya, üretim süreçlerini optimize etmeye ve müşteri odaklı hizmetler sunmaya yönelik olarak çalışır. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com