Connect with us

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Emniyet plakalı basınç ölçerler

Yayın Tarihi:

on

45 yıldır ölçüm cihazları üretiminde sektörün öncü isimleri arasında yer alan PAKKENS, endüstriyel ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler geliştirip, yeni ürün tasarımları ile sektörde fark yaratan markalar arasında yer alıyor.

Çeşitli endüstriyel uygulamaların önemli parametrelerinden olan basıncın ölçümü, birçok prosesin doğru bir şekilde tamamlanması için yüksek önem taşımaktadır. PAKKENS, petrokimya, gaz endüstrisi, madencilik endüstrisi gibi güvenlik önlemlerinin yüksek seviyede olduğu farklı endüstrilere tedarik ettiği emniyet plakalı basınç ölçer ürünleriyle basınç ölçümünün hassas ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesindeki hizmetine devam ediyor.

EN837-1 standardına ve S3 güvenlik sınıfına göre üretilen bu basınç göstergeleri ön emniyet plakası ve arka tahliye diski ile donatılmıştır. Ürünler patlamaya dayanıklı (Ex-proof) olup ATEX belgesine de sahip.

Emniyet plakalı basınç ölçerlerin bütün ekipmanları AISI 316L malzemeden imal ediliyor. Bu ürünlerde güvenlik ekipmanı olarak kullanılan emniyet plakası ve arka tahliye diski, tehlikeli ortamlarda ölçüm yapacak olan operatörlerin iş güvenliği için büyük önem taşımaktadır. Sistemde oluşabilecek bir aşırı basınç veya basınç algılama ekipmanında oluşabilecek herhangi bir hasar durumunda kadran ile basınç algılama elemanı arasındaki emniyet plakası, cihazın ön yüzeyinde oluşabilecek herhangi bir hasarı önler. Ayrıca, arıza nedeniyle manometre içindeki aşırı basınç, arka tahliye diski ile güvenli bir şekilde dışarı atılır. Ürünün sahip olduğu bu özellik EN837-1 standardının belirtmiş olduğu parametrelere göre test edilmektedir.

Güvenlik özellikleri dışında, emniyet plakalı basınç ölçerler geniş bir ölçüm aralığına sahiptir. Bu tip basınç ölçerler Cl. 1.0 hassasiyet sınıfına göre üretilmektedirler. Yüksek viskoziteli, kristalleşebilen ve AISI 316L malzemeyi aşındırabilen proses sıvıları ile uyumlu değillerdir. Proses sıvısının bu gibi olduğu durumlarda ürünler uygun diyafram ayırıcılar ile kullanılabilirler. Yüksek dinamik basınç kuvvetleri ve titreşim etkilerini azaltmak için ürünler gliserin veya silikon yağı ile dolgulu olarak ta üretilebilirler. Basınç ölçerlerin dolgusuz olduğu durumlarda yüksek dinamik basınç kuvvetleri ve titreşim etkilerini azaltmak için VibLock titreşim sönümleyici mekanizma da kullanılabilir. Dolgusuz ve silikon yağı dolgulu ürünler en yüksek 200°C proses sıcaklığında çalışabilirken, gliserin dolgulu ürünler en yüksek 100°C proses sıcaklığında etkin olarak çalışabilirler.

PAKKENS, tecrübeli tasarım ve AR-GE ekibi ile endüstriyel uygulamalarınız için hassas, güvenilir, emniyetli ve dayanıklı ürünler tasarlayıp üretmeye devam ediyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Vakum işlemlerinin izlenmesi ve kontrolü Busch VACTEST ile daha kolay

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Busch, vakum ölçüm teknolojisindeki en son gelişmeleri olağanüstü üretim kalitesiyle birleştirmek için tasarladığı VACTEST vakum ölçüm ekipmanı ile yenilikçi ve kapsamlı bir vakum ölçer ve kontrolör portföyü sağlarken, her bir proses için doğru ölçüm teknolojisini eşleştirmeyi mümkün kılıyor.

Vakum destekli proseslerde basınçlara tam olarak uyulması, optimum verimlilik ve mümkün olan en iyi ürün kalitesinin sağlanması için önemli bir parametredir. Sağlam yapı, güvenilirlik ve ölçüm doğruluğu, bu cihazların temel özellikleri arasında yer alırken, bu özellikler hem endüstride hem de araştırmada vakum prosesini izlemek ve kontrol etmek için onları uygun seçim haline getirir. Bu son teknoloji ürünü sistemler, tüm vakum seviyelerini hassasiyetle kapsayan 1600 ila 5 · 10-10 milibar arasında geniş bir ölçüm aralığına imkan tanır. Tüm sensörler CE ve RoHS gibi uluslararası standart ve düzenlemelere uygundur.

VACTEST serisindeki bir dizi farklı sensör teknolojisi, kaba vakum ve ultra yüksek vakum arasındaki tüm aralığı kapsar. Doğrudan ve dolaylı basınç ölçümü olarak iki ana kategoriye ayrılabilirler. Doğrudan ölçüm prensibi proses gazından bağımsızdır ve molekül akışının bir zar üzerinde uyguladığı basınca dayanır. Bu yöntem esas olarak kaba ve orta vakumlu işlemler için kullanılır. Daha yüksek bir vakum seviyesinde, proses gazının termal iletkenlik veya iyonlaşma olasılığı gibi özel maddelerine dayalı dolaylı ölçüm ilkeleri kullanılır. Doğrudan ölçüm yönteminden farklı olarak, bu ilkeler proses gazının türüne bağlıdır. Bu nedenle, hava ve nitrojen hariç her proses gazı için belirli bir düzeltme faktörü uygulanmalıdır.

Doğru sensörü seçerken bir dizi faktör dikkate alınmalıdır. Proses ve ortam koşullarına ek olarak; basınç aralığı, gerekli doğruluk ve gaz bileşimi, optimum ölçüm sonuçlarının elde edilmesinde anahtar rol oynar. Busch VACTEST portföyünde yer alan mevcut 3 ürün serisi ile her vakum sistemi veya prosesinin doğruluk, ölçüm aralığı ve işlev gereksinimlerini karşılıyor. VACTEST dijital vericiler, standart olarak çok çeşitli seçeneklerle gelen üst düzey göstergelerdir. Akıllı mikro denetleyici mimarisi, optimum sensör kontrolünün yanı sıra birçok ayar seçeneği sunarak onları çeşitli uygulamalar için ideal çözüm haline getirir. VACTEST dijital vericiler, pirani sensör teknolojisine veya pirani / soğuk katot veya pirani / sıcak katot teknolojilerinin kombinasyonlarına dayanmaktadır. VACTEST analog vericileri, kompakt, sağlam ve işlevsel bir tasarıma sahiptir. Mükemmel ölçüm doğruluğu ve kararlılığı sayesinde bu vericiler, merkezi izleme ve kontrol sistemleri için idealdir.

VACTEST mobil göstergeler, vakum prosesleri ve bakım ile kalite güvencesi için elde taşınan mükemmel bir çözümdür. Bu pille çalışan göstergeler, veri dışa aktarma ve görüntüleme için bir USB arabirimi ve bir veri kaydedici gibi çeşitli işlevler sunar. Vakum altında dahi kullanılabilirler. Örneğin; bu göstergeler, ambalaj içindeki basıncı ölçmek için vakumlu ambalaj içinde kapatılabilir. Birkaç vakum ölçerin aynı anda çalışması için tasarlanmış kompakt kontrol üniteleri olan VACTEST aktif sensör kontrolörleri, ürün serisini tamamlar. Masaüstü cihaz veya rafa monte olarak kullanıldıklarında, sezgisel menü navigasyonuna izin verir ve her vericinin tam kontrolünü sağlar. Gaz tipi düzeltme faktörü, basınç birimleri, ayar noktaları ve diğer faydalı işlevler gibi parametreler kolayca ayarlanabilir.

Ölçüm cihazlarına ek olarak Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar için ücretsiz bir Bluetooth izleme uygulaması olan VACTEST Viewer da mevcuttur. Bu özellik, 16 adede kadar bağlı sensörün basınç değerlerini görüntülemek için kullanılabilir. Araç, yazılım ve sensörler arasında Bluetooth veri alışverişi için tasarlanmıştır ve bakım ve kalibrasyon amaçları için idealdir. Maksimum ve minimum basınç değerleri için görsel ve sesli alarmlar önceden ayarlanabilir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Endress+Hauser ile geleceğin sıvı analizi teknolojisi: Memosens 2.0

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

70 yıllık tecrübesiyle endüstriyel proses ölçümü ve otomasyonu alanında önde gelen ürün, çözüm ve hizmet sağlayıcılardan biri olan Endress+Hauser, Memosens 2.0 ile sıvı analizi uygulamalarında geleceğin teknolojisini sunuyor.

Endress+Hauser, birçok endüstri için akış, seviye, basınç, sıvı analizi, sıcaklık, kayıt ve dijital iletişime yönelik kapsamlı proses çözümleri sunarak; prosesleri ekonomik verimlilik, güvenlik ve çevre koruması açılarından optimize ediyor. 2004 yılında Memosens sensörlerini piyasaya sürerek sektörüne öncülük eden firma, geliştirdiği Memosens 2.0 ile sıvı analizi alanında geleceğin teknolojisini sunuyor. Memosens 2.0, kullanıcıların gerçek hayattaki sıvı analizi uygulamaları için endüstri 4.0 stratejilerini geliştirebilmelerini sağlıyor.

Memosens 2.0

Endress+Hauser, 2004’te ilk nesil Memosens sensörlerinin piyasaya sürülmesi ve 2008’de patent başvurusunun başarıyla sonuçlanması ile sıvı analizi alanında dijital ölçüm cihazları ve çözümlerin geliştirilmesine öncülük etti. Bugüne kadar bu sensörlerden bir milyondan fazla üretilirken Memosens sensörleri hem kimya, ilaç ve gıda endüstrilerinde hem de su ve atık su alanlarında değerini kanıtladı. Memosens 2.0, köklü ve iyi bilinen avantajların hepsini korurken, Memosens teknolojisinin evriminde geleceğe hazır bir sonraki adımı temsil ediyor. Kullanıcılar artık, gerçek hayattaki sıvı analizi uygulamaları için Endüstri 4.0 stratejilerini geliştirebilecek.

Kolay dijital veri aktarımı

Memosens teknolojisinin avantajı, dijitalleştirilmiş ölçüm değerlerinin ve sensör bilgilerinin sensörden kabloya temassız bir bağlantı ile ve sonrasında transmitere dijital bir sinyal olarak aktarılmasıdır. Liquiline transmiterleri, bağlı sensör tipini otomatik olarak tanıdığından, bir ölçüm noktası için bileşenlerin seçilmesi kolaydır. Transmiterin parametreye özel seçilmesi gerekmez. Ayrıca, kalibrasyon söz konusu olduğunda da sensörler kolay bir kullanım sağlar: Memosens teknolojisi sayesinde saha kalibrasyonu artık gerekli değildir. Sensörler, laboratuvarda veya fabrikada kolay ve güvenli bir şekilde kalibre edilebilir. Bunu mümkün kılan, ilgili verilerin sensör kafasında saklanmasıdır. Ayrıca bu sayede, tüm parametreler için sağlanabilen önceden kalibre edilmiş sensörler, ‘tak ve çalıştır’ şeklinde kullanılabilir.

Üretim ve bakımda üstün güvenilirlik

Temassız sinyal iletimi, Memosens sensörlerini çok güvenilir kılar çünkü indüktif, dijital sinyal aktarımı sayesinde nemden kaynaklı ve elektromanyetik uyumluluğu bozan sorunlar ortaya çıkmaz. Bunun yanı sıra, sensör ve transmiter arasındaki bağlantıda kesinti olup olmadığı aktif olarak görüntülendiği için arızalar hemen ortadan kaldırılabilir ve böylece proses güvenliği artırılır. Sensörler hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilebildiği için Memosens, bakım personelinin tehlikeli ortamlarda geçirdiği zamanı önemli ölçüde azaltır.

Memosens 2.0 ile endüstriyel nesnelerin internetine bağlantı

Endress+Hauser, 17 yıl sonra yeni nesil Memosens teknolojisi olarak Memosens 2.0’ı piyasaya sürüyor. İlk sürümün kullanım kolaylığı ve güvenlik açısından denenmiş ve test edilmiş özellikleri korunurken, 2.0 versiyonu artık endüstri 4.0’ın gelecekteki gereksinimlerini de karşılamaya hazır. Yeni sensörler, son 8 kalibrasyonu/ayarlamayı sensör kafasında depolayabilir ve fabrika kalibrasyonundan gelen veriler sürekli olarak saklanır. Yani, dijital geçmiş her zaman erişilebilirdir. Bu verilerin analizi, kullanıcının sensörün durumunu değerlendirmesini kolaylaştırır. Memosens 2.0 sensörleri, Liquiline transmiterlerle veya Field Xpert tablet PC’lerin yardımıyla Endress+Hauser’in Netilion IIoT ekosistemine de entegre edilebilir.  

Yeni Memosens nesli, tamamen geriye dönük olarak uyumludur. Bu da tesis sahiplerinin ve işletmecilerinin hiçbir şekilde mevcut hatlarını yenileriyle değiştirmeye mecbur bırakılmayacağı anlamına gelir. Yeni sensörler, halihazırda kurulu olan önceki nesil transmiterlerle sınırlama olmaksızın kullanılabilir, böylece geçmiş yatırımlar korunur.

Heartbeat Teknolojisi, pH ve oksijen ölçümünde sensör durumunu tespit eder

Heartbeat Teknolojisi’nin ‘sensör durumu’ fonksiyonu, yeni pH ve oksijen sensörlerine uyarlandı. Yeni nesilde, pH sensörünün hata teşhisi, diğer parametrelere ek olarak ölçülen pH değerlerini, sensörün maruz kaldığı sıcaklıkları ve zaman faktörünü dikkate alır. Sonuçta, sensörün durumu güvenilir bir şekilde değerlendirilir ve tesis sahiplerinin, gerektiğinde sensör değişimini de içerecek şekilde, bakım işlerini planlaması kolaylaştırılır. Benzer şekilde, yeni amperometrik oksijen sensörleri de elektrolitin durumu hakkında doğru bilgi sağlayan ve kullanıcıyı yaklaşan bakım gereksinimleri hakkında zamanında bilgilendiren ‘elektrolit sayacı’ özelliğine sahiptir.

Kolay bakım ve onarım için araçlar

Endress+Hauser, endüstri 4.0 veya IIoT teknolojileri uygulamaya konmamış olsa bile, bakım ve onarım prosedürlerine yardımcı olmak için çok sayıda çevrim içi araç sunar. Örneğin, akıllı telefon veya tablete indirilen Endress+Hauser Operations uygulaması, bir Memosens 2.0 sensörünün tanımlanması için kullanılabilir. Uygulama, daha sonra kullanıcıya, bakım talimatları veya gerekli yedek parça listeleri gibi dokümanlar ile sahadaki sensör hakkında anında bilgi sağlayabilir. Bu bilgiler, yerinde bakım çalışmalarını kolaylaştırır ve başarılı sonuçlara daha hızlı erişilmesini sağlar.

Tehlikeli bölgelerde kullanımı kolay

Yeni Memosens nesli, tehlikeli bölgelerdeki enstrümantasyonu da kolaylaştırır. Tüm bileşenlerin ayrı onayı vardır ve ölçüm noktası, bağlantı karakteristiğine dair ilgili veriler temel alınarak kolayca ve güvenli bir şekilde yapılandırılabilir, hesaplanabilir ve kurulabilir. Saha kurulumunun değiştirilmesi gerekmez. Hem ilk hem de yeni nesil sensörler CYK10 kablosuyla bağlanabilir ve çalıştırılabilir. Bu, kullanıcılar tarafından ilk nesil Memosens teknolojisine yapılan yatırımı korur.

Sonuç: Memosens 2.0 ile geleceğe hazır sıvı analizi

İlk nesil Memosens teknolojisi; basitliği, güvenilirliği ve emniyetli olması sayesinde birçok farklı endüstride sıvı analizi uygulamalarında yaygın olarak kullanılıyor. Memosens 2.0, teknolojinin bağlanabilirlik ve endüstri 4.0’a doğru evriminde bir sonraki mantıklı adımı oluşturuyor. Kendileri akıllı olan sensörler, örneğin dijital olarak iletişim kurabiliyor ve ölçüm parametresine bağlı olarak kendi kendilerine hata teşhisi yapabiliyor. Artık bunları Endress+Hauser’in Netilion IIoT ekosistemi gibi bulut çözümlerine entegre etmek de mümkün. Böylece, sensör verileri daha derinlemesine analizler için kullanılabilir ve geleceğe hazır hale gelir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Dolgulu Termometreler

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

45 yıldır ölçüm cihazları üretiminde sektörün öncü ismi olan PAKKENS, endüstriyel ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler geliştirip, yeni ürün tasarımları ile sektörde fark yaratıyor.

Demir-çelik endüstrisi gibi yüksek sıcaklıkların söz konusu olduğu çeşitli endüstriyel uygulamalardaki en önemli parametrelerden biri olan sıcaklığın ölçümü, birçok prosesin doğru bir şekilde tamamlanması için büyük önem taşımakta. PAKKENS, demir-çelik, petrokimya, kimya ve diğer proses endüstrilerine tedarik ettiği standart ve özel üretim dolgulu termometre ürünleriyle sıcaklık ölçümünde vermiş olduğu yüksek kalitede hizmetine devam ediyor. 

Dolgulu termometreler, bi-metal sıcaklık ölçerler gibi EN-13190 standardına uygun şekilde tasarlanmışlardır. Bunun yanında yanıcı ve patlayıcı ortamlar için tasarlanmış ürün versiyonları ATEX sertifikasına sahiptir. Dolgulu termometrelerin, bi-metal termometrelerden temel farkları, tepki sürelerinin daha kısa olması ve ölçüm yapılacak olan sistemden uzak bir noktada konumlandırılabilmeleridir. Bu tip sıcaklık ölçerler, içinde bulunan sıvı veya gaz dolgunun genleşmesi prensibi ile çalışır. Bulunduğu ortamın sıcaklığının etkisiyle genleşen dolgu akışkanın oluşturduğu iç basınç, ürün içinde bulunan helezon şeklindeki bronz boruyu harekete geçirir ve bu hareket termometre ibresine aktarılır. İbrenin kadran üzerindeki konumuna göre sıcaklık ölçümü yapılır.

Dolgulu termometreler, yüksek hassasiyet gerektiren uygulamalarda gaz dolgulu olarak CL 1.0 hassasiyetinde üretilirken, diğer tüm uygulamalar için sıvı dolgulu şekilde CL 2.0 hassasiyet sınıfında üretiliyor. 

Standart CL 2.0 dolgulu sıcaklık ölçerler -40/+40°C ile 0/350°C arasında geniş ölçüm aralığına sahip olup, ürün gövdeleri Ø40mm ila Ø100mm arasında değişmektedir. Bu ölçülerin yanı sıra 58x25mm ve 62x12mm olmak üzere iki farklı gövde tipi de bulunmaktadır. Bu tip termometreler uzunluğu 0.5m ile 10m arasında değişen bakır alaşımlı kapiler borularıyla üretilirler. Kapiler boruları 200°C’ye kadar ölçüm yapan termometrelerde PVC kaplı, bunun üzeri olan skalalarda paslanmaz tel örgülüdür. Bu sıcaklık ölçerler termovelli veya termovelsiz kullanılabilmektedirler. 

PAKKENS, sinyalizasyon gerektiren sistemlerde kullanılmak üzere geliştirdiği mikro anahtarlı Ø60mm boyutlardaki ürününü Microtac® markası ile tüm kullanıcılara sunmaktadır. Bu tip termometreler uzunluğu 2m’den 10m’ye değişen kapiler borusuna sahip olup, termovelle birlikte kullanılmaktadır.

Özel olarak üretimi yapılan CL1.0 ve CL2.0 hassasiyetindeki dolgulu termometreler ise AISI 316L malzemeden üretilmiş Ø100mm veya Ø160mm gövdeye sahiptir. Bu tip sıcaklık ölçerler alttan ya da arkadan çıkışlı olarak, direkt gövdeden bağlantılı şekilde veya uzunluğu 3m’den 10m’ye değişen AISI 316L kapiler borularıyla imal edilebiliyor. Bu sıcaklık ölçerler, otomatik kontrol sağlanmak istenen sistemlerde kullanılmak üzere tek veya çift elektrik kontaklı olarak üretilebilirler. Ayrıca ortamdaki titreşimin termometre üzerindeki etkisini azaltmak için silikon yağı ile de doldurulabilirler. CL 1.0 ürünlerin tamamı gaz dolgulu olarak imal ediliyor ve 40/+60°C ile 0/500°C arasında geniş ölçüm aralığına sahip. Ancak sıvı dolgulu olan CL 2.0 hassasiyetteki sıcaklık ölçerler -40/+40°C ile 0/350°C arasında ölçüm yapabilirler. Özel ürünlerin tamamı termovel ile kullanılırken, proses bağlantısı direkt termovel üzerinde veya sıkıştırma bağlantılı da olabiliyor. 

PAKKENS, tecrübeli tasarım ve Ar-Ge ekibi ile endüstriyel uygulamalarınız için hassas, güvenilir, emniyetli ve dayanıklı ürünler tasarlayıp üretmeye devam ediyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com