Connect with us

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Bi-metal Sıcaklık Ölçerler 

Yayın Tarihi:

on

45 yıldır ölçüm cihazları üretiminde sektörün öncü ismi olan PAKKENS, endüstriyel ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler geliştirip, yeni ürün tasarımları ile de sektörde fark yaratıyor. Firma, basınç ölçerlerinin dışında birçok endüstriyel uygulamaya hitap eden sıcaklık ölçerleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor. 

Birçok sistem için en önemli parametrelerden olan sıcaklık, çeşitli prensipler kullanılarak ölçülebilir. Bunların en önemlilerinden ve endüstriyel uygulamalarda en çok kullanılanlarından bir tanesi, iki metalin farklı oranlarda genleşmesi ile oluşan açısal hareketler doğrultusunda yapılabilecek olan sıcaklık ölçümleridir. Farklı iki metalin bir araya getirilmesi ile oluşan yapılara bi-metal adı verilir. Bir araya getirilen bu metaller farklı genleşme katsayılarına sahip oldukları için biri diğerinden daha fazla genleşir ve bu açısal harekete neden olur. Bu prensip doğrultusunda bi-metal tarafından sağlanan açısal hareket sıcaklık ölçer kadranı üzerinde değer okuma eylemine dönüşür. Bi-metaller düz, helisel veya spiral olarak imal edilebilirler. 

Bi-metal sıcaklık ölçerler genellikle ısıtma sistemlerinde, sıcak su tanklarında, gıda endüstrisi, biyokimya ve farmakoloji, kimya, petrokimya, enerji, güneş kollektörleri, makine imalatı, su/atık su vb. endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır. 

EN13190 standardına uygun Cl 1.0 ve Cl 2.0 hassasiyet sınıfında bi-metal sıcaklık ölçerler üreten PAKKENS’in aynı zamanda patlayıcı, yanıcı ve tehlikeli ortamlarda kullanılabilen Ex-Proof sertifikalı ürünleri de mevcuttur. Bi-metal termometreler montaj çeşitliliğine göre alttan bağlantılı, arkadan bağlantılı ve konum ayarlı olmak üzere üç tiptir. Standart olarak pirinç bi-metal kılıfına sahip termometreler, aşındırıcı ortamlar için AISI 316L malzemeden imal edilmektedirler. Farklı gövde konstrüksiyonlarına da sahip PAKKENS bi-metal sıcaklık ölçerler, -30/+60°C’den, 0/500°C’ye geniş ölçüm aralığına sahiptirler. Termometrelerin aynı zamanda Fahrenheit (°F) gibi farklı sıcaklık birimlerinde de imalatı yapılabilmektedir. 

Termometreler kullanılacağı sisteme göre farklı dalma boylarına sahip olabilirler. Sıcaklık ölçerin prosesin içine direkt olarak daldırılmasının istenilmediği durumlarda termoveller kullanılmaktadır. Pirinç veya AISI 316L malzemeden imal edilen PAKKENS termovellerin, farklı basınç değerlerine dayanımı olan modelleri, prosese göre dişli veya flanş tipi bağlantılara uygun olarak üretilebiliyor. 

PAKKENS, tecrübeli tasarım ve AR-GE ekibi ile endüstriyel uygulamalarınız için hassas, güvenilir, emniyetli ve dayanıklı ürünler tasarlayıp üretmeye devam ediyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

İZSU – BURKERT “Temiz Su Temini Projesi’’ ile online ölçüm cihazlarının revizyonu gerçekleştirildi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yaklaşık 5 milyon nüfuslu İzmir şehrinin “Güvenilir Temiz Su Temini” için modern online ölçüm cihazları ve izleme sistemi kurulumu yapıldı.

Geleceği olan modüler bir çözüm

Modern bir su analiz sistemi, değişik kaynaklardan gelen suları güvenilir bir şekilde değerlendirmeli, kontrol etmeli, erken uyarı ve alarm altyapıları ile sistemin durumunu sürekli izlemelidir. 

“Tip 8905 Online Analiz Sistemi” tüm önemli içme suyu parametrelerini güvenilir bir şekilde görüntüler ve sürekli bilgi akışını sağlar. Bu sistem ile İZSU’da su kalitesi çok az miktarda numune su tüketilerek ekranlardan görüntülenebiliyor.

Önemli yenilikler nelerdir?

-Tüm duvarı kaplayan ölçüm ekipmanları özel olarak üretilmiş kompakt tasarımlı, paslanmaz çelik pano ile değiştirildi.

-3 sensör küpü ve bir otomatik temizleme ünitesi ile çok az yer kaplayan bir alanda su analizi yapılması sağlandı.

-Ölçüm için gereken debi miktarını sabit tutmak üzere PID kontrollü elektromotorlu bir vana ( Tip 3280) sisteme konumlandırıldı.

-Daha önce kullanılan ölçüm probları daha az kalibrasyon ve kontrol gereksinimi duyan, mikroçip tabanlı sensör küpleri ile değiştirildi.

-Tüm bunların sonucunda, daha az bakım maliyeti ve güvenilir bir operasyon ile ölçüm yapılmasına olanak sağlandı.

-Bu cihaz ile alınan su numunesi, sensör küpleri ile bulanıklık, pH ve serbest klor açısından analiz edilebilir hale getirildi. 

-Otomatik temizleme ünitesi sayesinde su ile temas eden tüm parçalar manuel müdahele olmadan temizlenebilir şekilde programlandı.

 ‘’Bu sistem daha az ölçüm noktası denetimi ve daha düşük bakım harcaması ile maliyet tasarrufu sağlıyor. Bunun sonucunda, personel, daha önemli görevler için daha fazla zamana sahip olabiliyor. 

Öncesi: Tüm duvarı kaplayan karmaşık ölçüm ekipmanları

Sonrası: Az yer kaplayan yeni teknoloji Online Analiz Sistemi

“Online Analiz Sistemi”nin en önemli yeniliği, sensör elemanlarının küçültülmesidir. Ultra kompakt sensör küpleri temel modüle kolayca takılabilir ve EDIP ( Efficient Device Integration Platform) sayesinde konfigürasyonu ve sensör özelliklerini sisteme otomatik olarak kaydeder. Bu modüler tasarım, yeni sensörleri kolaylıkla ve farklı kombinasyonlarda eklemeyi mümkün kılar. Ayrıca bu minyatür tasarım sayesinde, her bir sensör küpü, çok az miktarda su numunesiyle güvenilir sonuçlar elde eder. Unutmayın, güzel şeyler küçük paketlerde gelir.

 

Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Tek tip “görünüm ve konsept” ile basınç, sıcaklık, seviye sensörleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Basınç, sıcaklık ve akış 3 ana akışkan ölçüm parametresidir. WIKA, her üç parametreyi de kaydedebileceğiniz, kontrol edebileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz yenilikçi bir elektronik şalter ailesi sunmaktadır.

Kullanılan uygulamalar ve sensör teknolojileri çok farklı olmasına rağmen, ürün tasarımı ve kullanımı için tek tip bir cihaz konsepti kullanıcı için oldukça faydalıdır. Basit kullanım sağlayan üç güçlü endüstriyel cihaz, kullanıcının zor koşullar altında bile değerlerin kolayca okunabilmesini sağlayan sağlam bir ekrana sahiptir. 

Akışkan gazlar veya sıvılar için en bilinen uygulamalar basınçlı hava veya hidrolik yağ kullanan pnömatik ve hidrolik sistemlerdir. Bunlara ek olarak, özellikle tornalama, delme ve taşlama için, takım tezgahlarında soğutucu yağlar sıklıkla kullanılır. Yukarıda belirtilen akışkanları izlemek, kontrol etmek ve düzenlemek için basınç, sıcaklık ve seviye ölçümlerinin yapılması gerekmektedir.

Cihazların zorlu endüstriyel ortamlarda kullanım için çok güvenilir ve sağlam olması gerekmektedir. Bununla birlikte sistemin kapalı kalma sürelerinin kısa tutulması, bakım ve servis çalışmalarının hızlı ve kolay yapılması gerekmektedir. 

Bu uygulamalarda transistör çıkışlı ve entegre bir dijital indikatörün özellikle yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Çoğu zaman sadece bir sınır değeri izlenir. Makine kontrolüne bağlantı için, bir ikili, dijital giriş yeterlidir ve ayrıca bir analog girişten daha ucuzdur. Bununla birlikte, uygulama için gerekirse, sürekli ölçüm için ek bir analog çıkış da mevcuttur. Dijital ekran, devreye alma ve bakım sırasında faydalı bir özelliktir, böylece ölçülen değer doğrudan yerinde kontrol edilebilir. 

Ergonomik olarak düzenlenmiş ve kullanıcı için net bir dokunma desteği ile büyük düğmeler, switch ailesinin basit çalışmasını destekler. Dijital ekranı ek yardımcı olmaksızın özellikle basit, kendi kendini açıklayıcı bir menü navigasyonu sağlar.

Basınç – PSD-30

Dünya çapında kullanılan cihazların çeşitliliği ölçüm birimi, proses bağlantıları ve sinyaller açısından ülkelere özgü özelliklerin çokluğuna bağlı olarak oldukça fazladır.
Özellikle basınç şalterleri için, pnömatik ve hidrolik sistemlerdeki tipik uygulamalar, 1 bar ila 600 bar arasında çok sayıda ölçüm aralığını gerektirir.

Toplamda, sadece PSD-30 basınç şalteri için, olası proses bağlantıları, ölçüm aralıkları, çıkış sinyalleri göz önüne alındığında yaklaşık 2 milyon kombinasyon ortaya çıkar. Bu durumda belirlenen teslim sürelerinde ürünlerin hazır olmasını sağlamak üretimden lojistiğe kadar birçok bilgi birikimi ve tecrübe gerektirir.

Sıcaklık – TSD-30

Basınç ölçümünden farklı olarak, sıcaklığın daima “yerinde”, yani doğrudan proseste ölçülmesi gereklidir. Sıcaklık sensörleri için standart uzunluklar veya gerekirse ek bağlantı parçaları TSD-30’un optimum proses bağlantısına sahip olmasını sağlar. Çoğu uygulamada alan dar ve ölçüm noktasına ulaşılması zordur. Çeşitli kurulum durumlarına çok esnek adaptasyona sahip kompakt bir cihaz tasarımı, devreye alma sırasında son derece yararlıdır.

Tüm WIKA switch ailesi, ekranın her zaman operatöre ve M12 bağlantısı için her zaman makinede gerekli kablo yönüne göre yönlendirilebilme özelliğine sahiptir. Şalterin tavana monte edilmesi gerekiyorsa, 180 ° dönebilen elektronik bir ekran mevcuttur. Ekranın okunabilirliği, eğimiyle daha da kolaylaştırılır ve LED teknolojisi sayesinde geniş bir okuma açısı sunar. 

Seviye – LSD-30

Seviye ölçümü diğer ölçüm prensipleri ile karşılaştırıldığında seviye ölçümü için oldukça fazla ölçüm prensibi bulunmaktadır. Her teknolojinin avantaj ve dezavantajları vardır. Ölçülecek malzemenin cinsine ve uygulamaya bağlı olarak kullanılacak ölçüm prensibi belirlenir. Sıvı malzemeler için şamandıralı şalterler basit bir çözümdür. Manyetik sisteme sahip bir şamandıra, bir kılavuz tüpü üzerinde ölçülecek malzemenin seviyesi ile hareket eder. Çıkış sinyali seviye ile doğru orantılıdır.

Şamandıralı LSD-30 ile köpük, iletkenlik, dielektrik katsayısı, basınç, sıcaklık ve buhar gibi malzemenin fiziksel veya kimyasal durum değişikliklerinden bağımsız olarak seviye tespit edilebilir. Ayrıca montaj ve devreye alma hızlı ve kolaydır. İşletim menüsü üniteyi (cm, mm, inç,%) olarak ayarlamak ve gerekirse, sinyallerin ölçeklendirmesini ayarlamak için kullanılabilir.

İşleme alma sırasında veya sonraki çalışma sırasında kalibrasyon gerekli değildir. Konteynerin geometrisi ve malzemesi, diğer birçok yöntemden farklı olarak, şamandıralı mıknatıslı şalterlerde seviye ölçümünün doğruluğu veya güvenilirliği üzerinde de hiçbir etkiye sahip değildir.

Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Basınç ölçer seçimi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

45 yıldır ölçüm cihazları üretiminde sektörün öncü ismi olan PAKKENS, endüstriyel ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler geliştirip, yeni ürün tasarımları ile de sektörde fark yaratıyor.

Endüstriyel uygulamaların vazgeçilmez ekipmanlarından olan basınç ölçerlerin doğru seçimi, ürünlerin kullanıldığı proseslerin basınç parametrelerinin doğru kontrolü ve sistem güvenliği için yüksek önem taşımaktadır. Sistemsel ihtiyaçlara en uygun basınç ölçerin seçiminde aşağıdaki hususların dikkate alınması önerilir.

Basınç ölçümü yapılacak akışkanın özellikleri

Basınç ölçerinizin basınç algılama elemanı doğrudan ölçüm yapılacak akışkan ile temas halinde olabileceği için akışkanın fiziksel ve kimyasal özellikleri önem arz etmektedir. Akışkanlar aşındırıcı ya da kolay kristalleşebilen özellikte olabilirler ya da ölçüm elemanı üzerinde kalıntı bırakabilirler. Normal koşullar altında kristalleşmeyecek ya da kalıntı bırakmayacak sıvılar söz konusu olduğunda, Bourdon tüplü bir basınç ölçerin sisteminizde kullanımı uygundur. Yüksek viskoziteli, kristalleşebilen, katılaşabilen veya yüksek sıcaklıktaki proses akışkanlarında ise diyafram ayırıcılı ürünler tercih edilmelidir.

Basınç ölçümü yapılacak akışkanın sıcaklığı

Buhar ya da yüksek sıcaklıktaki diğer akışkanlar, cihaz bileşenlerinin sıcaklıklarını sızdırmazlık elemanları için güvenli kabul edilen düzeylerin üzerine çıkarabilir. Bunun gibi durumlarda, basınç ölçer ile birlikte sifon, soğutma kulesi ya da kapiler borulu diyafram ayırıcıların kullanılması önerilir.

Çevre koşulları

Ölçüm cihazı seçimi sırasında, nem ve iklim koşullarının etkileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Çok yüksek ortam sıcaklıklarından kaynaklanabilecek ölçüm hataları, ölçüm cihazının bir diyafram ayırıcı ve kapiler boru kullanılarak ısı kaynağından uzağa monte edilmesi ile engellenebilir.

Basınç aralığı

EN837-2 standardına göre manometrelerin maksimum çalışma basıncı ürünün çalışacağı sistemin basınç değerinin yaklaşık 1,3 katı olmalıdır. Ancak, basınç dalgalanması olan sistemlerde manometrelerin maksimum çalışma basıncı ürünün çalışacağı sistemin basınç değerinin yaklaşık 1,5 katı olmalıdır. Bunun yanı sıra tahdit pimli manometrelerin tam skalanın %10 ile %75’i arasında doğru ölçüm aralığına sahip olduğu, tahdit pimsiz manometrelerin ise tam skalalarında doğru ölçümler için kullanılabileceği unutulmamalıdır.

Sistemin aşınmasını etkileyen koşullar

Şiddetli basınç dalgalanmaları ya da yoğun titreşim içeren uygulamalarda, basınç sınırlayıcı ya da düşürücü aksesuarlar kullanılması önerilir. Sıvı dolgulu basınç ölçerler de yine bu tip koşullarda daha uzun ömürlü olacaklardır. PAKKENS sıvı dolgulu basınç ölçerleri genellikle gliserin ile doldurulurlar. Ürün gamında daha geniş bir sıcaklık aralığında çalışma gereksinimi için silikon dolgulu basınç ölçerler de bulunmaktadır. Ek olarak sıvı dolgulu ürünlerin kullanılamayacağı düşük veya yüksek sıcaklığa sahip ortamlarda titreşimin etkisini en düşük seviyeye indirecek Vib-Lock mekanizmalı ürünlerde tercih edilebilir.

Bağlantı yöntemi

Birçok PAKKENS ölçüm cihazının Alttan ya da Arkadan bağlantılı versiyonları mevcuttur. Standart olarak sunulan diş tipleri dışında, PAKKENS birçok ürünü için farklı diş tipi/ölçüsü seçenekleri de sunmaktadır. Basınç ölçerlerin normal şartlarda her zaman dik olarak bağlanması gerektiği unutulmamalıdır. Bağlantının yatay veya baş aşağı olarak yapılmasının zorunlu olduğu durumlarda, satış personeline bu ihtiyacın belirtilmesi gereklidir.

Hassasiyet sınıfı

PAKKENS, %±0,25’ten %±2,5’e kadar farklı hassasiyet sınıflarında basınç ölçerler üretmektedir. Uygulamanız için en iyi sonucu almanız, doğru hassasiyete sahip bir cihaz seçimi ile mümkün olabilir.

Yukarıda bahsedilen cihaz seçim faktörleri, ölçüm cihazınızın güvenli bir şekilde ve ihtiyaç duyulan doğrulukta çalışabilmesi için önemlidir.

PAKKENS, tecrübeli tasarım, AR-GE ekibi ve tam donanımlı üretim tesisi ile endüstriyel uygulamalarınız için hassas, güvenilir, emniyetli ve dayanıklı ürünler tasarlayıp üretmeye devam ediyor.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com