Connect with us

Aktüatör

AUMA Exproof değişken hızlı aktüatörler

Yayın Tarihi:

on

Alman elektrikli aktüatör üreticisi AUMA tarafından üretilen potansiyel olarak tehlikeli ortamlarda kullanılmak üzere “exproof değişken hızlı aktüatörleri” tesislerde kullanılmaya başlanıldı. On/off çalışacak vanalar için SAVEx aktüatörler ve oransal çalışacak vanalar için SARVEx aktüatöler, dahili frekans konvertörlü ACVEx aktüatör kontrol ünitesi ile birlikte proses kontrolünde motor hızının tam kontrolünü sağlamaktadır.

Petrol ve gaz uygulamalarında değişken hız seçenekleri, zorlu vana kontrol görevleri için önemli avantajlar sağlamaktadır. Her vana pozisyonu değişikliği için optimum çalışma hızı seçilebilmektedir. Yüksek konumlandırma hassasiyeti ve optimize edilmiş ayar noktası kontrolü ile, örneğin gaz boru hatlarındaki basınç kontrol vanalarının etkinliğini önemli ölçüde artırmaktadır. Çok yollu vanalarda, değişken hızlı aktüatörler bağlantı portları arasında hızlı ve doğru geçişi sağlamaktadır.

Değişken hızlı aktüatör ile vana son konumlarına yakın pozisyonlarda çalışma hızı azaltılarak, vananın klape, mil gibi hareketli elemanlarına gelen ani duruştan kaynaklı dinamik yükler en aza indirilmektedir. Boru hattındaki koç darbesi nedeniyle oluşabilecek basınç dalgalanmaları ve kavitasyon etkileri, hız seçenekleri kullanılarak engellenebilmektedir.

Vana ayar noktasına yaklaştıkça kademeli olarak değiştirilebilir hız seçenekleri ile konumlandırma hassasiyetinde önemli bir artış sağlanmaktadır.

Aktüatör hızı; ek kontrol değişkenlerinden veya algoritmalardan tam olarak yaralanmak için harici bir sinyalle de kontrol edilebilmektedir. Ayrıca paralel çalışması gereken iki aktüatör arasındaki hız senkronizasyonu da yapılabilmektedir.

AUMA Exproof SAVEx ve SARVEx aktüatörleri dişli kutusu olmaksızın 10 – 1000 Nm aralığında altı farklı tork değeri seçeneği sunmakta; hız aralığı olarak da 6-60 rpm; 12-120 rpm; 24-240 rpm hız seçenekleri seçilebilmektedir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Aktüatör

AUMA aktüatörleri ile Ethernet/IP uygulamaları

Yayın Tarihi:

on

AUMA Endüstriyel Ethernet iletişimine yatırım yapmaya devam ediyor. AUMA aktüatörleri artık Ethernet/IP arayüzü ile kullanılmaya başlamıştır. Ethernet/IP, Profinet ve Modbus TCP/IP’ye ek olarak AUMA’nın desteklediği üçüncü Endüstriyel Ethernet standardıdır. 

Ethernet/IP, üstün bağlantı ve gelişmiş ağ esnekliği sunar. 100 Mbit/s’ye kadar bant genişliğiyle, Ethernet/IP özellikli AUMA aktüatörleri, hem döngüsel işlem verilerinin hem de döngüsel teşhis verilerinin aktüatörlerden güvenilir ve hızlı bir şekilde alınmasını sağlar. 

49 adet Ethernet/IP haberleşmeli AUMA aktüatörler hâlihazırda Phoenix, Arizona yakınlarındaki Santan Vista su arıtma tesisinde performanslarını gösteriyor. AC akıllı aktüatör kontrol ünitelerine sahip SA çok turlu ve SQ kısmi turlu aktüatörler, bir genişleme projesinin parçası olarak tesiste yerlerini aldılar. Ethernet/IP bağlantısına sahip aktüatörler 2018’in Nisan ayından itibaren kullanılmaya devam etmektedir. 

Projenin ihalesinde Ethernet/IP iletişimi talep edildiğinden, AUMA, teklifte bu gereksinimi karşılayan tek aktüatör üreticisi olarak ihaleyi kazandı. 

Son kullanıcılar artık Ethernet/IP bağlantısına sahip sensörler ve ölçüm cihazları ile birlikte elektrikli aktüatörleri kolayca kullanıp sisteme doğrudan entegrasyonunu sağlayabilecekler. 

Ethernet/IP bağlantısı ile, gerçek zamanlı IT verileri, ortak bir araç üzerinden iletilmekte ve neredeyse sınırsız sayıda aktüatör bağlantısı ile ağ genişletilebilmektedir. Kolayca ölçeklenebilen ve kolayca genişletilebilen esnek topolojiler doğrultusunda çok büyük veri hacimleri hızlı bir şekilde iletilebilmektedir.

Devamını Oku

Aktüatör

Kimya sektörü için SIL3 sertifikalı Tork Pnömatik Aktüatörleri

Yayın Tarihi:

on

Kimya sektöründeki üretim tesislerinde kullanılacak ürünlerin seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. SIL3 belgeli ürünler özellikle kimya sektörü gibi emniyet gerektiren uygulamalarda tercih ediliyor.

TORK ürünleri, SIL 3 belgesiyle emniyet gerektiren kimya sektörü uygulamalarında da güvenle kullanılıyor. TORK pnömatik aktüatörler SIL3 belgesi sayesinde seveso kapsamına giren tesislerde kullanılabiliyor.

SIL sadece tek bir ürünü kapsayan yapı değil, komple sistemin hata yapma olasılığının elde edilmesini sağlayan bir yapı. Risk içeren tüm komponentlerin kendi özelinde hata yapma olasılıklarını bildirmesinden dolayı emniyet gerektiren uygulamalarda SIL3 sertifikalı TORK ürünleri tercih ediliyor.

-30 derece ile +90 derece arasında çalışıyor

Uzun süren test aşamasında -40 derece ile +90 derece arasında değişen sıcaklık aralığında denetleyici kurumun verdiği senaryoya göre ürünlerin çalışması sonucunda TORK pnömatik aktüatörleri SIL3 belgesini almıştır.

Devamını Oku

Aktüatör

SIL – Güvenlik Bütünlüğü Seviyesi

Yayın Tarihi:

on

Çağrı Şensoy, AUMA İş Geliştirme Müdürü

SIL sınıflandırılması için öncelikle tehlikeli ortamların belirlenip risk analizleriniz yapılması gerekmektedir.

Son zamanlarda insana ve çevreye zararın en aza indirgenerek tasarlanmaya çalışıldığı projeler ile sık sık karşılaşmaktayız. Bu doğrultuda projelendirme aşamasında sistem güvenliğine ve acil durum senaryolarına önemin arttığını görebiliyoruz. Geçmiş yıllarda yaşanan talihsiz kazalar ve olaylar neticesinde günümüze kadar gelen bilgi birikimi ile tesis güvenliğini maksimum seviyeye çıkarılması planlanmaktadır. Bu plan doğrultusunda projelerde yer alacak ekipmanların tesis güvenliği açısından uygun malzemeler olması ve güvenlik için uygun kriterlerde seçilmesi gerekmektedir. Güvenlik Bütünlüğü Seviyesi ise bu doğrultuda büyük önem arz etmektedir. Güvenlik Bütünlüğü Seviyesi ile risk teşkil edebilecek operasyonel ortamların risk seviyesinin en aza indirilmesi planlanmaktadır. Herhangi bir kaza ya da istenmeyen bir durumda emniyet fonksiyonlarının güvenilirliği önceden belirlenmiş olup olası bir durumda çevreye ve insana verilebilecek zararın önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Güvenlik Bütünlüğü Seviyesi tehlike olasılığına göre 4 sınıfa ayrılmaktadır. İstenmeyen olay durumunda ekipmanların tehlikeli bir şekilde arızalanma olasılığı değerlendirilip seçimin bu doğrultuda yapılması gerekmektedir. Her seviye için aşılmaması gereken arıza olasılıkları tanımlanarak SIL1’den SIL4’e kadar sınıflandırma yapılmaktadır. SIL1 en düşük güvenlik bütünlüğü seviyesine, SIL4 ise en yüksek güvenlik bütünlüğü seviyesine sahip sınıflandırmadır. 

SIL sınıflandırması nasıl yapılır?

Süreçlerden veya sistemlerden kaynaklanan potansiyel tehlikeler ne kadar yüksek olursa güvenlik fonksiyonlarının güvenilirliği ile ilgili gerekliliklerin de o kadar fazla olması gerekmektedir. SIL sınıflandırılması için öncelikle tehlikeli ortamların belirlenip risk analizleriniz yapılması gerekmektedir. Risk analizinin ise her bir bölge için ayrı ayrı yapılıp değerlendirilmesi gerekmektedir. Buna istinaden sınıflandırma adımları;

  1. Risk analizi

– Potansiyel olarak tehlikeli işlemlerin belirlenmesi 

  1. Gerekli önlemlerin tanımı

– Bir risk grafiği kullanarak gerekli SIL sınıflandırması ve gerekli risk azalmasının belirlenmesi

– Güvenlik fonksiyonunun belirlenmesi

  1. Güvenlik fonksiyonlarının uygulanmasına uygun cihazları seçimi
  2. SIL gereksinime uyulmasının gözden geçirilmesi 

– Bir güvenlik fonksiyonunun istenen SIL sınıflandırmasına ulaşıp ulaşmadığı, kullanılan cihazların güvenlik parametreleri temelinde kontrol edilmesi gerekmektedir.

SIL kapsamı her zaman, güvenlik ekipmanlarını ve güvenlik fonksiyonları tüm bileşenleri için geçerli olup kullanılacak ekipmanlar ve cihazların SIL belgelerinin olması gerekmektedir. Güvenlik ekipmanlı bir sistemin tüm bileşenlerinin *PFDavg değerleri toplanıp, gerekli SIL sınıflandırmasının izin verilen değeri ile karşılaştırılmasının yapılması gerekmektedir. Sistem bileşenleri:

  1. Sensor
  2. Safety PLC
  3. Aktüatör
  4. Vana
  5. Son aşamada sistem güvenliği için tüm bileşenler göz önüne alınarak risk değerlendirmesi ve arıza olasılık hesapları doğru yapıldığında gerekli SIL sınıfları seçilip uygun güvenlik seviyesi sağlanabilmektedir.

(*PFDavg-Wert: Average Probability of Dangerous Failure on Demand – Tehlikeli Arızanın Ortalama Olasılığı)

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com