Connect with us

El Aletleri ve Takımlar

%100 yerli üretim Sıkmalı Kablo Pabuçları

Yayın Tarihi:

on

Bağlantı uygulamalarında kablo seçimi kadar kablo aksesuarlarının da seçimi kritik bir öneme sahiptir. Kardeş Elektrik, standart tip Sıkmalı Kablo Pabuçları (SKP) ile bağlantılarınız için en iyi çözümü sunuyor.

Elektrik bağlantılarının yapılmasında sistemin çekeceği akım değeri göz önüne alınarak kablo seçimi yapılmalıdır. Bununla birlikte bağlantının doğru bir şekilde yapılabilmesinde kablo pabucu seçimi de büyük bir öneme sahiptir. Başka bir deyişle konnektör ya da çapa olarak da bilinen kablo pabucu, elektrik sistemlerinde bağlantı sağlarken; montaj ve demontaj gibi süreçlerde büyük kolaylıklar sunmaktadır. ‘Doğru pabuç-doğru çene’ anlayışı ile geniş bir ürün portföyüne sahip olan Kardeş Elektrik, kullanıcıların uygulama yöntemlerine en uygun şekilde kablo pabucu sunuyor.

‘Doğru pabuç-doğru çene’

Sıkmalı Kablo Pabucu özellikleri

Kardeş Elektrik Sıkmalı Kablo Pabuçları (SKP), EN 13600 şartlarına uygun şekilde yüzde 99,95 Cu-ETP elektrolitik bakır borulardan üretilmektedir. Standart seri kablo pabuçları (KP), 10 mm2’den 400 mm2’ye kadar standart olarak üretilip, farklı kesit ve metrik ölçülerde üretilebilmektedir. Optimum elektriksel iletkenlik değerleri için Kardeş Elektrik Sıkmalı Kablo Pabuçları özel olarak tasarlanmıştır. Kardeş Elektrik kablo pabuçları ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Standartı’na ve RoHS Standartı’na uygun olarak üretilmekte olup, TSE ve CE belgelerine sahiptir. Yüzde 100 yerli olarak üretilen Kardeş Elektrik Sıkmalı Kablo Pabuçları, kullanıcılar için en uygun maliyetle en iyi çözümü sunmaktadır.

Kablo pabuçları kalın kesitli kabloyu, küçük ebatlı konektöre bağlamanın gerekeceği bir durumda; kablo pabuçları kablo boyutunu indirgemek için kullanılabilmektedir.

Sıkmalı Kablo Pabucu nasıl seçilir?

Kablo pabuçları kendi içlerinde bağlantı uçlarına, çap ve kesintilerine, izolasyon durumlarına göre sınıflandırılmaktadır. Bağlantı uçlarına kablo pabuçları; yuvarlak, çatal ve iğne uçlu olmak üzere üç sınıfa sahiptir. Elektrik sistemlerinde, endüstride ve dağıtımda en yaygın olarak kullanılan kablo pabucu tipi ise yuvarlak uçludur.

Doğru uygulama için doğru eşleşme yapılması gerekmektedir. Güvenli ve uzun ömürlü bir bağlantı için seçimin doğru yapılması gerekmektedir. Öncelikle kablo pabucu seçiminde iletken sınıfına dikkat edilmelidir. DIN normlu EN60228 kablolar için seçilebilecek kablo pabucu tipleri şu şekilde olabilir:

  • Sınıf 1, 2, 5 ve 6 iletkenler: DIN 46235’e göre sıkıştırma kablo pabuçları
  • Sınıf 2 iletkenler: Standart tip kablo pabuçları (boru biçiminde)
  • Sınıf 2, 5 ve 6 iletkenler: DIN 46234’e göre lehimsiz terminaller

Kablo pabucu seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu; ‘kablo kesiti’ ile ‘kablo pabucu’ kesitinin aynı olmasıdır. Eğer kablo pabucu kesiti, kablo kesitinden büyük olursa doğru bir birleşme olmayacak ve aradaki mesafe iletkenlik konusunda problemler oluşturabilecektir. 

Sıkmalı Kablo Pabucu nasıl kullanılır?

Kalıcı bağlantının yapılacağı durumlarda, sıkmalı kablo pabucu kullanılmadır. Farklı pabuç tiplerine göre lehim veya kaynakla pabuç bağlantısı yapılabilmektedir. Bu bağlantının ardından bağlantı ucu, vida veya klips yardımıyla bağlantı noktasına takılabilmektedir. Bu işlem sırasında iletkenin zarar görmemesi için aşırı sıkma işleminden kaçınılmalıdır.

Sıkmalı Kablo Pabuçları, elektrik bağlantısına ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilmektedir. Bir enerji dağıtım sistemindeki bara bağlantısında, endüstriyel bir tesisteki elektrik motoru bağlantısına kadar birçok alanda bağlantı kolaylığı sağlamaktadır. Panolar, paneller, şalterler, jeneratörler, güneş enerjisi sistemleri ve makineler, kablo pabuçlarının yaygın bir şekilde tercih edildiği ekipmanlar arasında yer almaktadır

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku

El Aletleri ve Takımlar

Doğru pabuç, doğru çene ve doğru el aleti

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Bağlantı elemanlarının mekanik, hidrolik ve elektro-hidrolik el aletlerinde sektörün üst segment markası olan Klauke, 2021 yılı itibarı ile Türkiye pazarına ve ihracat yaptığı ülkelere ürün portföyünü Kardeş Elektrik güvencesi ve kalitesiyle sunmaya başlamıştır. Klauke’nin Türkiye’deki resmi distribütörü ve yetkili servis sağlayıcısı olan Kardeş Elektrik, ‘’Doğru pabuç, doğru çene ve doğru el aleti ile sıkılmalıdır’’ sloganı ile yola çıkmıştır. Klauke el aletlerinin en büyük özelliği de bakır SKP, alüminyum SKP, DIN Norm SKP, açılı SKP gibi her tip pabuçların sıkılması (markadan bağımsız olarak) ve her tip pabuç için tasarlanan çenelerle kullanılmasıdır. Kablo pabuçlarının doğru sıkılması için de doğru el aletinin seçilmesinin yanında çene ve pabucunda birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Sektörümüzde en çok karşılaşılan problemlerden biri de en ucuz pabucun seçilip, en iyi el aletinin alınması ile pabucun iyi sıkıldığı düşünülmektedir. Ancak ucuz tip seçilen pabucun ilgili standartlara uymaması nedeniyle uygun çene ile de sıkılmadığı için küçük çene ile sıkma uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama da el aletinin ömrünü azaltmaktadır. Ve bu durum sonuç olarak el aletinin marka değerini olumsuz etkilemektedir.

Uygulama esnasında en çok karşılaşılan durum ise el aletinin hatalı ya da yanlış kullanılmasıdır. Bunların başında da çeneleri takmadan cihazı çalıştırıp sıkma yapılması gelmektedir. Bu durumda çene tutucular deforme olmakta ve yedek parça ömrü kısalmaktadır. Çelik özlü alüminyum iletken (ACSR) koduna sahip Klauke el aleti ile ince telli kablolar kesilmez; kesilmesi durumunda, kesme esnasında ince kablonun telleri bıçak arasına sıkışarak bıçağa zarar verecektir. Klauke sıkma aletinde 35 mm’lik kesite sahip pabucu, 35 mm’lik çene ile sıkmak gerekmektedir. 35 mm’lik kesite sahip kablo pabucu, 25 mm’lik çene ile sıkmak veya DIN normu pabuçları, standart tip çene ile sıkmak ciddi bir hata oluşturacaktır.

Kullanımı ve uygulama aşamalarını düşünen tüm ayrıntılarıyla Klauke, kullanıcının konforunu da gözeterek Klauke’ye özel CF serisi modernize edilmiş cihazlarını kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. Yenilenmiş Klauke CF serilerinde var olan ekran sayesinde, cihazın basıncı, sıkma/kesme adet sayısı ve hata kodlarını görme imkanı mevcuttur. 

Klauke Next Generation (Yeni Nesil) özellikli el aletleri ile de Bluetooth aracılığıyla i-Press uygulamasına bağlanıp kapsamlı işlev yelpazesini kullanabilirsiniz. El aleti ile ilgili önemli bilgileri ekrandan okuyabilir, sıkma ve kesme işlemlerinizle ilgili tüm bilgileri kayıt edebilirsiniz. İşiniz tamamlandığında da tüm bilgileri özet olarak yazdırabilir ve kayıt edilmiş tüm bilgileri bir rapor şeklinde hazırlayabilirsiniz.

Klauke cihazlar, dünya standartlarının öngördüğü elektriksel sertifikaların hepsini almış ve kullanacağınız alanda gelişen teknoloji ve büyüyen rakipler karşısında istenilen talepleri en uygun ve en güvenilir şekilde yerine getirmektedir. Daha az kuvvetle, daha hızlı, daha hassas ve daha basit çalışmanız için tasarlanmıştır. 

Klauke el aletleri ile %33 daha az kuvvet harcayarak işinizi daha kolay yaparsınız.

Klauke’de marka ve modeli fark etmeyen kesme/sıkma cihazlarında kabloya uygun seçilen doğru kesme aleti ya da pabuç için seçilen doğru pabuç sıkma cihazı ve buna uygun seçilen doğru çene eşleşmesi en önemli konudur. 

Yapılan işte emniyeti ve güvenliği ön planda tutarak, uluslararası standartlara uygun test edilmiş Klauke marka cihazları tercih etmeniz, işinizin kısa sürede, emniyetli ve kaliteli bir şekilde yapılmasını sağlar. 

Devamını Oku

Trendler