Connect with us

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

YOKOGAWA, CENTUM ® VP R6.04 entegre üretim kontrol sistemini piyasaya sundu

Yayın Tarihi:

Yokogawa Electric Corporation, CENTUM ® VP entegre üretim kontrol sisteminin geliştirilmiş bir versiyonunu 23 Mart’ta piyasaya sürdü. Son sürüm olan R6.04’teki geliştirmeler ile Yokogawa, son kullanıcılarına daha fazla seçenek sunacak yeni bir IO modül yapısını içeriyor.

CENTUM VP, çok çeşitli proses operasyonlarına yönelik yüksek güvenlikli bir üretim kontrol platformudur. CENTUM VP çözümleri; kullanıcı ihtiyaçları, piyasa dinamikleri ve teknolojideki ilerlemelere dayanarak dizayn edilmiştir. Bir üst seviye teknoloji platformlarına geçiş ve yükseltme de dahil olmak üzere, tasarım, mühendislik, kurulum ve devreye alma işlemlerinden itibaren rutin ve büyük bakıma kadar, tesis yaşam döngüsünün tüm aşamalarını kapsar. Kontrol sistemleri, üretim tesislerinin kontrolünü otomatikleştirmek için, sensörler ve valfler gibi saha cihazlarına veri aktaran I/O cihazlarına güvenirler. N-IO (Network-IO) Centum VP’nin yeni I/O yapısıdır. N-IO ile çok çeşitli I/O sinyal tiplerini yönetebilen ve universal olarak geliştirilen bir I/O modülü olarak, yeni bir tesis inşa ederken veya mevcut bir tesisi yenilerken, farklı sensör tiplerini yüklemek kolaydır; bu, önemli zaman ve emek tasarrufu sağlar ve bu tür projeleri çok daha erken tamamlamayı mümkün kılar. Bununla birlikte, kullanıcılar sensörleri çok yönlü yetenek gerektirmeden eklemek isteyebilirler. Yokogawa da, bu ihtiyaç için, sadece dijital sinyalleri işleyen yeni, düşük maliyetli IO cihazını, N-IO serisine ekledi. Bu yeni versiyonla birlikte geliştirilen fonksiyonlar aşağıdaki gibidir:

1. Yeni IO modülü
Günümüz kontrol sistemleri genellikle dijital sinyalleri kullandığı için, sadece dijital sinyalleri işleyen yeni, düşük maliyetli bir IO modülü N-IO serisine eklendi. Hem analog hem de dijital sinyalleri
barındırmak için, universal IO modülü ile birlikte kullanılabilir. Bu şekilde yeni bir tesis ya da bir tesise yapılacak ilavelerin maliyeti düşürülebilir. Buna ek olarak, bir sinyal dönüştürme işlevi yeni IO modül adaptörüne dahil edilmiştir. Universal IO modülü ile, sıcaklık sensörü gibi bir saha cihazından doğrudan sinyal alabilmek için ayrı bir sinyal dönüştürme board’u gereklidir. Yeni IO modülüne bu işlevin dahil edilmesiyle bu donanıma olan ihtiyaç ortadan kalkar.

2. Windows 10
En son CENTUM sürümü, kontrol sistemleri için optimum işletim sistemi olan Microsoft yazılımlarının en sonuncusu Windows 10 Enterprise yazılımını kullanmaktadır. Uzun Süreli Hizmet Branşı (LTSB) hizmet modeline dayalı olarak, Microsoft, standart beş yıllık genel desteğe (güvenlik yamaları güncelleştirmelerini de içeren ücretsiz destek) ek olarak, beş yıl ek süreli ana destek sunar ve böylece 10 yıllık bir ürün ömür döngüsünü sağlar. Bu da, Yokogawa’nın aynı şekilde sistemlerini optimize etmeye devam etmesini ve istikrarlı bir uzun vadeli performans sergilemesini sağlar.

3. Halka ağ topolojisi
Vnet/IP® Yokogawa tarafından geliştirilen bir kontrol ağıdır. Yüksek güvenilirlik ve hızlı yanıt özelliklerine sahiptir. Vnet / IP® gerçek zamanlı ana kontrol ağı, tüm aygıtların merkezi bir hub’a bağlandığı yıldız topolojisini kullanır. Bu son CENTUM sürümü de, aygıtların birbirlerine bir halka şeklinde bağlandığı bir halka topolojisinin kullanılmasına da olanak verir. Bu özellik sayesinde, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için daha esnek ağlar yapılandırılabilir.

Büyük Hedef Pazarlar
Yokogawa Europe IA/PR/006/2017 CENTUM ® VP R6.04
Petrol ve doğalgaz, petrokimya, kimya, elektrik enerjisi, kağıt hamuru ve kağıt, ilaç, gıda, demir ve çelik, su ve atık su gibi proses endüstrileri

Uygulamalar
Tesislerin Operasyonu, izleme (monitörleme) ve otomatik kontrolü

CENTUM serisi hakkında Yokogawa, dünyada bir ilk olarak CENTUM dağıtık kontrol sistemini (DCS) 1975’de piyasaya sürdü. CENTUM VP, CENTUM serisinin dokuzuncu neslidir. Güçlü performanslarıyla bilinen CENTUM sistemleri, önceki sistem sürümleriyle geriye dönük uyumluluğu ve en son teknoloji uygulamalarının desteğini sağlarken, mühendislik ve teknoloji mükemmelliği için de yüksek standartlar oluştururlar. Yokogawa’nın ürün gamında CENTUM, bilgi odaklı mühendislik ile 40 yılı aşkın bir süredir global olarak 25.000’in üzerinde proses endüstrisine gururla hizmet vermektedir.

Daha fazla bilgi için

https://www.yokogawa.com/solutions/products-platforms/control- system/distributed-control- systems- dcs/centum-vp/

Türkiye’nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA ‘nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi yapmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyorum.

Etkinlik/Fuar

Ayvaz, TESKON 2017’de buhar ve yalıtım alanındaki tecrübelerini aktardı

Yayın Tarihi:

Ayvaz, TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından 19-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 13. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi’ne buhar ve yalıtım konularında iki önemli sunum ile katıldı.

Şirket içinde ve dışında düzenlediği çeşitli eğitimlerle sektöre ışık tutmaya devam eden Ayvaz, 13. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi’nde Eğitim ve Proje Danışmanı H. Tarık Güner’in ve Antalya Bölge Müdürü M. Yalçın Özçelik’in gerçekleştirdiği iki farklı sunumla yer aldı.

Güner ve Özçelik “Buhar Kullanılan Isı Eşanjörlerindeki Problemlerin Teknik Analizi” başlıklı sunumlarını 19 Nisan Çarşamba günü İzmir MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirdiler. Sunumda; endüstriyel tesislerde ürün ısıtma, form verme, boyama, ortam ısıtma, kurutma, fiksaj gibi pek çok amaçla kullanılan buhar eşanjörlerinde, başta geç ısıtma olmak üzere karşılaşılan çeşitli problemlere değinildi. İşletmelerde özellikle koç darbesi ve kondensin geri döndürülemeyip dışarı atılması ile gözlenen bu problemler, bir gıda fabrikası özelinde yapılan hesaplamalar ile sunuldu. Proje ve mekanik tesisat uygulamacılarının, akademisyenlerin ve fabrika teknik müdürlerinin oluşturduğu 150’yi aşkın katılımcının hayli ilgisini çeken sunumun son bölümündeki 10 dakikalık soru-cevap bölümü moderatörün insiyatifiyle uzatılarak gelen tüm soruların cevaplanması sağlandı. Sunumun ardından TMMOB’nin katılım sertifikası ve plaketi takdim ettiği H. Tarık GÜNER, katılımcılar ve oturum başkanı ile birlikte toplu fotoğraf çektirdi.

Ayvaz Antalya Bölge Müdürü M. Yalçın Özçelik ise 22 Nisan Cumartesi günü MMO İzmir Şubesi Marmara Salonu’nda Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi Termodinamik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İbrahim Atmaca ve Makina Mühendisliği Ana Bilim Dalı Arş. Gör. Sezgi Koçak Soylu ile “Endüstriyel Bir Tesiste Aerojel ile Yalıtımın Teknik ve Ekonomik Analizi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda endüstriyel tesislerde yapılan ısı yalıtımı uygulamalarında 60 °C’nin üzerindeki tüm yüzeylerin, boru sistemlerindeki vana, flanş, boru tutucu ve destek elemanları gibi tüm parçaların yalıtılması ve yalıtımın fiziksel olarak hasar görmeyecek şekilde uygulanmasının önemine dikkat çekildi. Nano teknoloji kullanılarak üretilen ve muadillerine kıyasla 2 ila 5 kat daha düşük ısıl iletkenlik katsayısına sahip yeni bir yalıtım malzemesi olan aerojeller hakkında detaylı bilgi verildi. Yaklaşık olarak 100 katılımcının izlediği sunuma TTMD, İSKİB, MMO, İZODER, BACADER üyeleri ile sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Sunumun sonunda M. Yalçın Özçelik’e katkılarından dolayı oturum başkanı Timur Diz tarafından bir teşekkür plaketi verildi.

Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

AKIŞ ÖLÇERLER İLE KREMA VE YAĞ STANDARDİZASYONU

Yayın Tarihi:

Süt ve krema standardizasyonu işlemi seperatör sonrası yağından ayrılmış süte istenen miktarda yağ katılarak sütün yağ oranının ayarlanması işlemidir. Sütün içerisindeki yağ oranı bölgesel ve mevsimsel olarak değişebileceği için bu işlem sayesinde ürün kalitesinin koşullara bağlı olarak değişmesi de engellenmiş olur.

Standardizasyonu sisteminin hassasiyeti ve güvenirliği, kremanın ve standardize edilmiş sütün ürün kalitesi, gıda kodeksine uygunluk ve maliyet tasarrufu açısından kilit rol oynamaktadır. Özellikle yüksek kapasiteli süt tesislerinde ünitelerdeki akış ölçerlerin hassasiyeti üretim karlılığı açısından kritik bir önem taşır. Her pakette aynı lezzeti yakalamak ve paketlerin üzerinde belirtilen yağ oranını sağlamak marka değerini korur ve tüketici güveni oluşturur.

 

Hassas bir krema standardizasyonunda en kritik aşamalardan biri kremanın yoğunluğundan yola çıkılarak yağ oranının belirlendiği kısımdır. Kütlesel akış ölçerler ile saha kalibrasyonu yapıldığında 0,0005 g/cm³ hassasiyetinde yoğunluk ölçümü yapılabilmektedir. Bu değerleri sağlamak için referans alınan yoğunluk ölçümü ile aynı koşullarda saha kalibrasyonu yapılmalıdır. Ürün sıcaklığının proses esnasında değişebileceği aralığa göre noktasal yoğunluk kalibrasyon işlemi tekrarlanabilir. Bu işlem zaman alıcı ve bulunan saha koşullarına göre zorlayıcı bir uygulamadır.

Endress+Hauser, hassas yoğunluk ölçümü gerektiren bu gibi uygulamalar için kütlesel akış ölçerlerinde özel yoğunluk kalibrasyonu seçeneğini sunmaktadır. Özel yoğunluk kalibrasyonlu kütlesel akış ölçerler yakın aralıklarda farklı sıcaklık ve yoğunluğa sahip sıvılar ile fabrikada kalibre edilir ve standardizasyon prosesinin her sıcaklık aralığında 0,001 g/cm³ yoğunluk hassasiyetini garanti eder. Bu sayede sahada yapılan kalibrasyon işlemlerinde oluşabilecek hatalardan kaçınılır ve kalibrasyon süresince harcanacak zamandan tasarruf edilir.

Akış ölçüm teknolojileri içerisinde en yüksek hassasiyete (%0.05) sahip Promass F Coriolis akış ölçerler, gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan Promag H elektromanyetik akış ölçerler gibi 3-A standartlarına uygun üretilir ve EHEDG sertifikalarına sahiptir. İçerisine tanımlanabilen konsantrasyon tabloları ile direkt olarak konsantrasyon çıkışı verebilir. PROFINET ve Ethernet/IP gibi haberleşme seçenekleri ile kütlesel akış, yoğunluk, sıcaklık gibi önemli parametreleri hızlı bir şekilde iletebilir.

“Endress+Hauser’in özel yoğunluk kalibrasyonlu kütlesel akış ölçerler ile sahada yaptığımız denemelerde ölçtüğümüz yoğunluk değerlerini laboratuvar sonuçları ile karşılaştırdık ve beklediğimiz hassasiyet limitlerinin içerisinde olduğunu gördük. Fabrikada yapılan yoğunluk kalibrasyonu bizi külfetli bir saha kalibrasyonu işleminden kurtardı.”

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler