Connect with us

Test-Kontrol

YOKOGAWA, CENTUM ® VP R6.04 entegre üretim kontrol sistemini piyasaya sundu

Yayın Tarihi:

on

Yokogawa Electric Corporation, CENTUM ® VP entegre üretim kontrol sisteminin geliştirilmiş bir versiyonunu 23 Mart’ta piyasaya sürdü. Son sürüm olan R6.04’teki geliştirmeler ile Yokogawa, son kullanıcılarına daha fazla seçenek sunacak yeni bir IO modül yapısını içeriyor.

CENTUM VP, çok çeşitli proses operasyonlarına yönelik yüksek güvenlikli bir üretim kontrol platformudur. CENTUM VP çözümleri; kullanıcı ihtiyaçları, piyasa dinamikleri ve teknolojideki ilerlemelere dayanarak dizayn edilmiştir. Bir üst seviye teknoloji platformlarına geçiş ve yükseltme de dahil olmak üzere, tasarım, mühendislik, kurulum ve devreye alma işlemlerinden itibaren rutin ve büyük bakıma kadar, tesis yaşam döngüsünün tüm aşamalarını kapsar. Kontrol sistemleri, üretim tesislerinin kontrolünü otomatikleştirmek için, sensörler ve valfler gibi saha cihazlarına veri aktaran I/O cihazlarına güvenirler. N-IO (Network-IO) Centum VP’nin yeni I/O yapısıdır. N-IO ile çok çeşitli I/O sinyal tiplerini yönetebilen ve universal olarak geliştirilen bir I/O modülü olarak, yeni bir tesis inşa ederken veya mevcut bir tesisi yenilerken, farklı sensör tiplerini yüklemek kolaydır; bu, önemli zaman ve emek tasarrufu sağlar ve bu tür projeleri çok daha erken tamamlamayı mümkün kılar. Bununla birlikte, kullanıcılar sensörleri çok yönlü yetenek gerektirmeden eklemek isteyebilirler. Yokogawa da, bu ihtiyaç için, sadece dijital sinyalleri işleyen yeni, düşük maliyetli IO cihazını, N-IO serisine ekledi. Bu yeni versiyonla birlikte geliştirilen fonksiyonlar aşağıdaki gibidir:

1. Yeni IO modülü
Günümüz kontrol sistemleri genellikle dijital sinyalleri kullandığı için, sadece dijital sinyalleri işleyen yeni, düşük maliyetli bir IO modülü N-IO serisine eklendi. Hem analog hem de dijital sinyalleri
barındırmak için, universal IO modülü ile birlikte kullanılabilir. Bu şekilde yeni bir tesis ya da bir tesise yapılacak ilavelerin maliyeti düşürülebilir. Buna ek olarak, bir sinyal dönüştürme işlevi yeni IO modül adaptörüne dahil edilmiştir. Universal IO modülü ile, sıcaklık sensörü gibi bir saha cihazından doğrudan sinyal alabilmek için ayrı bir sinyal dönüştürme board’u gereklidir. Yeni IO modülüne bu işlevin dahil edilmesiyle bu donanıma olan ihtiyaç ortadan kalkar.

2. Windows 10
En son CENTUM sürümü, kontrol sistemleri için optimum işletim sistemi olan Microsoft yazılımlarının en sonuncusu Windows 10 Enterprise yazılımını kullanmaktadır. Uzun Süreli Hizmet Branşı (LTSB) hizmet modeline dayalı olarak, Microsoft, standart beş yıllık genel desteğe (güvenlik yamaları güncelleştirmelerini de içeren ücretsiz destek) ek olarak, beş yıl ek süreli ana destek sunar ve böylece 10 yıllık bir ürün ömür döngüsünü sağlar. Bu da, Yokogawa’nın aynı şekilde sistemlerini optimize etmeye devam etmesini ve istikrarlı bir uzun vadeli performans sergilemesini sağlar.

3. Halka ağ topolojisi
Vnet/IP® Yokogawa tarafından geliştirilen bir kontrol ağıdır. Yüksek güvenilirlik ve hızlı yanıt özelliklerine sahiptir. Vnet / IP® gerçek zamanlı ana kontrol ağı, tüm aygıtların merkezi bir hub’a bağlandığı yıldız topolojisini kullanır. Bu son CENTUM sürümü de, aygıtların birbirlerine bir halka şeklinde bağlandığı bir halka topolojisinin kullanılmasına da olanak verir. Bu özellik sayesinde, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için daha esnek ağlar yapılandırılabilir.

Büyük Hedef Pazarlar
Yokogawa Europe IA/PR/006/2017 CENTUM ® VP R6.04
Petrol ve doğalgaz, petrokimya, kimya, elektrik enerjisi, kağıt hamuru ve kağıt, ilaç, gıda, demir ve çelik, su ve atık su gibi proses endüstrileri

Uygulamalar
Tesislerin Operasyonu, izleme (monitörleme) ve otomatik kontrolü

CENTUM serisi hakkında Yokogawa, dünyada bir ilk olarak CENTUM dağıtık kontrol sistemini (DCS) 1975’de piyasaya sürdü. CENTUM VP, CENTUM serisinin dokuzuncu neslidir. Güçlü performanslarıyla bilinen CENTUM sistemleri, önceki sistem sürümleriyle geriye dönük uyumluluğu ve en son teknoloji uygulamalarının desteğini sağlarken, mühendislik ve teknoloji mükemmelliği için de yüksek standartlar oluştururlar. Yokogawa’nın ürün gamında CENTUM, bilgi odaklı mühendislik ile 40 yılı aşkın bir süredir global olarak 25.000’in üzerinde proses endüstrisine gururla hizmet vermektedir.

Daha fazla bilgi için

https://www.yokogawa.com/solutions/products-platforms/control- system/distributed-control- systems- dcs/centum-vp/

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Test-Kontrol

BD Sensors Piezoelektrik basınç sensörü

Yayın Tarihi:

on

BD Sensors firmasının yeni DAC serisi basınç sensörleri, ani basınç artışı, patlama dolayısıyla oluşan yüksek basınç gibi ekstrem koşullarda ölçülen değerlerin yüksek hassasiyetle kaydedilmesine olanak sağlar.

Piezoelektrik sensörler, 100 kHz’den daha yüksek aralıklarda dinamik ölçüme uygundur. Boyutlarının oldukça küçük olması sebebiyle her çeşit uygulamaya entegre olabilirler. DAC basınç sensörlerinin çalışması için, üretilen elektrik yükünü ilgili çıkış sinyaline dönüştüren amplifier gereklidir.

Sensör, yüksek hassasiyetli galyumfosfat (GaPO4) monokristallerine bağlı olarak ölçüm yapar. Özel sinyal özellikleri, düşük sıcaklık sapmaları ve yüksek çalışma sıcaklıkları kaydedilen diğer özellikleridir. +400°C’ye (özel durumlarda +700°C) kadar sıcaklıkta çalışmaya uygundur.

Gelişmiş özellikleriyle DAC serisi, BD Sensors ürün gruplarını tamamlayıcıdır.

Teknik özellikler

8,000 bara kadar basınç aralığı

Galyum fosfat (GaPO4) monokristallerine bağlı ölçüm

50 kHz’ye kadar yüksek dinamik basınç kaydı

Yaklaşık 100 Pa’ya kadar yüksek çözünürlük

Yüksek sıcaklık direnci

Gelişmiş uzun süreli stabilite

Düzenli tasarım

Uygulama alanları

Makina ve tesis inşaatı

Test teknolojisi, laboratuvar teknolojisi

Yanmalı motor

Gemi mazot motoru

Buhar türbini

Yangın söndürücü sistemler

Patlama basınç ölçümü

Devamını Oku

Test-Kontrol

Elementer analizde lazer teknolojisi

Yayın Tarihi:

on

 

 

Metalürji Dünyasında; hammadde ve nihai üründe, elementer analiz yaparak ürün kalitesini belirlemek her zaman önemli olmuştur. Bu analizler, birbirinden farklı analiz teknikleri kullanılarak yapılmaktadır. Metal ve Metalürji sektöründe katı numuneden fiziksel numune hazırlayarak direk numune üzerinde analiz OES (Optik Emisyon Spektrometre), XRF ( X-Ray Floresan) teknikleri ile yıllardır yapılmaktadır. Bu analiz tekniklerine LİBS (Laser Induced Breakdown Spectroscopy) de eklenmiştir.

 

Portatif el tipi Spektrometre (PMI) cihazları ile sahada büyük boyutlarda numune üzerinde analiz yapmak oldukça kolaydır, ancak bu kolaylığa karşın okuma hassasiyeti ve okunabilen elementlerin kısıtlı olmasından dolayı bir çok kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayamamaktaydı. Özellikle Demir Çelik sektöründe, Fe bazlı numunelerde Karbon (C) elementini okumak çok önem arz etmektedir. C Elementi XRF analiz tekniği ile portatif cihazlarda analiz edilememektedir. Yeni bir analiz tekniği olarak Laser Elementer Analiz cihazlarında kullanılmaya başlamakla birlikte Periyodik Tabloda H(1)– U(92) arası nerdeyse bütün elementler okunabilir hale gelmiştir. Bu teknik, Ark/Spark OES cihazlarının kullandığı teknikle büyük benzerlikler taşımaktadır.

 

El Tipi LIBS Spektrometre Cihazının Avantajları:

  • Hareketli Lazer ile aynı nokta ve farklı noktalardan data alarak ortalama alabilme,
  • İnsan sağlığına zararsız Lazer,
  • Ön yakma tekniği ile kirli yüzeyleri temizleyerek analize hazır hale getirebilmesi,
  • Periyodik Tabloda H-U olan elementlerin okunabilmesi,
  • 1 sn gibi Kısa Analiz Süresi,
  • C (Karbon) Analizi L-Grade 316/316 L ayırt edebilme özelliği,

LIBS ( Laser Induced Brekdown Spectroscopy) Çalışma Prensibi :

Bu tekniğin çalışma prensibi yan taraftaki

şema ile kısaca özetlenebilir.

LIBS Analiz Tekniği malzemelerin elementer analizini yapmakta kullanılan tipik OES (Optik Emisyon Spektrometre) cihazıdır.

LIBS foküslenmiş ve yeterli enerjiye sahip lazeri ışık demetini numune üzerine gönderirken numune yüzeyinde yüksek sıcaklıkta plazma oluşturarak yüzeyden kopartılan yüksek sıcaklıktaki gaz faza geçmiş her bir elementin her birinin spektrumlarının dalga boyları emisyonlarına göre kalitatif ve kantitatif olarak tanımlanma tekniğidir.

LIBS analiz tekniği ile:

  • Fe Bazlı (Paslanmaz Çelikler, Düşük Alaşımlı Çelikler, Karbon Çelikleri ve Pik Döküm),
  • Al Alaşımlar,
  • Cu Alaşımlar,
  • Diğer Alaşım tipleri analiz edilebilmektedir,

SciAps firması uzun zamandır sahip olduğu Eltipi XRF üretimi tecrübesini bir adım daha ileri taşıyarak portatif LIBS cihazını üretmiştir. Metal sektöründe, PMI olarak portatif XRF cihazları kullanıla gelmiş ancak XRF cihazlarının Periyodik Tabloda okuyabildiği element sayısının sınırlı olmasının yanısıra Hafif elementlerdeki dedeksiyon limitlerinin yüksek olmasından dolayı, sahada kullanıcı istekleri ve ihtiyaçları özellikle Al Alaşım ve C içeren çelik analizlerinde yetersiz kalmıştır. SciAps firmasının geliştirdiği Z-200/Z-300 portatif LIBS cihazı şimdiye kadar üretilmiş eltipi hiçbir cihazda okunamayan atom numarası küçük olan Hafif elementler   Be, B, Li özellikle C elementlerini okuyabilir olması büyük bir avantajdır.

Neden Argon? Ve Nasıl ?

Atmosferik şartlarda dışarıdan gelen girişimlerin fazla olması nedeniyle yapılan analizlerde sinyal kalitesi düşük olmaktadır. Sinyal kalitesini ve oranını yükseltmek için Ar gazı ortamında yapılan analizlerde sinyal oranı 10 kat daha yükseltilebilmektedir. Böylece detekte edilemeyen ve detekte edilen elementlerinde hassasiyet ve dedeksiyon limitleri artırılabilmektedir. Atmosferik şartlarda C elementi detekte edilememekteydi Ar gazı ile okunabildiği gibi Çeliklerde %0.02 alt limit değerlerine kadar da okunabilmektedir.

Yandaki resimde paslanmaz çelik numunesinde Argonlu (mavi) ve Argonsuz (kırmızı) renkler ile spectrum sinyal seviyeleri görülebilmektedir.

 

 

Portatif El tipi LIBS Spektrometre cihaz üretmek olan SciAps aynı zamanda inovasyon çalışmalarıyla Dünya’da Karbon ( C ) okuyabilen ilk el tipi spektrometreyi üreten firma olmuştur.

 

Devamını Oku

Test-Kontrol

Eaton, elektriksel hata riskini azaltmak için ark hatası algılama cihazı çıkardı

Yayın Tarihi:

on

Eaton, ark hatasının neden olduğu yangınlara karşı insanları ve binaları korumak için Ark Hatası Algılama Cihazı (Arc Fault Detection Device – AFDD) çıkardı. Güç yönetimi şirketinin yeni ürünü, bir elektrik devresinde oluşabilecek bir ark hatasının belirtileri olan yüksek frekans örneklerini tespit ederek, riski ortadan kaldırmak için şalteri trip konumuna düşürmektedir.

 

Yeni ürün AFDD özelliklerine ek olarak, uygun maliyetli, uyumlu, güçlü, güvenilir ve kurulumu kolay bir hepsi-bir-arada çözümü sağlamak için, kaçak akım rölesini (residual current device – RCD), kısa devre ve aşırı yük korumasını da kapsamaktadır. Ürünün konut sektöründe özellikle de bir ark hatasının felakete yol açabileceği bakım ve sığınma evleri gibi çok sayıda kişinin barındığı binalar kapsamında ilgi çekmesi bekleniyor.

 

Eaton Ürün Pazarlama Müdürü Alexander Jellenigg ürünle ilgili olarak şunları söyledi: “Bir ark hatasının sonucu herhangi bir bina için ağır olabilir, özellikle de çok sayıda insanın oturduğu binalarda insanlar birden tehlike altında kalabilirler. Tanıttığımız ark hatası algılama cihazı, olağandışı bildirimleri bulup bunlara karşılık vererek riski en aza indiriyor. Dahası bunu, yanlış devre kesmelerini önemli ölçüde azaltmak için azami seviyede bir hassaslıkla yapıyor.”

 

Genellikle zarar görmüş kablolar, prizler veya terminaller tarafından tetiklenen ark hataları, çevredeki insanlara doğrudan zarar verebilecek bir durumdur çünkü elektrik altyapısına zarar verebilir ve kolaylıkla bir yangını başlatabilirler. Yangınların en azından yüzde 25’inin bir ark hatasının tetiklediği elektrik arızalarından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

 

Bir ark hatasının kesin olarak ve hızlı tespit edilmesi esastır. Klasik RCD’ler ve minyatür devre kesiciler (miniature circuit breakers – MCB) genellikle ark hatası tespitinde yetersiz kalır.

 

Eaton’un AFDD’si, yanlış devre kesintilerini en aza indirgemede temel olan, yüksek doğruluk oranı ile hızlı tespitler yapabiliyor. Ürün, gerçek riski, yaygın olarak iç mekânlarda oluşan yüksek frekanslı sinyallerden doğru bir şekilde ayırt etmek için tasarlanmış. Tespit kalitesini daha da iyileştirmek için Eaton, cihazların potansiyel ark kaynaklarına yakın konumda tutulmalarını öneriyor. Ayrıca sinyal testi, ilgili sinyal tespit edildiğinde AFDD’nin tripe düşmesini de garantilemektedir.

 

Uluslararası Elektrik Kurulu (International Electrical Commission – IEC) 2013’te IEC 62606 standardını tanıttığında, AFDD’ler için global gereksinim de ilk kez resmen ortaya çıktı. Standart, 100 joule veya daha yüksek bir ark tespit edildiğinde AFDD’nin devreyi kesmesini, çok yüksek ark akımları için de tespitten sonraki 120 milisaniye içinde tripin gerçekleşmesini şart koşuyor.

 

AFDD, Eaton’un ark hatası kaynaklı riskleri azaltmak için tasarlanmış olan ürün portföyüne katılan son ürün. Bu ürünler, binalarda oturanların faaliyetlerinde minimum kesintiyi garantilerken, Eaton tarafından insanları, binaları ve itibarı korumak için tasarlanmış olan geniş bir yaşam güvenliği teknolojisi yelpazesinin de bir parçasını oluşturuyorlar.

Devamını Oku

Trendler