Connect with us

Akışkan Transferi

Yeni nesil IoT proses kontrol sensörleri

Yayın Tarihi:

on

Omron’un yeni E8FC Akış sensörleri ve E8PC Basınç sensörleri, farklı sıvılar ve gazların kullanıldığı endüstriyel işlemlerin kontrolü için yeni nesil çözümler sunuyor.
Bu benzersiz teknolojiyle ana akış veya basınç parametreleri çift izlemeye tabi tutulur. Bu teknoloji aynı zamanda sıcaklığı kontrol eder, parlak renkte görsel sinyaller ile işlem anomalilerini bildirerek önceden öngörülmelerini sağlar ve kolayca görülebilir siyah beyaz organik gösterge üzerinde doğru parametrelerin hatasız şekilde okunmasına olanak tanır.
Ayrıca, IO-Link haberleşme standardı COM3’ün yüksek hızı sayesinde bu sensörler, izlenen sistemin durumunu aktarmanın yanı sıra kendi kendine tanıdan elde edilen verileri ve parametreleri tespit edebilir.
Akış ve basınç kontrolüne yönelik E8FC/E8PC sensörleri, Omron’un “Dikey Entegrasyon Konsepti”ni tamamlamada atılmış bir diğer adımdır. Bu konsept, otomasyon piramidinin en alt seviyesinden izlenmiş işlem verilerinin aktarılmasını ve ayar parametrelerinin en üst seviyesinden aşağıdaki her bir sensöre aktarılmasını sağlar.
Yeni E8FC sensörleri, kalıp ve kaynak makinelerinde soğutma sıvısı anomalilerinden kaynaklanan ani duraklama ve arızaları önlemek için otomotiv endüstrisinde kullanılabilir. Ayrıca, hidrolik basıncın hassas bir şekilde izlenmesi sayesinde yeni E8PC, farklı türde pres makinelerinde veya CNC gibi gelişmiş makine ile işleme merkezlerinde ya da farklı merkezlerde baskı ve işlem kusurlarını önlemek için uygulanabilir.
Otomotiv endüstrisi için uygun olan bu teknolojiden farklı diğer endüstriler de faydalanabilir. Bunlar arasında hem üretim süreci boyunca hem de nihai üründe büyük zarara yol açabilecek bir işlem hatası veya anomalisini tespit etmeye önem veren endüstriler sayılabilir. Yeni E8FC/E8PC, bu sorunları önceden öngörmek ve bildirmek için etkili bir çözüm olarak kullanılabilir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Akışkan Transferi

‘Sifon/ Su Tesisatçısı Uygarlığı Nasıl Kurtardı’ raflarda

Yayın Tarihi:

on

Amerikalı yazar W. Hodding Carter’ın Sifon/ Su Tesisatçısı Uygarlığı Nasıl Kurtardı adlı kitap raflardaki yerini aldı. Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Tarih ve Mühendislik kitapları arasında yayımlanan eseri, Defne Karakaya dilimize kazandırdı.

Sifon/ Su Tesisatçısı Uygarlığı Nasıl Kurtardı, MÖ 3000’de Harappalılar’ın inşa ettiği ilk su tesisatı sisteminden başlayıp Roma hamamlarına, Ortaçağ manastırlarına, saraylardaki tuvalet âdetlerinden kanalizasyon sisteminin var olmadığı Londra’nın zor zamanlarına ilginç örneklerle, su tesisatının tarihini sunuyor okurlara. Su tesisatında, günümüzde uygulanan yöntemleri, arıtma ve dönüştürme konusundaki araştırmaları, geliştirilen yeni ürünleri ve geleceğin muhtemel teknolojilerini renkli bir anlatımla aktaran W. Hodding Carter, şahsi deneyimlerini ve gözlemlerini tarihsel bilgilerle harmanlayarak okura sunuyor.

Temiz su, tuvalet ve çevre için güvenli kanalizasyon sistemlerinin insanlık için yarattığı farkı ortaya koyan Sifon/ Su Tesisatçısı Uygarlığı Nasıl Kurtardı, su tesisatı ve atık konusuna farklı bir pencereden bakan, eğlenceli bir kitap.

Devamını Oku

Akışkan Transferi

Korozif akışkanlar için özel çözümler: Kulez Makine

Yayın Tarihi:

on

Kulez Makine Genel Müdürü Serkan Kulez’le bir söyleşi gerçekleştirdik. Serkan Bey firmaları hakkında bilgiler sunarken pompa seçiminde dikkat edilecek hususlara ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Serkan Kulez, Kulez Makine’nin Genel Müdürü aynı zamanda kurucusuyum. Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunuyum. Daha önce başka firmalarda endüstriyel pompalar ve plakalı eşanjörlerle ilgili proje yöneticisi olarak çalıştım. 2011 yılında Kulez Makine’yi özellikle korozif akışkanlara karşı özel çözümler sunan bir firma olarak kurdum. Kulez Makine, ilerleyen yıllarla birlikte akışkanların pompalanması, depolanması, aktarılması ve ısı transferinde özel çözümler üreten bir firmaya dönüştü. 

Kulez Makine Genel Müdürü Serkan Kulez

Firmanızdan ve faaliyet alanından bahseder misiniz?

Kulez Makine bugün Gebze’de bulunan merkezi ve servisi ile Türkiye’deki birçok farklı endüstriye hizmet veren ve sattığı ürünlerle %100 müşteri memnuniyetini hedefleyen bir firmadır. Sattığı tüm ürünlerin arkasında dururken, müşteri, tedarikçi ve rakiplere karşı etik ilkeleri benimseyen, bunun yanında sattığı ürünlerle ilgili müşterilerine mühendislik çözümü de sunabilen bir mühendislik firmasıdır. Çözümlerimizi akışkan transferi (pompalar), ısı transferi (eşanjörler), karıştırma teknolojisi (mikserler) ve korozyon dayanımlı ürünler olarak 4 farklı kategoride müşterilerimize sunmaktayız. Munsch plastik asit pompaları, YTS hava diyaframlı pompalar, peristaltik (hortum) pompalar, yan kanallı pompalar müşterilere sunduğumuz pompalar arasında yer almaktadır.

Karıştırma teknolojisi üzerine çalışan az sayıda firmadan biri olan Kulez Makine, Alman Visco Jet firması ile düşük enerji tüketimi ve mükemmel karıştırma sonuçları için çalışmaktadır. Özellikle iyi bir karıştırmanın önemli olduğu uygulamalarda patentli karıştırıcılarımız, klasik karıştırıcılara kıyasla daha kısa sürede daha iyi karışımı daha az enerji ile yapabilmektedir.

Yine bizim için önemli olan bir diğer ürün grubumuz korozyon dayanımı. Burada müşterilerimize teflon (PTFE) kaplı boru, fittings ve tanklar sağlamaktayız. Hemen hemen tüm kimyasallara dayanımı olan teflon boru sistemleri ile her türlü asidi yüksek sıcaklıklarda dahi transfer edebiliyoruz. Ayrıca çok az firmanın sağlayabildiği teflon kaplı tank ve reaktörlerle diğer kaplamalı tanklara alternatif çözümler üretebiliyoruz.

Ayrıca asitlerin ısıtılması ve soğutulması için yüksek verimlilikte özel grafit veya teflon borulu eşanjörler ya da blok grafit eşanjörleri müşterilerimize sunuyoruz.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözüm üretmektesiniz?

Söz konusu pompalar olduğunda birçok sektör işin içine girmekte ancak ağırlıklı olanları sayarsak; kimya, demir-çelik, yüzey işlem, arıtma ve gıda sektörlerini sıralayabiliriz.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bu bizim için önemli bir konu, piyasaya verdiğimiz ekipmanların sayısı arttıkça satış sonrası hizmetlerin kalitesi, müşteri memnuniyetini çok etkileyen faktörler arasına giriyor. Mümkün olduğunca hızlı ve stoktan yedek parça temini, bunun yanı sıra hızlı servis hizmeti sunuyoruz. Ayrıca satış sonrasında ekonomik bir servis hizmeti vermekte önem verdiğimiz konuların başında geliyor.  

Bu ayki kapak konularımız arasında gıda ve içecek endüstrisine yönelik pompa sistemleri de var. Bu alandaki çözümleriniz nelerdir?

Pompa ürün grubumuzda yer alan hava diyaframlı pompalar ve peristaltik (hortum) pompalarda food-grade seçeneğini bu sektörler için sunmaktayız. FDA onaylı parçalar kullanılan bu pompalarda, ayrıca elektrolitik olarak parlatılmış paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Bu sayede pürüzsüzlük ve dolayısıyla gıda uygunluğu sağlanmaktadır. Ayrıca Munsch asit pompalarımız gıdada CIP uygulamaları sırasında kullanılan asitlerin transferinde kullanılmaktadır.

Diğer bir ürün grubumuz Visco Jet karıştırma sistemleri ile gıdada çok önemli olan mükemmel karıştırma sonuçları sunuyoruz. Örneğin meyveli yoğurt üretimi veya çikolata üretimi gibi. Burada ürünleri parçalamadan, bozmadan homojen bir biçimde kısa sürede ve az enerji ile karıştırıyoruz.

Pompa seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir sizce?

Pompa seçimi, bazen basit gibi gözükse de, tesisatın tüm bilgilerinden, akışkanın tüm bilgilerine kadar her ayrıntının dikkatlice incelenerek yapılması gereken bir seçimdir. Örneğin akışkan içindeki katı partikül miktarı bazen sadece yeterli olmayıp, o partikülün sertliğini de sorgulamamız gerekebiliyor. Burada pompa tedarik eden firmanın tecrübe ve soruları ile müşteriyi doğru yönlendirmesi çok önemli. Uygulama için doğru tip pompayı doğru teknik donelerle seçmek, pompanın daha az enerji sarf ederek verimli olmasını ve uzun ömürlü çalışmasını sağlayacaktır.  

Piyasadaki rekabet ortamı hakkında değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Rekabet olağan ve piyasada kendimizi geliştirmek için olması gereken bir kavram. Burada önemli olan rekabetin etik ve adil olması. Elbette rakiplerimizden farklılaştığımız noktalar var. Örneğin bir ekipmanın yaşam döngüsünde biz her zaman en ekonomik çözümleri verdiğimize inanıyoruz. Bu ekonomiklik, sağladığımız pompa ve ekipmanların uzun yıllar sorun çıkarmadan çalışması, daha az enerji tüketmesi ve doğru seçilmesinden kaynaklanıyor. Sadece satış fiyatı rekabeti yerine teknik ve çözümsel bir rekabeti bu yüzden seviyoruz.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Önümüzdeki dönemlerde müşterilerimize yenilikçi ve onların fark yaratmasını sağlayacak ürünler sunmaya devam edeceğiz. Yüksek verimli, az enerji tüketen ve müşterilerimizin sorunlarını çözen yeni ekipmanlar ürün portföyümüze girecek.  

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Teşekkür ederim. Kulez Makine olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına standart bir çözüm üretmek yerine, onların ihtiyaçlarına özel, fark yaratacak çözümler sunuyoruz. Bu bağlamda müşterilerimizin en yenilikçi teknolojiye ulaşmalarını sağlayarak, onların rekabetçi dünya pazarında geri kalmamalarına yardımcı oluyoruz. Bu vesile ile ülkemizin daha iyi yerlere gelmesini temenni ediyoruz.

Devamını Oku

Akışkan Transferi

Patlayıcı atmosferler için solenoid valfler

Yayın Tarihi:

on

Süreç kontrol sistemlerinin otomasyonu, verimliliği ve güvenilirliği geliştirmek için çok önemlidir. Çoğu durumda, bu oldukça kolay bir şekilde başarılabilir ancak tüm atmosferin potansiyel bir risk oluşturduğu durumlarda, en iyi çözümü bulmak oldukça zor olabilir.

Yenilikçi tasarım ve endüstri uzmanlığı kullanılarak elde edilen süreç kontrolü, daha yüksek verimlilik sunan çözümler geliştirebilir. Çoğu zaman, bu sistemlerin kalbinde, en zorlu ortamlarda bile başa çıkmak için sürekli gelişen alçak solenoid valfler bulunur.

Malzeme özellikleri

En son plastik ve polimerleri kullanmak, bileşenlerin yerel gıda ve hijyen kurallarına uymasını sağlayabilir. Üretim süreçleri arasında gerekli olan özel temizlik prosedürleri, herhangi bir malzemenin bozulmasına neden olmamalıdır. Kimyasalların ve yüksek sıcaklıktaki buharın kullanımı genellikle solenoid valfler tarafından kontrol edilir, dolayısıyla tasarım özellikleri uygulama ile eşleşmelidir.

Bazı uygulamalar potansiyel olarak patlayıcı ortamları içerir ve bu nedenle bu ortamda çalışan herhangi bir ekipman ATEX derecelerine göre onaylanmış olmalıdır.

DSEAR, ATEX ve diğer benzer standartları karşılayan süreç kontrol sistemlerinin tasarlanması, uygulamanın taleplerini karşılayan uyumlu bir süreç sağlamak için önemli ölçüde uzmanlık ve yeterlilik gerektirir. Yeni, tamamen onaylanmış bir kurulumun oluşturulması söz konusu olduğunda, yerel olarak yürürlükte olan standartlara göre onaylanmış en son teknolojiyi kullanarak sipariş çözümlerini sunabilme yeteneği ile süreç kontrol tasarımını anlayan iş ortaklarını seçmek önemlidir.

Bu, titreşime dayanıklı, cıvatalı bobin sistemleri gibi tasarım özelliklerinin ve potansiyel bir sisteme dahil edilecek sızıntıların artmasına olanak tanır.

Endüstri uzmanlığı

Bürkert Akışkan Kontrol Sistemleri, akışkanlar ve gazlar için önde gelen kontrol ve ölçüm sistemleri üreticilerinden birisidir ve 25 yılı aşkın bir süredir, çok çeşitli endüstrilerde ve uygulamalarda tehlikeli alanlar için çözümler üretme konusunda deneyim sahibidir.

Bürkert, hem standart hem de uzman uygulamaları kapsayacak şekilde kapsamlı bir solenoid valf yelpazesi tasarlamakta; aynı zamanda valf gövdesinin işlenmesini, bobin gövdesinin enjeksiyon kalıplamasını ve bobinin kendi imalatını içeren her bileşeni üretmektedir.

Her şeyden önce güvenlik

Süreç kontrolü için en önemli konsept güvenliktir. Birçok durumda bölgesel sertifikalar, piyasaya özel onaylar için bir temel olarak kullanılır; örneğin, potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda çalışacak olan bileşenler IECEx Cat2’ye göre sertifikalandırılabilir, ancak Kore ve Çin gibi ülkelerde sırasıyla KOSHA ve NEPSI standartlarını karşılamak için daha fazla ulusal test yapılması gerekebilir.

Bürkert, ürünlerinin tüm gerekli belgelerin oluşturulması da dahil olmak üzere modern endüstriyel süreçlerin zorluklarını karşılayabilmesini sağlamak için onay gerekliliklerini sürekli olarak izler. Pek çok bölgesel ve ulusal onay sistemi ile, bileşenlerin uygun şekilde akredite olmasını sağlamak için detaylara dikkat edilmesi çok önemlidir.

Devamını Oku

Trendler