Connect with us

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

Su yönetimi ve altyapıda sürdürülebilir çözümler için Standart Pompa

Yayın Tarihi:

on

1957’den bugüne, Türkiye’nin ilk %100 yerli pompa üreticisi olarak hizmet veren Standart Pompa verimlilik, güvenilirlik ve kalite ilkesiyle çalışıyor. Ham su tedarikinden arıtma ve terfi istasyonlarına; atık su arıtma tesislerinden basınç kırıcı – enerji dönüşümü sağlayan sistemlere kadar geniş bir alanda ürünleriyle genel idare ve kamu kurumlarına özel çözümler üretiyor.

Modern şehirciliğin uzmanlık alanlarından biri olan “su yönetimi ve altyapı”, şehirlerimizdeki hızlı büyüme ve değişen ihtiyaçlar göz önüne alındığında, bugün çok daha büyük önem taşıyor.  

Su şebekelerinin dağıtım hacmi farklılık gösterse de, değişmeyen ana amaç; istenilen miktarda suyu, global kalite standartlarında ve uygun basınçla tüketicilere ulaştırmaktır. Bu aşamada, şehrin gelişimine göre şekillenen şebeke ve teknoloji tasarımları, suyun doğru ve izlenebilir şekilde denetimi ve yönetimi, enerjinin daha verimli kullanımı ve sürdürülebilirlik gibi kavramlar öne çıkıyor. Genel idare ve kamu kurumlarımızın ihtiyaçları da kavramlar doğrultusunda farklılaşıyor.

32 ülkede güvenle kullanılan kalite

Standart Pompa’nın tüm ürünleri uluslararası kalite standartlarında üretiliyor, Avrupa’dan Uzakdoğu’ya onlarca ülkede, binlerce projede tercih ediliyor. Standart Pompa, daima teknolojiyi yakından takip ederek hem sektöre öncülük yapıyor hem de Ar-Ge merkezi ile yeni teknolojiler geliştiriyor. Ücretsiz proje danışmanlığı, proje bazlı montaj desteği, enerji etüdü hizmetlerinin yanı sıra, hızlı yedek parça temini ve hızlı servisiyle de kurduğu sistemlerin devamlılığını sağlıyor.

Standart Pompa suya yön veren güvenli teknolojiler geliştiriyor

İSKİ Bulgurlu tesislerinde Standart Pompa çözümleri tercih ediliyor

Standart Pompa, ham su tedariki ve arıtılmış suyun transferinde SDS Çift Emişli Ayrılabilir Gövdeli Pompaları ile yüksek debili sistemlerde güçlü performans gösteriyor.

SKM Çok Kademeli Yatay Pompaları ile özellikle yüksek basınç gerektiren terfi istasyonlarında, 550 m’ye kadar basınç yüksekliğine ulaşabiliyor.

Çoğunlukla arıtma tesislerinde tercih edilen C Atık Su Dalgıç Pompaları ve PC Atık Su Proses Pompaları ile güvenilir çözümler sunuyor.

Ekotasarım Direktifleri’ne uygun tasarlanmış ECO-SNT Tek Kademeli Santrifüj Pompaları ise az enerji ile yüksek verim gerektiren noktalarda farkını gösteriyor.

Standart Pompa’nın yenilikçi ürünlerinden Hydropower ise, terfi merkezlerinden tüketicilere yol alan şebeke üzerindeki basınç kırıcıların yerine kullanılıyor. Şehir şebekesinin su basıncını ideal ölçüde kırarak ortaya çıkan enerjiyi elektrik enerjisine çevirirken; hem dengeli bir su basıncı sağlayarak şebekenin ömrünü uzatıyor hem de elektrik üreterek ülke ekonomisine ve doğanın korunmasına katkıda bulunuyor.

Türkiye’nin dört bir yanında durmaksızın çalışıyor

Standart Pompa ürünleri, Türkiye’deki şehirlerin ve şebekelerin beklentilerine göre tasarlanıyor ve üretiliyor. Bu sayede, genel idare ve kamu kurumlarına yıllardır başarıyla uzman çözümler, hızlı ve güvenilir hizmetler sunuyor. Kahramanmaraş, Tekirdağ, Samsun, Adana, İstanbul, Konya, İzmir, Kocaeli, Antalya, Eskişehir, Balıkesir, Hatay gibi birçok büyükşehir belediyesi; şebekelerinde Standart Pompa’yı tercih ediyor.

60 yılı aşkın deneyimi, doğaya ve insana saygılı iş anlayışı, hızlı ve güvenilir servisiyle Standart Pompa, genel idare ve kamu kurumlarımızın yanında.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Su Tedariği

Türkiye’de bir tarımsal sulama kooperatifinden ilk GES projesi

Yayın Tarihi:

on

Türkiye’de bir tarımsal sulama kooperatifi tarafından hayata geçirilen ilk güneş enerjisi santrali (GES) projesinin Mayıs ayında devreye girmesi bekleniyor.

Afyonkarahisar’da yaklaşık bin çiftçinin aktif üye olduğu S.S. Yeşilçiftlik Sulama Kooperatifi, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Türkiye Sürdürülebilir Enerji Programı (TurSEFF) desteğiyle 1 Megavatlık güneş enerjisi santrali (GES) tesisi kuruyor.

Anahtar teslim kurulum hizmeti Dal Elektrik Solar tarafından yapılmakta olan projenin finansman çözümünde; TurSEFF; İş Bankası ve Dal Grup ortak çalışmasıyla Türkiye’de bu alanda ilk kez bir GES finansman modeli oluşturulmuş oldu. Başarılı bir iş birliği neticesinde oluşturulan bu modelin Türkiye’deki birçok enerji kooperatifine de örnek teşkil etmesi bekleniyor. Gerçekleştirilen bu projeyle kooperatifin elektrik ihtiyacı tamamen güneşten karşılanacak ve bu sayede kooperatif üyesi çiftçilere önemli bir ekonomik katkı sağlanmış olacak.

Enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına yönelik çabaların arttığı ülkemizde; yerel bir çiftçi kooperatifinin girişimiyle gerçekleştirilen GES projesi finansman modelinin; olumlu bir örnek teşkil edebileceği belirtiliyor.

Devamını Oku

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

Mitsubishi Electric’ten çevreye dost teknolojiler

Yayın Tarihi:

on

Global ölçekte öncü bir yeşil şirket olan Mitsubishi Electric, ileri teknolojisini dünya genelinde toplumların yaşam kalitesini artırmak ve gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya sağlamak için kullanıyor. Bu doğrultuda tüm faaliyetlerinde çevresel duyarlılığı önceliği olarak belirleyen marka, yüksek enerji tasarrufuna sahip çözümleriyle Türkiye’de çevre dostu binalar, fabrikalar ve alt yapı projelerinin iklimlendirme, otomasyon, asansör, yürüyen merdiven ve görsel veri sistemleri için iddialı bir çözüm ortağı olarak dikkat çekiyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, markanın 100. yıldönümü olan 2021 yılına kadar ürün kullanımından ve üretimden kaynaklanan karbondioksit salımını yüzde 30’a varan oranda azaltmayı hedeflediğini açıkladı.

Dünya genelinde enerji kaynaklarının azalması ve küresel iklim değişikliğinin etkilerinin hızla artması nedeniyle verimlilik ve çevresel düzenlemeler giderek daha önemli hale geliyor. Bu noktada dünyanın öncü yeşil şirketlerinden Mitsubishi Electric; evler, ofisler, fabrikalar, altyapılar ve hatta uzay için geliştirdiği teknolojik yeniliklerle toplumların yaşam kalitesini artırmak ve daha aydınlık bir gelecek sağlamak için çalışıyor. Sürdürülebilir dünyanın önündeki en önemli engelin iklim değişikliği olduğu bilinciyle hareket eden bir şirket olduklarını söyleyen Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, markanın çevre yönetimi konusundaki tutumunu ifade eden “Eco Changes” (Eko Değişim) ilkesi çerçevesinde hem çalışanlarının hem de toplumun ekobilinç düzeyini artırmak için çalıştığını belirtti.

Mevcut kaynaklar en verimli şekilde kullanılmalı

Mitsubishi Electric’in tüm ürün ve çözümlerinin ileri teknoloji, kalite ve enerji tasarrufu çerçevesinde geliştirildiğinin altını çizen Şevket Saraçoğlu, “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çevre dostu binalar, fabrikalar ve alt yapı projelerinin iklimlendirme, otomasyon; asansör; yürüyen merdiven ve görsel veri sistemleri için iddialı bir çözüm ortağıyız” diyerek şu bilgileri aktardı:

“Dünyada mevcut kaynakların en etkili ve verimli şekilde kullanılması gittikçe daha çok önem kazanıyor. Özellikle sanayide enerji kullanımının; üretimde ve üretim standartlarında bir düşüşe neden olmadan azaltılması gerekiyor. Mitsubishi Electric olarak enerji verimli ve çevreci fabrika otomasyon ürünlerimiz ile işletmelerde ve projelerde ciddi oranda enerji tasarrufu sağlıyoruz. Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konseptimiz e-F@ctory ile fabrikalara çok daha hızlı; verimli ve çevreci üretim imkânı tanıyoruz. Konut; ofis ve endüstriyel klima sistemleri alanında; sistem ömrünü tamamlayana kadar çevreye dost bir yaklaşımla maksimum enerji tasarrufu sağlayacak sorunsuz bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Mitsubishi Electric tarafından icat edilen ve sadece Mitsubishi Electric asansörlerinde bulunan kabin içi yüke göre asansör hızını belirleme teknolojisi ile yüzde 35’e varan oranlarda enerji tasarrufu yapılarak yılda yaklaşık 1.400 kg CO2 salımı azaltılabiliyor.”

Karbon salımını yüzde 30’a varan oranda azaltma hedefi

Mitsubishi Electric’in 100. yıldönümü olan 2021 yılına doğru ilerlerken; uzun dönemli çevresel yönetim vizyonu “Çevre Vizyonu 2021” doğrultusunda hareket ettiğini ifade eden Saraçoğlu; sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu vizyon kapsamında; toplumun karbon salımını düşürmeye; geri dönüşüme dayalı bir toplum yaratmaya; biyolojik çeşitliliğe saygı duyarak doğaya uyum sağlamaya ve çevre bilincini artırmaya katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Mitsubishi Electric olarak; 2021 hedeflerimiz paralelinde ürün kullanımından kaynaklanan karbondioksit salımını 2001 mali yılına kıyasla; üretimden kaynaklanan karbondioksit salımını ise 1991 mali yılına göre yüzde 30’a varan oranda azaltmayı hedefliyoruz.”

Suyun israfını önleyen ve yeniden kullanım oranını artıran teknolojiler

Mitsubishi Electric’in; Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI-World Resources Institude) tarafından geliştirilen su riski değerlendirme aracı WRI Aqueduct’u kullanarak; su riski tedbirlerine en çok ihtiyaç duyulan küresel üretim sahalarına öncelik verdiğini belirten Saraçoğlu; bunun sonucunda toplam su tüketiminin 40 bin metreküp azaltıldığını söyledi. Markanın arıtılan atık suların soğutma sistemlerinde yeniden kullanılması gibi bazı tedbirler sayesinde kümülatif su geri dönüşüm oranının iyileştirilmesine katkı sağladığını söyleyen Saraçoğlu; “Mitsubishi Electric; iklim değişikliği ile mücadele ve su kaynaklarını korumaya yönelik çalışmaları ile CDP (Carbon Disclosure Project – Karbon Saydamlık Projesi) tarafından iklim ve su kategorilerinde en yüksek sıralama olan A listesine girmeyi başarıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Devamını Oku

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

“Gelecek yıllarda su, altından daha değerli olacak”

Yayın Tarihi:

on

Yaşanabilir Bir Çevre İçin El Ele Konferansı’nda konuşan çevreci ve bilim insanı Prof. Dr. Orhan Kural, gelecek yıllarda suyun altından daha değerli olacağının altını çizdi ve herkese daha azla yaşama ve israftan vazgeçme tavsiyesinde bulundu.

Türkiye’de çevre koruma alanındaki önemli isimlerden biri olan bilim insanı, yazar Prof. Dr. Orhan Kural, Interclean İstanbul Endüstriyel Temizlik Teknolojileri & Hizmetleri Fuarı ve Konferansı kapsamında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Yaşanabilir Bir Çevre İçin El Ele Konferansı’nda, herkese daha azla yaşama ve israftan vazgeçme tavsiyesinde bulundu.

Birleşmiş Milletler’e kayıtlı 193 ülkenin hepsine gittiğini ve Fidel Castro’dan Kraliçe Elizabeth’e kadar dünyanın önde gelen lider ve isimleri bir araya geldiğini belirten Prof. Dr. Orhan Kural, gelecek yıllarda suyun altından daha değerli olacağının altını çizdi ve çevre gününde okunan şiirlerle çevrenin kurtulmayacağını kaydetti.

1 adet pilin, 1 ton suyu kirlettiğine, lavabolara dökülen atık yağların yüzlerce balığın yaşam alanını yok ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Orhan Kural, “Duş alırken saatlerce suyun altında kalmayın. Bulaşıkları biriktirip bulaşık makinesinde yıkayın. En çok tüketiminin yapıldığı yer sifonlar. Sifonları dikkatli kullanalım” diye konuştu.

Türkiye’de bir günde 6 milyon ekmek çöpe gidiyor

İstanbul’da günde 3 milyon, Türkiye’de 6 milyon ekmeğin çöpe gittiğini ifade eden Prof. Kural, “İnandırıcı olmak için önce kendiniz yapmalısınız. Bugün 10 ayakkabıya ne gerek var? 2 ayakkabı yeter. Şu an evimi müze yaptım ve ben küçük bir odada yaşıyorum. Büyük büyük evlere gerek yok. Dünyada insanlar artık karavanlarda yaşamaya başladı” diye konuştu.

“Tabağınızda yemek bırakmayın. Tabakta yemek bırakmak haramdır” diyerek sözlerine devam eden Prof. Dr. Orhan Kural, “Açık büfeden alınan yiyeceklerle bir de masada açık büfe yapılıyor. Parasını verdiniz diye israf etmemelisiniz” uyarısında bulundu.

Dünya İçin İyi Bir şey Yap adlı kitabının bugün Farsça’dan Urduca’ya, Rusça’dan Japonca’ya kadar birçok dile çevrildiğini ifade eden Kural, kitabının Ukrayna’da ise ders kitabı olarak kabul edildiğini ve okullarda okutulduğunu belirtti.  Prof. Dr. Kural, konferans sonrasında Interclean İstanbul katılımcı ve ziyaretçileri için Dünya İçin İyi Bir Şey Yap kitabını imzaladı.

Endüstriyel Temizlik Sektörü’nün Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki en önemli buluşma noktası olan Interclean İstanbul Endüstriyel Temizlik Teknolojileri & Hizmetleri Fuarı ve Konferansı, 10-12 Nisan tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlendi. 40 ülkeden yaklaşık 150 markanın katılım sağladığı fuar, çok sayıda ülkeden yoğun ziyaretçi katılımı ile sona erdi.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com