Connect with us

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

Su yönetimi ve altyapıda sürdürülebilir çözümler için Standart Pompa

Yayın Tarihi:

on

1957’den bugüne, Türkiye’nin ilk %100 yerli pompa üreticisi olarak hizmet veren Standart Pompa verimlilik, güvenilirlik ve kalite ilkesiyle çalışıyor. Ham su tedarikinden arıtma ve terfi istasyonlarına; atık su arıtma tesislerinden basınç kırıcı – enerji dönüşümü sağlayan sistemlere kadar geniş bir alanda ürünleriyle genel idare ve kamu kurumlarına özel çözümler üretiyor.

Modern şehirciliğin uzmanlık alanlarından biri olan “su yönetimi ve altyapı”, şehirlerimizdeki hızlı büyüme ve değişen ihtiyaçlar göz önüne alındığında, bugün çok daha büyük önem taşıyor.  

Su şebekelerinin dağıtım hacmi farklılık gösterse de, değişmeyen ana amaç; istenilen miktarda suyu, global kalite standartlarında ve uygun basınçla tüketicilere ulaştırmaktır. Bu aşamada, şehrin gelişimine göre şekillenen şebeke ve teknoloji tasarımları, suyun doğru ve izlenebilir şekilde denetimi ve yönetimi, enerjinin daha verimli kullanımı ve sürdürülebilirlik gibi kavramlar öne çıkıyor. Genel idare ve kamu kurumlarımızın ihtiyaçları da kavramlar doğrultusunda farklılaşıyor.

32 ülkede güvenle kullanılan kalite

Standart Pompa’nın tüm ürünleri uluslararası kalite standartlarında üretiliyor, Avrupa’dan Uzakdoğu’ya onlarca ülkede, binlerce projede tercih ediliyor. Standart Pompa, daima teknolojiyi yakından takip ederek hem sektöre öncülük yapıyor hem de Ar-Ge merkezi ile yeni teknolojiler geliştiriyor. Ücretsiz proje danışmanlığı, proje bazlı montaj desteği, enerji etüdü hizmetlerinin yanı sıra, hızlı yedek parça temini ve hızlı servisiyle de kurduğu sistemlerin devamlılığını sağlıyor.

Standart Pompa suya yön veren güvenli teknolojiler geliştiriyor

İSKİ Bulgurlu tesislerinde Standart Pompa çözümleri tercih ediliyor

Standart Pompa, ham su tedariki ve arıtılmış suyun transferinde SDS Çift Emişli Ayrılabilir Gövdeli Pompaları ile yüksek debili sistemlerde güçlü performans gösteriyor.

SKM Çok Kademeli Yatay Pompaları ile özellikle yüksek basınç gerektiren terfi istasyonlarında, 550 m’ye kadar basınç yüksekliğine ulaşabiliyor.

Çoğunlukla arıtma tesislerinde tercih edilen C Atık Su Dalgıç Pompaları ve PC Atık Su Proses Pompaları ile güvenilir çözümler sunuyor.

Ekotasarım Direktifleri’ne uygun tasarlanmış ECO-SNT Tek Kademeli Santrifüj Pompaları ise az enerji ile yüksek verim gerektiren noktalarda farkını gösteriyor.

Standart Pompa’nın yenilikçi ürünlerinden Hydropower ise, terfi merkezlerinden tüketicilere yol alan şebeke üzerindeki basınç kırıcıların yerine kullanılıyor. Şehir şebekesinin su basıncını ideal ölçüde kırarak ortaya çıkan enerjiyi elektrik enerjisine çevirirken; hem dengeli bir su basıncı sağlayarak şebekenin ömrünü uzatıyor hem de elektrik üreterek ülke ekonomisine ve doğanın korunmasına katkıda bulunuyor.

Türkiye’nin dört bir yanında durmaksızın çalışıyor

Standart Pompa ürünleri, Türkiye’deki şehirlerin ve şebekelerin beklentilerine göre tasarlanıyor ve üretiliyor. Bu sayede, genel idare ve kamu kurumlarına yıllardır başarıyla uzman çözümler, hızlı ve güvenilir hizmetler sunuyor. Kahramanmaraş, Tekirdağ, Samsun, Adana, İstanbul, Konya, İzmir, Kocaeli, Antalya, Eskişehir, Balıkesir, Hatay gibi birçok büyükşehir belediyesi; şebekelerinde Standart Pompa’yı tercih ediyor.

60 yılı aşkın deneyimi, doğaya ve insana saygılı iş anlayışı, hızlı ve güvenilir servisiyle Standart Pompa, genel idare ve kamu kurumlarımızın yanında.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

Su israfını önleyen Mitsubishi Electric teknolojileri

Yayın Tarihi:

on

Global felsefesi “Changes for the Better” (Daha İyisi İçin Değişim) çerçevesinde daha iyi bir gelecek ve sürdürülebilir bir dünya için çalışan Mitsubishi Electric; toplumların yaşam kalitesini artırmak amacıyla ileri teknolojili çözümler geliştiriyor. Köklü inovasyon mirası ve bilgi birikiminin yanı sıra; üstün teknolojiye sahip, enerji verimli, çevreci, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle dikkat çeken global marka; Türkiye’de de iklimlendirme, otomasyon, asansör, yürüyen merdiven, görsel veri, uydu ve ulaştırma bağlantılı altyapı sistemleri gibi pek çok farklı alanda yüksek katma değer sağlamak için faaliyet gösteriyor.

İşletmelerde ve projelerde yüksek enerji tasarrufu

Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu

Mitsubishi Electric’in tüm ürün ve çözümlerinin ileri teknoloji, kalite ve enerji tasarrufu çerçevesinde geliştirildiğinin altını çizen Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu; “Dünyada mevcut kaynakların en etkili ve verimli şekilde kullanılması gittikçe daha çok önem kazanıyor. Özellikle sanayide enerji kullanımının; üretimde ve üretim standartlarında bir düşüşe neden olmadan azaltılması gerekiyor. Mitsubishi Electric olarak Türkiye’de enerji verimli, çevreci, kullanıcı dostu ve uzun ömürlü otomasyon çözümlerimizle; işletmelerde ve projelerde ciddi oranda enerji tasarrufu sağlıyoruz” dedi.

Suyun israfını önleyen Mitsubishi Electric teknolojileri

Mitsubishi Electric’in, Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI-World Resources Institude) tarafından geliştirilen su riski değerlendirme aracı WRI Aqueduct’u kullanara;, su riski tedbirlerine en çok ihtiyaç duyulan küresel üretim sahalarına öncelik verdiğini belirten Saraçoğl;, bunun sonucunda toplam su tüketiminin 40 bin metreküp azaltıldığını söyledi. Markanın arıtılan atık suların soğutma sistemlerinde yeniden kullanılması gibi bazı tedbirler sayesinde kümülatif su geri dönüşüm oranının iyileştirilmesine katkı sağladığını söyleyen Saraçoğlu;, “Mitsubishi Electric, iklim değişikliği ile mücadele ve su kaynaklarını korumaya yönelik çalışmaları ile CDP (Carbon Disclosure Project – Karbon Saydamlık Projesi) tarafından iklim ve su kategorilerinde en yüksek sıralama olan A listesine girmeyi başarıyor” şeklinde konuştu.

Mitsubishi Electric CO2 emisyonunu yüzde 30 azaltmayı hedefleniyor

Tüm faaliyetlerini “küresel ve önde gelen çevre dostu” bir şirket olma hedefi doğrultusunda şekillendiren Mitsubishi Electric’in; global çevre misyonu “Eco Changes” (Eko Değişim) çerçevesinde, hem kendi çalışanlarının hem de toplumun eko-bilinç düzeyini artırmak için çalıştığını ifade eden Saraçoğlu; sözlerine şu şekilde son verdi: “Mitsubishi Electric, 100. yıldönümü olan 2021 yılına kadar çevreyle ilgili önemli hedefler belirlemiş durumda. Bu kapsamda; düşük karbon ve geri dönüşüme dayalı bir toplum yaratılmasına katkıda bulunmayı; doğayla uyum içerisinde faaliyet göstermeyi ve grubun çevre yönetimi konusundaki faaliyetlerini güçlendirmeyi amaçlıyor. Mitsubishi Electric olara; 2021 hedeflerimiz paralelinde ürün kullanımından kaynaklanan CO2 emisyonunu 2001 mali yılına kıyasla, üretimden kaynaklanan CO2 emisyonunu ise 1991 mali yılına göre yüzde 30 oranında azaltmayı amaçlıyoruz. Bu noktada 2018 Çevre Raporumuz, hedeflerimize ulaşma yolunda önemli adımlar atıldığını ortaya koyuyor.”

Devamını Oku

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

Kuyulardan açık alanlara ekonomik sulama çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Pompa sistemlerinin öncü markası Alarko Carrier, bahçelerde ve turistik tesislerde sulama çözümlerine uygun yeni santrifüjlü pompa seçeneklerini satışa sundu. Alarko Carrier’ın Diamond serisindeki yeni pompaları, yağmurlama ve sulama işlemlerinde kuyulardan, derin sondaj kuyularından ve sarnıçlardan temiz su sağlanmasına olanak veriyor.

Kolay kablo bağlantısı için özel enerji kontrol kutusuna sahip olan pompalar, pratik kullanımları ile öne çıkıyor. Üstün motor özellikleri ile sürekli çalışmaya uygun yapıda olan pompalar, evlerde ve ticari uygulamalarda kullanılabiliyor.

Alarko Carrier Diamond CPm Serisi, açık kuyu ve depolardan 7 metreye kadar suyu çekebiliyor. Özellikle bahçe ve sera sulamaya uygun olan serideki ürünler hafif yapısıyla dikkat çekiyor.

Diamond D-JDTm Serisi, yalnızca 10 kg ağırlığında ve kompakt bir yapıya sahip. 9 metreye kadar emiş özelliği bulunan paslanmaz çelik seri, bahçe ve sera sulamalarında kullanılabiliyor.

Diamond D-JSWm Serisi, kendinden emişli döküm gövdesiyle açık kuyular ve depolardan 9 metreye kadar su alabiliyor.

Açık kuyu ve depolardan 9 metreye kadar emiş özelliği olan Diamond QBm Serisi de maksimum 8 kg olan hafif yapısıyla ev ve ticari uygulamalar için güvenilir çözümler oluyor.

Devamını Oku

Atıksu yönetimi

Xylem hızı ayarlanabilir yeni atık su mikseri

Yayın Tarihi:

on

Dünyanın lider su teknolojisi şirketi Xylem Inc. (NYSE: XYL) kolay uyarlanabilir çıkış kabiliyetleriyle yaklaşık %50 enerji tasarrufu sağlayan kompakt (hızlı) dalgıç atık su mikserinin tanıtımını yaptı.

Xylem Flygt 4220 model yeni mikser, atık su arıtma tesislerinin esneklik ve sürdürülebilirliğini geliştirirken operatörlerin değişen karıştırma şartlarını mikser çıkışında yapacakları ayarlarla kolayca yönetmelerine imkân tanıyor. Flygt 4220, istenen çıkışı sağlayacak şekilde kontrol edilebildiğinden tesisin enerji tüketimi önemli oranda azaltılabilecektir.

Xylem Ürün Yönetim Direktörü Johan Tegstam, “Tesis operatörleri operasyonel verimliliği artıran, spesifik sistem taleplerine bağlı olarak performanslarını iyileştiren ve ürün kullanım ömrünü uzatırken arıza süresi ve bakım maliyetlerini düşüren gerçek zamanlı veriler sağlamalarına imkân tanıyan mikser teknolojisi arayışındadırlar” dedi. “Flygt 4220 model yeni mikserimizin dikkat çeken özelliği hızı ayarlanabilir olmasında gizli. Tesis operatörleri lokal kontrol paneli, programlanabilir kontrolör veya tesis geneli kontrol sistemi üzerinden mikser çıkışını kolayca değiştirerek güncel karıştırma ihtiyaçlarını karşılayabilecektir. Bu fonksiyonellik sabit çıkışlı klasik mikserlere göre enerji tüketimini önemli ölçüde azaltırken proses verimliliğini büyük ölçüde iyileştirir ve tesisin karıştırma etkinliğinin gelecekte oluşabilecek değişikliklerden etkilenmemesini sağlar. Flygt 4220 model hızı ayarlanabilir mikseri hız, güç, alarmlar, çalışma süresi ve enerji tüketimi dâhil mikser performansı ve durumu hakkında kapsamlı bilgi sağlayacak şekilde tasarladık. Mikser üzerinde ekipmanın korunması ve proses sonuçlarının garanti edilebilmesi amaçlı aşırı yük denetimi dâhil çeşitli otomatik düzeltme fonksiyonları bulunmaktadır. Karıştırma gereksinimleri debi, oksijen ihtiyacı ve mevsimsel farklılıklar gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak zaman içinde değişiklik gösterdiği için atık su karıştırma sabit bir proses değildir. Klasik mikserler sabit çıkışla çalıştıklarından genellikle mikserin etkin olmayan çalışması nedeniyle boşa harcanan enerjiye, gereksiz yıpranmaya ve daha fazla bakım yapılmasına yol açarlar.”

Tegstam sözlerini “Flygt 4220 mikser tüm yaygın montaj sistemlerine uyduğu gibi donanım güncellemeleri için de idealdir ve mevcut kuruluma kolaylıkla takılabilmektedir” diyerek tamamladı.

Flygt 4220 mikser 1.1, 1.5, 2.2 ve 3 kW versiyonları bulunan ve market lideri verimlilik sunan IE4 süper premium verimliliğe sahip motorları da içeren Xylem’in Flygt Dirigo entegre güç elektroniği platformuna dayanmaktadır.

Tek devirli mikserlerin ürettiği sabit çıkışın aksine mikserin çok çeşitli çalışma noktası sağlayabilme kapasitesi tek bir Flygt 4220 mikserin birden fazla klasik mikserin yerine geçebilmesine imkân tanıdığı gibi daha az sayıda mikser ve parçanın stokta tutulmasını gerektirir. Flygt 4220 farklı tank ve uygulamalarda tekrar tekrar kullanılabileceğinden revizyon veya değiştirme için daha az yatırım sunar.

Flygt 4220, Xylem’in hızı ayarlanabilir atık su mikserleri serisinin bir parçası olarak, 2015 yılında piyasaya sunulan daha büyük Flygt 4320 mikser modeline katılıyor.

Devamını Oku

Trendler