Connect with us

Vanalar

SMC’den yeni uzun ömürlü, açılı, pistonlu ve durum göstergeli valf

Yayın Tarihi:

SMC VXB serisi, uzun çalışma ömrü, düşük sızdırma seviyeleri ve kompakt bir tasarım sunan hava, buhar ve sıcak su ile kullanılabilen görsel kontrolü kolay, açılı pistonlu bir valftir.

Pnömatik alanda dünya çapında lider olan SMC, VXB serisi açılı piston valfinin tasarımını, valfin açık ya da kapalı durumunun görsel olarak onaylanmasını sağlayan bir durum göstergesiyle geliştirdi.

Vana arızasından dolayı zahmetli ve maliyetli üretim duruşlarını azaltmak amacıyla, pazar talepleri doğrultusundan geliştirilen bu valfler, göstergenin entegrasyonu sayesinde arıza teşhisini kolaylaştırarak kullanıcılara zamanında tepki verme imkânı sağlamaktadır.

VXB serisi, 5 milyon hava ve 3 milyon buhar çevirimi sağlayabilir. Ayrıca, dahili hava kaçaklarını sadece 10 cm³/dk veya daha düşük bir seviyeye indirgeyen özel bir FKM kauçuk contası vardır.

3/8” ölçülü valfte sadece 100 mm yüksekliğinde kompakt bir tasarıma sahip olan VXB, sıcaklık kontrolü, sıcak su sistemleri, endüstriyel çamaşır makineleri, sterilizasyon ve temizleme ekipmanları gibi uygulamalar için ideal bir çözümdür.

Daha fazla tasarım özelliği, çift koruyucu yapısı ile valfin ömrünü ve verimliliğini uzatarak kullanıcıların maliyetlerini minimum seviyede tutmasına yardımcı olur. Koruyucu bir conta ve bir reçine kazıyıcı sayesinde yabancı parçacıkların VXB’nin performansına müdahalesi engellenir.

3/8, 1/2 ve 3/4 üç bağlantı noktasına sahip VXB, dört kenarının üçünde yer alan pilot bağlantı noktası konumu ile bronz veya paslanmaz çelik (316L eşdeğeri) olarak sipariş edilebilir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

Dikkan Ar-Ge Merkezi, sektöründe ilk oldu

Yayın Tarihi:

1978 yılından bu yana yüksek kalitede endüstriyel ve gemi vanalarının yanı sıra, özel tasarım vanaların üretimini de gerçekleştiren Dikkan Vana, Ar-Ge yatırımlarını başarıyla tamamlayarak vana sektöründeki ilk Ar-Ge merkezini kurdu.

İzmir Kemalpaşa’da 90 bin metrekarelik entegre tesislerinde yaklaşık 500 kişiyi istihdam eden Dikkan Vana, inovatif bakış açısını kurduğu Ar-Ge merkezi ile taçlandırdı. Firma, tüm mühendislik ve tasarım faaliyetlerini Dikkan Ar-Ge Merkezi çatısı altında birleştirdi. Türkiye’nin 677. Ar-Ge merkezini kuran Dikkan, vana üreticileri arasında da “Ar-Ge Merkezi Belgesi” almaya hak kazanan ilk firma oldu.

Vana sektöründe ilk Ar-Ge merkezi

Dikkan Grup Genel Müdür Yardımcısı Birol Aslantaş, Ar-Ge ve yenilik yoluyla ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması için teknolojik bilgi üretilmesini, üründe ve üretim süreçlerinde yenilik yapılmasını, ürün kalitesi ve standardının yükseltilmesini her zaman öncelik olarak gördüklerini belirtti. Aslantaş, “Biz de bu doğrultuda Dikkan Vana olarak uzun ve yoğun bir Ar-Ge merkezi hazırlık ve başvuru sürecine başladık. Sürecin başarıyla tamamlanmasından sonra vana sektöründeki ilk Ar-Ge merkezi olma hakkını kazandık” şeklinde konuştu.

“Çıkış noktamız yenilik ve teknoloji”

Ar-Ge merkezi olmanın Ar-Ge personeli ve nitelikli işgücü istihdamının artırılmasına da olanak verdiğine değinen Aslantaş, “Üretimde verimliliğin artması, teknolojik bilginin ticarileştirilmesi, rekabet öncesi iş birliklerinin geliştirilmesi, girişimcilik ve bu alanlara yönelik yatırımlar oldukça önem taşıyor. Ar-Ge merkezimizin kurulmasıyla birlikte tasarım, imalat ve diğer tüm süreçlerimiz bilimsel ve yenilikçi bir düzleme oturtularak, tam anlamıyla bilim ve teknoloji üreten bir firma haline geleceğiz” açıklamasını yaptı.

Teknoloji ihraç edecek

Genel Müdür Yardımcısı Birol Aslantaş sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Dikkan Vana bugün DIN, ANSI, JIS, VG gibi uluslararası normlarda gerçekleştirdiği üretiminin yüzde 93’ünü 60’tan fazla ülkeye ihraç ediyor. Bizim çalışmalarımız, Ar-Ge merkezi olmaya hak kazanma ile beraber bitmiş değil, aksine yeni başlamıştır diyebiliriz. Teknoloji ve bilim üreten bir firma olarak, ürünlerimizdeki katma değerimizi artırmamız ve ihracat yönümüz ile ülke ekonomisine katkı sağlamamız beklenmekte olduğu için çalışmalarımıza bu anlamda hız vermemiz gerekecektir.”

Dikkan Vana, 90.000 metrekarelik entegre tesislerinde modern CNC üniteleri, donanımlı kalite kontrol laboratuvarları, vana ve döküm konusundaki tecrübesi, üstün kalite anlayışı, Ar-Ge faaliyetleri, pazara olan hâkimiyeti ve almış olduğu kalite sertifikalarıyla sektörüne öncülük etmeye devam ediyor.

Devamını Oku

Vanalar

Belimo’dan sektörün en akıllı vanası: Energy Valve

Yayın Tarihi:

Belimo’nun bugün kullandığımız damper motorunu icat etmesinin üzerinden yaklaşık 40 yıl geçti. Bu süre zarfında da Belimo yeniliklerle sektörü ileri taşımaya devam ediyor. Hava kontrol ürünlerinde damper motorunun icadıyla yaptığı etkiyi, 15 yıldan fazla süre önce küresel kontrol vanasını icat ederek su tarafında da gerçekleştiren Belimo, su tarafında bir adım ileriye gidip elektronik basınçtan bağımsız kontrol vanasını (elektronik kombine vana) icat etti. En son olarak Yapay Zekâ, nesnelerin interneti, bulut bilişim gibi birçok günümüzün teknolojisini dâhil ettiği Energy ValveTM ile ısıtma ve soğutma kontrol vanalarına yeni bir çığır açarak, konusunun lider ve en yenilikçi markası olma unvanını pekiştirdi.

Belimo Energy ValveTM ultrasonik debimetre, küresel kontrol vanası, iki adet sıcaklık sensörü ve tüm bunları kontrol eden akıllı bir motordan oluşuyor.

Enerji Vanası > Kombine vana (PICV) + Kalorimetre + Kesme Vanası

Enerji Vanasının geleneksel kontrol vanalarından farkları:

Enerji kontrolü: Geleneksel kontrol vanasına gönderdiğiniz 0…10V kontrol sinyali kontrol vanasının açıklığını belirlerken, Enerji Vanasına gönderdiğiniz 0…10V kontrol sinyali, bağlı bulunduğu serpantinin kapasitesinin yüzde kaçı kadar ısı transferi olacağını belirler.

Delta T kontrolü: Geleneksel kontrol vanası veya kombine vanalarda sıcaklık farkını kontrol eden bir kontrolör yoktur. Oysa Enerji Vanası kontrol ettiği serpantini her zaman minimum tasarım ∆T değerinde (örneğin Soğutma ∆T = 5 °C) tutar. Bunu yapabilmek için serpantininizin eğrisini çıkarır, Yapay Zekâ kullanarak serpantininiz öğrenir ve size en verimli çalışacağı debi ve sıcaklık farkını gösterir. Böylece hiçbir vanada elde edemeyeceğiniz yüksek verim ve enerji tasarrufunu elde edebilirsiniz.

Balanslama: Geleneksel balans vanası ya da kombine vanada dengeleme basınç farkına göre yapılırken, Enerji Vanasında dengeleme doğrudan debimetre üzerinden debi izlenerek yapılır.

Enerji ölçümü: Geleneksel kalorimetrelerde tüketiminizi belirli periyotlar (aylık, yıllık vb.) ile görürken, Enerji Vanasında anlık ve Cloud üzerinden, ömür boyu kaydedilen veriye de ulaşabilecek şekilde görebilirsiniz.

Glikol ölçümü: Belimo Ar-Ge ekibinin tasarladığı patentli bir teknoloji ile tesisattaki glikol ölçümünü de yapan Enerji Vanası, donma riskini minimuma indirmekle birlikte serpantinin tükettiği enerji hesaplanırken kullanılan akışkandaki su/glikol oranı ölçümü sayesinde geleneksel ölçüme göre çok daha doğru enerji izlemesi yapılmasını mümkün kılar.

İzolasyon: Küresel vana teknolojisi ile üretilen %100 sızdırmaz Enerji Vanası sayesinde kesme vanasına gerek kalmaz.

Entegre webserver: Geleneksel kontrol vanalarına, eğer bağlı ise otomasyon üzerinden ve sadece ne kadar açık olduğunu görerek erişebilirsiniz. Enerji Vanası; tüm ayarlara, verilere ve trend eğrilerine ulaşabilmesi ve otomasyondan bağımsız kullanılabilmesi adına bir webserver bulundurur. Network veya statik IP üzerinden de erişebileceğiniz bu webserver, cihaza bina dışından da ulaşımınızı mümkün kılarak müdahale gerektiği noktada işinizi kolaylaştırabilir.

Otomasyon entegrasyonu: Geleneksel kontrol vanalarında, sadece analog sinyal ile iletişim kurabilirken, Enerji Vanasında otomasyon sisteminin kolay entegre olabilmesi için birden fazla entegrasyon seçeneği vardır. Bunlar arasında yine geleneksel analog sinyal ile entegrasyon bulunmakla birlikte, BACnet/IP, BACnet/MSTP, Modbus/RTU ve MP gibi tüm otomasyon firmalarının entegre olabileceği geniş bir haberleşme protokolü seçeneği de bulunur.

Sistem performans raporu: Cloud’a bağlanabilen Enerji Vanaları İsviçre’deki kontrol ekibi tarafından 3 aylık periyotlarla incelenerek, kullanıcıya sistemin daha yüksek performansta nasıl çalışacağını da gösteren ücretsiz performans raporları gönderiliyor.

7 yıl garanti: İklimlendirme sektöründeki 5 yıl garanti süresi ile rakiplerinden ayrılan Belimo, kendi rekorunu kırarak Cloud’a bağlandığı takdirde Enerji Vanası için garanti süresini 7 yıla uzatmaktadır. Belimo bu garantiyi koşulsuz olarak sağlamaktadır.

Tüm bu özellikleri ile Enerji Vanası; kalorimetre, balans vanası, kontrol vanası ve kesme vanası görevi görerek ürün maliyeti, işçilik, kablolama gibi birçok konuda tasarruf sağlıyor. Enerji Vanasının yararlarına bakınca yeni dijital çağın getirileri olan Nesnelerin İnterneti (IoT), Büyük Veri, Yapay Zekâ ve Bulut Bilişim gibi teknolojilerin iklimlendirme sektörüne neler katabileceğini düşünmemek elde değil.

Devamını Oku

Vanalar

Şişirilebilir Contalı Proval Kelebek Vanalar

Yayın Tarihi:

Yazar:

Proval V101-SC serisi şişirilebilir contalı aşınmaya dayanıklı kelebek vanalar, wafer ve lug tiplerinde pnömatik aktüatörlü olarak, akışkan özelliklerine uygun Silikon, EPDM, NBR veya yüksek aşınma dayanımına sahip beyaz SBR contalı üretilmektedir. Şişirilebilir contalı vanalar, partikül içeren akışkan hatları, kuru akışkanlar ile pnömatik toz transfer hatları gibi aşındırıcı ortamlar için sürtünmesiz çalışma özelliklerinden dolayı yüzde 100 sızdırmazlık ve çok sık açma-kapama yapılan hatlarda dahi çok uzun ömürlü proses kontrolü sağlar. Madencilik, çimento, yapı malzemeleri ve diğer proses hatları genel uygulama alanları arasında yer almaktadır. V101-SC serisi vanalar proses hatlarında sorunlu mevcut bir kelebek vananın yerine kolayca monte edilir ve tesisteki otomasyon sisteminde herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duymaz. Kelebek vana conta arka yüzeyine basınç uygulayarak sızdırmazlık sağlayan pnömatik kontrol ünitesi (A260-SC) vana açma-kapama süresine göre 0-10 saniye arası geciktirmeli ayarlanabilmektedir. V101-SC serisi vana diskleri standart V101 serisinden daha küçük işlendiğinden açma-kapama esnasında sürtünme oluşmamaktadır. Vanaya kapatma komutu verildiğinde, önce vana kapatılmakta, hemen ardından conta arka yüzeyine basınç uygulanmakta, şişen ve disk yüzeyine oturan conta ile tam sızdırmazlık sağlanmaktır. Açma komutu verildiğinde ise önce conta arkasındaki basınçlı hava tahliye edilmekte daha sonra vana açılmaktadır. Bu koşullarda sürtünmesiz çalışma sağlanmaktadır. V101-SC serisi vanalar gıda prosesleri için polisajlı disk ve silikon contalı opsiyonlar ile emniyet için basınç alarm sensörleri, açık-kapalı konum sensörleri gibi opsiyonel aksesuarlar ile sunulmaktadır.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler