Connect with us

Yazılım Kuruluşları

Revit yapısal elemanlarının modellenmesi ilk kez mümkün

Yayın Tarihi:

on

FARO, Revit®’te genişletilmiş BIM modelleme araçları, daha iyi kalite güvencesi ve tarama verilerini elde etme ve analiz etmede zaman tasarrufu sağlayan PointSense 18.5’i sundu

3D ölçüm ve görüntüleme çözümlerinde dünyanın en güvenilir kaynağı olan FARO® (NASDAQ: FARO), AutoCAD® ve Revit® üzerinde çalışan AEC profesyonelleri için, nokta bulut modellemesinin hızlandırılması amacıyla geliştirilmiş araçlar sağlayan son güncelleme FARO PointSense 18.5’i duyurdu. Yeni sürüm kullanıcılara, yeni uyum ve deformasyon analiz araçları, gelişmiş yazılım ergonomisi ve daha sorunsuz bir iş akışı entegrasyonu sunuyor.

PointSense for Revit® 18.5’te kullanıcılar, çelik kirişler ve kolonlar gibi yapısal unsurları ilk kez nokta buluta hızlı ve doğru bir şekilde aktarıyorlar. Sürecin tam kullanıcı kontrolüyle birlikte akıllı algoritmalar kullanılarak, özel bileşenler otomatik olarak önceden seçilebiliyor ve yerleştirilebiliyor. Ayrıca, tarama verilerinin SCENE 7.1’den Revit®‘e aktarılması daha kolay. Yeni bir SendToRevit uygulaması, Scan View’dan PointSense for Revit®’e koordinatların kesintisiz aktarılmasını sağlıyor. VirtuSurv’daki dışa veri aktarma ve işleme için yapılan rota değişikliği artık gerekli değil.

Global İnşaat BIM-CIM Başkan Yardımcısı Andreas Gerster; “PointSense for Revit®’te geliştirilmiş montaj fonksiyonu ile gerçek bina verilerinin BIM modellerine aktarılması bir kez daha müşterilerimiz için daha kapsamlı hale geldi. Scene-PointSense for Revit® arayüzü, FARO SCENE nokta bulut verilerini daha verimli kullanarak iş akışını düzenliyor. İster kapı, isterseniz de duvar, çatı, boru hattı modellemesi yapın, nokta bulut koordinatlarının BIM yazılımına sorunsuz bir şekilde aktarılması yazılım kullanıcılarımıza anlık bir değer iyileşmesi kazandırıyor” dedi.

PointSense for AutoCAD®‘teki yeni ve geliştirilmiş deformasyon araçları, mimarların ve mühendislerin gerçek dünya şartlarına karşın geometrileri daha da doğru ve özelleştirmiş şekilde analiz etmelerine izin verir.  Standartlara göre sapma toleransının daha iyi görselleştirilmesi, 3D modellerinin kabulünün yanı sıra, paydaşlara belgelenmiş bir kalite güvence raporunun verilmesini de sağlar.

İşletme Mühendisleri çelik kirişleri (sürüm 18.0’daki gibi üç kat daha hızlı), üç boyutlu katı cisimleri veya eğilmiş boruları nokta bulutuna yerleştirdiklerinde zaman açısından dikkate değer bir kazanç elde ederler. Bu nedenle karmaşık tesislerin ve fabrika alanlarının sayısallaştırılması ve modellenmesinde genel verimlilik önemli ölçüde artmıştır.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Yazılım Kuruluşları

EfficiencyManager, mobil cihazlarda

Yayın Tarihi:

on

Klüber Lubrication EfficiencyManager, şirketlere üretim süreciyle ilgili tüm makinelerin ve ekipmanların kapsamlı bir incelemesini ve optimizasyon potansiyellerini sağlar. Online tabanlı yazılım paketi, entegre tesislerdeki artan karmaşıklığın etkin bir şekilde yapılandırılmasını ve sorunsuz bir üretim operasyonunun yapılmasını destekler.

Yeni EfficiencyManager uygulaması, artık bakım çalışmalarının kâğıda ihtiyaç duymadan yapılmasını ve belgelenmesini sağlıyor. Söz konusu sistem, varlık veya envanter numarasını girerek veya basitçe QR kodu algılamasıyla kullanıcı dostu bir arama fonksiyonuyla seçilebiliyor. Uygulamadaki dijital bakım planı, planlanan tüm çalışma öğeleri hakkında bilgi sağlıyor. EfficiencyManager uygulamasında, ilgili bakım çalışması için gerekli olan çalışma talimatları ve dokümantasyonlar doğrudan uygulama içinden çağırılabiliyor; bu da süreci önemli ölçüde kolaylaştırıyor ve hataları önlemeye destek oluyor. İş tamamlandıktan sonra sisteme geribildirim veriliyor; böylece denetim boyunca uyum ve takip sağlanıyor.

Uygulama, bir şifre ve güvenli bir bağlantı yoluyla verilerinizi yetkisiz erişime karşı güvenle korunuyor.

EfficiencyManager App, iOS ve Android sistemlerde kullanılabilir. Uygulamayı kolayca indirebilir, bir EfficiencyManager web hesabı oluşturarak kullanabilirsiniz.

Devamını Oku

Yazılım Kuruluşları

LS Endüstriyel’in “Yeni Nesil Teknoloji”si: PLC ürün serisi

Yayın Tarihi:

on

LS Endüstriyel Sistemler’in Yeni Nesil Teknoloji adıyla çıkardığı PLC ürün serisi, küçük ve orta ölçekli projeler için kullanılan XGB serileriyle orta ve büyük ölçekli projeler için kullanılan XGT serilerinden oluşuyor.

XGB serisi XBM ve XBC adlı alt serilerden oluşur. Hem kompakt hem de modüler özelliklere sahip olmasıyla çok esnek bir yapıdadır. Böylelikle XGB serisi birçok iş için uygun olabilmektedir. XGT serisi ise XGK, XGI ve XGR alt serilerinden oluşur. Yüksek performanslı ve güçlü modülleriyle her türlü işin üstesinden kalkabilme potansiyeline sahiptirler.

XGB Serisi

XGT serisi 0.0085㎲ işlem hızı ile rakiplerine göre çok daha hızlıdır. Ethernet ve USB arabirimini destekleyerek daha kolay, daha hızlı program yükleme yapılabilmesini sağlar. Küçük modül boyutlarıyla hem ekonomiktir hem de oldukça yer tasarrufu sağlamaktadır. Farklı amaçlara uygun farklı işlemcilere sahip olduğu için ihtiyaca göre en ekonomik veya en güçlü işlemci seçilebilir. Öntanımlı veriyolu denetleyicisi ve 16-bit hızlı haberleşme algoritmasıyla oluşturulan en hızlı rak arabirimine sahiptir. Böylelikle 20MB/sn ana rak haberleşme hızına sahip olmaktadır.

PLC Ağlarında en çok kullanılan Modbus, PROFIBUS, DeviceNET, BACnet ve Hızlı Ethernet destekleriyle en büyük sistemlere kadar Açık Network Çözümü sunar. Kolay network yönetimi ve kullanım kolaylığının yanı sıra daha güçlü haberleşme fonksiyonları kullanılmasına da olanak sağlar. Bütün network ve haberleşme modülleri izleme ve tanı koymayı sağlayan XG-PD (Network Yöneticisi) programını destekler. Bu program network’teki cihazları arar ve durumlarını gösterir. Her istasyonun High-Speed Link haberleşme durumunu izler. Gönderilen ve alınan haberleşme çerçevelerini gösterir. XGR serisi işlemcilerin Yedekli Sistem desteğiyle PLC’nin veya hattın olası bir arızasından dolayı sistem durmak yerine hiç ara vermeksizin yedek PLC veya hat yardımıyla kaldığı yerden çalışmaya devam eder. Böylelikle çok kritik sistemlerde arızadan kaynaklanan üretimin durması yüzünden oluşan büyük maddi kayıpların da önüne geçilmiş olunur.

XGB-DR205

Ethernet kullanımının endüstri alanında hızla yaygınlaşmasının ardından LS, yeni çıkardığı ürünlerde Ethernet opsiyonunu kalıcı hale getirmiştir. Bunun yanında işlemci teknolojisini geliştirmiş ve eskisine nazaran 10 kat daha hızlı işlemciler kullanmaya başlamıştır. Özellikle kompakt PLC’lerdeki yeni modellerle, en zorlu makine otomasyonlarında tek başına yeterli olmaktadır. Pozisyonlama ve hareket kontrolünde büyük fark yaratan EtherCAT teknolojisi, PLC’leri farklı bir mecraya taşımıştır. Hız ve esnekliğin mümkün olduğu bu teknoloji sayesinde kontrol edilebilir eksen sayısı, kompakt PLC’lerde 16, modüler PLC’lerde ise seçilen slot sayısı ile sınırlıdır.

Kompakt PLC’ler, yapısından dolayı birçok sistemde ek bir modüle ihtiyaç duymadan kullanılabilmektedir. Buna karşın opsiyon modülleri ve ilave modüller ile giriş/çıkış sayısı genişleyebilmektedir. Program parçalara bölünerek daha modüler, daha kontrol edilebilir hem de daha kolay yazılabilir hale gelmektedir. RS232C, RS485 seri haberleşme, USB ve Ethernet portlarına sahiptir. Giriş/Çıkış sayısı 10 ile 64 nokta arasında değişen modelleri mevcuttur, bu sayı ilave modüllerle birlikte 384’e kadar artırılabilir. 8 kanal hızlı sayıcı girişine, 2 eksen pozisyonlama çıkışına sahiptir. Ayrıca pals yakalama, giriş filtresi ve harici kesme, PID kontrol fonksiyonları da bulunmaktadır. Gelişmiş modelinde, bu özelliklere ek olarak, 16 eksen EtherCAT pozisyonlama, 4 eksen LD pozisyon kontrol, WEB sunucu, Ethernet portu, Analog giriş/çıkış bulunmaktadır.

 

XBM-H Serisi

LSIS’ in 2017 yılında satışa sunduğu yeni hareket kontrol cihazı (Motion control), orta ölçekli makine ve robot uygulamalarında kullanılabilir. EtherCAT altyapısıyla 32 eksene kadar hareket kontrol mümkündür. CAM kontrol, G-Code, Robot kontrol (Delta3, Delta3R, Lineer Delta) fonksiyonlarına sahiptir. IEC standart yazılımı ile kolay ve hızlı programlama imkânı sunar.

XMC Serisi (Motion Control)

XG5000 adlı geliştirme yazılımı kullanışlı ve rahat bir çalışma ortamı sunar. Bu program ile birden çok PLC’yi tek çatı altında programlayabilmenizi sağlar. Ayrıca PLC programlarını parçalar halinde programlamaya destek sağlayarak daha modüler programlar yazılabilmesine olanak tanır. Böylece çok daha kontrollü bir şekilde programlama yapılabilmesini sağlar. Bu da hata yapma oranını azalttığı gibi hataları bulma ve düzeltme süresini de azaltır. Değişken özelliği kullanılarak yazılan bir programcık daha sonra farklı programlara entegre edilebilir.  Bu entegre etme işlemi değişken özelliği sayesinde çok kısa bir zamanda yapılabilir. Geniş ve kolay komut setleri ve parametre ayarları yardımıyla program uzunluğunu oldukça azaltır. Kullanıcı tanımlı fonksiyon tuşları ve kısayollarıyla kullanıcıyı hızlandırır. Bu gibi özellikler sayesinde programlama süresi oldukça azalır. Özel modüller için ayrı programlar yazılmasına gerek yoktur. Her şey parametre ayarlarından yapılır. Farklı kesme programlarına sahiptir. Böylece dış veya iç değişkenlere tepki süresi azalmış olur. Ayrıca sahip olduğu simülasyon fonksiyonuyla programı PLC’ye yüklemeksizin sanki bir PLC varmış gibi PC üzerinden programınızı test edebilirsiniz.

Devamını Oku

Yazılım Kuruluşları

Dassault Systèmes, SOLIDWORKS 2018’i tanıttı

Yayın Tarihi:

on

  • 3 boyutlu tasarım ve mühendislik portföyünün en yeni sürümü tasarım ve üretim süreçlerini entegre ediyor ve SOLIDWORKS CAM’i de içeriyor
  • Basitleştirilmiş ürün geliştirme ve iş akışı etkileşimleri; inovasyonu hızlandırıyor ve işletme için daha iyi sonuçlar sağlıyor.
  • Kullanıcıların iş performansını daha da artıracak uçtan uca süreç çözümleri önümüzdeki aylarda kademeli olarak kullanıma sunulacak

Dassault Systèmes (Euronext Paris: #13065, DSY.PA) 3 boyutlu tasarım ve mühendislik uygulaması portföyünün en yeni sürümü olan SOLIDWORKS 2018 uygulamasının duyurdu. SOLIDWORKS 2018, her büyüklükteki işletmenin parçaları ve ürünleri nasıl üreteceği konusunda tekrar düşünmesini ve günümüzün deneyim odaklı ekonomisinde yenilikçi fikirleri daha hızlı pazara sunmasını mümkün kılan, tasarım ve üretim süreçlerini entegre eden uçtan uca bir çözüm içeriyor.

Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformu üzerinde çalışan SOLIDWORKS 2018, ürün geliştirme iş akışında disiplinler arası etkileşimleri basitleştiren çözümlerle işletmenin üretim stratejisinin tamamında tasarımı destekliyor. Akıllı üretimi kolaylaştıran bu tek biçimli süreç, bir sistemden diğerine veri aktarımı gerektirmeden tüm ürün geliştirme ekipleri için her zaman, her yerden ve gereken her türlü formatta bağlantılı ve sorunsuz veri akışı sağlıyor.

Günümüz sert rekabet ortamında ancak bir ürün satışı ve kullanımının ötesinde, güçlü ve etkili müşteri deneyimleri sunan işletmeler müşteri bağlılığı yaratabilmekte. Bu durum başarı için işletmeleri operasyonlarının her alanında inovasyona teşvik ediyor. Geçmişte kalmış organizasyon yapıları, süreçler ve araçlar ürün geliştirmenin tasarım ve üretim ayaklarını birbirinden ayırıyor. Bu da işbirliği, plan ve bütçeleri etkileyen hatalara yol açıyor.

SOLIDWORKS 2018 ile eşzamanlı olarak birlikte çalışan ekipler daha hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde ürün ve parça tasarlayabilecek, işlevini ve üretilebilirliğini doğrulayabilecek, verileri ve ilgili süreçleri yönetebilecek, üretimde otomasyon sağlayıp denetim yapabilecek. Tasarım sürecinin erken aşamalarında eklenen fikirler sayesinde tasarım ve üretimdeki değişiklikler hızlı ve kolay bir şekilde yönetiliyor, ilgili model, program, çizim ve belgelere otomatik olarak aktarılabiliyor.

Yepyeni bir uygulama SOLIDWORKS CAM

Bu sürece yönelik temel bir SOLIDWORKS 2018 özelliği, bilgi alarak kural tabanlı işleme sağlayan ve üretim programlama otomasyonunu mümkün kılan yeni bir uygulama olan SOLIDWORKS CAM. Tasarımcılar ve mühendisler tasarımlarının nasıl hayata geçirileceğini daha iyi anlıyor, karar alırken daha fazla bilgiye ulaşıyor ve hızlı bir şekilde prototip parça üretebiliyor, böylece kalite, maliyet ve teslimat kontrol altında tutuluyor. Bu uygulama aynı zamanda saatler değil saniyeler içinde otomatik olarak tasarlanan ve programlanan özel parçalarla ekiplerin “sipariş üzerine üretim” stratejilerini uygulamasını mümkün kılıyor.

Dassault Systèmes SOLIDWORKS Türkiye Satış Müdürü Burak Kuralkan, şunları söyledi: “Başarılı bir müşteri deneyiminin temelinde iyi tasarlanmış bir ürün ve bunu üretmenin verimli bir yöntemi yer alır. SOLIDWORKS 2018 parça veya ürün imalatına daha akıllıca bir yaklaşımdan fazlasını sağlıyor, işletmelerin hayal gücünü inovasyona dönüştürmesine ve ekosistemler oluşturmasına yardımcı oluyor. Geçmiş sürümlerde de olduğu gibi SOLIDWORKS 2018’deki birçok yeni araç ve geliştirme SOLIDWORKS kullanıcılarının geri bildirimlerini temel alıyor, daha hızlı, daha yüksek kaliteli ve daha düşük maliyetli üretim için daha güçlü ve daha fazla olanak sağlıyor. Kullanıcıların iş performansını daha da artırmaya yönelik ilave uçtan uca süreç çözümleri önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacaktır.”

Yeni özellikler Alapala’ya ciddi bir zaman tasarrufu getirdi

2011 yılından bu yana Türkiye’de ve dünyada un makinaları sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Alapala Makina, SOLIDWORKS 2018’in yeni özelliklerini ilk deneyimleyen firmalar arasında. 1954 yılında kurulan Alapala Makina, un sektöründe uzmanlaşan ve sektörün lideri olma vizyonuyla alanında dünyanın en büyük iki şirketinden biri olan Alapala Grubunun en eski ve en bilinir şirketidir. Alapala Makina, istenilen büyüklükte anahtar teslim tesisler inşa ediyor. Üretiminin %95’ini ihraç eden şirket Türkiye’nin en büyük 500 ihracatçı firması arasında yer alıyor. Alapala Makina Proje Direktörü Onur Ersoy, SOLIDWORKS 2018’in yeni özellikleri sayesinde sunduğu avantajlar hakkında şunları söyledi: “İş dünyasında en çok ihtiyaç duyulan şeyin zaman olduğu yadsınamaz bir gerçektir. SOLIDWORKS’ün bu sürümünde birçok yeni özellik bulunmaktadır ancak bu özellikler arasında bir tanesinin öne çıktığını düşünüyoruz. SOLIDWORKS 2018 ile gerçekten zamandan tasarruf yapıyorsunuz. Part ya da montaj dosyalarının açılma hızında kayda değer bir gelişme var. 2017’deki part veya montaj dosyalarımızı 2018 formatına çevirdikten sonra açılma sürelerinin 2017’deki süreye kıyasla yarıya indiğini gözlemledik. Günde 30-40 dosya açtığımızı varsayarsak ve her bir dosya için 1 dakikalık bir zaman kazanabilirsek, bu ortalama olarak günde kişi başı 30-40 dakikalık bir kazanım anlamına gelmektedir. SOLIDWORKS 2018 bu noktada da bize önemli bir zaman kazandırıyor. Alapala Makina olarak ürünlerimizde %60-70 shett sheet metal kullanmaktayız. Slot ve sekme unsurlarını kendimiz oluştururken, revizyonlarda beraber hareket etmeleri için birbirine referanslamaktaydık. Ancak çoğu zaman bu referanslar patlıyor ve sürekli düzeltmemiz gerekiyordu. SOLIDWORK 2018’in yeniliklerden biri olan Tab & Slot tasarımı bizim efor ve zamanımızı en uygun şekilde kullanmamızı sağlayan önemli bir özelliktir”

Devamını Oku
Advertisement

Trendler