Connect with us

ARAÇ VE MAKİNA İMALATI

ÖZKAN Makine, ihtiyaca özel çözümleriyle fark yaratıyor

Yayın Tarihi:

on

ÖZKAN Makine Genel Müdürü Ümit Şevik sorularımız yanıtladı. Ümit Bey, ÖZKAN’ın ürün grupları ve üretim süreçleri hakkında bilgiler verirken, sektöre ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Sizleri bu söyleşiyle baş başa bırakıyoruz.

 

ÖZKAN Makine Genel Müdürü
Ümit Şevik

Öncelikle sizi ve firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Ümit Şevik. Makine mühendisiyim. 2001 yılından beri ÖZKAN Makine AŞ’de satıştan Ar-Ge’ye farklı birimlerde çalıştım. 2016 yılından beri genel müdür olarak görevime devam ediyorum.

Piyasaya sunduğunuz ürün grupları hakkında bilgi verebilir misiniz?

ÖZKAN’ın geniş bir ürün yelpazesi var. İçme suyu ve ham su hatlarında kullanılan izolasyon ve kontrol amaçlı vanalar, hava tahliye vanaları, çekvalfler ve bağlantı ekipmanlarının tasarım, üretim ve satış sonrası hizmetlerini gerçekleştiriyoruz. Ana ürün grubumuz çift flanşlı kelebek vanalar.

Bunlara ek olarak özel çözümler de üretiyoruz. Müşterimizin ihtiyacını dikkatle dinleyip, kullanıcıya özel çözümler üretiyoruz. Bu da rakiplerimize karşı ciddi bir avantaj sağlıyor. Her yeni çalışmada tecrübemize tecrübe katıyoruz. “Biz de bu ürün var. Bunu kullanın” demek yerine “Sizin için bu çözümü ürettik” diyoruz. Bu da kısa sürede yeni kilit müşterilerimiz olması anlamına geliyor.

Pek çok yeni ve farklı ürünümüz var. Başkalarının ilk defa duyduğu bir ürün, çoğu zaman bizim daha önce üretip, müşterimizin halihazırda kullanmakta olduğu bir uygulama oluyor.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözüm üretiyorsunuz?

Ağırlıklı olarak su tedariği için ürünler üretiyoruz. Ancak bizim ürünlerimiz kentlere su sağlayan ana hatlar, büyük pompa istasyonları ve enerji santralleri için. Yani ürünlerimizi yapı marketlerin raflarında göremiyorsunuz. Ancak dünyanın pek çok bölgesinde şehirlere su sağlayan hatlarda ÖZKAN’ın ürünleri kullanılıyor.

Endüstriyel kuruluşlar ve enerji santralleri için özel çözümlerimiz var. Zaman zaman tamamen kullanıcının istekleri doğrultusunda tasarlanıp, üretilen özel çözümler üzerinde çalışıyoruz.

Deniz suyu ve korozif akışkanlar için özel çalışmalarımız var. Madenlerden, deniz suyu arıtma tesislerine, büyük endüstriyel tesislerden, okyanusları dolaşan gemilere pek çok yerde ürünlerimiz kullanılıyor.

Satış ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Satış ekibimiz öncelikle müşterilerimizi dinliyor. Müşterinin neye ihtiyacı olduğunu anlayıp, bu doğrultuda bir çözüm sunuyoruz. Bu çözümün içinde Ar-Ge desteği, ürün, montaj ve devreye alma desteği ile satış sonrası destek de bulunuyor.

Hizmetlerimiz, satış öncesi proje desteği, ürün seçimleri ve alternatif çözümler üretmek olabiliyor. Satış sonrasında montaj ve devreye alma konusunda destek veriyoruz. Bakım ve onarım ile garanti ve servis isteklerinde de müşterimizin daima yanındayız. Ürünlerimiz dünyanın neresinde olursa olsun, birkaç gün içinde destek veriyoruz. Türkiye içinde bu süre saat mertebesinde.

ÖZKAN Makina, Ar-Ge çalışmaları kapsamında neler yapıyor?

Ar-Ge birimimiz pek çok proje takip ediyor. Bunların arasında mevcut ürün ve hizmetlerimizi geliştirmeye yönelik projeler, yeni ürün geliştirme projeleri ve üretim verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalar bulunuyor.

Ayrıca bağlı bulunduğumuz Hawle Avusturya Grubu ile takip ettiğimiz ortak projeler de var.

Ar-Ge bizim için son derece önemli bir birim. Müşteri istekleri doğrultusunda özel imalat yaptığımız için, Ar-Ge birimimize çok iş düşüyor.

Verimlilik ve sürdürülebilirlik kavramları ÖZKAN Makina için ne ifade ediyor.

İmalat yapan firmalar için şartlar her geçen gün ağırlaşıyor. Malzeme ve işçilik giderleri sürekli yükseliyor. Buna karşılık son kullanıcının beklentisi fiyatların düşmesi yönünde. Bu da üreticiyi ürünlerini daha kaliteli ancak daha ucuza üretmeye zorluyor.

Verimliliği ve üretim kapasitesini artırma üzerine çalışmalarımız ve buna bağlı bir yatırım planımız var. Amacımız daha kaliteli ürünleri daha uygun maliyetlerle kullanıcılarımıza ulaştırmak.

Tüm bu yatırımları ve değişimleri hayata geçirirken, bizi biz yapan değerlere de bağlı kalıyoruz. ÖZKAN bugün sektöründe kalitede öncü bir kuruluş. Pek çok yeniliği ülkemize ilk biz getirdik, getirmeye devam ediyoruz. Bunlar hep bizden bekleneni en iyi şekilde karşılama arzusu ile yapılan çalışmalar.

Sektörün Endüstri 4.0 kapsamındaki gelişimini değerlendirir misiniz?

Yurtdışında vana üreticileri Endüstri 4.0 kapsamında ciddi yatırımlar yapıyorlar. Merkezimiz ile beraber, biz de bu konuda çalışmalar yapıyoruz.

Ürünlerimizin yapısı ve proje bazlı çalışmamız nedeniyle seri imalat yapan firmalar kadar köklü değişimler planlayamıyoruz. Ancak pek çok prosesimizi Endüstri 4.0’a adapte etmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Piyasadaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Günümüzde, en kaliteli ürün ile en düşük kaliteli ürün aynı kefeye konuyor. Sonuçta konu fiyata endeksleniyor. Bu nedenle kaliteli imalatçının ihalelerde pek bir şansı olmuyor.

Şartnamelerin kaliteli ve kalitesizi ayırt edecek hale getirilmeleri gerekiyor. Kontrol ekiplerinin kaliteli ve kalitesizi ayırt edecek derecede yetkin olmaları da bir o kadar önemli.

Ürünleri son kullanıcı tarafından beğenilmeyen, çok sık arıza yapan, hatta daha ambalajlarından çıkarılmadan kullanılmaz hale gelen üreticiler ile aynı kefede tutulduğunuz bir ortam ne yazık ki adil olmaktan çok uzak.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Kısa vadede ürün ve hizmetlerimizi iyileştirme ve geliştirme projelerimiz var. Bunlara ek olarak ürünlerimize ve sistemimize ait kalite belgeleri üzerine de projelerimiz bulunuyor. Örnek vermek gerekirse, tüm ürünlerimiz CE belgeli. Farklı ülkeler için geçerli içme suyu onaylarımız var. Bunları giderek çoğaltıyoruz.

Orta vadede üretim kapasitemizi artırmaya yönelik projelerimiz var. Bu projelerin ilk adımları 2018 ilk çeyreğinde atıldı. Plan doğrultusunda devam ediyorlar.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Su hayat demektir. ÖZKAN’da bu değerli kaynağı, en az kayıp ve minimum enerji ile insanlara ulaştıracak çözümler üretiyoruz. Amacımız gelecek nesillere daha yaşanır bir dünya bırakmak.

Bizler ülkemizin su zengini olduğu öğretisi ile büyüdük. Ancak aslında su kaynaklarımız oldukça sınırlı ve sistemdeki kayıp ve kaçaklar nedeniyle bu sınırlı kaynak gerektiği gibi kullanılamıyor.

Kaliteli ürünlerin kullanıldığı sistemlerde bu kayıpların ciddi oranda düştükleri ve işletme maliyetlerinin de azaldığı bilinen bir gerçektir. Ülkemizde bu bilincin yerleşmesi için çalışıyoruz.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku

Otomotiv Teknolojisi

Dünü ve bugünü ile Pekşen Holding

Yayın Tarihi:

on

 70 yılı aşan, köklü bir aile şirketi olan PEKŞEN Yatırım Holding A.Ş. Grubu’nun Genel Müdürü Ahmet Pekşen ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızda, Pekşen Holding’in dünü ve bugününü konuştuk. 1943 yılından itibaren ticaret hayatında yer alan Pekşen Holding, bu zamana kadar birçok başarıya imza atarak tüm girişimcilere örnek teşkil ediyor.

Ahmet Bey, ilk olarak Pekşen’leri tanıyabilir miyiz?

PEKŞEN’ler olarak, Sakarya’da köklü bir geçmişe sahip, Sakarya’nın yerlisi bir aileyiz. Dedelerimizden intikal eden, 339 yıla varan Osmanlı Tapu Kütüklerine kayıtlı arazilerimiz bulunmakta halen. Kurtuluş savaşı gazisi (babamın babaannesi) Hacı Zehra ninemiz ve oğlu Muhtar Ahmet dedemiz çiftçilik ve hancılıkla (Osmanlı dönemi konaklama tesisleri) iştigal ediyorlarmış.
1943 yılında ise babam Mustafa Pekşen, kardeşleri ile birlikte dedelerimizden miras Sakarya nehri Tavuklar Köprübaşı’nda bulunan han ve kahvehanemizin yanında benzin istasyonu işletmeciliği ve bakkallık yaparak dedemizle birlikte ticarete başlamışlar.

1951 yılında, Arifiye sırtlarında Kalaycıbayırı mevkiinde, dedemiz ve babamız 2. benzin istasyonunu kurarak işi genişletmiştir. Bugün, babam, ben, oğullarım ve torunum olmak üzere, 4 kuşak bir arada bulunmanın mutluluğu ve hazzını yaşamaktayız.

Ahmet Bey, bize biraz da kendinizden bahsedebilir misiniz?

1957 Adapazarı doğumluyum. Merhume Gülser ve Mustafa PEKŞEN’ in ilk çocuğuyum. 1970’li yıllarda, Kabataş Erkek Lisesi’ndeki eğitimimden sonra, 1976’da İngilizce eğitimi almak ve ticari bilgilerim ile görgümü artırmak üzere İngiltere Londra’ya gittim.

Sonrasında askerlik görevimi tamamladım. Çanakkale Jandarma Çavuş Talim Taburu’nda acemi eğitimi sonrasında, Jandarma Genel Komutanlığı’nın emrinde Balmumcu-İstanbul da askerliğimi tamamladım.

1980 de, eşim Didar TOPLUOĞLU Hanımefendi ile evlendim. İkisi evli üç oğlum ve bir torunum var. Büyük oğlumuz İlker (1981), Yıldız Teknik Üniversitesi 2003 Makine Mühendisi mezunu. Duygu ERSOY Hanım kızımızla 2008  de evlendi. Mustafa Mert adında 4,5 yaşında torunumuz var.
Ortanca oğlumuz Alper (1986), Sakarya Üniversitesi İşletme mezunu. Oğlum Alper de Nimet TURAN Hanım kızımızla, 29 Haziran 2013 de evlendi.  Küçük oğlumuz Ömer (1990), 8 Temmuz 2013 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

Endüstriyel Sızdırmazlık Elemanları olarak kuruluş hikâyenizden bahsedebilir misiniz? Pekşen Endüstriyel Sızdırmazlık Elemanları ne zaman, nasıl kuruldu?

Oldum olası, sanayiye, bir şeyler üretmeye ve ürünün hizmetle birlikte pazarlanmasına özel ilgi duymaktaydım. Askerliğimi bitirip, evlendikten sonra, İstanbul’a yerleştim. Ve şirketlerimizden Pekşen Pazarlama A.Ş.’nin Beşiktaş Barbaros Bulvarında bulunan satış teşkilatında görev aldım.
Sızdırmazlık Elemanları konusunda dünya çapında bir Alman firmasının distribütörlüğünü almıştık. Almanya’ya eğitime giderek muhtelif ve uzun süreli eğitimler aldım. Sızdırmazlığın sanayide ne kadar önem arz ettiği konusunda kesin kanaatimiz oluştu ve faaliyetlerimizi bu yöne yoğunlaştırma kararı aldık. Pek çok olumsuzluklar yaşamamıza rağmen ısrarla üzerine gittik. Kısa denilebilecek sürede büyük başarılar elde ettik. Firma ile ortak yatırım kararı aldık. 5,5 yıla yakın görüşmeler sürdü. Bu sırada firmanın büyük patronu vefat etti. Sonrasında yaşanan, profesyonellik diye nitelenen çeşitli oyunlar ve anlaşılmaz ve kabul edilemez talepler ortaya çıkınca, taleplerini toptan reddettik ve distribütörlüğü bıraktık. Aradan üç ay geçti geçmedi, SAFEMATIC GmbH’ tan gelen teklifi değerlendirdik. Safematic’in dâhil olduğu grup,  NOKIA, ITT Schaub-Lorenz, Tampella, Tamrock, Türk Kablo gibi dünya devi kuruluşların sahibi Interpolator Holding Oy Finlandiya grubu.

Pekşen Endüstriyel Sızdırmazlık Elemanları olarak kurulduğunuz ilk yıldan bu zamana kadar olan gelişim sürecini anlatabilir misiniz?

SAFEMATIC Oy Finlandiya Başkanı  Bertel LANGENSKIÖLD ve SAFEMATIC GmbH Almanya Başkanı Hans Herber  EKMAN’ın teklifleri sonucunda, ilk aşamada, 4.200.000 USD ödenmiş sermaye ile PEKŞEN & SAFEMATIC A.Ş.’yi 23 Ocak 1989 da Adapazarı’nda  % 50 yabancı sermaye ve % 50 Pekşen grubu sermayesi olmak üzere kurduk. Toplamda 7.885.000 USD fiili yatırım yaparak, Almanya Starnberg’deki fabrikanın % 95’ini Adapazarı’na taşıdık. Arazi, bina ve makine yatırımlarımızı tamamlayarak, 51 haftada deneme üretimlerine ve ardından fiilen üretime başladık.

İlk üretimimizi, 10 Nisan 1990 da Almanya’ya ihraç etme başarısını gösterdik. 1991 yılının başlarında, SAFEMATIC Grubu ile alınan ortak kararla, SAFEMATIC Oy Hyryla-Finlandiya fabrikasının tamamını Adapazarı üretim tesislerimize taşıyarak, makine parkımızı ve üretim kapasitemizi 3,6 kat artırdık. Böylece üretimimizin  % 92,8 gibi büyük orandaki kısmını, Almanya üzerinden Doğu, Batı ve Orta Avrupa’ya, Finlandiya üzerinden de Kuzey Avrupa ve Sovyet Cumhuriyetlerine ihraç etme becerisini gösterdik.

1995 – 2002 arası zor yıllardı. Önce Interpolator Holding Oy, sonrasında Skopbank of Finnland Oy ve Sampo Insurance Oy’un bağlı kuruluşlarının Finlandiya da devletleştirilmesi gibi büyük bir değişim yaşandı. SAFEMATIC Grubundaki birçok firma ve iş grupları değişik firmalara satıldı.
Örneğin, gruptaki Finlandiya Muuramme ve Almanya da ki, SAFEMATIC ve VOGEL Yağlama Sistemleri iş alanı ve şirketleri İsveçli Rulmancı SKF’ye satıldı.

Finlandiya Muuramme deki ve Kanada daki, SAFEMATIC ve TYTON Seal Mekanik Salmastra ve Aksesuarları iş alanı ve şirketleri Amerika lı John CRANE’e satıldı. Almanya da Nidda-Frankfurt ve Landberg-Münih te iki ayrı fabrikada faaliyet gösteren SAFEMATIC Kaplama iş alanı, STARNBERGER GmbH’a ve IMPREGLON GmbH’a satıldı.

Almanya da Starnberg ve Landsberg de faaliyet gösteren SAFEMATIC GmbH’ın, şirketimizdeki % 50 hisselerini devir alarak, 2002 – 2004 arasında % 100 Türk sermayeli olduk.

Zor bir süreçti. Ancak, Allah’ın izni ve yardımı ile tüm bu süreçleri ve sıkıntıları aştık. Ürün yönetimi, Ar-ge ve yeni ürün alanlarında kararlarımızda çok daha özgürüz ve çok daha hızlıyız. Bu husus işimizde son derece önemli.

2003 yılında, İlker Yıldız Teknik Üniversitesinden üstün başarı ile Makine Mühendisi olarak mezun oldu. On yıldır Üretim Direktörü olarak işinin başında. Alper, 2009 da Sakarya Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. 4 yıldır Satış ve Pazarlama Direktörü olarak işinin başında.
Ömer, bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesi’nden üstün başarı ile Endüstri Mühendisi olarak mezun oldu. İhracatın başında görev alacak. Kısaca, yönetime yüksek tahsil yapmış 3. nesil ağırlığını koymakta. Kurumsallık ağır basmakta artık.

1943 yılından beri birçok başarıya imza atan bir aile şirketi olarak vizyon ve misyonunuzdan bahsedebilir misiniz?

“ Tüm dünyada, endüstriyel işletmelerin yapılaşmaları ve   makina & ekipmanlarında, dinamik ve statik aksamlarda,  sızdırmazlık problemleri, her işletmenin kendine özeldir.”

 “AR-GE ye büyük önem verdik.”
 “İşin ucuzuna kaçmak ve çok satmak gibi bir telaşımız asla olmadı “ 
“İşimizin sorun çözmek olduğunu,  iyi bilmekteyiz. ”

“ Rakiplerimizle uğraşmak yerine, işimizle uğraşmak,  işletmelerdeki sorunları çözmek, daima öncelikli tercihimiz oldu.”

Kurulduğunuz 1989 yılından bu yana yaklaşık olarak 25 yıldır sektöre ürün ve hizmet sunuyorsunuz. Firmanızın sektöre sunduğu bu hizmet ve ürünler nelerdir?

İşimizin temelini, endüstriye hizmet eden ürünler olarak ele almak lazım. Tabii olarak kategorize etme gereği de var. Bu bağlamda;

Endüstriyel Sızdırmazlık Elemanları

  • Mekanik Salmastralar
  • Rifayner & Reaktör & Karıştırıcı & Mikser Mekanik Salmastraları
  • Tampon Sıvı & Sirkülasyon & Ms Destek Sistemleri
  • Yumuşak Salmastralar
  • Statik Yumuşak Salmastralar
  • Saf Grafit Sızdırmazlık Elemanları
  • Contalar & Contalık Malzemeler
  • Endüstriyel Bakım Onarım Ürünleri & Atölye Avadanlıkları
  • Otomotiv Sızdırmazlık Elemanları
  • Yumuşak Kompensatörler – Teknik Tekstil Kumaşlar
  • Dönel Başlıklar – Rotary Joınts
  • Plasma – Termal Spray Kaplama
  • Mekanik Salmastralar & Rifayner & Reaktör & Karıştırıcı &
  • Mikserler, Bakım & Onarım & Rektifiye Hizmetleri
  • Pompa & Vana & Mekanik Aksam, Bakım & Onarım &
  • Rektifiye Hizmetleri
  • Tampon Sıvı & Sirkülasyon & Ms Destek Sistemleri

Bugün %100 Türk sermayeli bir firma olarak yurt dışında birçok ülkeye ihracat yaptığınızı biliyoruz. Pekşen Endüstriyel Sızdırmazlık Elemanları olarak bu başarınızı neye borçlusunuz?

Çok çalışmaya, yurtdışında iyi ilişkiler kurmaya. Ancak hepsinden çok, kaliteden asla taviz     vermemeye borçluyuz.

Firmanızın gelecekte belirlediği hedefler ve planlar nelerdir?

İlk ve öncelikli hedefimiz, iç piyasadaki yerleşik bölge ofislerimiz ile  son kullanıcı müşterilerimize daha hızlı ve yakın servis verme imkânına kavuşmak üzere organizasyonumuzu geliştirmekteyiz.

Önümüzdeki iki yıl içinde Avrupa pazarlamamızın merkezini, Almanya da kuracağımız şirketimizle yürütme hedefindeyiz.
peksen_holding

Pekşen Holding Ürün ve hizmetlerinden faydalanmak için iletişime geçin.

E.5 Karayolu, PEKŞENLER Mevkii,
Kozluk Cad., No.: 15
PEKŞEN Endüstri Plaza-2
TR-54170 Erenler – SAKARYA / TÜRKİYE

Santral / Switch-board :
Tel.           +90.264. 353 53 53 (Pbx)
Faks (1)   : +90.264. 353 53 98 (Yönetim – Finansman / Management)
Faks (2)   : +90.264. 353 53 99 (Satış / Sales
E-posta 
info@peksen.com.tr
Skype   peksenholding 

Devamını Oku

Trendler