Connect with us

Su Arıtma Şartlandırma Sistem ve Cihazları

Nema Winkelmann’dan Reflex Servitec Mini

Yayın Tarihi:

İşlevi

Su kalitesinin, ısıtma ve soğutma sistemlerinin çalışma davranışı üzerinde büyük bir etkisi vardır. Yalnızca kapasitelerinin en iyi noktasında çalıştırılan sistemler etkin, verimli ve ekonomik bir şekilde çalışır. Reflex Servitec Mini, sistem suyu gazının giderilmesini yüksek derecede verimlilik ile tamamladığından hidrolik dengelemeye de önemli katkı sağlar. Bunun sonucu olarak gazsız olan akışkanla, verimli ısı transferi gerçekleştirilir ve optimize edilmiş sistem hidroliği sağlanır. Otomatik su doldurma için ayrıca verilen Fillcontrol Plus Compact kullanılabilir.

Önemli faydaları

 • Bir veya iki aileli ev ve villalar için vakum-püskürtme tipi gaz giderme cihazı
 • %10,6’ya kadar potansiyel enerji tasarrufu
 • Hidrolik dengelemenin ve dolayısıyla sistemin verimli çalışmasının garantisi
 • Gelişmiş ısı transferi sayesinde daha düşük enerji tüketimi
 • Yüksek su kalitesi ile uzun hizmet ömrü ve güvenilir sistem çalışması
 • Mevcut ve yeni sistemler için kompakt tasarım ve kolay kurulum
 • Kısa vadeli geri ödeme süresi ile uygun maliyet
 • Memnun müşteriler

Uygulama Alanları

 • Bir ve iki ailelik evlerin yanı sıra yerden ısıtmalı daireler
 • Düşük su içeriğine sahip bina sistemleri
 • Eşanjörlü ısı üreteçlerinin primer devre akışını optimize etmek için son derece basit ve uygun maliyetli tak ve çalıştır sistem
 • Merkezi sistem olmayan problemli devreler için gaz giderme sistemi
 • Panel ısıtma ve soğutma sisteminin devreye alınmasında, çok maliyetli olan yüksek basınç ile hava ve gaz ceplerini arındırma yerine kullanılan, yenilikçi bir seçim.

Teknik Özellikler

Maks. işletme basıncı: 4 bar

Çalışma basıncı: 0,5 ila 2,5 bar

Maks. çalışma sıcaklığı: 60 ° C

Maks. ortam sıcaklığı: 0 – 40 ° C

Güç kaynağı: 230V / 50Hz

Elektrik güç tüketimi: 0,06 kW

Nominal akım: <0,3 A

Bağlantılar: G ½

Sistem hacmi VA: 1 m³

Derinlik x genişlik x yükseklik: 220/295/420 (mm)

Ağırlık (kg): 5,6

 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Su Arıtma Şartlandırma Sistem ve Cihazları

Atıksu: Kullanılmayan su kaynağı

Yayın Tarihi:

 

Global anlamda artan kuraklıkla birlikte, kentsel ve endüstriyel atıksuyunun sulama ve endüstriyel prosesler gibi yeniden kullanım yollarını bulmak için daha büyük çaba sarf ediliyor. Aslında teknoloji, atıksuyu içilebilir hale dahi getirmeye uygun şekilde gelişmiş durumda.

BM’ye göre, dünya nüfusunun yaklaşık beşte biri kuraklıkla mücadele eden bölgelerde yaşıyor. 2025 yılından itibaren, bu nüfusun üçte ikisinin su sıkıntılarıyla karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor. Ancak bir taraftan da günlük olarak, yeterli arıtma yapılmaksızın çoğu, nehirlere ve denizlere dökülen, sağlığı ve çevreyi tehlikeye atan büyük miktarlarda atıksu üretiliyor.  

Bu sebeple, giderek artan oranda daha katı yönetmeliklerle birlikte su iyileştirmesi ve verimli atıksu arıtmasına daha fazla önem veriliyor. Alfa Laval Ashbrook Simon-Hartley İdari Müdürü Mai Møllekær, “Git gide daha fazla insan atıksuyun değerli bir kaynak olduğunun farkına varıyor,” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Doğru bir çözümle, atıksuyun yeniden kullanımı çevresel, sosyal ve ekonomik anlamda faydalı. Alfa Laval kentsel ve endüstriyel atıksuyu temiz suya çevirmeye yardımcı olan iki filtrasyon metodu sunuyor.” Membran biyoreaktörler (MBR), biyolojik atıksu arıtma proseslerinden olağanüstü biçimde temiz atık su üretmek için giderek daha yaygın hale gelen bir çözüm sunuyor. Her gün dört milyon metre küpün üstünde atıksu arıtırken, sayının 2018 itibarıyla üçe katlanması bekleniyor. Alfa Laval Su ve Atık Arıtma Bölüm Müdürü Thomas Møller, “Alfa Laval patentli hollow sheet teknolojisi ile işbirliği ile birlikte membran filtrasyon modüllerine dayanan benzersiz bir MBR teknolojisi geliştirdi. 

Diğer MBR çözümlerine kıyasla, iyileştirilmiş güvenlik ve çalışma kolaylığının yanı sıra düşük işletme ve bakım maliyetleri sunuyor,” dedi ve “MBR çözümümüz, dünya çapında sayısız kurulum ile her geçen gün değerini kanıtlıyor. Bazı müşteriler yeniden kullanabildikleri fevkalade biçimde temiz nihai atık su sayesinde özellikle bu ürünü seçiyor,” diye ekledi. Fransa’nın güneybatısındaki Bassusary’de yer alan atıksu arıtma tesisinde, Alfa Laval MBR’nin kullanıldığı arıtılmış su Avrupa standartlarını aşarken, bakteri barındırmıyor ve bölgedeki golf sahasını sulamak için kullanılıyor. 

Ayrıca, şehirdeki içme suyunun ana kaynağı olan nehre geri akıyor. Başka bir Fransız şehri de halka açık tuvaletler için arıtılmış atıksuyu yeniden kullanıyor. Alfa Laval MBR teknolojisi tekstil, deterjan, nişasta, yiyecek ve içecek sektörlerinde de atıksu arıtıyor. İspanya’daki San Vicente de la Sonsierra şaraphanesinde, 13 şaraphaneden atıksu arıtılıyor. Bölgedeki yeraltı suyunun sınırlı olması nedeniyle iyileştirilen su, asmaları sulamak için kullanılıyor.

Diğer Alfa Laval membran tipleri, temizleme prosesi ekipmanı için suyu yeniden kullanmak ve proteini kurtarmak amacıyla mandıralar ve bitki protein üretiminden atıksuyu arıtıyor. Ashbrook Simon-Hartley’nin satın alınmasının ardından, Alfa Laval üçüncül filtrasyon teknolojisi de sunuyor. Gravite ile ve temizleme sırasında dahi kesiksiz çalışan AS-H Iso-Disc Filtre Medyası arıtma ekipmanı, yeniden kullanıma uygun yüksek nihai atık su kalitesi için atıksudaki artık katı maddeleri ortadan kaldırıyor.  Bu teknoloji, geleneksel kum filtrelerine göre kompakt, yüksek kapasiteli ve uygun fiyatlı bir alternatif sunuyor. Iso-Disc, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birkaç toplulukta yer alan atıksu arıtma tesislerinde, arıtılmış atık suyun yasal deşarj gereksinimlerinden daha temiz elde edilmesi amacıyla kullanılıyor.  Mesela Teksas’taki Meadows Place, eğlence amaçlı bir göl oluşturmak ve bölgedeki parkları sulamak için Iso-Disc filtrasyon sistemi ile arıtılan suyu kullanıyor. Su ücretlerindeki tasarruflar yatırım maliyetini yalnızca birkaç yılda telafi ediyor.  

Iso-Disc endüstriyel atıksuyunu arıtmak ve yiyecek ile içecek sektöründe  organik olmayan birikmiş katı maddeleri ortadan kaldırmak için de kullanılıyor. Ayrıca soğutma kulelerinde veya diğer proses suyu gereksinimlerinde kullanım için yerüstü suyu arıtabiliyor. Bazı atıksu arıtma tesisleri, Iso-Disc filtresini ikincil atığı arıtmak amacıyla aşağı akım mikrofiltrasyon veya ultrafiltrasyon membranları için ön arıtma olarak kuruyor. Bu kurulum, membranların filtrasyonunu ve ekonomik verimliliği artırıyor. Teksas’taki Big Spring’de, nihai ters osmozla membran arıtma adımı da eklenmiştir. Bu adım biyolojik olarak arıtılmış atıksuyu şehrin su arıtma tesislerine taşıyarak içilebilir su olarak yeniden kullanılmasına olanak sağlar.  Møller, “Çeşitli mevcut filtrasyon teknolojileriyle, daha fazla topluluk ve endüstriyel üretici daha ucuz ve daha temiz sudan faydalanmanın yanı sıra, çevrenin ve dünyanın tükenmekte olan su rezervleri üzerindeki etkisini hafifletiyor,” dedi.

Devamını Oku

Su Arıtma Şartlandırma Sistem ve Cihazları

Global Water Solutions’ın yenilikçi su arıtma filtreleri ile suyunuza kalite katın

Yayın Tarihi:

 

Türkiye’de hemen hemen 81 ilin tamamında kullanılan suların (şehir şebeke suyu, kuyu suları, doğal kaynak suyu) sahip oldukları en büyük problemlerin başında yoğun miktarda tortu, bulanıklık, yoğun oranda klor ve klor bileşikleri, kötü koku ve kötü tat yer almaktadır. Bu durum, hem evlerde hem de ticari alanlarda enerji sarfiyatlarında artışa, tesisatta tıkanmalara, üretim kalitesinin düşmesine veya çeşitli sağlık tehditlerinin oluşmasına sebep olmaktadır.

Kullandığımız suların sahip olduğu problemleri ve bu problemlerin yarattığı zararları önleyebilmek adına su arıtma endüstrisinde kullanılan en temel iki filtre opsiyonu tortu filtreleri ve karbon filtrelerdir. Suda çözülmemiş katı maddelerin (tortu, partikül, çamur, kum vs.) ve organik madde, silis gibi parametrelerin oluşturduğu kirliliğin giderilmesi tortu filtreleri ile yapılmaktadır. Tortu filtrelerinin katı maddeleri sudan ayırmasının yanı sıra kendisinden sonra konumlandırılacak ekipmanları koruması, diğer ekipmanlara gidecek olan yükü azaltması, ekipman ömürlerini ve verimliliğini arttırması açısından önemlidir. Karbon filtreler ise suda bulunan klor ve klor bileşiklerinin arıtılması, koku, renk ve tat bozukluğunun giderilmesi ve yoğun organik maddelerin filtre edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Global Water Solutions (GWS) , tortu ve karbon filtreleri de kapsayan yeni Purefer Serisi filtre kartuşlarını ve filtre yuvalarını (housing) su arıtma ürün grubuna ekleyerek, arıtma sektöründeki hizmet alanını genişletti. GWS, geleneksel filtre kartuşlarının ve yuvalarının su sızdırma, çatlama, basınca dayanamama ve uyumluluk problemlerini derinlemesine inceledikten sonra, kullanılan su arıtma sistemlerini geliştirmek ve bu sayede daha temiz ve kaliteli su kullanılmasını sağlayabilmek adına yüksek teknoloji ile üretilmiş filtre kartuş ve yuvalarını arıtma sektörüne sundu. %100 işlenmemiş saf malzemelerden ürettiği ürünlerinin çok yüksek basınçlara ve su darbelerine dayanıklılığını test ettikten sonra, her bir ürünü için NSF içme suyu sertifikasını alma başarısını gösteren GWS, ürünlerine eklediği özgün detaylarla kullanıcıların ilgisini çekiyor.

 

Devamını Oku

Su Arıtma Şartlandırma Sistem ve Cihazları

4’ü 1 arada en son teknoloji ile Desalinasyon

Yayın Tarihi:

Salino Güven Aşılıyor

Ülkemizde ve dünyada, deniz suyundan ters osmoz sistemi ile kaliteli su üretimi oldukça önemli ve kritik bir prosestir. KSB’nin deniz suyu arıtımında yüksek verimliliği ve kompakt dizayn mantığı ile ürettiği “Salino Yüksek Basınç Merkezi”, güvenilirliği ve pratikliği ile gelecek vaat eden bir ürün olma yönünde pazarda kendini göstermeye başlamıştır.

 

Haziran ayı içerisinde Almanya’dan gelen Salino Proje Ekibi, KSB Türkiye Satış ve Servis Ekiplerine uygulamalı yoğun eğitimler gerçekleştirmiştir. Düzenlenen bu eğitimlerin amacı KSB’nin Türkiye organizasyonu içindeki Satış ve Servis kadrosunun müşterilere daha kaliteli ve hızlı hizmet verebilmesidir.

 

Salino Proje Müdürü Mr. Golembiewski, “ Salino’nun Türkiye’de ciddi bir pazarı ve geleceğinin olduğunu, bu sebeple, KSB Türkiye Satış ekibi ile birlikte ülke içerisinde tesis mühendisliği yapan firmalar için yılın ikinci yarısında düzenlenecek bir etkinlik ile bu ürünün daha detaylı olarak anlatılması planlandığını ifade etmektedir.

 

“Salino Yüksek Basınç Merkezi” sadece yeni tesislere uygulanmakla kalmayıp, mevcut ters osmoz tesislerindeki eskiyen pompa ve enerji geri dönüşüm sistemlerini; yüksek enerji verimliliğini ve düşük ilk yatırım maliyetini göz önüne alarak yenilemeye/değiştirmeye uygun bir ürün olma özelliğini de taşımaktadır.

 

Haziran ayı içerisinde, Swissôtel Resort Bodrum Beach ‘te yer alan 2 adet Salino ünitesi kurulumu tamamlanarak devreye alınmış olup, deniz suyunu arıtılarak otelin ihityacı olan temiz su tedariğine katkı sağlamaya başlamıştır. KSB, devreye alınma işleminin akabinde hem kullanıcı olan Swiss Otel personeline, hem de tesisin kurulumunu yapan ESLİ firmasının teknik personeline ürün ile ilgili teorik ve pratik eğitim vermiştir.

 

Söz konusu Otel;

•66 odalı

•72 rezidans,

•3 Restoran ve Bar

•Çatı tipi terası bulunan 2 etkinlik odası

•Açık ve kapalı yüzme havuzları

•Spa ve Spor tesisleri

•Denize sıfır konum

Olanaklarına sahip olup, deniz suyu arıtma sisteminde;

•KSB’nin günde 270 m3 temiz su üretebilen ve 60 bar işletme basıncına sahip “SALINO Yüksek Basınç Merkezi”  kullanılmaktadır,

•Enerji tüketimi, 1 metreküp ve 40000 ppm tuzluluk oranına sahip Ege Denizi Suyu’nun arıtımı için yalnızca 2.3 kWh.’tir.

 

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler