Connect with us

Hidroforlar

Mas Grup’un yangın hidroforlarında da teslim süresi yok

Yayın Tarihi:

on

Mas Grup, 2017 yılının sonbahar aylarında lanse ettiği Mas Xpress anında teslim hizmetinin kapsamını genişletiyor. Artık, Mas Grup’un yüksek talep gören yangın hidroforlarında da teslim süresi yok. Türkiye’de ilk ve tek olan bu uygulama ile müşterilerin saat 16:00’a kadar verdikleri siparişler aynı gün, saat 16:00’dan sonraki siparişleri ise ertesi gün Mas Grup’un Tuzla Lojistik Merkezi’nden teslim alınabiliyor.

Mas Xpress anında teslim hizmeti kapsamında, yeni eklenen NM serisi yangın hidroforlarının yanında Modul A serisi ıslak rotorlu sirkülasyon pompaları, DM serisi hidrofor sistemleri, Enduro serisi atık su pompaları, DF serisi dik milli pompalar, dişli ve kızgın yağ pompaları ve bu pompalar ile birlikte kullanılan ekipmanlar bulunuyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Mas Grup Satış ve Pazarlama Direktörü Erhan Özdemir “müşterilerimizi dinliyor ve taleplerine cevap vermek için çalışıyoruz. Lansmanından itibaren büyük bir ilgiyle karşılanan Mas Xpress anında teslim hizmetimizi yine müşteri talepleri doğrultusunda genişlettik ve zaten yüksek talep gören NM serisi yangın hidroforlarımızı da Mas Xpress kapsamına dahil ettik. Mas Xpress anında teslim hizmetimiz, beklemek istemeyen müşterilerimiz için iyi bir imkân sunuyor. İlerleyen günlerde de talepler doğrultusunda Mas Xpress kapsamını genişleteceğiz” şeklinde konuştu.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Hidroforlar

Temiz su kıtlığına karşın atık su bolluğu var

Yayın Tarihi:

on

 

Temiz su kaynaklarının önemini biliyoruz. Komple paslanmaz çelik hidrofor sistemlerimiz temiz ve içilebilir suyun depolardan alınıp musluğunuza kadar getirilmesi görevini en iyi şekilde yerine getiriyor.

 

Ancak, dünyanın çeşitli bölgelerinde temiz su sıkıntısı yaşanırken, istenmeyen atık suların yaşam yerlerinden uzaklaştırılması ve arıtma tesislerinde arıtılarak temiz su haline getirilmesi veya sel sularının uzaklaştırılması da gün geçtikçe önem kazanıyor.

Mas Grup, bu kritik görevlerin üstesinden gelen çok geniş bir yelpazede atık su pompaları ve aksesuarları üretmekte ve gerek yurt içi, gerekse yurt dışına satışını gerçekleştirmektedir. Ürün gamında yüzel atık suları tahliye pompaları, kendinden emişli atık su pompaları, dalgıç atık su pompaları, düşey milli atık su pompaları ve bu pompaların istenen uygulamalarda kolaylıkla kullanılmasını sağlayan aksesuarlar bulunmaktadır. Bu ürünler, uygun çark formları ile çok değişik nitelikte atık suları ve bunların içerisinde bulunabilecek katı atıkları pompalayacak şekilde tasarlanmıştır. Otomatik emiş sistemli ve römork üzerine veya kamyonet kasasına monte edilebilen ürün çeşitleri de bulunmaktadır.

Mas Grup ‘un dayanıklı, uzun ömürlü ve verimli atık su pompaları ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve atık su probleminize uygun çözümleri öğrenmek için lütfen size en yakın satış noktamız veya yurt içi satış ekibimiz ile irtibata geçiniz.

 

Devamını Oku

Hidroforlar

Hidrofor ve genleşme tanklarında yeni dönem başladı

Yayın Tarihi:

on

 

Hava sızdırmaz, bakım gerektirmez, membranı patlamaz.

Hidrofor ve genleşme tanklarında yeni çağın ürünlerini tanıtmadan önce şu an piyasada mevcut olan ve sıkça tercih edilen tanklara bir göz atalım. Türkiye piyasasında bulunan değiştirilebilir membranlı hidrofor ve genleşme tanklarıyla çalışan firmalar, bayiler ve tesisatçılar tankların hava sızdırma sorunları ile çok karşılaşıyorlar.

Değiştirilebilir membranlı tanklar er veya geç bazı noktalardan hava sızdırıyor ve bu durum hidrofor sistemlerinde pompanın çok sık devreye girmesine, kalorifer ve solar enerji sistemlerinde ise sistem basıncının düşmesine sebep oluyor. Eğer hava sızdırma durumunda tanklara kısa sürede müdahale edilip hava, yani basınç, ilave edilmez ise tankların içinde bulunan membranlar tasarlanmış maksimum genleşmeyi fazlasıyla aşıyor ve tankın çelik gövdesine sürtebiliyor. Buna uzun süre dayanıklılık gösteremeyen membranlar bir süre sonra patlak vermeye mahkum. Tüketici ve kullanıcılar için kabus işte şimdi başlıyor çünkü içme suyu hidrofor sistemlerinde bağlı olan tankın membranının patlaması pompanın her su ihtiyacı giderildiğinde devreye girmesi demektir. Yani pompa hiç bir şekilde korunmuyor ve enerji tüketimi büyük oranda artıyor. Kalorifer ve solar enerji sistemlerinde ise tanktaki membranın patlaması basınç düşmesine sebep olup, tüm ısı sistemin verimliliğini ve performansını düşürüyor. 

Bu problemleri önlemek için, değiştirilebilir membranlı tankların üreticileri tanklara her üç ayda bir, en geç her altı ayda bir basınç kontrolü gerektiğini kullanma kılavuzlarında açıkça belirtiyorlar. Aksi takdirde tanklar garanti kapsamından çıkıyor ve kullanıcı üreticiden hiç bir hak talep edemez hale geliyor. Periyodik basınç kontrolleri ve bakımlar sistemin ve tankın büyüklüğüne göre bir kaç saat veya daha fazla sürebiliyor. Tabi ki bu bakım prosedürünün masrafı ve maliyeti tamamen kullanıcıya ait. Periyodik bakımlar otel, AVM veya iş merkezleri gibi büyük projelerde yetkili kişiler veya bina bakım departmanları tarafından yapılmaktadır.

Ufak binalarda, müstakil evlerde veya küçük sistemlere bağlı olan tanklarda ise bakım düşünülmediği veya servis masrafına katlanmak istenmediği için periyodik bakım genelde hiç yapılmıyor. Sonuç olarak tanktaki membran patlıyor ve duruma göre kullanıcı veya tesisatçı sadece patlayan membranı değil tüm tankı değiştiriyorlar. Yani yedek parçalı bir ürünün yedek parça opsiyonu kullanılmıyor veya önerilmiyor bile. Her halükarda değiştirilebilir membranlı tankların kullanıcılarını zaman ve enerji kaybı veya artı maliyetler bekliyor.

Global Water Solutions (GWS) Tankları Tüketiciyi Bu Bakım Gerekçesinden ve Periyodik Masraflardan Kurtarıyor

ABD ve Tayvan’da üretilen GWS hidrofor ve genleşme tanklarının tasarımı değiştirilebilir membranlı tanklardan çok farklı. Tanka “paslanmaz çelik” su bağlantısından giren su sabitlenmiş bir “butil diyafram” ile birinci kaliteden “polipropilen malzemeden yapılmış astar” arasında muhafaza edilip basınçla sıkıştırılıyor. Su bağlantılarının kaynaklı olması ve sabit diyafram tasarımı ile GWS tanklarının su bağlantı noktasından hava sızdırması tamamen önleniyor. Bunun dışında tankın hava vanasından hava sızdırmasını önlemek için vananın kapağına “o-halkalı conta” takılıyor. Basit gibi görünen ama ciddi mühendislik gerektiren teknik farklılıklarla GWS tankları dünya piyasasında bulunan hava sızdırmayan, en kaliteli hidrofor ve genleşme tankları konumuna geldi. GWS, tanklarında istisnasız en kaliteli ham maddeleri kullanmakta ve bu maddelere yapılan işlemlerin çoğunu kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir.

Bu sayede GWS, kalite standartlarını kendisi belirleyip kontrol edebilme imkanına sahip. Kalitenin getirdiği farklar tankların içme suyu sertifikalarından da anlaşılabiliyor. Yaklaşık her üretici firmanın tanklarında mevcut olan CE belgesinin yanında GWS tankları farklı ülkelerin de içme suyu sertifikalarına ait belgelere sahip. Örneğin ABD’de şart olan FDA, İngiltere de geçerli olan WRAS veya Fransa’ ya ait olan ACS sertifikaları GWS içme suyu tanklarının kalitesinin altını çiziyor. Şüphesiz ki GWS içme suyu sertifikaları ile dünya piyasasında diğer tank üreticilerinin önüne geçen üretici şirket konumunda.

Üretimin her aşamasında kapsamlı şekilde test edilen tanklar birer birer %100 kontrolden geçiyor. Özellikle final niteliğinde olan “Helyum Testi” hiç bir tankın fabrikadan defolu çıkmasına izin vermemektedir. GWS tanklarının hem göze hitap etmesi için hem de tankın kendisini koruması amacı ile iki parçalı poliüretan, epoksi astarlı son boya yapılıyor. Bu son boya tankların çizilmesini önlediği gibi dışardan pas tutmasını da önlüyor ve tankların yıpratıcı koşullar altında, örneğin nemli ve rutubetli bodrum katlarında, uzun ömürlü çalışmasını sağlıyor.

Peki Tesisatçı ve Kullanıcılar için GWS Tanklarının Avantajları Nelerdir?

Sloganı ‘Kalite Varsa Rakip Yok’ olan GWS’nin içme suyu tanklarını kullanan tesisatçı ve tüketiciler için birinci avantaj, içme suyuna kesinlikle bakteri bulaşmayacağından emin olabilmeleridir. Yüksek kaliteli butil membranı sayesinde su tanka nasıl girerse o kalitede çıkar. Maalesef bu her membran maddesinde geçerli değildir ve kalitesiz membran kullanılan tanklardan geçen suda hem koku hem bakteriyel üreme görülebilir ve bu noktada GWS kullandığı membranın kalitesi ile yarattığı değer farkını sizlerin tercihine sunuyor.

Tesisatçılar ve tüketiciler için ikinci büyük avantaj ise GWS tanklarının hava kaçırmaması ve bakım gerektirmemesidir. Yani tanklar tüketiciye ekstra bakım masrafı yaratmaz ve hidrofor sisteminin yıllarca problemsiz çalışmasını destekler. Üçüncü ve belki de en önemli avantaj olarak GWS, tanklarının kalitesini sadece sözde bırakmamak için içme suyu tanklarını 5 yıl garanti ile sunuyor ve bu hizmeti piyasada bulunan diğer üreticilerin tam tersine, “lütfen tankların havasını 5 yıl boyunca kontrol etmeyin” diyerek ürünlerine duyduğu güveni gözler önüne seriyor. GWS şu an yüzün üzerinde ülkeye ürünlerini ihraç ediyor ve 2012 yılının başından beri Türkiye’de de faaliyet göstermektedir. 2 litreden 500 litreye kadar, 10, 16 ve 25 bar azami çalışma basıncına sahip olmak üzere tüm modeller şirketin İstanbul’daki depolarında mevcuttur.

Teknik ve ticari sorularınız için GWS Türkiye Satış Müdürü Serhat Ünal ile temasa geçebilirsiniz.

Kaynak:  Global Water Solutions

 

Devamını Oku

Trendler