Connect with us

Genel

Labris: “Biz Söz Vermeyiz, İspatlarız”

Yayın Tarihi:

on

Labris: “Biz Söz Vermeyiz, İspatlarız”

 

Labris, yaklaşık 20 yıldır birçok ülkeden, sektöründe lider makine ve ekipman tedarikçilerinin Türkiye’de temsilciliğini ve distribütörlüğünü yürütmekte olan bir şirket. Günümüzde Labris; tecrübeli,yenilikçi yönetimi ve kaliteli uzman kadrosuyla, konveyör bant sistemleri ve aksesuarları, process tesisleri ve yer altı madenciliği ile ilgili geniş ürün gamı ile Türkiye’deki en önemli firmalardan biri durumunda.

Temel felsefelerini sorduğumuzda, müşterilerinin ihtiyaçlarını yerinde tespit ederek, bunlara yönelik en kısa sürede, kaliteli, güvenilir ve ekonomik çözümler sunmak ve satış sonrası desteğini en iyi şekilde, müşteri memnuniyeti prensibi ile sağlama, cevabını veriyorlar.

Genç ve dinamik ekipleriyle, kalite, güvenilirlik ve dürüstlük çerçevesinde verilen hizmetin daima en iyisini mümkün kılmak şirketin hedeflerinden bazıları.

Yaptıkları:

Malzeme Transfer

 • Hafif, Ortave Ağır Hizmeti Tip Tüm Bantlar için Konveyör Bant Ekleme sistemleri
 • KonveyörBant Sıyırıcıları, Merkezliyicileri ve Diğer Aksesuarları
 • Konveyör Bant Tedariği
 • Özel Konveyör Sistemleri Dizayn ve Tedariği
 • Kauçuk ve Seramik Tambur Kaplama
 • Silo, Şut veBunker Dizaynı ve Kaplama Sistemleri
 • Akış Kontrollü Şut Sistemleri
 • Sıcak ve Soğuk Vulkanizasyon Hizmetleri

Cevher Hazırlama

 • Kırma,Eleme, Sınıflandırma Ekipmanları
 • Öğütme ve Ultra İnce Öğütme Sistemleri
 • Flotasyon,Gravite ve diğer Zenginleştirme Ekipmanları
 • Temel veDeğerli Metaller için Hidrometallürjik Proses Ekipmanları
 • Susuzlandırma çözümleri – Tikiner, Filter Pres, Belt Pres, vs.
 • Sülfirik Asit Tesis Ekipmanları
 • Kurutma ve Kalsinasyon Fırınları
 • Mühendislik ve Anahtar Teslim Tesisler

Yeraltı ve Tünel

 • Alev Sızdırmaz Elektrik Ekipmanları, Havalandırma Sistemleri Dizayn ve Tedarik; Fan,Vantüp
 • Yeraltı Taşıma Sistemleri; Monoray, Kulikar, Shunting Troley
 • Baş Lambaları ve Ferdi Oksijen Kurtarma Maskeleri
 • Gaz ölçüm,Personel ve Ekipman Takip Sistemleri
 • Full Mekanize & Yarı Mekanize Uzunayak Sistemleri
 • Yeraltı Kömür ve Metal Madenciliği Hazırlık ve Üretim Ekipmanları

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Genel

Alüminyum, paslanmaz çeliğin tahtına göz koydu

Yayın Tarihi:

on

Hijyenik tahrik çözümleri: “washdown” ve özel yüzey işlemi uygulanmış redüktörler ile FDA CFR Title 21’e uygunluk sağlandı.

 

Gıda ve içecek sektöründe, ilaç üretiminde,hijyenik tasarım, makine ve üretim yerleri için birzorunluluktur. Periyodik temizlik ve sterilizasyon temel hijyengereksinimidir ve genelde proses aşamasında yapılır.  Bu sebepten ötürümakinelerde kullanılan tahrik teknolojilerinden daha farklı özellikler aranır. 

NORDDrivesystems’in yeni geliştirdiği özel yüzey kaplama uygulaması olan  ve“washdown” (yıkanabilir) helisel-konik redüktör serisi makine üreticileri ve kullanıcıları için teknik ve ekonomik açıdan cazip çözümler sunmaktadır.

 

Yıllardan beri, NORDDrivesystems, gıda ve içecek endüstrisinin hijyenik tahrik sistemleri konusundaçözüm ortağıdır. NORD, uygulama için gerekli teknik özellikleri sağlayabilmekiçin ürün gamında bulunan standart ürünlerine modifikasyonlar yaparak müşteriisteklerine çözüm getirmektedir.

Ayrıca,yeni “washdown” serisi redüktörler ile artık NORD Drivesystems’in sürekli,yoğun, agresif yıkama ve temizleme proseslerine dayanıklı çözümü debulunmaktadır.  Buna paralel tahriksisteminin asit ve alkali çözeltileri ile temas etmesi de sorun teşkiletmemektedir. Redüktörün dış yüzeyi köşesiz ve yuvarlak tasarlandığı için hermontaj konumunda deterjanlı sıvılardan kolayca arındırılabilir. Ayrıca,redüktör gövdesi üzerinde girintiler ya da ölü alan bulunmamaktadır.  Redüktörlerin gövdeleri Alüminyum dökümdenimal edilmiştir.  Alüminyum,  çelikten çok daha iyi korozyon dayanımıgösterir. Inovatif   yüzey işleme gibi ekönlemler sayesinde

özel uygulamalar için ekstra korumasağlanmış olur. Kendini kanıtlamış monoblok gövdeye sahip redüktörler sorunsuzçalışma sağlarlar. Yeni helisel-konik redüktör serisi beş farklı gövdeye sahipolup, 90 ile 660 Nm arasında moment iletimi sağlamaktadır.  “Washdown”serisi redüktör gövdeleri iki farklı seçenekte tasarlandı: son derece hafif,sağlam ve yanları açık olan ve klasik kapalı tip gövde.

 

 

NORD’un yeni2-kademeli helisel-konik dişli redüktörleri her montaj konumunda kolaycatemizlenebilir.

“Washdown” serisi redüktörler özellikle küçük vehafiftirler. Önceki seri ile karşılaştırıldığında, güç yoğunluğu %60 oranındageliştirilmiştir. Bu nedenle, sadece gıda sanayisindeki uygulamalar için değil,aynı zamanda standart helisel-konik redüktör kullanımı gerektiren uygulamalariçin de uygundur, örneğin konveyör sistemleri. Düşürülmüş ağırlığı enerjitüketiminde tasarruf sağlamaktadır. Yeni “washdown” serisinde bulunan büyükçıkış rulmanları, redüktörün daha büyük kuvvetleri absorbe etmesinisağlamaktadır. Proses acısından sızdırmazlığın büyük önem taşıdığı uygulamalariçin de, redüktörler isteğe bağlı olarak çift yağ keçeli olarak müşterileresunulmaktadır. Ayrıca redüktörlere bağlanan kısa IEC-motor flanşları sayesindediğer motor üreticilerinin IEC normundaki motorları bağlanabiliniyor.

 

Paslanmaz çeliğe alternatif: 

Nord’un odaklandığı başka bir konu da yüzeyiyileştirmedir. Artık NORD’un, genelde paslanmaz çelik gerektiren tahriksistemleri için, hijyen acısından mükemmel sonuç veren, çok yönlü bir çözümübulunmaktadır.  NORD’un geliştirmiş olduğu teknik ile redüktörlerinyüzeyleri koruyucu boya ile kaplanmıyor – bunun yerine yüzeylerine özel birişlem uygulanıyor. Çok sağlam ve dayanıklı olan finiş için her hangi birmalzeme uygulamak gerekmiyor. Katalitik bir prosese dayalı olarak redüktörlerinAlüminyum gövdeleri 6-7 kat daha sert bir hale getiriliyor.

Daha düz bir yüzey elde etmek için ise,işlemden geçen gövdelere dolgu malzemesi uygulanıyor.

uygulaması sonucu motorlu redüktörler çok zorluçevre koşullarına karşı bile dayanıklı hale gelmektedirler. Bu zorlu çevreşartları, yiyecek ve içecek, ilaç sanayindeki kimyasal temizlik gerektirenortamlar olabilir. Örneğin, yapılan geniş testler sonucu  uygulanmış yüzeylerin, bir yıl süren tuzlu su iledurulamada bile hasar görmediği kanıtlamıştır. Bu testlerde ayrıca agresiftemizlik kimyasalları ve basınçlı su kullanılmıştır. 1000 saat süren tuzpüskürtme testi sonunda dahi korozyona rastlanmamıştır.

uygulanmış yüzeylerin “parça çarpma” testinde destandart çözümlere göre üstün olduğu kanıtlanmıştır: koruyucu kaplama veyavernik (vernik, nikel veya nikel/teflon kombinasyonları uygulanmışolabilir)  uygulanmış redüktörlerin yüzeyleri, hasar görmeleri durumundasoyulurlar – koruyucu kaplama zarar görür. Uygulamanın özelliğinden dolayı, buhadise  uygulanmış redüktörlerin yüzeyinde söz konusudeğildir:  uygulanan yüzeyler çizilmez, çok dayanıklı vekorozyona uğramazlar.

Devamını Oku

Genel

Kompresör sektörü notu

Yayın Tarihi:

on

Basınçlı havanın kullanım alanı, modern anlamda sanayi üretiminin var oluşundan itibaren her geçen gün genişlemektedir. Sağlık sektöründe, diş tedavilerinde kullanılan airatörlerden, otomotiv sektöründe montaj hatlarına, çok çeşitli iş makinelerinden, paketleme makinelerine kadar birçok alt sektör avantajları nedeniyle basınçlı hava tercih etmektedir.

Kompresor_raporu

Ancak, sektör sadece sarfiyat amaçlı basınçlı havayı üreten kompresörler ile sınırlı değildir. Vakum pompaları, klimalarda ve buzdolaplarında kullanılan kompresörler, aracımızın lastiğini şişirmek için kullanılan basit pompalar, evlerde kullanılan davlumbazlar, büyük alışveriş merkezlerinin ve metro tünellerinin havalandırılmasını sağlayan turbo fanlar da sektör içinde yer almaktadır.

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere sektör, gaz fazındaki bir maddenin çeşitli yöntemlerle sıkıştırılmasını sağlayan, diğer bir ifade ile gazın sisteme giriş ve çıkışında basınç farkı oluşturan veya gazın basıncını artırarak sıvı faza dönmesini sağlayan tüm makine ve ekipmanlar ile bunların aksam ve parçalarını kapsamaktadır. Dolayısıyla, bu metinde kompresör sektörü ifadesinden adı geçen makine ve ekipmanlar anlaşılmalıdır.

Harmonize Sistemde 8414 pozisyonunda tanımlanan sektör, tasarım ve üretim aşmasında, makine, elektrik-elektronik gibi ana mühendislik disiplinlerini bir araya getirmekte ve aynı zamanda yine bu mühendislik dalları tarafından imal edilen ara malı ve nihai ürünleri de bünyesinde toplayarak, genel imalat sanayi içinde önemli bir yer almaktadır.

Değişik nitelikte basınçlı havaya duyulan ihtiyaç, hava şartlandırma sistemlerinin de çok hızlı bir şekilde gelişimini ve değişimini zorunlu kılmıştır. Bu çerçevede, sadece basınçlı havayı üretmek değil, aynı zamanda belirli spesifikasyonlarda ve dar toleranslar içinde hava temini önem kazanmıştır. Basınçlı havanın, sıcaklığı, nemi, basıncı vb. özelliklerinin daha iyi kontrol edilebilmesi ile sektör çok farklı alanlara hizmet vermeye başlamıştır.

Kullanılacak yerin özellikleri itibariyle, basınçlı gaz üreten sistemlerin boyutları, gürültü ve titreşim seviyeleri, sektörün ulaştığı ileri teknoloji ile istenilen limitler dahilinde belirlenebilmektedir.

Esas itibarıyla, yatırım malı niteliğinde makine ve ekipmanlar üreten sektör, hemen hemen tüm sanayi dalları tarafından kullanılan ve yine bir çok sanayi dalının ürünlerini içeren bir yapıda olması nedeniyle, sadece ülkemizdeki değil global ekonomik gelişmeler ile arz-talep dengesinde yaşanan değişikliklerden ciddi bir şekilde etkilenmektedir.

Bu raporun tamamını incelemek için buraya tıklayın>>  Kompresör Sektörü Notu

Devamını Oku

Trendler