Connect with us

Genel

Kompresör sektörü notu

Yayın Tarihi:

on

Basınçlı havanın kullanım alanı, modern anlamda sanayi üretiminin var oluşundan itibaren her geçen gün genişlemektedir. Sağlık sektöründe, diş tedavilerinde kullanılan airatörlerden, otomotiv sektöründe montaj hatlarına, çok çeşitli iş makinelerinden, paketleme makinelerine kadar birçok alt sektör avantajları nedeniyle basınçlı hava tercih etmektedir.

Kompresor_raporu

Ancak, sektör sadece sarfiyat amaçlı basınçlı havayı üreten kompresörler ile sınırlı değildir. Vakum pompaları, klimalarda ve buzdolaplarında kullanılan kompresörler, aracımızın lastiğini şişirmek için kullanılan basit pompalar, evlerde kullanılan davlumbazlar, büyük alışveriş merkezlerinin ve metro tünellerinin havalandırılmasını sağlayan turbo fanlar da sektör içinde yer almaktadır.

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere sektör, gaz fazındaki bir maddenin çeşitli yöntemlerle sıkıştırılmasını sağlayan, diğer bir ifade ile gazın sisteme giriş ve çıkışında basınç farkı oluşturan veya gazın basıncını artırarak sıvı faza dönmesini sağlayan tüm makine ve ekipmanlar ile bunların aksam ve parçalarını kapsamaktadır. Dolayısıyla, bu metinde kompresör sektörü ifadesinden adı geçen makine ve ekipmanlar anlaşılmalıdır.

Harmonize Sistemde 8414 pozisyonunda tanımlanan sektör, tasarım ve üretim aşmasında, makine, elektrik-elektronik gibi ana mühendislik disiplinlerini bir araya getirmekte ve aynı zamanda yine bu mühendislik dalları tarafından imal edilen ara malı ve nihai ürünleri de bünyesinde toplayarak, genel imalat sanayi içinde önemli bir yer almaktadır.

Değişik nitelikte basınçlı havaya duyulan ihtiyaç, hava şartlandırma sistemlerinin de çok hızlı bir şekilde gelişimini ve değişimini zorunlu kılmıştır. Bu çerçevede, sadece basınçlı havayı üretmek değil, aynı zamanda belirli spesifikasyonlarda ve dar toleranslar içinde hava temini önem kazanmıştır. Basınçlı havanın, sıcaklığı, nemi, basıncı vb. özelliklerinin daha iyi kontrol edilebilmesi ile sektör çok farklı alanlara hizmet vermeye başlamıştır.

Kullanılacak yerin özellikleri itibariyle, basınçlı gaz üreten sistemlerin boyutları, gürültü ve titreşim seviyeleri, sektörün ulaştığı ileri teknoloji ile istenilen limitler dahilinde belirlenebilmektedir.

Esas itibarıyla, yatırım malı niteliğinde makine ve ekipmanlar üreten sektör, hemen hemen tüm sanayi dalları tarafından kullanılan ve yine bir çok sanayi dalının ürünlerini içeren bir yapıda olması nedeniyle, sadece ülkemizdeki değil global ekonomik gelişmeler ile arz-talep dengesinde yaşanan değişikliklerden ciddi bir şekilde etkilenmektedir.

Bu raporun tamamını incelemek için buraya tıklayın>>  Kompresör Sektörü Notu

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Genel

Robot ve insanın işbirliği fabrikaların verimliliğini artırıyor

Yayın Tarihi:

on

Elektrik, elektronik ve otomasyon sektörünün öncü markası Mitsubishi Electric, Sanayi
4.0’a dijital fabrika konsepti e-F@ctory ile yanıt veriyor. Yeni nesil dijital fabrikalarla ilgili
açıklamalarda bulunan Mitsubishi Electric Corporation Fabrika Otomasyon Sistemleri
Yurtdışı Stratejik Planlama Departmanı Kıdemli Müdürü Hajime Sugiyama, tüketicilerin
kişiselleştirilmiş ürün taleplerini karşılayabilecek üretim tesislerinde robotlar ve insanların
birlikte çalışmasının verimliliği artırdığını söyledi. Mitsubishi Electric’in bir fabrikasında e-
F@ctory konseptinin uygulanması ile verimliliğin yüzde 50 artırıldığını belirten Sugiyama,
üretim hattındaki kısa süreli duruşların ise yüzde 70 oranında azaltıldığını ifade etti.

Dünya genelinde robot mühendisi eksiği var
Dijital fabrikaların en önemli unsurlarından biri olan robotlara da değinen Sugiyama,
üretim hattındaki her türlü görevin tek başına robotlar tarafından yapılabileceğini düşünmenin
doğru olmadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Basit işlerde robot kullanabilirken,
komplike işlerde insan desteği de almak daha etkili bir yöntem. Çünkü insanlar daha esnek ve
çok sayıda farklı işler yapabiliyorlar. Robotlar da tam ikisinin arasında kalıyor. Robotlarla
ilgili en çok endişe duyulan konu, robotların fabrikalardaki insanların işlerine son vereceği
tartışması olarak karşımıza çıkıyor. Oysa böyle bir durum çok da mümkün değil. Her şeyden
önce robotların programlanması için bile insana ihtiyaç duyuluyor ve şu anda dünya genelinde
robot mühendisi eksiği var. Özetle, tamamen robot kullanılan bir fabrika yerine robotların
insanlarla birlikte çalıştığı, dengeli bir karışımın olduğu dijital fabrikaların çok daha etkili
olduğunu söyleyebiliriz.”

Üretim hattındaki kısa süreli duruşlar yüzde 70 azaldı, verimlilik yüzde 50 arttı
Mitsubishi Electric’in dijital fabrika konsepti e-F@ctory üzerinde 2003 yılında
çalışmaya başladığını ifade eden Sugiyama, markanın kendi fabrikasındaki örnek
uygulamayla ilgili şu bilgileri aktardı: “Fabrikamızda eskiden problemleri çözme yolumuz,
verilere bakmak ve bir sorun olduğunu fark ettiğimizde bu verileri bir excel tablosuna
aktararak analiz etmek şeklindeydi. Çoğunlukla bir hafta veri biriktirdikten sonra problemi
çözemiyor ve bu kez daha fazla veri toplamaya başlıyorduk. Bazen doğru verilere ulaşamıyor
ve tahmin yürüterek ilerlemeye çalışıyorduk. Bu nedenle problemleri hızlı ve doğru bir
şekilde çözmek ve fabrikamızı geliştirmek için verileri kendi kendine toplayan tamamen
otomatik bir hat olan e-F@ctory konseptini geliştirdik. Artık her şeyi gerçek zamanlı olarak görebiliyoruz. Böylece hangi ürünün hattının durduğu, makinenin kaç kez duraksadığı gibi
tüm sorunları anında görebiliyor, tek bir hamlede sorunun ne olduğunu anlayabiliyor ve
çözüm üretebiliyoruz. Bu sayede üretim hattındaki kısa süreli duruşları yaklaşık yüzde 70
oranında azalttık ve verimliliği yaklaşık yüzde 50 artırdık. Tam otomatik bir süreç olduğu için
barkodu okuttuğunuzda robotun ayarları otomatik olarak yapılandırılıyor. Her türlü veri ağ
tarafından toplanıyor ve kablosuz olarak sunucuya aktarılıyor. İşte Sanayi 4.0’ın en büyük
avantajlarından biri bu.”

Doğru çözümler bulunmalı
Sanayi 4.0’a uyumlu üretim altyapılarının çok karmaşık olduğu şeklinde yanlış bir kanı
bulunduğunu söyleyen Sugiyama, “Önemli olan fabrikaların kendi dinamiklerine en uygun,
en doğru çözümü bulabilmeleri. Biz Mitsubishi Electric olarak fabrikalar için kullanımı kolay
yeni nesil teknolojiler geliştiriyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Devamını Oku

Genel

Alüminyum, paslanmaz çeliğin tahtına göz koydu

Yayın Tarihi:

on

Hijyenik tahrik çözümleri: “washdown” ve özel yüzey işlemi uygulanmış redüktörler ile FDA CFR Title 21’e uygunluk sağlandı.

 

Gıda ve içecek sektöründe, ilaç üretiminde,hijyenik tasarım, makine ve üretim yerleri için birzorunluluktur. Periyodik temizlik ve sterilizasyon temel hijyengereksinimidir ve genelde proses aşamasında yapılır.  Bu sebepten ötürümakinelerde kullanılan tahrik teknolojilerinden daha farklı özellikler aranır. 

NORDDrivesystems’in yeni geliştirdiği özel yüzey kaplama uygulaması olan  ve“washdown” (yıkanabilir) helisel-konik redüktör serisi makine üreticileri ve kullanıcıları için teknik ve ekonomik açıdan cazip çözümler sunmaktadır.

 

Yıllardan beri, NORDDrivesystems, gıda ve içecek endüstrisinin hijyenik tahrik sistemleri konusundaçözüm ortağıdır. NORD, uygulama için gerekli teknik özellikleri sağlayabilmekiçin ürün gamında bulunan standart ürünlerine modifikasyonlar yaparak müşteriisteklerine çözüm getirmektedir.

Ayrıca,yeni “washdown” serisi redüktörler ile artık NORD Drivesystems’in sürekli,yoğun, agresif yıkama ve temizleme proseslerine dayanıklı çözümü debulunmaktadır.  Buna paralel tahriksisteminin asit ve alkali çözeltileri ile temas etmesi de sorun teşkiletmemektedir. Redüktörün dış yüzeyi köşesiz ve yuvarlak tasarlandığı için hermontaj konumunda deterjanlı sıvılardan kolayca arındırılabilir. Ayrıca,redüktör gövdesi üzerinde girintiler ya da ölü alan bulunmamaktadır.  Redüktörlerin gövdeleri Alüminyum dökümdenimal edilmiştir.  Alüminyum,  çelikten çok daha iyi korozyon dayanımıgösterir. Inovatif   yüzey işleme gibi ekönlemler sayesinde

özel uygulamalar için ekstra korumasağlanmış olur. Kendini kanıtlamış monoblok gövdeye sahip redüktörler sorunsuzçalışma sağlarlar. Yeni helisel-konik redüktör serisi beş farklı gövdeye sahipolup, 90 ile 660 Nm arasında moment iletimi sağlamaktadır.  “Washdown”serisi redüktör gövdeleri iki farklı seçenekte tasarlandı: son derece hafif,sağlam ve yanları açık olan ve klasik kapalı tip gövde.

 

 

NORD’un yeni2-kademeli helisel-konik dişli redüktörleri her montaj konumunda kolaycatemizlenebilir.

“Washdown” serisi redüktörler özellikle küçük vehafiftirler. Önceki seri ile karşılaştırıldığında, güç yoğunluğu %60 oranındageliştirilmiştir. Bu nedenle, sadece gıda sanayisindeki uygulamalar için değil,aynı zamanda standart helisel-konik redüktör kullanımı gerektiren uygulamalariçin de uygundur, örneğin konveyör sistemleri. Düşürülmüş ağırlığı enerjitüketiminde tasarruf sağlamaktadır. Yeni “washdown” serisinde bulunan büyükçıkış rulmanları, redüktörün daha büyük kuvvetleri absorbe etmesinisağlamaktadır. Proses acısından sızdırmazlığın büyük önem taşıdığı uygulamalariçin de, redüktörler isteğe bağlı olarak çift yağ keçeli olarak müşterileresunulmaktadır. Ayrıca redüktörlere bağlanan kısa IEC-motor flanşları sayesindediğer motor üreticilerinin IEC normundaki motorları bağlanabiliniyor.

 

Paslanmaz çeliğe alternatif: 

Nord’un odaklandığı başka bir konu da yüzeyiyileştirmedir. Artık NORD’un, genelde paslanmaz çelik gerektiren tahriksistemleri için, hijyen acısından mükemmel sonuç veren, çok yönlü bir çözümübulunmaktadır.  NORD’un geliştirmiş olduğu teknik ile redüktörlerinyüzeyleri koruyucu boya ile kaplanmıyor – bunun yerine yüzeylerine özel birişlem uygulanıyor. Çok sağlam ve dayanıklı olan finiş için her hangi birmalzeme uygulamak gerekmiyor. Katalitik bir prosese dayalı olarak redüktörlerinAlüminyum gövdeleri 6-7 kat daha sert bir hale getiriliyor.

Daha düz bir yüzey elde etmek için ise,işlemden geçen gövdelere dolgu malzemesi uygulanıyor.

uygulaması sonucu motorlu redüktörler çok zorluçevre koşullarına karşı bile dayanıklı hale gelmektedirler. Bu zorlu çevreşartları, yiyecek ve içecek, ilaç sanayindeki kimyasal temizlik gerektirenortamlar olabilir. Örneğin, yapılan geniş testler sonucu  uygulanmış yüzeylerin, bir yıl süren tuzlu su iledurulamada bile hasar görmediği kanıtlamıştır. Bu testlerde ayrıca agresiftemizlik kimyasalları ve basınçlı su kullanılmıştır. 1000 saat süren tuzpüskürtme testi sonunda dahi korozyona rastlanmamıştır.

uygulanmış yüzeylerin “parça çarpma” testinde destandart çözümlere göre üstün olduğu kanıtlanmıştır: koruyucu kaplama veyavernik (vernik, nikel veya nikel/teflon kombinasyonları uygulanmışolabilir)  uygulanmış redüktörlerin yüzeyleri, hasar görmeleri durumundasoyulurlar – koruyucu kaplama zarar görür. Uygulamanın özelliğinden dolayı, buhadise  uygulanmış redüktörlerin yüzeyinde söz konusudeğildir:  uygulanan yüzeyler çizilmez, çok dayanıklı vekorozyona uğramazlar.

Devamını Oku

Genel

Labris: “Biz Söz Vermeyiz, İspatlarız”

Yayın Tarihi:

on

Labris: “Biz Söz Vermeyiz, İspatlarız”

 

Labris, yaklaşık 20 yıldır birçok ülkeden, sektöründe lider makine ve ekipman tedarikçilerinin Türkiye’de temsilciliğini ve distribütörlüğünü yürütmekte olan bir şirket. Günümüzde Labris; tecrübeli,yenilikçi yönetimi ve kaliteli uzman kadrosuyla, konveyör bant sistemleri ve aksesuarları, process tesisleri ve yer altı madenciliği ile ilgili geniş ürün gamı ile Türkiye’deki en önemli firmalardan biri durumunda.

Temel felsefelerini sorduğumuzda, müşterilerinin ihtiyaçlarını yerinde tespit ederek, bunlara yönelik en kısa sürede, kaliteli, güvenilir ve ekonomik çözümler sunmak ve satış sonrası desteğini en iyi şekilde, müşteri memnuniyeti prensibi ile sağlama, cevabını veriyorlar.

Genç ve dinamik ekipleriyle, kalite, güvenilirlik ve dürüstlük çerçevesinde verilen hizmetin daima en iyisini mümkün kılmak şirketin hedeflerinden bazıları.

Yaptıkları:

Malzeme Transfer

 • Hafif, Ortave Ağır Hizmeti Tip Tüm Bantlar için Konveyör Bant Ekleme sistemleri
 • KonveyörBant Sıyırıcıları, Merkezliyicileri ve Diğer Aksesuarları
 • Konveyör Bant Tedariği
 • Özel Konveyör Sistemleri Dizayn ve Tedariği
 • Kauçuk ve Seramik Tambur Kaplama
 • Silo, Şut veBunker Dizaynı ve Kaplama Sistemleri
 • Akış Kontrollü Şut Sistemleri
 • Sıcak ve Soğuk Vulkanizasyon Hizmetleri

Cevher Hazırlama

 • Kırma,Eleme, Sınıflandırma Ekipmanları
 • Öğütme ve Ultra İnce Öğütme Sistemleri
 • Flotasyon,Gravite ve diğer Zenginleştirme Ekipmanları
 • Temel veDeğerli Metaller için Hidrometallürjik Proses Ekipmanları
 • Susuzlandırma çözümleri – Tikiner, Filter Pres, Belt Pres, vs.
 • Sülfirik Asit Tesis Ekipmanları
 • Kurutma ve Kalsinasyon Fırınları
 • Mühendislik ve Anahtar Teslim Tesisler

Yeraltı ve Tünel

 • Alev Sızdırmaz Elektrik Ekipmanları, Havalandırma Sistemleri Dizayn ve Tedarik; Fan,Vantüp
 • Yeraltı Taşıma Sistemleri; Monoray, Kulikar, Shunting Troley
 • Baş Lambaları ve Ferdi Oksijen Kurtarma Maskeleri
 • Gaz ölçüm,Personel ve Ekipman Takip Sistemleri
 • Full Mekanize & Yarı Mekanize Uzunayak Sistemleri
 • Yeraltı Kömür ve Metal Madenciliği Hazırlık ve Üretim Ekipmanları
Devamını Oku

Trendler