Connect with us

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Ensim Sensors, yeni yıla yeni yatırımlarla giriyor

Yayın Tarihi:

Lonca Pazarlama ve Makina’ya bağlı olarak ölçü-kontrol cihazları konusunda hizmet vermekte olan Ensim Sensors, yeni yıla yeni yatırımlarla giriyor. Firma Genel Müdürü Ayhan Öztürk, yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“2005 yılından itibaren kullandığımız ERP sistemimiz günün koşullarını karşılayamadığından 2018 yılı için yeni bir sisteme geçmeye karar verdik. Uzun bir zamandan beri araştırmalarımız ve firmalar ile görüşmelerimiz devam etmekte idi. Sonunda Cainas ERP’yi seçerek çalışmalara başladık.

Birkaç modelle başlayan imalatımızı yaklaşık 500 modele çıkardık. Artan iş hacmi özellikle imalat, ham madde ve yarı mamul girişlerinde yeni, güncel bir sisteme geçmemize tetikleyici oldu. Onaylı tedarikçilerimizden gelen ham madde, yarı mamul ve hizmet alımlarımızı, ihtiyaç belirlemeden siparişe, depo girişinden imalata kadar olan süreçlerimizin kalite kontrol gözetiminde ERP sistemi üzerinden yöneteceğiz.

Sipariş üzerinden imalat yapmamızın yanında standart modellerimiz de olduğu için satış grubunun mobilize olmasını sağlayarak müşterilerimize daha hızlı ürün temin etmenin yanında, servis ve devreye alma süreçlerimizi de güçlendireceğiz. Barkodlu ürün muhafazaları ile ürünlerin izlenebilirliği sürecimizi daha da güçlendiriyoruz.

Canias ERP’yi seçerken yaptığımız titiz çalışmayı sisteme adapte olurken de göstererek 2018 yılının başında başlamak için çalışıyoruz.

ISO 9001:2015 kalite sistemine geçişimiz devam etmektedir.  Ayrıca ATEX sertifikalı ürünlerimiz için kalıp yatırımlarımız devam etmektedir. Türk sanayicisinin ihtiyacı olan ATEX sertifikalı seviye, akış ve sıcaklık sensörlerini üreterek dışa bağımlılığı önlemek ana hedeflerimizden biridir.

Bu süreç, yerli imalatı destekleyen müşterilerimiz sayesinde sağlıklı bir şekilde devam etmektedir.”

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Yokogawa, ROTAMASS Total Insight Ürün Portföyü – Operasyonları optimize ediyor ve ürün yaşam döngüsünün tüm aşamalarında bakım maliyetlerini azaltıyor

Yayın Tarihi:

 

Coriolis kütle akışölçer ürün platformu, operasyonları optimize etmeye ve ürün yaşam döngüsünün tüm aşamalarında bakım maliyetlerini  azaltma amacli Total Insight konseptine dayanarak geliştirilmiştir.

 

Gelisim Gecmisi

Günümüzde kullanılan iki ana akışölçer türü (hacim akışölçer ve kütle akışölçer) arasından, kütle akışölçer ölçümleri sıcaklık ve basınç değişimlerine daha az duyarlı olması nedeniyle genellikle daha doğrudur. Coriolis kütle akışölçerler, kullanımı kütle akışı, hat içi yoğunluk ve sıcaklık ölçümün ötesine varan çok yönlü ve yüksek derecede doğru aletlerdir. Konsantrasyonları ölçebilen, net yağ bilgisayarları (Net Oil Computers / NOC) olarak görev yapabilen ve hatta ısı iletimini ölçebilen çok fonksiyonlu cihazlara dönüşmüşlerdir. Müşterilerimiz, yüksek viskozite, sürüklenmiş gaz ve iki fazlı akışa sahip sıvılar içeren zorlu proses kontrol uygulamalarında bu aletlerden birinci sınıf performans beklemektedir.

Almanya’daki bir Yokogawa bağlı ortaklığı olan Rota Yokogawa, 1993 yılından beri küresel pazara ROTAMASS serisi kütle akışölçerler üretmekte de tedarik etmektedir. Şirket, daha fazla değer katmak ve müşterilerimizin yaptığı yatırımların gelecekteki değişikliklerden etkilenmemesini sağlamak için bu ürünleri geliştirmeye devam etmektedir. Müşterilerimizi proseslerimizi daha iyi anlamasını sağlayarak, Coriolis akışölçerlerimiz müşterilerimizin operasyonlarının etkililiğini ve esnekliğini geliştirmesine ve ürün yaşam döngüsünün her aşamasında bakım maliyetlerini azaltmasına yardım etmektedir.

Ürün Özellikleri

Tam ürün yaşam döngüsü desteği, kullanım kolaylığı ve azalmış toplam mülkiyet maliyetinin önemini belirten benzersiz bir felsefeye dayanarak tasarlanan ROTAMASS TI ürün porföyü, altı yeni sensör ürün hattından ve bir uygulamanın özel gerekliliklerine uyacak şekilde yapılandırılabilen iki yeni vericiden oluşmaktadır. Bu tasarımın temelinde, bir tesisin operasyonlarına “Total Insight” (Tam Anlayış) kazandırma konsepti yatmaktadır. Yeni sensör ürün hatlarının her biri, yüksek basınç veya yüksek sıcaklık uygulamaları veya hijyenik ya da kriyojenik koşullar içeren oldukça zorlu proseslerde bile özel uygulama gereklilikleri ve proses koşulları için tasarlanmıştır. Yeni genel amaca yönelik (Essential) ve yüksek kaliteli (Ultimate) vericilerin tamamı, AC/DC evrensel güç kaynağı ile birlikte gelir ve bir dizi fonksiyonu yerine getirmek için esnek olarak yapılandırılabilir.

  1. Tanıtım aşaması çözümü – Seçim aracı ve uzman kılavuzu

Yokogawa, müşterilerimizin belirli uygulamalar için optimal sensör ve verici kombinasyonu seçmesine yardım edecek yeni bir araç geliştirmiştir. Ayrıca, hızlı ve hatasız devreye alma sağlamak için çevrimiçi uzman kılavuzu ve yerleşik yapılandırma sihirbazı sunulmaktadır.

  1. Operasyonel aşama çözümü – Olay yönetimi için Proses Koruma fonksiyonu

Alarmların çalması/ aktiflesmesi için olay paternlerini seçmek, alarmlara dayanarak veri kaydının tetiklenmesini yapılandırmak veya noktaları manuel olarak ayarlamak ve verinin temel neden analizinden kullanılmak üzere bir microSD karta yedeklenip yedeklenmeyeceğini belirlemek için kullanılabilen bir Proses Koruma fonksiyonu ekledik.

  1. Uygulama sonrası aşama çözümü – Önleyici bakım ve gelişmiş esnekliğinin kolaylaştırılması

Yokogawa’nın patentli Tube Health Check teknolojisini içeren bir Bakım Yöneticisi fonksiyonu, akışölçer kullanılırken bütün temel algılama ögelerini izler ve aksamaları en aza indirerek bakım maliyetlerini azaltmak için kullanılabilecek veriler sağlar. Tüm veriler, kolay veri aktarımı için bir microSD karta depolanabilir. Tube Health Check ve konsantrasyon ölçümü özelliği gibi yeni ürün fonksiyonları ekleyerek, kullanıcıların halihazırda kurulu akışölçerleri yükseltmesine imkan sağlayan yeni bir İstenen Özellik (FOD) seçeneği mevcuttur.

Rota Yokogawa’nın idari müdürü olan Andreas Dobratz, bu yeni ürünler hakkında aşağıdaki gözlemleri sunmuştur: “Yokogawa’nın yeni Coriolis kütle akışölçer portföyü olan ROTAMASS TI, endüstride yeni bir standart oluşturmaktadır. ROTAMASS TI, çok sayıda uygulamayı destekleyerek gerçek koşullar altında gelişmiş spesifikasyonlar sunmaktadır. Total Insight (Tam Anlayış) felsefesinin bütünsel yaklaşımı, ürün yaşam döngüsünün bütün aşamalarında müşterileri desteklemekte ve operasyonları ve tesis bakımını büyük ölçüde iyileştirmektedir.”

Yokogawa direktörü ve IA Platform Business Genel Merkezi’nin başkanı olan Başkan Yardımcısı Masatoshi Nakahara, şu yorumları yapmıştır: “Yokogawa, Dönüşüm 2017 orta vadeli iş planıyla endüstriyel otomasyon işletmesi için çok sayıda strateji ileri sürmüştür. Bu stratejilerden biri, çözümlerimizin temelindeki platform ürünlerini genişletmek ve geliştirmektir. Yeni Total Insight (Tam Anlayış) konseptimize dayanan ROTAMASS TI, müşterilerimiz için yeni bir değer üretecektir.”

 

ROTAMASS TI portföyü

Uygulama/proses koşulları Maksimum akış hızı Verici Doğruluk Uzaktan/integral tipler
ROTAMASS prime Genel-amaç 2,3-76 t/h Ultimate ±%0,1 (sıvı)

±%0,5 (gaz)

Her ikisi de
Temel ±%0,2 (sıvı)

±%0,75 (gaz)

Her ikisi de
ROTAMASS supreme Genel-amaç 5-170 t/h Ultimate ±%0,1 (sıvı)

±%0,5 (gaz)

Her ikisi de
Temel ±%0,15 (sıvı)

±%0,75 (gaz)

Her ikisi de
ROTAMASS giga Genel-amaç 300-600t/h Ultimate ±%0,1 (sıvı)

±%0,5 (gaz)

Her ikisi de
Temel ±%0,2 (sıvı)

±%0,75 (gaz)

Her ikisi de
ROTAMASS nano Farmasötik/soğutma 0,4-1,5t/h Ultimate ±%0,1 (sıvı)

±%0,5 (gaz)

Uzaktan
Temel ±%0,2 (sıvı)

±%0,75 (gaz)

Uzaktan
ROTAMASS hygienic Gıda ve içecek/farmasötik 2,3-76 t/h Ultimate ±%0,1 (sıvı)

±%0,5 (gaz)

Her ikisi de
Temel ±%0,15 (sıvı)

±%0,75 (gaz)

Her ikisi de
ROTAMASS intense Yüksek basınç 5-50 t/h Ultimate ±%0,1 (sıvı)

±%0,5 (gaz)

Her ikisi de
Temel ±%0,15 (sıvı)

±%0,75 (gaz)

Her ikisi de

 

Büyük Hedef Pazarlar

Petrol, dogalgaz, kimya, ilac ve besin olmak uzere proses endustrileri.

Uygulamalar

. Likit ve gazlarda kutle akis hizi, debi, yogunluk ve isinin olcumu.

 

Ek ürün bilgileri ve fotoğraflar için, lütfen www.Rotamass.com adresini ziyaret edin

 

Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Akıllı ölçüm cihazlarınızdan HART dönüştürücü ile faydalanın

Yayın Tarihi:

 

 

Ölçüm cihazları geliştikçe, proses ile ilgili sağlayabilecekleri verilere her gün yenileri eklenmekte. Artık günümüzde yalnızca bir parametre ölçen cihaz neredeyse kalmamış durumda. Benzer bir durum saha haberleşmesi için de geçerli; analog 4-20 mA olarak kullandığınız cihaz aslında dijital HART haberleşme protokolünü çok büyük ihtimalle destekliyordur. Fakat ölçüm cihazlarındaki bu gelişmelere rağmen, ölçüm cihazlarının büyük bir çoğunluğu, sistem tarafına yatırım yapılması ya da müdahale edilmesi istenmediği için halen analog 4-20 mA olarak kullanılmakta ve ölçülebilen parametrelerin yalnızca birinden faydalanılmaktadır.

 

Mevcut durumda analog olarak çalışmakta olan PLC’nizi yenilemek çok da anlamlı bir yatırım gibi görünmeyebilir. Alternatif olarak, PLC’ye HART input kartları eklenebilir. Fakat bu çözüm de saha kablolamasının yeniden gözden geçirilmesi anlamına gelebilir ki bu da hatırı sayılır bir yatırım ve çok miktarda emek gerektirebilir. Bir diğer alternatif ise, mevcut sisteme ve kablolamaya hiç dokunmadan araya bir dönüştürücü eklemektir.

Sistem tarafına ekleyeceğiniz Endress+Hauser HMX50 HART dönüştürücü ile, hem saha cihazınızı HART olarak kullanabilir ve teknolojinin sağladığı avantajlardan yararlanarak tek cihazdan birçok parametre alabilir hem de sistem tarafında değişiklik yapmadan tüm verileri 3 adet 4-20 mA ve 2 adet röle çıkışı ile kullanabilirsiniz.

Örneğin, hattınızda ya da bir makine içerisinde Coriolis prensibi ile çalışan bir akış ölçer kullandığınızı düşünün. Coriolis akış ölçer, temel görevi olan akış ölçümünün yanı sıra, akıştan bağımsız olarak yoğunluk ölçümü de yapılabilir ve cihaz içerisinde dahili sıcaklık elemanı da bulunmaktadır. Cihaz çıkışını HART olarak kullandığınız durumda akış, yoğunluk, ve ürün sıcaklığı bilgisini tek ölçüm cihazından alabilirsiniz.

Bir diğer örnek olarak azot yastıklamalı ve ısıtmalı bir tankta Elektronik Fark basınç ile seviye ölçümü yaptığınızı düşünün. Elektronik fark basınç cihazları, birbirinden bağımsız olarak çalışan 2 adet basınç sensöründen oluşmakta ve tüm basınç sensörlerinin içerisinde de dahili sıcaklık ölçümü yapılmaktadır. Bu durumda 2 basınç sensöründen; Ürün seviyesi, azot basıncı ve alttaki sensörün sıcaklığından ürün sıcaklığı verilerini alabilirsiniz. Cihaz çıkışını HART olarak kullandığınız durumda, ürün seviyesi takibinin yanı sıra yastıklama basıncınızı kontrol edebilir, ısıtıcınızın performansını görebilir veya yönetebilirsiniz.

Son örnek olarak da, köpük oluşan bir tankta yeni nesil bir radar ile seviye ölçümü yaptığınızı düşünün. Cihaz köpüğe rağmen ölçüm yapabilir fakat köpük radar sinyalinin kalitesini etkileyecektir. Gelişmiş bir radar sinyal kalitesini ölçülebilir ve ikincil bir çıkış olarak verebilir. Sinyal kalitesindeki bu değişim takip edildiğinde ise, köpük kalınlığı hakkında bilgi verebilir. Spreyleme ile köpük söndürülecek ise doğru zamanda ve doğru miktarda spreyleme kullanılmasını sağlayabilir ya da köpüğe müdahale edilmeyecek ise bile tankın taşmasını engelleyebilirsiniz.

 

Hazırlayan

Deniz Nevşehirli

Endress+Hauser

Ürün yöneticisi

Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Yokogawa, ROTAMASS Total Insight Ürün Portföyü – Operasyonları optimize ediyor ve ürün yaşam döngüsünün tüm aşamalarında bakım maliyetlerini azaltıyor.

Yayın Tarihi:

 

Coriolis kütle akışölçer ürün platformu, operasyonları optimize etmeye ve ürün yaşam döngüsünün tüm aşamalarında bakım maliyetlerini azaltma amacli Total Insight konseptine dayanarak geliştirilmiştir.

 

Gelişim Geçmisi
Günümüzde kullanılan iki ana akışölçer türü (hacim akışölçer ve kütle akışölçer) arasından, kütle akışölçer ölçümleri sıcaklık ve basınç değişimlerine daha az duyarlı olması nedeniyle genellikle daha doğrudur. Coriolis kütle akışölçerler, kullanımı kütle akışı, hat içi yoğunluk ve sıcaklık ölçümün ötesine varan çok yönlü ve yüksek derecede doğru aletlerdir.

Konsantrasyonları ölçebilen, net yağ bilgisayarları (Net Oil Computers / NOC) olarak görev yapabilen ve hatta ısı iletimini ölçebilen çok fonksiyonlu cihazlara dönüşmüşlerdir. Müşterilerimiz, yüksek viskozite, sürüklenmiş gaz ve iki fazlı akışa sahip sıvılar içeren zorlu proses kontrol uygulamalarında bu aletlerden birinci sınıf performans beklemektedir.

Almanya’daki bir Yokogawa bağlı ortaklığı olan Rota Yokogawa, 1993 yılından beri küresel pazara ROTAMASS serisi kütle akış ölçerler üretmekte de tedarik etmektedir. Şirket, daha fazla değer katmak ve müşterilerimizin yaptığı yatırımların gelecekteki değişikliklerden etkilenmemesini sağlamak için bu ürünleri geliştirmeye devam etmektedir. Müşterilerimizi proseslerimizi daha iyi anlamasını sağlayarak, Coriolis akış ölçerlerimiz müşterilerimizin operasyonlarının etkililiğini ve esnekliğini geliştirmesine ve ürün yaşam döngüsünün her aşamasında bakım maliyetlerini azaltmasına yardım etmektedir.

Ürün Özellikleri

Tam ürün yaşam döngüsü desteği, kullanım kolaylığı ve azalmış toplam mülkiyet maliyetinin önemini belirten benzersiz bir felsefeye dayanarak tasarlanan ROTAMASS TI ürün porföyü, altı yeni sensör ürün hattından ve bir uygulamanın özel gerekliliklerine uyacak şekilde yapılandırılabilen iki yeni vericiden oluşmaktadır. Bu tasarımın temelinde, bir tesisin operasyonlarına “Total Insight” (Tam Anlayış) kazandırma konsepti yatmaktadır. Yeni sensör ürün hatlarının her biri, yüksek basınç veya yüksek sıcaklık uygulamaları veya hijyenik ya da kriyojenik koşullar içeren oldukça zorlu proseslerde bile özel uygulama gereklilikleri ve proses koşulları için tasarlanmıştır. Yeni genel amaca yönelik (Essential) ve yüksek kaliteli (Ultimate) vericilerin tamamı, AC/DC evrensel güç kaynağı ile birlikte gelir ve bir dizi fonksiyonu yerine getirmek için esnek olarak yapılandırılabilir.

1. Tanıtım aşaması çözümü – Seçim aracı ve uzman kılavuzu

Yokogawa, müşterilerimizin belirli uygulamalar için optimal sensör ve verici kombinasyonu seçmesine yardım edecek yeni bir araç geliştirmiştir. Ayrıca, hızlı ve hatasız devreye alma sağlamak
için çevrimiçi uzman kılavuzu ve yerleşik yapılandırma sihirbazı sunulmaktadır.

2. Operasyonel aşama çözümü – Olay yönetimi için Proses Koruma fonksiyonu

Alarmların çalması/ aktiflesmesi için olay paternlerini seçmek, alarmlara dayanarak veri kaydının tetiklenmesini yapılandırmak veya noktaları manuel olarak ayarlamak ve verinin temel ne-
den analizinden kullanılmak üzere bir microSD karta yedeklenip yedeklenmeyeceğini belirlemek için kullanılabilen bir Proses Koruma fonksiyonu ekledik.

3. Uygulama sonrası aşama çözümü

– Önleyici bakım ve gelişmiş esnekliğinin kolaylaştırılması Yokogawa’nın patentli Tube Health Check teknolojisini içeren bir Bakım Yöneticisi fonksiyonu, akışölçer kullanılırken bütün temel algılama ögelerini izler ve aksamaları en aza indirerek bakım maliyetlerini azaltmak için kullanılabilecek veriler sağlar. Tüm veriler, kolay veri aktarımı için bir microSD karta depolanabilir. Tube Health Check ve konsantrasyon ölçümü özelliği gibi yeni ürün fonksiyonları ekleyerek, kullanıcıların halihazırda kurulu akış ölçerleri yükseltmesine imkan sağlayan yeni bir İstenen

Özellik (FOD) seçeneği mevcuttur. Rota Yokogawa’nın idari müdürü olan Andreas Dobratz, bu yeni ürünler hakkında aşağıdaki gözlemleri sunmuştur: “Yokogawa’nın yeni Coriolis kütle akışölçer portföyü olan ROTAMASS TI, endüstride yeni bir standart oluşturmaktadır. ROTAMASS TI, çok sayıda uygulamayı destekleyerek gerçek koşullar altında gelişmiş spesifikasyonlar sunmaktadır.

Total Insight (Tam Anlayış) felsefesinin bütünsel yaklaşımı, ürün yaşam döngüsünün bütün aşamalarında müşterileri desteklemekte ve operasyonları ve tesis bakımını büyük ölçüde iyileştirmekte-
dir.” Yokogawa direktörü ve IA Platform Business Genel Merkezi&’nin başkanı olan Başkan Yardımcısı Masatoshi Nakahara, şu yorumları yapmıştır: “Yokogawa, Dönüşüm 2017 orta vadeli iş planıyla endüstriyel otomasyon işletmesi için çok sayıda strateji ileri sürmüştür. Bu stratejilerden biri, çözümlerimizin temelindeki platform ürünlerini genişletmek ve geliştirmektir. Yeni Total Insight (Tam Anlayış) konseptimize dayanan ROTAMASS TI, müşterilerimiz için yeni bir değer üretecektir.”

 

ROTAMASS

 

Büyük Hedef Pazarlar
Petrol, dogalgaz, kimya, ilac ve besin olmak uzere proses endustrileri.
Uygulamalar
Likit ve gazlarda kutle akis hizi, debi, yogunluk ve isinin olcumu.
ROTAMASS

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler