Connect with us

Vanalar

Duyar Vana, bayileriyle buluştu

Yayın Tarihi:

Duyar Vana 2017 yılı bayi toplantısı, İstanbul’da, Yıldız Teknik Üniversitesi Hisar Tesisleri’nde, 100’ü aşkın sektör temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kahvaltıyla başlayan etkinlik çerçevesinde ilk olarak İş Geliştirme Müdürü Mehmet Çim bir konuşma yaptı ve şirket olarak üretimine geçtikleri yeni ürünleri dinleyicilere tanıttı.

Daha sonra Duyar Vana Türkiye Ülke Müdürü Hüseyin Utku Aksoy bir konuşma gerçekleştirdi ve yeni yılda daha verimli çalışmalar yapma vurgusu yaptı.

Kasım ayında Duyar Vana genel müdürlüğü görevini üstlenen Faruk Çizmecioğlu ise hem Duyar Vana bayilerine kendisini tanıttı hem de şirket olarak yeni yıldaki büyüme hedeflerinden bahsetti. Duyar Vana bayilerine “bizim patronumuz sizsiniz” diyen Çizmecioğlu, “şirket olarak büyürken bayilerimizi de büyütmek istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Ardından 2017 yılında en yüksek ciroyu yapan üç Duyar Vana bayisine ödülleri takdim edildi. Akabe Mühendislik, Borsel Boru ve Çağdaş Isı, ödüllerini Genel Müdür Faruk Çizmecioğlu’nun elinden aldılar.

Daha sonra, ülkenin köklü firması Duyar Vana’yla uzun yıllardır çalışan bayilere plaketleri takdim edildi. Sırasıyla 30, 20 ve 10 yıldır Duyar Vana bayiliği yapan firmalar, plaketlerini yine Genel Müdür Faruk Çizmecioğlu’nun elinden aldılar.

Duyar Vana ailesinin samimi bir ortamda gerçekleşen 2017 bayi toplantısı ve ödül töreni, yeni yıla dair iyi temennilerle son buldu.

Vanalar

Belimo’dan sektörün en akıllı vanası: Energy Valve

Yayın Tarihi:

Belimo’nun bugün kullandığımız damper motorunu icat etmesinin üzerinden yaklaşık 40 yıl geçti. Bu süre zarfında da Belimo yeniliklerle sektörü ileri taşımaya devam ediyor. Hava kontrol ürünlerinde damper motorunun icadıyla yaptığı etkiyi, 15 yıldan fazla süre önce küresel kontrol vanasını icat ederek su tarafında da gerçekleştiren Belimo, su tarafında bir adım ileriye gidip elektronik basınçtan bağımsız kontrol vanasını (elektronik kombine vana) icat etti. En son olarak Yapay Zekâ, nesnelerin interneti, bulut bilişim gibi birçok günümüzün teknolojisini dâhil ettiği Energy ValveTM ile ısıtma ve soğutma kontrol vanalarına yeni bir çığır açarak, konusunun lider ve en yenilikçi markası olma unvanını pekiştirdi.

Belimo Energy ValveTM ultrasonik debimetre, küresel kontrol vanası, iki adet sıcaklık sensörü ve tüm bunları kontrol eden akıllı bir motordan oluşuyor.

Enerji Vanası > Kombine vana (PICV) + Kalorimetre + Kesme Vanası

Enerji Vanasının geleneksel kontrol vanalarından farkları:

Enerji kontrolü: Geleneksel kontrol vanasına gönderdiğiniz 0…10V kontrol sinyali kontrol vanasının açıklığını belirlerken, Enerji Vanasına gönderdiğiniz 0…10V kontrol sinyali, bağlı bulunduğu serpantinin kapasitesinin yüzde kaçı kadar ısı transferi olacağını belirler.

Delta T kontrolü: Geleneksel kontrol vanası veya kombine vanalarda sıcaklık farkını kontrol eden bir kontrolör yoktur. Oysa Enerji Vanası kontrol ettiği serpantini her zaman minimum tasarım ∆T değerinde (örneğin Soğutma ∆T = 5 °C) tutar. Bunu yapabilmek için serpantininizin eğrisini çıkarır, Yapay Zekâ kullanarak serpantininiz öğrenir ve size en verimli çalışacağı debi ve sıcaklık farkını gösterir. Böylece hiçbir vanada elde edemeyeceğiniz yüksek verim ve enerji tasarrufunu elde edebilirsiniz.

Balanslama: Geleneksel balans vanası ya da kombine vanada dengeleme basınç farkına göre yapılırken, Enerji Vanasında dengeleme doğrudan debimetre üzerinden debi izlenerek yapılır.

Enerji ölçümü: Geleneksel kalorimetrelerde tüketiminizi belirli periyotlar (aylık, yıllık vb.) ile görürken, Enerji Vanasında anlık ve Cloud üzerinden, ömür boyu kaydedilen veriye de ulaşabilecek şekilde görebilirsiniz.

Glikol ölçümü: Belimo Ar-Ge ekibinin tasarladığı patentli bir teknoloji ile tesisattaki glikol ölçümünü de yapan Enerji Vanası, donma riskini minimuma indirmekle birlikte serpantinin tükettiği enerji hesaplanırken kullanılan akışkandaki su/glikol oranı ölçümü sayesinde geleneksel ölçüme göre çok daha doğru enerji izlemesi yapılmasını mümkün kılar.

İzolasyon: Küresel vana teknolojisi ile üretilen %100 sızdırmaz Enerji Vanası sayesinde kesme vanasına gerek kalmaz.

Entegre webserver: Geleneksel kontrol vanalarına, eğer bağlı ise otomasyon üzerinden ve sadece ne kadar açık olduğunu görerek erişebilirsiniz. Enerji Vanası; tüm ayarlara, verilere ve trend eğrilerine ulaşabilmesi ve otomasyondan bağımsız kullanılabilmesi adına bir webserver bulundurur. Network veya statik IP üzerinden de erişebileceğiniz bu webserver, cihaza bina dışından da ulaşımınızı mümkün kılarak müdahale gerektiği noktada işinizi kolaylaştırabilir.

Otomasyon entegrasyonu: Geleneksel kontrol vanalarında, sadece analog sinyal ile iletişim kurabilirken, Enerji Vanasında otomasyon sisteminin kolay entegre olabilmesi için birden fazla entegrasyon seçeneği vardır. Bunlar arasında yine geleneksel analog sinyal ile entegrasyon bulunmakla birlikte, BACnet/IP, BACnet/MSTP, Modbus/RTU ve MP gibi tüm otomasyon firmalarının entegre olabileceği geniş bir haberleşme protokolü seçeneği de bulunur.

Sistem performans raporu: Cloud’a bağlanabilen Enerji Vanaları İsviçre’deki kontrol ekibi tarafından 3 aylık periyotlarla incelenerek, kullanıcıya sistemin daha yüksek performansta nasıl çalışacağını da gösteren ücretsiz performans raporları gönderiliyor.

7 yıl garanti: İklimlendirme sektöründeki 5 yıl garanti süresi ile rakiplerinden ayrılan Belimo, kendi rekorunu kırarak Cloud’a bağlandığı takdirde Enerji Vanası için garanti süresini 7 yıla uzatmaktadır. Belimo bu garantiyi koşulsuz olarak sağlamaktadır.

Tüm bu özellikleri ile Enerji Vanası; kalorimetre, balans vanası, kontrol vanası ve kesme vanası görevi görerek ürün maliyeti, işçilik, kablolama gibi birçok konuda tasarruf sağlıyor. Enerji Vanasının yararlarına bakınca yeni dijital çağın getirileri olan Nesnelerin İnterneti (IoT), Büyük Veri, Yapay Zekâ ve Bulut Bilişim gibi teknolojilerin iklimlendirme sektörüne neler katabileceğini düşünmemek elde değil.

Devamını Oku

Vanalar

Şişirilebilir Contalı Proval Kelebek Vanalar

Yayın Tarihi:

Yazar:

Proval V101-SC serisi şişirilebilir contalı aşınmaya dayanıklı kelebek vanalar, wafer ve lug tiplerinde pnömatik aktüatörlü olarak, akışkan özelliklerine uygun Silikon, EPDM, NBR veya yüksek aşınma dayanımına sahip beyaz SBR contalı üretilmektedir. Şişirilebilir contalı vanalar, partikül içeren akışkan hatları, kuru akışkanlar ile pnömatik toz transfer hatları gibi aşındırıcı ortamlar için sürtünmesiz çalışma özelliklerinden dolayı yüzde 100 sızdırmazlık ve çok sık açma-kapama yapılan hatlarda dahi çok uzun ömürlü proses kontrolü sağlar. Madencilik, çimento, yapı malzemeleri ve diğer proses hatları genel uygulama alanları arasında yer almaktadır. V101-SC serisi vanalar proses hatlarında sorunlu mevcut bir kelebek vananın yerine kolayca monte edilir ve tesisteki otomasyon sisteminde herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duymaz. Kelebek vana conta arka yüzeyine basınç uygulayarak sızdırmazlık sağlayan pnömatik kontrol ünitesi (A260-SC) vana açma-kapama süresine göre 0-10 saniye arası geciktirmeli ayarlanabilmektedir. V101-SC serisi vana diskleri standart V101 serisinden daha küçük işlendiğinden açma-kapama esnasında sürtünme oluşmamaktadır. Vanaya kapatma komutu verildiğinde, önce vana kapatılmakta, hemen ardından conta arka yüzeyine basınç uygulanmakta, şişen ve disk yüzeyine oturan conta ile tam sızdırmazlık sağlanmaktır. Açma komutu verildiğinde ise önce conta arkasındaki basınçlı hava tahliye edilmekte daha sonra vana açılmaktadır. Bu koşullarda sürtünmesiz çalışma sağlanmaktadır. V101-SC serisi vanalar gıda prosesleri için polisajlı disk ve silikon contalı opsiyonlar ile emniyet için basınç alarm sensörleri, açık-kapalı konum sensörleri gibi opsiyonel aksesuarlar ile sunulmaktadır.

Devamını Oku

Vanalar

Duyar Vana genel müdürlüğüne Faruk Çizmecioğlu getirildi

Yayın Tarihi:

Yazar:

Duyar Vana Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü görevine Faruk Çizmecioğlu getirildi. Konuyla ilgili Duyar Vana Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu’nun yapmış olduğu açıklamada, “Duyar Vana Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. yönetimi olarak şirketimizi gelecek dönemlere daha da güçlendirerek hazırlamak için tüm iç süreçlerin yeniden yapılanma çalışmalarını sürdürmekteyiz. Değişim stratejileri kapsamında oluşturduğumuz hedeflere başarıyla ulaşabilmek için şirketimizin profesyonel kadrolarında da yeniden yapılanma uygulamalarına hız vermekteyiz. Bu bağlamda saygın şirketlerde üst düzey yöneticilik yapmış olan Sayın Faruk Çizmecioğlu, Duyar Vana Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş.nin genel müdürlüğü görevine atanmıştır. Sayın Faruk Çizmecioğlu’nun aramıza katılmış olmasından dolayı duyduğumuz memnuniyeti kamuoyuna ve değerli sektör mensuplarına saygıyla bildiriyoruz” ifadelerine yer verildi.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler