Connect with us

İklimlendirme

Danfoss’ta görev değişikliği

Yayın Tarihi:

on

Isıtma, soğutma, motor kontrol sistemleri ve güç çözümleri alanında dünya liderlerinden Danfoss’un Türkiye, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde görev değişikliği yaşandı.

Levent Taşkın’ın ayrılmasının ardından Danfoss Türkiye, Ortadoğu ve Afrika (TMA) bölgesi yeni başkanı olarak Ziad Al Bawaliz atandı.

Danfoss Grubuna 2012 yılında katılan Al Bawaliz, son beş senedir Danfoss bölge satış direktörü olarak görev yapmaktaydı. 2015 yılında ise tüm Danfoss segmentlerinden sorumlu Danfoss MENA genel müdürlüğü görevine getirilmişti.

Al Bawaliz, soğutma ve iklimlendirme sektöründe 25 yılı aşkın tecrübesiyle alanında geniş bilgi ve uzmanlık sahibi.

Yeni göreviyle ilgili bir açıklama yapan Al Bawalz, “Danfoss’un heyecanlı bir süreçten geçtiği bu bölgede bu rolü devralmaktan son derece memnunum. Yönetim kadrosu olarak TMA bölgesinde stratejimizi ve Danfoss’un gelecek rotasını belirledik. Rakiplerimizden önde olmaya devam etmek ve müşterilerimize mümkün olan en iyi şekilde hizmet etmek için yatırımlarımızı ve büyümemizi ileriye taşımak konusunda kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan bölge genel merkezinde görev yapacak olan Al Bawaliz, TMA bölgesinden sorumlu olacak.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

İklimlendirme

Mitsubishi Electric’in IoT İletişim Ağı Red Dot “Best of the Best” Tasarım Ödülü’nü kazandı

Yayın Tarihi:

on

Teknoloji öncüsü Mitsubishi Electric, çevre şartlarına dayanıklı bir IoT (Nesnelerin İnterneti) iletişim ağı olan XS-5R/XS-5T ile dünyanın en önemli üç tasarım ödülünden biri olan Red Dot ödüllerinin Ürün Tasarımı kategorisinde “Best of the Best” ödülüne layık görüldü. Böylelikle Mitsubishi Electric, uluslararası tasarım dalında ilk kez aldığı “Best of the Best” ödülüyle art arda dört yıl Red Dot Tasarım Ödülü kazanmış oldu. 59 ülkede faaliyet gösteren şirket ve tasarımcılar tarafından 6 bin 300’ün üzerinde başvurunun yapıldığı Red Dot 2018’de Mitsubishi Electric’in iklimlendirme sistemleri alanından da üç ürünü ödüllendirildi. Markanın Enviro-ME serisi ev tipi kliması, MLZ-KP/MLZ-RX/MLZ-GX/MLZ-HX tek yönlü tavana monteli kaset tipi klima serisi ve PUHZ-AA serisi havadan suya ısı pompalı dış ünite ürünleri Uluslararası Ürün Tasarımı 2018 ödüllerini kazanan teknolojiler arasında yerini aldı.

Mitsubishi Electric İletişim Ağı XS-5R/XS-5T; çoklu sahalarda uzaktan izleme, arıza tahmini, entegre yönetim faaliyetleri ve diğer IoT çözümleri için kullanılan bir cihaz. Fabrikalarda ve binalarda yürütülen uygulamalara ek olarak, deniz ve nehirlerde su seviyelerinin uzaktan izlenmesi, güneş ve rüzgâr enerjisi üretme ekipmanları ve tesisleri için arıza tahmini gibi altyapı güvenlik ve emniyet fonksiyonları için kullanılabiliyor.

Üst düzey performans ve güvenilirliği ifade eden sade tasarım

Mitsubishi Electric İletişim Ağı XS-5R/XS-5T, bulut ve diğer benzer kullanımlar aracılığıyla güvenli bağlantılar sağlayan güvenilir ve sofistike şifreleme teknolojisine dayalı üst düzey güvenlik performansını ifade eden güçlü kare motiflerle bezenmiş sade ve sağlam bir forma sahip. Bu güçlü ifade, marka logosunun merkezi yerleşimi ve sembolik duruşuyla daha da güçlendirilmiş durumda.

Kullanıcı perspektifinden oluşturulan arayüz tasarımı

Üçgen bir kesitle prizma biçimi oluşturan gösterge paneli, duvara montaj, başka bir ekipmanın yanındaki kontrol panelinin içerisine kurulum veya rafta yatay montaj gibi farklı kurulum senaryolarında operasyon durumunun kontrol edilmesine olanak sağlıyor. Gösterge panelinde bulunan ekranlar, arka aydınlatmalı piktogramlar olarak tasarlandı. Basılı karakterlerin okunamadığı karanlık mekanlarda dahi operasyon durumunun sezgisel olarak belirlenmesine ve çeşitli açılardan kolaylıkla okunmasına imkân tanınıyor.

Çok amaçlı kullanım sağlayan suya ve toza dayanıklı yapı

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından suya ve toza dayanıklılık için tanımlanan IP değerlendirmesi olan IP53’e uyumlu konstrüksiyon, tozlu makine odaları ve endüstriyel sulara maruziyetin söz konusu olduğu tesisler dahil olmak üzere cihazın çok çeşitli ortamlarda kullanılabilmesini sağlıyor. Suya ve toza dayanıklı konstrüksiyon genellikle karmaşık tasarımlar gerektirse de bu üründe sade bir tasarım geliştirilmiş durumda.

Devamını Oku

İklimlendirme

CIAT, POWERCIAT serisi Chiller cihazları piyasaya sundu

Yayın Tarihi:

on

CIAT, 270 ile 1500kW arasında çalışan yeni sabit hızlı, hava soğutmalı, vidalı POWERCIAT soğutucu serisinin piyasaya sürüldüğünü duyurur: Yeni POWERCIAT.

Bu yeni seri, 18 farklı ebatta soğutma çözümü ve 4,5’e kadar Mevsimsel Enerji Verimlilik Oranı (SEER) ve 6,3’e kadar Mevsimsel Enerji Performansı Oranı (SEPR) ile üç farklı verimlilik sunarken, aynı zamanda son Avrupa Ecodesign yönetmelikleriyle de uyumdur. CIAT, enerji tüketimini uygun hale getiren ve binalarda iç hava kalitesiyle konforu artıran küresel ısıtma, soğutma ve havalandırma (HVAC) çözümleri tasarlar, üretir ve tedarik eder.

“Yeni POWERCIAT serisi gerek konfor soğutması gerekse de proses soğutma uygulamalarında en yüksek enerji verimliliğini sağlamak için tasarlandı” diye açıklamasını yapıyor CIAT HVAC Avrupa Ürün Müdürü Eric Pollet. “Farklı müşteri ihtiyaçları için standart, yüksek verimlilik ve premium versiyonlar olmak üzere 3 farklı verimlilik sınıfında sunuluyor.”

Yeni POWERCIAT serisi 2018 Avrupa Eco-Design gerekliliklerini karşılayan 3 farklı verimlilik versiyonu sunar:

Sabit hızlı vidalı kompresör ve sabit hızlı fanlarla donatılmış standart versiyon. Yüksek tam yük enerji verimliliği ile, bu versiyon proses soğutma ihtiyaçlarını karşılamak için optimize edilmiş olup 5,7 SEPR değerine ulaşmaktadır.

Yüksek verimli (HE) versiyonu sabit hızlı vidalı kompresör ve değişken hızlı AC fanları ile donatılmıştır.  4,4’e kadar mevsimsel enerji verimliliği (SEER) ve 6,2’ye kadar SEPR değeri ile proses soğutma ve konfor soğutma uygulamaları için ekonomik bir çözüm sunar.

Premium versiyon (XE) ise sabit hızlı vidalı kompresör ve EC fan teknolojisiyle donatılmıştır. Bu versiyon 4,5´e kadar ulaşan SEER ve 6,2´e kadar ulaşan SEPR değerleriyle proses soğutma ve konfor soğutma uygulamalarında uygun operasyon (işletme) maliyetli bir çalışma olanağı sunar.

POWERCIAT serisinde en yeni nesil düşük sesli fanlar standart olarak sunulmaktadır. HE ve XE versiyonlarında sunulan değişken hızlı fanlar ünitenin hava akışına uyum sağlayarak kısmi yük sırasında açma-kapama gürültüsünü ortadan kaldırır. Daha fazla akustik konfor sağlamak adına, sese duyarlı ortamlar için süper düşük gürültülü versiyonuyla -12 db(A) değerine ulaşan üç ilave çözüm sunulabilmektedir.

Genişletilmiş -20°C ile 55°C dış ortam çalışma sıcaklığıyla POWERCIAT, pek çok iklime uyum sağlayabilir. -15 °C ile 15°C derece (low-brine seçeneği ile) arasında değişen soğutulmuş su çıkış sıcaklığıyla hizmet ve endüstriyel sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Altı farklı ebatta sunulan entegre hidrolik sayesinde, POWERCIAT ünitelerin kolaylıkla kurulabilmesini sağlayan, alan ihtiyacını en aza indiren ve kurulumun güvenirliliğini artıran bütün bir çözüm sunmaktadır. Hidrolik modül, tekli ya da ikiz olmak üzere pek çok yüksek ve alçak basınçlı pompa ile donatılabilir ve bu sayede daha fazla güvenlik için acil durum pompasına otomatik olarak geçiş yapılabilir. Son olarak, 13 farklı ebatta sunulan toplam ısı geri kazanımı opsiyonuyla, ısı ünite tarafından sıcak su üretiminde kullanılmak üzere yeniden kullanılabilir.

Chiller tarafından sağlanan toplam ısıtma kapasitesinin geri kazanımı, ünitenin 60°C’ye kadar ücretsiz ek sıcak su üretmesini sağlar. Bu seçenek, özellikle oteller ve endüstriyel uygulamalar gibi büyük miktarda ısı geri kazanımı gerektiren uygulamalar için yararlı olabilir.

POWERCIAT, kullanıcıların CIAT ekipmanlarını her zaman takip etmelerini ve izlemelerini sağlayan CIATm2m gelişmiş izleme çözümü ile donatılmıştır. CIATm2m, müşterilerin gerçek zamanlı uyarılar almasını ve web sitesi aracılığıyla ürün bilgilerine erişmesini sağlar.

Devamını Oku

İklimlendirme

ALDAĞ, bilgi paylaşım platformlarına destek vermeye devam ediyor

Yayın Tarihi:

on

ALDAĞ A.Ş. yarım asrı açan üretici, teknoloji geliştirici kimliği ve deneyimiyle, Türkiye iklimlendirme endüstrisi için bir okul olarak kabul görüyor. ALDAĞ A.Ş., bilgi birikimini, sektörün saygı ve güven uyandıran platformlarında paylaşıma açmayı, sektöre bir vefa borcu olarak kabul ediyor. Bu zihniyetle, sektörün dernek, vakıf, oda ve akademik yapılarının düzenlediği etkinliklerde bildirileri, sunumları ve verdiği seminerlerle destek vermeye özen gösteriyor.

Bu yılın başından itibaren Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin birçok il temsilciliğinde seminerler veren, sunumlar gerçekleştiren ALDAĞ A.Ş.nin ilk bilgi paylaşım platformu TTMD Gaziantep İl Temsilciliği oldu (27 Ocak). Daha sonrasında TTMD Adana İl Temsilciliği’nde yapılan seminerde (29 Ocak) “DIN 1946-4 Standartlarına Göre Hijyenik Klima Santralleri” ve “EN 1886 Standardına Göre Klima Santralleri” konu başlıklarında sunumlar gerçekleştirildi.

Aldağ İş Geliştirme Müdürü Hamza SONKUR’un konuşmacı olduğu seminerin oturum başkanlığını Aldağ A.Ş. Bölgeler Satış Koordinatörü R. Doruk OFLAZ yaptı.

Seminerler kapsamında, hastaneler ve sağlık tesisleri için hijyenik kriterleri tanımlayan “DIN 1946-4 Standartlarına Göre Hijyenik Klima Santralleri” kapsamında; klima santrallerinde hijyenik kriterler, mekânların kriterlerine göre değişiklik göstermekle birlikte paneller, bataryalar, susturucu, fanlar, ısı geri kazanım hücreleri, filtreler ve nemlendiriciler bileşenleri için ayrı ayrı değerlendirildi. Sistemin hava dağıtımını kapsayan kanallar, hepa kutuları, menfezler ve laminar akım üniteleri de değerlendirilmesi gereken ayrı başlıklar olarak ele alındı. Komponentlerin temizlenebilirliği, temizliğin kontrol edilebilirliği üzerinde duruldu. DIN 1946-4 “Havalandırma ve İklimlendirme-Bölüm 4 Hastanelerde Havalandırma” standardının, ameliyat salonlarının yerleşim ve tasarımında da yeni yaklaşımlar getirdiği belirtildi.

prEN1886: Binalar için Havalandırma – Klima Santralleri – Mekanik Performans Avrupa Standardındaki ölçüm ve sınıflandırma tanımları üzerinde duruldu. Standardın izin verilen maksimum filtre bypass kaçak oranı, gövde kaçakları ile sızdırmazlık sınıfı, gövde dayanım, ısı köprüsüzlük ve ısıl geçirgenlik sınıfları hakkında bilgi verildi.

Seminerler yoğun ilgi gören soru cevap bölümlerinin ardından sunumları gerçekleştiren Hamza Sonkur ve R. Doruk Oflaz’a verilen teşekkür plaketleri ile son buldu.

ALDAĞ A.Ş., bilgiyi üretmek ve paylaşmak konusundaki çabasını ve kararlılığını gelecekte de sürdürecek.

Devamını Oku

Trendler