Connect with us

Diğer Tesisat Sistem ve Elemanları

Atık su: Kullanılmayan su kaynağı

Yayın Tarihi:

Global anlamda artan kuraklıkla birlikte, kentsel ve endüstriyel atık suyun sulama ve endüstriyel prosesler gibi yeniden kullanım yollarını bulmak için daha büyük çaba sarf ediliyor. Aslında teknoloji, atık suyu içilebilir hale dahi getirmeye uygun şekilde gelişmiş durumda.

BM’ye göre, dünya nüfusunun yaklaşık beşte biri kuraklıkla mücadele eden bölgelerde yaşıyor. 2025 yılından itibaren, bu nüfusun üçte ikisinin su sıkıntılarıyla karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor. Ancak bir taraftan da günlük olarak, yeterli arıtma yapılmaksızın çoğu, nehirlere ve denizlere dökülen, sağlığı ve çevreyi tehlikeye atan büyük miktarlarda atık su üretiliyor.  

Bu sebeple, giderek artan oranda daha katı yönetmeliklerle birlikte su iyileştirmesi ve verimli atık su arıtmasına daha fazla önem veriliyor. Alfa Laval Ashbrook Simon-Hartley İdari Müdürü Mai Møllekær, “Gitgide daha fazla insan atık suyun değerli bir kaynak olduğunun farkına varıyor” diyor ve sözlerine şöyle devam etti: “Doğru bir çözümle, atık suyun yeniden kullanımı çevresel, sosyal ve ekonomik anlamda faydalı. Alfa Laval kentsel ve endüstriyel atık suyu temiz suya çevirmeye yardımcı olan iki filtrasyon metodu sunuyor.”

Membran biyoreaktörler (MBR), biyolojik atık su arıtma proseslerinden olağanüstü biçimde temiz atık su üretmek için giderek daha yaygın hale gelen bir çözüm sunuyor. Her gün dört milyon metre küpün üstünde atık su arıtırken, sayının 2018 itibariyla üçe katlanması bekleniyor.

Alfa Laval Su ve Atık Arıtma Bölüm Müdürü Thomas Møller, “Alfa Laval patentli hollow sheet teknolojisiyle birlikte membran filtrasyon modüllerine dayanan benzersiz bir MBR teknolojisi geliştirdi. Diğer MBR çözümlerine kıyasla, iyileştirilmiş güvenlik ve çalışma kolaylığının yanı sıra düşük işletme ve bakım maliyetleri sunuyor” dedi ve “MBR çözümümüz, dünya çapında sayısız kurulum ile her geçen gün değerini kanıtlıyor. Bazı müşteriler yeniden kullanabildikleri fevkalade biçimde temiz nihai atık su sayesinde özellikle bu ürünü seçiyor” diye ekledi.

Fransa’nın güneybatısındaki Bassusary’de yer alan atık su arıtma tesisinde, Alfa Laval MBR’nin kullanıldığı arıtılmış su Avrupa standartlarını aşarken, bakteri barındırmıyor ve bölgedeki golf sahasını sulamak için kullanılıyor. Ayrıca, şehirdeki içme suyunun ana kaynağı olan nehre geri akıyor. Başka bir Fransız şehri de halka açık tuvaletler için arıtılmış atık suyu yeniden kullanıyor.

Alfa Laval MBR teknolojisi tekstil, deterjan, nişasta, yiyecek ve içecek sektörlerinde de atık su arıtıyor. İspanya’daki San Vicente de la Sonsierra şaraphanesinde, 13 şaraphaneden atık su arıtılıyor. Bölgedeki yeraltı suyunun sınırlı olması nedeniyle iyileştirilen su, asmaları sulamak için kullanılıyor.

Diğer Alfa Laval membran tipleri, temizleme prosesi ekipmanı için suyu yeniden kullanmak ve proteini kurtarmak amacıyla mandıralar ve bitki protein üretiminden atık suyu arıtıyor.

Ashbrook Simon-Hartley’nin satın alınmasının ardından, Alfa Laval üçüncül filtrasyon teknolojisi de sunuyor. Gravite ile ve temizleme sırasında dahi kesiksiz çalışan AS-H Iso-Disc Filtre Medyası arıtma ekipmanı, yeniden kullanıma uygun yüksek nihai atık su kalitesi için atık sudaki artık katı maddeleri ortadan kaldırıyor.  Bu teknoloji, geleneksel kum filtrelerine göre kompakt, yüksek kapasiteli ve uygun fiyatlı bir alternatif sunuyor.

Alfa Laval AS-H Iso-Disc Cloth medya filtresi, farklı amaçlar için arıtılmış

atık suyun yeniden kullanımına olanak sağlayan üçüncül filtrasyona

(5 ila 10 mikrona kadar) yönelik kompakt, yüksek kapasiteli bir proses sunar.

Iso-Disc, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birkaç toplulukta yer alan atık su arıtma tesislerinde, arıtılmış atık suyun yasal deşarj gereksinimlerinden daha temiz elde edilmesi amacıyla kullanılıyor. Mesela Teksas’taki Meadows Place, eğlence amaçlı bir göl oluşturmak ve bölgedeki parkları sulamak için Iso-Disc filtrasyon sistemi ile arıtılan suyu kullanıyor. Su ücretlerindeki tasarruflar yatırım maliyetini yalnızca birkaç yılda telafi ediyor.

Iso-Disc endüstriyel atık suyunu arıtmak ve yiyecek ile içecek sektöründe organik olmayan birikmiş katı maddeleri ortadan kaldırmak için de kullanılıyor. Ayrıca soğutma kulelerinde veya diğer proses suyu gereksinimlerinde kullanım için yerüstü suyu arıtabiliyor.

Bazı atık su arıtma tesisleri, Iso-Disc filtresini ikincil atığı arıtmak amacıyla aşağı akım mikrofiltrasyon veya ultrafiltrasyon membranları için ön arıtma olarak kuruyor. Bu kurulum, membranların filtrasyonunu ve ekonomik verimliliği artırıyor. Teksas’taki Big Spring’de, nihai ters osmozla membran arıtma adımı da eklenmiştir. Bu adım biyolojik olarak arıtılmış atık suyu şehrin su arıtma tesislerine taşıyarak içilebilir su olarak yeniden kullanılmasına olanak sağlar.

Møller, “Çeşitli mevcut filtrasyon teknolojileriyle, daha fazla topluluk ve endüstriyel üretici, daha ucuz ve daha temiz sudan faydalanmanın yanı sıra, çevrenin ve dünyanın tükenmekte olan su rezervleri üzerindeki etkisini hafifletiyor” dedi.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Diğer Tesisat Sistem ve Elemanları

Kerim Elektromotor’dan “Frekans Kontrollü Pano” seçenekleri

Yayın Tarihi:

Motor yol verme ve dağıtım panoları üretiminde, 1980 yılından beri köklü bir geçmişe sahip olan KERİM ELEKTROMOTOR, sektörün ihtiyaçlarına göre geliştirdiği en yeni Frekans Kontrollü Pano düzenlemelerini piyasaya sundu.

Frekans kontrollü panoların parametre girişleri, tüm ayarları ve fonksiyonel testleri yapılarak tüketiciye sunulduğu için, saha montörüne sadece “tak ve çalıştır” opsiyonu kalmaktadır. Sürücüde meydana gelebilecek arıza durumlarında sistemin kesintiye uğramaması için “manuel çalışma” seçeneği de standart olarak sunulmaktadır.

Gelişmiş Kontrol Panelinde; sürücünün kolay programlanabilmesi için TÜRKÇE dâhil çoklu dil seçeneğine sahip alfa numerik ekran, anlık değerleri izleyebilme (set değeri, işletme basıncı, çıkış frekansı, devir, PID feedback ve daha onlarca seçenek), hataları kaydetmek için gerçek zaman saati, yedekleme ve başka sürücüye parametre taşıma, yetkisiz müdahaleye karşı parametre kilidi bulunmaktadır. Fark basınç kontrolü için mevcut 2 sensör girişi, yüksek maliyetli kontrol elemanlarına gerek kalmadan sirkülasyon pompa uygulamalarında kullanılabilmektedir.

Enerji tasarruf yazılımı, pompalarda motor akısını optimize ederek verimliliği maksimuma çıkarır. Dâhili MODBUS RS-485 fieldbus arabirimi ile harici haberleşme kartına ihtiyaç duymadan düşük maliyet ile haberleşme ağına bağlanır. Pompa bazında arıza ve çalışma bilgileri için gerilimsiz kontaklar da verilmektedir.

Basınç veya seviye referans değişkeni belirlenen bir seviyeye geldiğinde, sürücüler uyku moduna geçer. Sleep Boost (Akıllı Uyku Fonksiyonu) özelliği, tekrar devreye girme zamanını uzatmak için uyku moduna geçmeden önce pompanın devrini ayarlayarak enerji tasarrufu sağlar. Bu özellik gereksiz duruş ve kalkışları önlediği için mekanik yıpranmaları azaltır. Maksimum tasarruf için farklı gün ve saatlerde farklı basınç setleri programlanabilir. (Örneğin: gündüz 7 bar, gece 2 bar). Harici bir zaman rölesine gerek kalmadan sürücüye start / stop zamanları girilebilir.

Ayrıca motor koruma devreleri, enerji altında müdahaleyi engelleyen kapı kilitleme tertibatlı ana şalter, termostat kontrollü havalandırma kiti, kısa devre koruması, aşırı akım koruması, faz hatalarına karşı koruma, kuru çalışmaya karşı koruma önlemleri de bulunmaktadır. Pompa tıkanmasını engellemek için pompaya sırası ile ileri – geri yaptırılarak çark temizlenir. Geri dönüşe izin verilmiyorsa sert kalkış yaptırılarak çark temizlenir. Güncel ve geçmiş hatalar, hata kod numarası ve Türkçe açıklamaları ile izlenebilir.

PFC MAKRO KONTROLLÜ PANOLAR

•Pompa kontrol yazılımı (PFC)

•Tek sürücü ile 10 pompaya kadar kontrol (6-10 pompa PLC ile.)

•Eş yaşlandırma

•Arıza durumlarında manuel çalışma

•Gerçek zaman saati ile 4 farklı basınç seti

•Standart MODBUS

•Türkçe asistan panel

•Uyku süresi uzatma

•Pompa temizleme fonksiyonu

Avantajları

•Tek sürücü birden fazla pompayı kontrol eder ve harici programlanabilir lojik kontrol cihazı ihtiyacını ortadan kaldırır (5 pompaya kadar).

•İç kilit fonksiyonu ile diğerleri paralel çalışmaya devam ederken pompalardan birinin devreden çıkarılmasını mümkün kılar.

SPFC MAKRO KONTROLLÜ PANOLAR(KAYDIRMALI SİSTEM)

•Sürücü + sofstarter pompa yazılımı (SPFC)

•Tek sürücü ile 4 pompayı sırasıyla yumuşak kaldırma

•Eş yaşlandırma

•Arıza durumlarında manuel çalışma

•Gerçek zaman saat ile 4 farklı basınç seti

•Yumuşak hızlanma ile boru doldurma

•Standart MODBUS

•Türkçe asistan panel

•Uyku süresi uzatma

•Pompa temizleme fonksiyonu

Avantajları

•Tek sürücü birden fazla pompayı kontrol eder ve harici programlanabilir lojik kontrol cihazı ihtiyacını ortadan kaldırır.

•İç kilit fonksiyonu ile diğerleri paralel çalışmaya devam ederken pompalardan birinin devreden çıkarılmasını mümkün kılar.

•Her bir pompaya yumuşak yol verir.

•İstenmeyen basınç tepe noktalarını engeller.

•Pompa ve motor ömrünü uzatır.

POMPA SAYISI KADAR SÜRÜCÜLÜ PANOLAR(MULTIPUMP)

Multi Pumps

•Her motor için bir tane sürücü kullanılır (1-8 pompa)

•Sürücüler arası haberleşme ile yedekli çalışma

•En tasarruflu çalışmayı garanti eden farklı çalışma tipleri

•Kullanıcının isteğine göre pompa önceliği tanımlama

•Bütün sürücüler master sürücünün frekansını referans alarak değişken hızda çalışırlar.

•Start / stop ve referans hız kontrolü master sürücü üzerinden yapılır.

•Kolay uygulanabilir

•Minimum devir gereksinimi doğru belirlendiğinden verimli bir sistemdir.

Avantajları

•Her bir pompaya yumuşak yol verir.

•İstenmeyen basınç tepe noktalarını engeller.

•Pompa ve motor ömrünü uzatır.

•Bakım maliyetlerini azaltır.

•Sisteme ait elemanlardan birisi herhangi bir sebeple devre dışı kaldığında sistem kesintiye uğramadan devam eder.

•Pompa sitemleri paralel pompalar ile boyutlandırıldıklarında sürücüleri kendi aralarında haberleştirerek %100 yedekli sistemler kurulabilir.

•Servis ve bakım dönemlerinde sistemi kesintiye uğratmadan istenilen pompa sorunsuzca devreden çıkartılıp tekrar devreye alınabilir.

Bazı pompa sistemleri hizmet verilen yerleşim birimlerinden uzakta oldukları için arıza durumunda anında müdahale edilmeyebilir.

Bu gibi durumlarda arıza giderilene kadar sistem sınırlı kapasite ile kesintiye uğramadan çalışmasını sürdürebilir.

 

 

 

 

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler