Connect with us

Diğer Tesisat Sistem ve Elemanları

Atık su: Kullanılmayan su kaynağı

Yayın Tarihi:

on

Global anlamda artan kuraklıkla birlikte, kentsel ve endüstriyel atık suyun sulama ve endüstriyel prosesler gibi yeniden kullanım yollarını bulmak için daha büyük çaba sarf ediliyor. Aslında teknoloji, atık suyu içilebilir hale dahi getirmeye uygun şekilde gelişmiş durumda.

BM’ye göre, dünya nüfusunun yaklaşık beşte biri kuraklıkla mücadele eden bölgelerde yaşıyor. 2025 yılından itibaren, bu nüfusun üçte ikisinin su sıkıntılarıyla karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor. Ancak bir taraftan da günlük olarak, yeterli arıtma yapılmaksızın çoğu, nehirlere ve denizlere dökülen, sağlığı ve çevreyi tehlikeye atan büyük miktarlarda atık su üretiliyor.  

Bu sebeple, giderek artan oranda daha katı yönetmeliklerle birlikte su iyileştirmesi ve verimli atık su arıtmasına daha fazla önem veriliyor. Alfa Laval Ashbrook Simon-Hartley İdari Müdürü Mai Møllekær, “Gitgide daha fazla insan atık suyun değerli bir kaynak olduğunun farkına varıyor” diyor ve sözlerine şöyle devam etti: “Doğru bir çözümle, atık suyun yeniden kullanımı çevresel, sosyal ve ekonomik anlamda faydalı. Alfa Laval kentsel ve endüstriyel atık suyu temiz suya çevirmeye yardımcı olan iki filtrasyon metodu sunuyor.”

Membran biyoreaktörler (MBR), biyolojik atık su arıtma proseslerinden olağanüstü biçimde temiz atık su üretmek için giderek daha yaygın hale gelen bir çözüm sunuyor. Her gün dört milyon metre küpün üstünde atık su arıtırken, sayının 2018 itibariyla üçe katlanması bekleniyor.

Alfa Laval Su ve Atık Arıtma Bölüm Müdürü Thomas Møller, “Alfa Laval patentli hollow sheet teknolojisiyle birlikte membran filtrasyon modüllerine dayanan benzersiz bir MBR teknolojisi geliştirdi. Diğer MBR çözümlerine kıyasla, iyileştirilmiş güvenlik ve çalışma kolaylığının yanı sıra düşük işletme ve bakım maliyetleri sunuyor” dedi ve “MBR çözümümüz, dünya çapında sayısız kurulum ile her geçen gün değerini kanıtlıyor. Bazı müşteriler yeniden kullanabildikleri fevkalade biçimde temiz nihai atık su sayesinde özellikle bu ürünü seçiyor” diye ekledi.

Fransa’nın güneybatısındaki Bassusary’de yer alan atık su arıtma tesisinde, Alfa Laval MBR’nin kullanıldığı arıtılmış su Avrupa standartlarını aşarken, bakteri barındırmıyor ve bölgedeki golf sahasını sulamak için kullanılıyor. Ayrıca, şehirdeki içme suyunun ana kaynağı olan nehre geri akıyor. Başka bir Fransız şehri de halka açık tuvaletler için arıtılmış atık suyu yeniden kullanıyor.

Alfa Laval MBR teknolojisi tekstil, deterjan, nişasta, yiyecek ve içecek sektörlerinde de atık su arıtıyor. İspanya’daki San Vicente de la Sonsierra şaraphanesinde, 13 şaraphaneden atık su arıtılıyor. Bölgedeki yeraltı suyunun sınırlı olması nedeniyle iyileştirilen su, asmaları sulamak için kullanılıyor.

Diğer Alfa Laval membran tipleri, temizleme prosesi ekipmanı için suyu yeniden kullanmak ve proteini kurtarmak amacıyla mandıralar ve bitki protein üretiminden atık suyu arıtıyor.

Ashbrook Simon-Hartley’nin satın alınmasının ardından, Alfa Laval üçüncül filtrasyon teknolojisi de sunuyor. Gravite ile ve temizleme sırasında dahi kesiksiz çalışan AS-H Iso-Disc Filtre Medyası arıtma ekipmanı, yeniden kullanıma uygun yüksek nihai atık su kalitesi için atık sudaki artık katı maddeleri ortadan kaldırıyor.  Bu teknoloji, geleneksel kum filtrelerine göre kompakt, yüksek kapasiteli ve uygun fiyatlı bir alternatif sunuyor.

Alfa Laval AS-H Iso-Disc Cloth medya filtresi, farklı amaçlar için arıtılmış

atık suyun yeniden kullanımına olanak sağlayan üçüncül filtrasyona

(5 ila 10 mikrona kadar) yönelik kompakt, yüksek kapasiteli bir proses sunar.

Iso-Disc, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birkaç toplulukta yer alan atık su arıtma tesislerinde, arıtılmış atık suyun yasal deşarj gereksinimlerinden daha temiz elde edilmesi amacıyla kullanılıyor. Mesela Teksas’taki Meadows Place, eğlence amaçlı bir göl oluşturmak ve bölgedeki parkları sulamak için Iso-Disc filtrasyon sistemi ile arıtılan suyu kullanıyor. Su ücretlerindeki tasarruflar yatırım maliyetini yalnızca birkaç yılda telafi ediyor.

Iso-Disc endüstriyel atık suyunu arıtmak ve yiyecek ile içecek sektöründe organik olmayan birikmiş katı maddeleri ortadan kaldırmak için de kullanılıyor. Ayrıca soğutma kulelerinde veya diğer proses suyu gereksinimlerinde kullanım için yerüstü suyu arıtabiliyor.

Bazı atık su arıtma tesisleri, Iso-Disc filtresini ikincil atığı arıtmak amacıyla aşağı akım mikrofiltrasyon veya ultrafiltrasyon membranları için ön arıtma olarak kuruyor. Bu kurulum, membranların filtrasyonunu ve ekonomik verimliliği artırıyor. Teksas’taki Big Spring’de, nihai ters osmozla membran arıtma adımı da eklenmiştir. Bu adım biyolojik olarak arıtılmış atık suyu şehrin su arıtma tesislerine taşıyarak içilebilir su olarak yeniden kullanılmasına olanak sağlar.

Møller, “Çeşitli mevcut filtrasyon teknolojileriyle, daha fazla topluluk ve endüstriyel üretici, daha ucuz ve daha temiz sudan faydalanmanın yanı sıra, çevrenin ve dünyanın tükenmekte olan su rezervleri üzerindeki etkisini hafifletiyor” dedi.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Diğer Tesisat Sistem ve Elemanları

Kombi ve kazanlarda yeni dönem

Yayın Tarihi:

on

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’deki kombi ve kazanlarda enerji verimliliğini artırmak için düzenleme yaptıklarını söyledi.

Bakan Özlü, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde çevrenin daha fazla korunması ve emisyon değerlerinin azaltılması amacıyla uygulamaya alınan Enerji ile İlgili Ürünler Yönetmeliği’nin yeni fazlarının Türkiye’de de uygulanmaya başlandığını hatırlattı.

Bu kapsamda, Bakanlık tarafından yapılan yoğun çalışmalar sonucu kombi ve kazanlarda enerji verimliliğini artıracak düzenlemelerin Resmi Gazete’de yayımlandığını belirten Özlü, bu düzenlemelerin 21 Nisan 2018’de yürürlüğe gireceğini söyledi.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle Türkiye’de üretilen ve ithal edilen 400 kilovat ısıtma gücüne kadar olan kombi ve kazanların, daha yüksek verimli yoğuşma teknolojisine sahip olmalarının zorunlu olacağını belirten Özlü, 400 kW ısıtma gücüne kadar olan konvansiyonel (yoğuşmasız) kombi ve kazanların üretimi ve ithalatının da bu tarihten itibaren durdurulacağını bildirdi.

Özlü, üreticilerin ellerindeki ürünleri 1 Ocak 2019 tarihine kadar bayilerine göndermek zorunda olduklarına dikkati çekerek, 2 bin litre hacme kadar sıcak su ısıtıcıları ve boylerlerin (sıcak su kazanları) enerji verimlilik kriterlerinin de yükseltileceğini ifade etti. Özlü, şunları kaydetti:

“Yönetmelik kapsamında kombilerin içinde yer alan ve ısıtma sistemindeki sıcak su sirkülasyonunu sağlayan devir daim pompalarının daha az elektrik tüketen yüksek verimli pompa olmaları zorunluluğu da getirilecek. Verim değerlerinin yanı sıra enerji etiketlemeleriyle ilgili de bazı yeni düzenlemeler getiriyor. 70 kilovat ısıtma gücüne kadar olan kombi, kazan gibi ısı üreticileri ve 500 litre hacme kadar su ısıtıcıları ve boylerler için üreticilerin enerji verimliliği etiketi düzenlemesi zorunlu olacak.

Buna paralel olarak, kombi, kazan, ısı pompası veya güneş enerjisi sistemi gibi çeşitli ısı üreticilerinin birlikte kullanıldıkları ısıtma sistemlerinde de tüm ısı üreticisi kombinasyonuna ait enerji etiketlemesinin, uygulamacı firmalar tarafından yapılması konusu da gündeme gelecek.”

Yılda 1,3 milyar liralık tasarruf sağlanacak

Yoğuşmalı cihazların standart cihazlara göre ortalama yüzde 15 daha verimli olduğuna dikkati çeken Özlü, bunun da yakıt tüketiminin söz konusu nispette azalması anlamına geldiğini söyledi.

Özlü, yoğuşmalı kombiler ile standart kombiler arasındaki fiyat farkının yapılan tasarrufla birkaç yıl içerisinde kendisini hızlı bir şekilde amorti edebildiğine dikkati çekerek, “Bu değişimle birlikte ülkemiz doğal gaz tüketiminde yıllık yaklaşık 1,3 milyar liralık tasarruf sağlanması beklenmektedir” değerlendirmesinde bulundu. (Kaynak: aa.com.tr)

Devamını Oku

Diğer Tesisat Sistem ve Elemanları

Etlik Entegre Sağlık Kampüsü’nde ISIDEM tercihi

Yayın Tarihi:

on

Sağlık Bakanlığı tarafından 1.1 milyar euro yatırımla Astaldi-Türkerler grubuna ihale edilen Etlik Entegre Sağlık Kampüsü’nde ISIDEM Yalıtım ürünleri kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Sağlıkta Dönüşüm” programının bir parçası olarak hayata geçen Etlik Entegre Sağlık Kampüsü’nün ısıtma-soğutma-havalandırma sistemlerinde ISIDEM Yalıtım’ın LEED sertifikalı tesislerinde ürettiği Coolflex elastomerik kauçuk köpüğü kullanıldı.

Astaldi-Türkerler tarafından 2015 yılında ilk kazması vurulan inşaatın toplam bedeli 1.1 milyar euro olup, yap-işlet-devret modeliyle gerçekleşen yatırım, 27 yıl sonunda Sağlık Bakanlığı’na devredilecek.  

Sektörün en yüksek su buharı difüzyon direnç katsayısı Coolflex’te

Coolflex elastomerik kauçuk köpüğü Yüksek Su Buharı Difüzyon Direnci Katsayısı ile korozyon riskini minimuma indirmek adına μ    10.000 değeri ile üretiliyor. Bu değer şu ana kadar TSE tarafından tescillenmiş ürünler arasında sektörün en yüksek su buharı difüzyon direnç katsayısı olma özelliği taşıyor. Kapalı gözenekli ve homojen dağılımlı hücre yapısı sayesinde uygulandığı tesisatlarda maksimum termal performans ve yoğuşma kontrolü sağlayan Coolflex ürünleri, TS EN 13501-1 yangın yönetmeliğine göre levhalarda B,s3-d0, borularda BL,s2-d0 yangın performansıyla uluslararası standartlara uygunluğuyla öne çıkıyor.

Devamını Oku

Diğer Tesisat Sistem ve Elemanları

Sıcak gaz enjeksiyonunun güvenli biçimde kontrolü için yeni çözüm

Yayın Tarihi:

on

Sıcak gaz defrostu, endüstriyel soğutma sistemlerinde kullanılan çok yaygın ve verimli bir defrost yöntemidir ancak sıcak gazın evaporatörlere enjeksiyonunun dikkatlice kontrol edilmemesi durumunda  güvenlik riski oluşturabilir. Danfoss, bu riski en aza indirmek için sıcak gaz enjeksiyonunu güvenli biçimde kontrol eden bir çözüm geliştirdi: ICSH Çift Konumlu Solenoid Valf.

ICSH Çift Konumlu Solenoid Valf, sıcak gaz defrostunun soft  uygulaması konusunda IIAR (International Institute of Ammonia Refrigeration – Uluslararası Amonyaklı Soğutma Enstitüsü) tarafından yayınlanan güvenlik önerilerine uyumlu şekilde tasarlandı. Bu çerçevede valf, tam defrost için %100 akışı açmadan önce, basıncın evaporatörde sorunsuz biçimde toplanması amacıyla kademeli ve süre kontrollü bir açılma sağlıyor. Bu iki adımlı yaklaşım, hidrolik şokları önleyerek soğutma sisteminin güvenliğini artırıyor. Birinci adımdaki soft açılış etkinleştirilmediği sürece; ICSH valf, tanımlanmış yapılandırması sayesinde ikinci adımdaki tam açılışın gerçekleşmesini önlüyor.

ICSH Çift Konumlu Solenoid Valf, iki EVM-NC solenoid valf pilotu aracılığıyla ana vanadaki akışı iki adımda açar. İki adım arasındaki gecikme, PLC, kontrol cihazı veya zamanlayıcı ile kontrol edilebilir. EVM-NC birinci adım için harekete geçtiğinde ana vana, tam kapasitesinin yaklaşık %20’si kadar açılır. Önceden tanımlanan bir gecikme süresinin ardından EVM-NC ikinci adım için harekete geçecek ve %100 ana vana kapasiteyle tamamen açılır.

ICV valf istasyonu yapısı baz alınarak tasarlanan ICSH Çift Konumlu Solenoid Valf, ICS ve ICV valf gövdesiyle aynı fonksiyon modülüne sahiptir. Üst kapak ayrıca ICF 50 ve ICF 65 ile uyumludur.

Yeni ICSH valfi, güvenliği artırmak ve soğutma sisteminin genel performasını en iyi hale getirmek için şu özelliklerle donatılmıştır:

  • Geliştirilmiş operasyon güvenliği, sıcak gaz hattındaki hidrolik şokları önler.
  • Sıcak gaz defrostunun soft uygulanması konusunda en son yayınlanan IIAR güvenlik önerileri ile uyumludur.
  • Danfoss ICV valf istasyonunları gibi kurulumu ve üst modellere yükseltilmesi kolaydır.
  • Yüksek tasarım esnekliği—ICSH üst kapakları, Danfoss ICS ve ICF büyük valflerle değiştirilebilir.
  • Valflerin tek tek veya paralel takılması için gereken kaynak sayısına kıyasla daha az kaynak ihtiyacı sayesinde gaz kaçağı riski daha azdır.
  • Ürün seçimi ve hesaplamasını yapan Coolselector®2 programı ile kolay sistem tasarımı yapılır.
  • Kompakt tasarımı yerden tasarruf sağlar.
Devamını Oku
Advertisement

Trendler